Novodobá historie klubu SHK Hodonín
Sportovní hokejový klub, neboli SHK Hodonín, je hokejovým klubem, který volně navazuje na tradici ledního hokeje ve městě. Historii nejpopulárnějšího zimního sportu naší země nejen v Hodoníně ale i v přilehlém okolí a podrobnější historii Drtičů v minulém století se dočtete v samostatné kategorii, kterou můžete najít v záložce HISTORIE pod odkazem Osudy hokeje na Hodonínsku.
Sezona 2001-02: Jihomoravský přebor mužů II. třída
Od sezóny 2001/2002 mužstvo SHK nastoupilo v krajském přeboru mužů Jihomoravského kraje. V prvním roce byl kádr týmu založen zejména na starších zkušenějších hráčích, kteří byli nuceni přerušit svou hokejovou činnost v době, kdy byl zimní stadion v Hodoníně zrušen. V tomto prvním roce se podařilo mužstvu uhájit 2 příčku v krajském přeboru.
Sezona 2002-03: Krajský přebor mužů Jižní Moravy a Vysočiny
I ročník 2002-03 byl pro hodonínské hokejisty úspěšný. Přestože stanovený cíl - vyhrát sloučenou soutěž Přeboru mužů Jižní Moravy a Vysočiny, mužstvu těsně unikl, byla s průběhem sezony spokojena většina hokejových fanoušků. A-tým SHK Hodonín, složený i nadále z naprosté většiny odchovanců a bývalých hráčů Hodonína, byl doplněn několika novými a kvalitními posilami. Hráči předváděli výkony, za které se nikdo z nich nemusel stydět.
Mužstvo dokázalo držet krok s kvalitními účastníky krajského přeboru, kteří v něm startovali již řadu let. Parta vedená kapitánem Miroslavem Smoradou se přitom nezalekla ani jednoznačného favorita - celku HC Žraloci Vyškov, jenž byl sestaven čistě na profesionální bázi. I v této sezoně, stejně jako v té předchozí, byla návštěvnost hokejových utkání klubu velmi vysoká a částečně dobudovaný zimní stadion „praskal ve švech“.
Sezona 2003-04: Krajský přebor mužů Jižní Moravy a Vysočiny
V sezóně 2003-04 byl prvnímu mužstvu hodonínských Drtičů stanoven jasný cíl - vybojovat účast v baráži o 2. ligu. Hlavním soupeřem v průběhu soutěže (opět sloučený Přebor mužů Jižní Moravy a Vysočiny) byl celek HHK Velké Meziříčí, který také skončil v konečném pořadí po základní části na první pozici. V prvním kole playoff se Drtiči utkali s brněnskými Bulldogs, které porazili jasně 2:0 na zápasy (10:2 a 13:2). Semifinálová bitva už tak jasná nebyla. Série s nepříjemnými Boskovicemi, které tehdy ještě hrály svá domácí utkání na nekryté ledové ploše, se natáhla na maximální počet pěti zápasů (8:2, 2:3, 4:0, 2:3 a 3:0). V následném finále Baník podlehl favorizovanému Velkému Meziříčí 3:0 na zápasy.
Svěřenci trenérů Šifla a Čajky skončili na druhém místě, avšak v rámci Jihomoravského kraje nechali všechny soupeře za sebou, čímž byl splněn stanovený cíl v podobě účasti v baráži o 2. ligu. Již v průběhu sezóny však souběžně probíhala intenzivní jednání vedení klubu SHK o koupi druholigové licence od Hvězdy Brno. Tato jednání byla nakonec úspěšná a v závěru sezóny byla završena podpisem smlouvy, v rámci které došlo k přepsání licence na SHK Hodonín. Z tohoto důvodu již první mužstvo SHK nebylo zařazeno do baráže, i když si účast v ní zaslouženě vybojovalo.
Sezona 2004-05: 2. liga skupina Východ
První rok mezi druholigovou elitou v novodobé historii se hodonínskému klubu celkem vydařil. Nováčkovská sezona bývá většinou hodně těžká a trnitá, Drtiči se ale prokousali dokonce až do vyřazovacích bojů. V nich sice hráči v oranžovo-modrých barvách podlehli pozdějšímu finalistovi z Blanska, ale i tak za sebou zanechali velmi dobrý dojem. Tým vedl jako hlavní kouč jeden z nejmladších trenérů v lize - bývalý hráč Hodonína Otakar Čajka, který měl k dispozici několik nových jmen. Za všechny vzpomeňme brankáře Romana Hrušovského, obránce Petra Pokorného, Radima Šťastného, Jiřího Zapletala, Michala Sladkého či pozdějšího extraligového beka a reprezentanta Martina Lučku.
