V dramatickém derby se z výhry radovali Drtiči

středa 28.11.2012 | Redakce

V první polovině utkání se domácí dostali dvakrát do vedení, ale Hodonín vždy srovnal. Ten samý kousek se pak povedl Břeclavským, když dokázali zareagovat na vedoucí góly Stejskala a Juráska. Na branku Zdeňka Kučery z odmačtyřicáté minuty už ale domácí odpověď nenašli a Drtiči tak ovládli i druhé letošní derby. Díky zaváhání Žďáru nad Sázavou má Hodonín na čele tabulky čtyřbodový náskok.

17.kolo, středa 28.11.2012
HC LVI Břeclav - SHK Hodonín  4:5  (2:1, 1:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 5. Bolfík (Zháňal), 17. Lechner (Fišera, Zháňal), 34. Beneš (Dora), 48. Popolanský (M. Bartoš, Zábranský) - 15. Šťastný (Peš, Stejskal), 22. Šťastný (Peš), 34. Stejskal (Peš), 46. Jurásek, 48. Kučera . Rozhodčí: Pokorný - Měkýš, Pospíšil. Vyloučení: 6:7, navíc Bartoš M. (BRE) 10 minut + OK. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1080. Střely na branku: 28:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:5.
HC LVI Břeclav: Zelenka (Žurek) - Dora, Šaur, Novák, Fišera, Koukal, Dufek, Nekoranec - Kurial, Jurča (C), Beneš - Popolanský, Bartoš M., Zábranský - Bolfík, Zháňal, Bartoš O. - Lechner, Vlašic
SHK Hodonín: Barus (Zavadil) - Miklík, Pokorný, Polesný, Šťastný, Popela, Skočovský - Sajdl, Kříž, Fiedler - Peš, Jurásek, Stejskal - Medřický, Kučera, Kuba - Smetana, Charvát, Vrba

Úvodní minuty derby patřily Drtičům, kteří byli rozhodně aktivnějším týmem, ale počáteční tlak hostí domácí přečkali a v páté minutě nečekaně udeřili. Po chybě Drtičů uprostřed hřiště se do samostatného úniku dostal Lukáš Bolfík, který svůj nájezd bekhendovou kličkou proměnil a poslal tak svůj tým do vedení.

Vyrovnání měl dvakrát na své holi Stejskal, ale Zelenka byl v obou případech pozorný. První branky se tak Drtiči dočkali až na začátku patnácté minuty, kdy Peš přihrál Radimovi Šťasnému a zadák Hodonína prostřelil i s pomocí tyče brankáře Lvů a zaznamenal tak jubilejní stou branku Drtičů v letošní sezoně. Nerozhodný stav ale dlouho nevydržel. Drtiči sice přečkali oslabení, ale jen pár vteřin poté, co vyloučený hráč Hodonína skočil na led se puk šťastně odrazil k Ondřeji Lechnerovi, pro kterého byla dorážka do prázdné klece lehkým úkolem.

Po změně stran měli Drtiči výhodu přesilové hry. Přesně po půlminutě trestu mohl vyloučený Šaur zpět na led, protože Zelenka na ránu Radima Šťastného od modré nereagoval a Hodonín opět srovnal. Před polovinou utkání mohl vrátil vedení na stranu Lvů jejich nejlepší střelec Jurča, ale Barus jej vychytal.

Poté břeclavští ubránili oslabení po faulu Beneše, ale o chvilku později se krásnou individuální akcí a bezchybným zakončením prezentoval nejproduktivnější hráč soutěže Vladimír Stejskal a Drtiči poprvé v zápase vedli. O dvacet vteřin nato však bylo opět srovnáno. Dora nahodil od modré puk směrem na hodonínskou bránu a Lvi měli opět štěstí, když se puk odrazil ke zcela volnému Peteru Benešovi, který opět pohodlně skóroval do opuštěné klece.

