To byl panečku zápas! Baník nasázel v dramatickém souboji Opavě sedm branek a dál drží čtvrtou příčku

sobota 13.2.2016 | Jan Hochman

Zápas, který se už podobal duelu play-off, zvládli lépe domácí. Ti byli po většinu utkání lepším týmem, což začali od druhé třetiny potvrzovat i gólově. Hattrickem se na vítězství podílel Dominik Matula, o další zásahy Baníku se postarali Kolář, Jedlička, Peš a na konečných 7:3 upravoval tři minuty před koncem utkání Tomi. Napínavý a tvrdý zápas plný osobních soubojů, který se divákům musel určitě líbit, okořenily i dva pěstní souboje. Baník se díky dnešnímu tříbodovému zisku nadále drží na čtvrtém místě.

42.kolo, sobota 13.2.2016
SHK Hodonín - HC Slezan Opava  7:3  (0:1, 3:0, 4:2)
Branky a nahrávky: 22. Matula (Mikéska, Kolář), 33. Kolář (Špok), 36. Matula (Jurásek, Peš), 46. Jedlička (Polesný), 49. Peš (Špok), 51. Matula (Jurásek), 58. Tomi (Mikéska) - 18. Herman, 43. Štindl (Svoboda), 50. Chalupa (Wolf, Polok). Rozhodčí: Humpolíček - Měkýš, Otáhal. Vyloučení: 8:12, navíc Peš (HOD) 5+OK, Tichý (OPA) 5+OK. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1403. Střely na branku: 35:29. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 5:2, 5:3, 7:3.
SHK Hodonín: Zavadil (Zollpriester) - Kolář, Mikéska, Škápik, Nedvěd, Pokorný (C), Jedlička - Peš, Sajdl, Špok - Matula, Jurásek (A), Charvát - Černohous, Polesný, Tomi - Hložánek. Trenér: Stanislav Beťko.
HC Slezan Opava: Šafránek (Plánovský) - Vrabel, Černý T., Galvas, Tichý, Tuma, Pavelek, Mosler - Štindl, Herman, Rousek, Vítek, Polok, Wolf, Selingr, Černý L., Svoboda, Chalupa. Trenér: Karel Suchánek.

Play off ještě nezačalo, ale tahle řežba se vyřazovacím bojům nápadně podobala. Sobotní třeskutá bitva měla grády. Hodonínští hokejisté s Opavou znovu schytali spoustu ran a políčků, přesto znovu odcházeli z ledu jako vítězové. Oslabení Drtiči bravurně otočili předposlední domácí duel základní části a do tabulky druhé ligy si zaknihovali důležitou výhru 7:3. Hat-trickem se blýskl útočník Dominik Matula. I díky přesným zásahům šikovného forvarda se slovácký celek udržel na čtvrtém místě tabulky.

Místo parádních akcí a hezkých branek se však po vypjatém šlágru řešily hlavně situace ze závěrečné části, které místy připomínaly gladiátorské hry. Napínavý a tvrdý zápas plný branek, střetů a osobních soubojů vygradoval v závěrečných deseti minutách.

Rozbuškou byl pěstní souboj domácího beka Koláře s hostujícím mladíkem Štindlem, třaskavou směs pak rozdmýchali především Peš s Tichým. Robustný bek, který se po minulém vzájemném utkání stal kvůli zranění dvou hráčů SHK hodonínským nepřítelem číslo jedna, nejprve inkasoval ránu holí do obličeje, pak několikrát udeřil domácího forvarda.

Oba aktéři potyčky vyfasovali trest na pět minut a do konce utkání. Nejproduktivnější zadák Opavy verdikt rozhodčího těžce nesl a cestou do kabiny se hlasitě vztekal a pořvával na protivníky. Emoce dál plály na obou střídačkách, klid přinesla až závěrečná trefa Tomiho

„Emoce k hokeji patří. Navíc zápasy Hodonína s Opavou jsou vždycky vyhecované, což je i pro diváky správné. Já jsem rád, že nedošlo ke zranění,“ prohlásil v klidu hostující kouč Karel Suchánek.

Naopak trenér Drtičů Stanislav Beťko chování soupeře na ledě těžce kousal. „Udivuje mě, že Opava v závěru nechtěla hrát a pouze naháněla naše hráče. Připadalo mi, jako kdyby hostující hráči chtěli ty naše zranit. Proto jsem rád, že jsme vyvázli bez zranění,“ prohlásil domácí kormidelník.