V útoku se poprvé objevili Petr Peš a Michal Hoza, pokračovala i nestárnoucí ikona Drtičů David Bauer. Do svého mateřského klubu se vrátili i mladíci Oldřich Matůšek a Michal Rapant. S celkovým sedmým místem, které si hodonínští hokejisté vybojovali především výkony na domácím ledě, panovala spokojenost. Zejména z toho důvodu, že se mužstvo ve své premiérové sezoně ve druhé lize dokázalo v naprosté pohodě zachránit. Nebýt klasické nováčkovské daně na stadionech soupeřů, bylo by jistě umístnění ještě o chlup lepší. Návštěvnost na domácích zápasech Drtičů byla na tehdejší poměry II. ligy nevídaná - domácí utkání SHK sledovalo v průměru 1250 platících fanoušků.
Sezona 2005-06: 2. liga skupina Východ
Na začátku druhé sezony ve 2. lize vedl znovuzrozený hodonínský hokej jako hlavní kouč nadále Otakar Čajka. Po špatném začátku však mladý trenér sám položil svou funkci, v níž jej nejprve přechodně nahradil Karel Buřič, následně převzal kormidlo A-týmu SHK Hodonín Svatopluk Číhal. Ze špatného vstupu se Drtiči dlouho oklepávali. V prvních jedenácti kolech posbírali pouhých 13 bodů. V odvetách pak dokonce ještě o tři body méně a playoff se mužstvu začínalo hodně vzdalovat. Následná nadstavbová část se nesla ve znamení velké stíhací jízdy. Z šestatřiceti možných bodů získali hráči SHK rovných 25, ale v rozhodujícím zápase posledního kola, ve kterém doma přivítali Blansko, nedokázali svého soupeře Drtiči porazit.
Hodonín tak v přímém souboji o poslední postupové místo do vyřazovacích bojů bohužel neuspěl. Účast v playoff utekla slováckému celku o jeden jediný bodík. Místo čtvrtfinálových soubojů se tak museli fanoušci spokojit se šest zápasy ve skupině o udržení. Návštěvnost na domácích zápasech oproti první sezoně mezi druholigovou elitou sice nepatrně poklesla, i tak byl ale hodonínský zimní stadion nejnavštěvovanějším ve východní skupině a ze všech 36 týmů třetí nejvyšší soutěže skončil v tomto ohledu na druhém místě.
Sezona 2006-07: 2. liga skupina Východ
Bude doplněno...
Sezona 2007-08: 2. liga skupina Východ
Bude doplněno...
Sezona 2008-09: 2. liga skupina Východ
Hlavní hvězdou mužstva byl před sezonou přišivší Zdeněk Jurásek, který atakoval pozici nejproduktivnějšího hráče celé ligy a jenž možná ustanovil rekord soutěže, když bodoval v pětadvaceti po sobě jdoucích zápasech. Čtyři dny před Štědrým dnem se odehrálo první benefiční utkání Drtiči Dětem. A-mužstvo SHK nastoupilo proti výběru fanoušků, padlo 22 branek a celá akce vynesla pro hodonínský Dětský domov padesát tisíc korun. Sezona 2008-09 byla poslední sezonou Svatopluka Číhala v roli šéfa hodonínské střídačky.
Ročník by to byl povedený, nebýt nešťastného vypadnutí ve čtvrtfinálové sérii se Vsetínem. Třetí rozhodující duel totiž Valaši v Hodonínně vyhráli na nájezdy a postoupili na úkor Jihomoravanů do semifinále. Na nepěknou pozápasovou dohru by všichni nejraději zapomněli. Deset dní po nečekaném vyřazení oznámil trenér Svatopluk Číhal, že u mužstva po čtyřech letech končí. Jeho místo po krátkém hledání zaujal jeho jmenovec Svatopluk Kosík, který začal skládat mužstvo na nový ročník.