Do poslední třetiny tak šly oba celky za stavu 3:3. Hodonín na úvod třetí části musel bránit oslabení s konce předchozí části, což se Drtičům také povedlo. V pětačtyřicáté minutě šel za katr Peš, jemuž se puk ve vlastním obranném pásmu svezl z čepele a namířil si to mimo hřiště a domácí měli další možnost přesilové hry. V ní ale sami inkasovali. Neskutečnou parádu předvedl Zdeněk Jurásek, který převzal na obranné modré kotouč, třemi kličkami se zbavil couvajícího beka Lvů a nechytatelnou ranou rozvlnil síť za Zelenkou počtvrté.

Aby nebylo těch oslabení málo, jen co se na led vrátil Peš, vykázal sudí na trestnou Šťastného a Břeclav dostala šanci na další reparát. A taky jej úspěšně složila. Bartoš našel na útočné modré Tomáše Popolanského, který křižnou přízemní ranou překonal Baruse. Domácí sektor ještě slavil vyrovnávací branku, když se do útočného pásma domácích vřítil Zdeněk Kučera, jenž zamotal hlavu břeclavské obraně a s notnou dávkou štěstí poslal svou první, a trochu spornou brankou v sezoně, své barvy opět do vedení.

Bojovalo se však dál. Domácí se nevzdávali a necelé tři minuty před třetí sirénou měli ideální příležitost poslat zápas do prodloužení. Bolfík byl faulován jedním z vracejících se Drtičů a sudí Pokorný nařídil trestné střílení. Mladý břeclavský útočník však tentokrát na Baruse nevyzrál. Zkoušel podobné zakončení jako při první brance, ale golman Drtičů jeho záměr vystihl.

V samotném závěru se domácí odhodlali ke hře bez brankáře, ale faul zlého muže břeclavské soupisky Bartoše veškeré šance domácích na vstřelení gólu pohřbil. Vytáhlý útočník navíc neudržel nervy na uzdě a byl hlavním sudím poslán předčasně do šaten. Poslední vteřiny tak Drtiči dohrávali v početní výhodě a důležité a vydřené vítězství nakonec uhájili.

Po utkání se asi sedm stovek hodonínských příznivců mohlo se svými miláčky ze zisku tří bodů a dalšího korálku navlečeného na šňůrku s názvem „Vyhraná Jižanská derby“.

Michal Konečný (trenér HC LVI Břeclav):
Byl to dobrý zápas. Byly i fáze, hlavně ve třetí třetině, kdy jsme byli lepší než Hodonín. Bohužel to nevyšlo. Klukům chci ale poděkovat za bojovnost, nechali na ledě všechno. Kluci celý zápas šlapali, hráli disciplinovaně, až na ten konec, který už byl plný frustrace. Každopádně ale padla spousta branek a divákům na obou stranách se to muselo líbit. Nakonec jsme dohrávali jen na čtyři beky, na fyzičce některých budeme muset ještě zapracovat. Nezasloužili jsme si dneska prohrát, mohli jsme dvě minuty před koncem z trestného střílení vyrovnat, ale Barus Bolfíka vychytal. Proto je Hodonín na prvním místě, dokáže dát jednoduše gól.

Miroslav Barus (hlavní trenér SHK Hodonín):
Hodnocení je dnes docela jednoduché. Bylo to kvalitní utkání a to z obou dvou stran. Domácí využili na začátku naše zaváhání a dokázali nás potrestat, ale myslím si, že jsme byli po celou dobu lepším týmem a zaslouženě jsme vyhráli. Diváci byli fantastičtí a hodně nám pomohli. Patří jim velký dík. V závěru to bylo trošičku vyhrocené, ale myslím si, že na to, že to bylo derby, tak to sudí zvládli velice dobře. Teď nás čeká Žďár. Do toho zápasu půjdeme s tím samým, co do toho dnešního. Je vidět, že jsme zapracovali na obraně a až na pár chyb to už nebylo špatné. Na Žďár budeme muset hrát pečlivě dozadu. Útok máme hodně silný, takže o tom není třeba mluvit.

1. SUM Šumperk 24 118:56 61
2. HBR Havl. Brod 23 92:73 45
3. OPA Opava 23 88:75 39
4. HOD Hodonín 23 97:92 37
5. VAL Val. Meziříčí 23 84:69 36
6. NJI Nový Jičín 23 74:99 30
7. KOP Kopřivnice 23 77:83 29
8. ZNS Žďár n/S 23 84:96 29