Podobně vyhrocené střetnutí se ovšem dalo očekávat. Vedení Hodonína si totiž po minulém utkání v Opavě stěžovalo na zákeřnou hru vysokého zadáka Tichého, který vyřadil ze hry Peše i Rusa Garanina. Navíc Hodonín hraje v závěru základní části o čtvrté místo a Slezan bojuje o postup do play-off. „Byl to hodně emotivní zápas,“ řekl Beťko.

Dlouho však byl na Zimním stadionu Václava Nedomanského klid. Drtiči sice vstoupili do utkání aktivně, ale z úvodního náporu vedoucí branku nevytěžili. Peš hned v prvním střídání ani nadvakrát puk za výtečného Šafránka nedostal.

Opava zahrozila ranou Galvase, ale větší šance měla v téměř dvouminutové přesilovce pět na tři. Domácí sice nepříjemné chvíle přečkali, ale do kabin přesto šli s jednogólovým mankem.

Hostující Herman totiž využil zaváhání protivníka a dobře mířenou ranou do šibenice překonal gólmana Zavadila. „I když jsme do utkání vstoupili dobře a do desáté minuty měli dvě tři vyložené šance, ujal se vedení soupeř. Mysleli jsme si, že nás přečkané oslabení nakopne, bohužel jsme inkasovali gól,“ uvedl Beťko.

Jihomoravanům k obratu pomohla přesilová hra na začátku prostřední periody. Sekání Tumy potrestal Dominik Matula, který po střele obránce Mikésky protlačil kotouč za Šafránka. „Přijeli jsme do Hodonína s defenzivní taktikou. Chtěli jsme co nejdéle hrát na 0:0. Sice jsme se dostali do vedení, ale hra se nám zbortila po nástupu do druhé třetiny, kdy jsme po zbytečném vyloučení šli do čtyř a v oslabení inkasovali. Rychlá branka soupeře nakopla,“ prohlásil Suchánek.

Druhou třetinu poznamenala spousta faulů a častá vyloučení. Drtiči i tak měli navrch a výsledek otočili. Ve 33. minutě se po Špokově asistenci prosadil bek Kolář.

Na 3:1 zvyšoval Matula. Zlínský odchovanec zužitkoval dvojnásobnou početní výhodu, když do Juráskovy ideálně narýsované přihrávky přes brankoviště vložil hůl. Šafránek neměl nárok zasáhnout.

Opava duel zdramatizovala. Rána Tichého příklepem ještě skončila těsně vedle Zavadilovy klece, ale přečíslení Štindla se Svobodou znamenalo snížení a pro hostujícího mladíka premiérový gól mezi muži. Štindl si na památku odvezl domů i puk.

Na zápas ale jinak příliš v dobrém vzpomínat nebude. Ve 46. minutě vedl Hodonín znovu o dvě branky. Po průniku Polesného se po několika dorážkách radoval důrazný obránce Jedlička. „Chleba se lámal za stavu 3:2, kdy jsme okamžitě kontrovali a soupeři odskočili. Zbytek zápasu jsme měli pod kontrolou,“ řekl Beťko.

Další ránu bojujícím hostům zasadil Petr Peš. Opora SHK nejdříve na střídačce zlostí mrskla zlomenou holí. Kustod Roman Bárta z kabiny přinesl hokejku zraněného útočníka Kuby. Peš ji přeměřovat ani nemusel, když v oslabení napálil kotouč do sítě.

Slezan se ještě jednou vrátil do hry o body, když spolupráci Wolfa s Polokem zakončil dorážející Chalupa, ale na zvrat osmý tým tabulky neměl.

Nejprve po Juráskově přihrávce zkompletoval hat-trick výtečný Matula, triumf Hodonína v závěru pečetil Tomi. Hostům ke zvratu nepomohla ani hra v šesti nebo tvrdé zákroky.

Favorit už si náskok v klidu pohlídal. „Domácí byli hlavně v přesilovkách efektivnější a častěji stříleli, takže naprosto zaslouženě vyhráli,“ uznal Suchánek.

Jeho protějšek se radoval z dalších tří bodů. „Poruba nám stále šlape na paty, nám se navíc venku nedaří sbírat body, takže musíme vyhrávat alespoň doma. Jsem rád, že jsme dosáhli nejvyššího vítězství v sezoně nad Opavou, výsledek se ale nerodil lehce,“ ví Beťko.

Jeho tým nyní doma čeká neoblíbený Nový Jičín. „Věřím, že to ve středu zlomíme a soupeře konečně porazíme,“ dodal kouč SHK. Drtiči pak základní část završí v sobotu ve Vsetíně.