Sezona 2009-10: 2. liga skupina Východ
Sezona 2009-10 se do historie SHK Hodonín zapsala hned několika nej. V přípravném období se Drtiči před po strop zaplněným domácím stánkem utkali s hvězdami NHL, které nakonec odcházely z ledu poraženy a tři tisícovky diváků aplaudovaly domácím hráčům. Během sezony se na lavičce prostřídala hned šestice trenérů. Svatopluk Kosík a Arnošt Šifl strávili u kormidla prvních jedenadvacet soutěžních kol, po vůbec první prohře v derby duelu se sousední Břeclaví je vystřídali bývalí hráči Baníku Libor Galko a Tibor Janás. Ani oni se však konce sezony nedočkali a na poslední utkání sezony je nahradili, do té doby trenéři juniorky, Karel Buřič a Zdeněk Ševela.
Skvěle poskládané mužstvo se stalo nejlépe střílejícím týmem druhé ligy. Vítězství v základní části Oranjes uniklo jen vinou horších vzájemných zápasů s nakonec vítěznými valaško-meziříčskými Bobry a podruhé v novodobé historii se Drtiči dostali až do finále 2. ligy. Bohužel stejně jako v sezoně 2006-07 se hodonínským hokejistům nepodařilo probojovat se až do kvalifikace o vytouženou první ligu. Nad jejich síly byl, a nutno bohužel dodat, že po celou sezonu, celek Valašského Meziříčí, kterému SHK podlehlo 3:0 na zápasy. Trenérské duo Buřič - Ševela po sezoně podepsalo smlouvy i na další sezonu.
Sezona 2010-11: 2. liga skupina Východ
Ročník s označením 2010-11 se nesl v nervózním duchu. Po odchodu několika opor, které v minulé sezoně dopomohly k finálové účasti (např. Vrba, Haring, Hollý nebo Klimeš), nastal pro hodonínský hokej menší ústup z vydobytých pozic. Po šesti odehraných zápasech, v nichž SHK získalo pouhých šest bodů, vystřídala duo Buřič - Ševela osvědčená trenérská dvojice Svatopluk Číhal a Arnošt Šifl. Chvíli po nich přišel i brankář Marek Peksa, jenž po svém příchodu nepustil mezi tři tyče žádného ze svých kolegů, vybudoval si silnou pozici jedničky a stal se miláčkem hodonínského publika. Druhá liga opět změnila hrací systém, díky kterému se týmy po třiceti kolech rozdělily do tří skupin (1-6, 7-12, 13-15).
Drtičům k první šestce chybělo pět bodů, a proto se v nadstavbové části utkávali většinou s celky, kterým už o nic nešlo. Nakonec se hodonínští hokejisté celkem přesvědčivě umístili na konečné sedmé příčce a v playoff je ve čtvrtfinále čekala velmi silná, ambiciózní a hvězdami nabitá Orlová. Ta nakonec přes Drtiče po výsledcích 5:1, 3:8 a 5:2 postoupila a padla až ve finále se suverénem sezony ze Šumperku. Do historie se zapíše střelecká forma veterána Zdeňka Juráska, který ve dvou zápasech po sobě zaznamenal hattrick, a v následujícím třetím duelu mu k tomuto husarskému kousku chyběla jen jedna trefa. Po skončení sezony vedení klubu prodloužilo se sehranou trenérskou dvojkou Číhal - Šifl smlouvy i na další ročník.
Sezona 2011-12: 2. liga skupina Střed
Bude doplněno...
Sezona 2012-13: 2. liga skupina Střed
Bude doplněno...
Sezona 2013-14: 2. liga skupina Východ
Bude doplněno...
Sezona 2014-15: 2. liga skupina Východ
Bude doplněno...
Sezona 2015-16: 2. liga skupina Východ
Bude doplněno...
Sezona 2016-17: 2. liga skupina Východ
Bude doplněno...
Tabulka
P | Tým | Tým | Z | S | B |
---|---|---|---|---|---|
1. | ZNO | Znojmo | 5 | 27:10 | 15 |
2. | HOD | Hodonín | 6 | 21:18 | 12 |
3. | KOP | Kopřivnice | 6 | 20:16 | 10 |
4. | ZNS | Žďár nad Sázavou | 5 | 20:17 | 9 |
5. | VEL | Velké Meziříčí | 2 | 8:8 | 3 |
6. | OPA | Opava | 5 | 15:20 | 3 |
7. | NJI | Nový Jičín | 5 | 10:19 | 3 |
8. | VAL | Valašské Meziříčí | 4 | 11:24 | 2 |