Historie ledního hokeje v Hodoníně a jeho blízkém i vzdálenějším okolí

V bývalé Československé republice byla v roce 1931 založena ČS liga kanadského hokeje. Roku 1932 se otevřel první zimní stadion na pražské Štvanici. Hned v roce 1933 se tam konalo i světové mistrovství, titul si odvezli Američané před Kanadou a Čechoslováky. Roku 1937 byl sehrán první ročník české nejvyšší hokejové soutěže za účasti LTC Praha, Sparty Praha, Českých Budějovic, Popradu, Vítkovic, Troppaueru EV, Slavie a Mladé Boleslavi.

Roku 1938 bylo už v Československu registrováno více než pět tisíc hráčů ve 268 klubech. Vznikaly přitom další, rozvoj a oblibu tohoto sportu nezabrzdila ani okupace. Právě v té době se domácí hokejová soutěž konsolidovala, kromě ligy a čtyř divizí se hrály i první až čtvrté třídy v tehdejších župách. Roku 1947 Československo vybojovalo na 14. mistrovství světa a 25. mistrovství Evropy v Praze historicky první zlaté medaile.

Po druhé světové válce rostly stadiony i kluziště s umělým ledem jako houby po dešti. Praha začala ztrácet výsadu hokejového velkoměsta, kvalitní hokej se hrál i na Moravě. V Brně a na Slovácku vznikaly slibné líhně, například v Uherském Ostrohu či Hodoníně. Klubů kvapem přibývalo, v roce 1935 vznikla v Uherském Hradišti Slovácká župa hokejová.

Problémem však začínalo být udržení přírodních ledových ploch po celou dobu soutěží, mnohé oddíly začaly narážet na časové, organizační a finanční potíže, v šedesátých a sedmdesátých letech postupně zanikaly, hráči odcházeli do center. Významným počinem pro regionální hokej i krasobruslení bylo dokončení zimního stadionu v Hodoníně v roce 1958.

Lední hokej by nemohl existovat bez nadšení hráčů, přízně sponzorů, ale ani bez divácké podpory. Právě svou rychlostí, dynamikou, bojovností, zvraty a tím, že produkuje hvězdy, se stal fenoménem pro miliony fanoušků a český hokej patří ke světové špičce.O úspěchy se přímo i nepřímo zasloužili někteří hokejisté, ale i funkcionáři, trenéři nebo rozhodčí, kteří začínali nebo působili právě na Hodonínsku.

Bruslaři i hokejisty ožívá v zimě téměř každá větší zamrzlá plocha v blízkosti lidských obydlí. Organizovanému hokeji se dařilo všude tam, kde byly vhodné ledové plochy, nesměli chybět ani nadšenci a propagátoři tohoto dynamického sportu. Ti to zpočátku zkoušeli nesměle, později začali upravovat a budovat nová hřiště, na vhodných místech stříkat led, sháněli výstroj, zakládali kluby, budovali zázemí a více či méně se zapojovali do soutěží. Někde hokejové období trvalo krátce, jinde mělo delší tradici, vždy jej ale provázelo zanícení, sportovní hrdost a bojovnost.

Na Hodonínsku existovaly kluby ve více městech a obcích. Některé se zapojily do soutěží, jiné hrály pro zábavu s okolními mužstvy a v okrskových turnajích. Hokej hráli většinou fotbalisté, kteří tak měli sportovní vyžití i v zimě. Na zápasy se chodilo pěšky, jezdilo na kole či na různých zapůjčených vozidlech. Nevyzpytatelné přírodní podmínky nedovolovaly často soutěže dokončovat, postupně nastávaly komplikace s cestováním, nákladná výbava, příprava a údržba hřiště a další problémy ekonomické i organizační. Kluby postupně zanikaly, zvláště v šedesátých letech minulého století. Později začaly některé podniky, zvláště družstva, podporovat svoje oddíly v takzvané odborářské lize hrané na zimním stadionu v Hodoníně. Tam se postupně soustředilo hokejové dění a krasobruslení. Hodonínský zimní stadion se svého času honosil nejkvalitnějším ledem v republice.

Přinášíme vám seriál, mapující osudy hokeje na Hodonínsku i přímo v Hodoníně od jeho počátků přes dočasné přerušení činnosti v devadesátých létech až po první léta znovuzrození nejpopulárnějšího zimního sportu v našem městě.


Osudy hokeje na HodonínskuTabulka

P Tým Tým Z S B
1. SUM Šumperk 10 46:24 25
2. HBR Havl. Brod 10 49:26 24
3. VAL Val. Meziříčí 11 51:28 23
4. HOD Hodonín 9 44:33 18
5. OPA Opava 10 38:34 15
6. NJI Nový Jičín 10 29:41 13
7. KOP Kopřivnice 11 33:44 9
8. ZNS Žďár n/S 9 30:42 8
9. MBU Mor. Budějovice 10 18:66 0
×
Odehrané v 18:00 | Muži
SKLH Žďár nad Sázavou
SHK Hodonín

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

tespra Swietelski vista car MetLife Hotel Krystal Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro bytová správa vinný dům repress abprint gapa lesnictví teza rybářská bašta autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Vinný sklep Hotelu Krystal Domi Baterie Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2019 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS