Téměř dva tisíce fanoušků SHK viděly v Břeclavi výhru 3:1

neděle 21.9.2008 | J. Hochman a V. Urubek

Břeclav v sobotu zaplavila enkláva fanoušků v oranžovo-modrých dresech. Nakonec se jich na zimním stadionu sešlo na 1800 a i díky tomu, že svým Drtičům připravili i v Břeclavi domácí prostředí, odváží si Drtiči domů tři body a mají tak na svém kontě po třech kolech plný počet devíti bodů.

3.kolo, sobota 20.9.2008
HC LVI Břeclav - SHK Hodonín  1:3  (0:1, 0:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 50. Pazdera (Nohel) - 5. Šťastný (Matušek), 27. Čárský (Pokorný), 38. Zábranský (Hrtús, Javorek). Rozhodčí: Klimecký - Held, Lošťák. Vyloučení: 9:11. Využití: 1:1. Diváci: 2564 (z toho 1800 z Hodonína) Střely na branku: ??:??. Průběh utkání: 0:3, 1:3.
HC LVI Břeclav: Hronek (Žurek) - Raška, Koš, Laga, Novák, Šimeček, Pazdera - Hrůza, Barák, Mífek - Karný, Balát, Nohel - Kroupa, Otoupalík, Veselský - Čikl, Kurial
SHK Hodonín: Holeš (Hubačka) - Podešva, Pokorný, Vejvar, Šťastný, Javorek, Lukačovič, Ševela, Surový - Čárský, Peš, Matušek - Hoza, Vaněček, Rapant M., - Zábranský, Kýhos, Hrtús - Hučko, Průdek, Barták

Na derby sousedních měst se na zimní stadion města Břeclavi přišlo podívat na místní poměry nebývalých 2564 platících diváků, a co je pro hodonínského fanouška důležitější, hrubým odhadem jich bylo 1800 z Hodonína!

Zápas začal poměrně vyrovnaně, žádný tým se nedostal do úvodního tlaku. Přesto měly oba týmy na úvod velké šance. Za Hodonín střílel Matušek z kruhu, ale nedal. Na druhé straně hřiště se o minutu později vyznamenal Michal Holeš, skvělým zneškodněním samostatného nájezdu Břeclavi. První přesilovou hru utkání si zahráli břeclavští, ovšem vyprodukovali v ní pouze jeden závar, se kterým si hodonínská obrana poradila. V páté minutě padla první branka utkání. Autorem byl Radim Šťastný, když skvěle zužitkoval přihrávku „Oleho“ Matuška zpoza brány. O minutu později dostali první přesilovku k dispozici také hráči Hodonína. Hned v jejím úvodu tečoval Zábranský střelu od modré těsně vedle, to bylo ovšem jediné co hodonínští v této přesilovce předvedli. V desáté minutě se dostal do slibné pozice mezi kruhy Kýhos, svou střelu ale zamířil pouze do obránce. Ve třinácté minutě měl práci také Michal Holeš, který musel řešit nebezpečný závar před svou svatyní. V šestnácté minutě vyrazil Holeš střelu břeclavských od modré, poté ovšem obránce Hodonína fauloval a následovala další přesilovka Břeclavi. O minutu později si s pukem najel mezi kruhy Matušek, v rozhodující chvíli mu ovšem puk utekl. V osmnácté minutě měli domácí dobrou šanci - jeli v přečíslení dva na jednoho, střela šla ale mimo bránu. V devatenácté minutě hráli hosté opět v oslabení, když místo útočníka Břeclavi vyloučil sudí Holeše za úmyslné posunutí brány, v této přesilovce k žádné šanci břeclavských ale nedošlo. Do kabin se tak poprvé šlo za stavu 1:0 pro Drtiče.

Do druhé dvacetiminutovky vstoupili aktivněji domácí. V úvodní minutě Holeš chytil střelu z kruhu. O minutu později hrála Břeclav přesilovou hru, která se navíc záhy změnila na dvojnásobnou poté, co byl vyloučen hostující Podešva. V této přesilovce se hosté výborně bránili, jedinou velkou šanci domácí spálili, když nedorazili puk do téměř prázdné branky. Následovala hra čtyři na čtyři, která ale žádné zajímavé akce nepřinesla. V šesté minutě hráli Drtiči další přesilovku. Nejprve neúspěšně střílel od modré Pokorný, ale už o pár vteřin později se dav fanoušků Hodonína radoval podruhé. Pěknou střelou přes obránce se z kruhu trefil Milan Čárský po asistenci Petra Pokorného. Záhy na to mohl Hodonín vstřelit uklidňující třetí branku, Michal Hoza v sólovém nájezdu obelstil gólmana krásným blafákem, místo do volné horní části branky se mu však podařilo trefil jen robinsonádou skákajícího Hronka v brance Břeclavi. V této části hry měl Hodonín na hřišti převahu. V desáté minutě předvedli Drtiči lahůdkovou akci - Peš zavezl puk od levého mantinelu za útočnou modrou čáru, na které se do něj opřel Radim Šťastný. Dělovka, na kterou z Komety zapůjčený Lukáš Hronek nebyl schopen zareagovat, však pouze zazvonila na břevno jeho branky. O několik sekund později předvedli hosté další pěknou akci. Kýhos se kličkami zbavil obránců za brankou a předložil puk před bránu Zábranskému. Ten svou střelu však nasměroval pouze do gólmana. Po těchto akcích Hodonína ovšem převzali iniciativu domácí. V patnácté minutě hráli hosté přesilovku, ovšem měli v ní velké problémy s rozehrávkou, Holeš po přerušení hry dokonce vyjel z brány a hlasitě své obraně vyčinil. Nutno dodat, že v tomto zápase to nebylo poprvé a ani naposledy. Nápor Břeclavi však přerušila dvojnásobná početní výhoda hostů. Žádné větší ohrožení brány domácích v ní ale nepřišlo. Mnohem větší nebezpečí představoval samostatný nájezd hodonínského obránce Lukačoviče, který svůj únik zakončil pouze do tyče. Z promarnění své šance však nemusel být dlouho smutný- po přihrávce Michala Hrtúse se trefil přesně Martin Zábranský. Po druhé třetině byl tedy stav zápasu 3:0 pro Hodonín.

Třetí třetina začala střelou Petra Peše z kruhu, která ovšem neměla příliš šancí na úspěch. Ve čtvrté minutě přišel Petr Pokorný o puk ve vlastním pásmu, Holeš ovšem šanci Břeclavi zabránil pěkným zákrokem. Po této situaci byl sice Pokorný vyloučen za faul na dorážejícího útočníka, ale o pár sekund později se síly na ledě vyrovnaly, domácí totiž hráli v šesti. V následující minutě schytal Vaněček střelu od modré čáry do kolena, na střídačku však odjel za sportovního tleskání obou fanouškovských táborů po svých. V osmé minutě měli domácí velkou šanci na snížení skóre, hráli ve dvojnásobné početní výhodě. Tuto přesilovku hosté sice přežili, ale poté pokračovala přesilovka domácích o jednoho hráče. Přesilovou hru využili břeclavští díky Pazderovi, který usměrnil přihrávku kolem brankoviště do sítě. Břeclav byla v následujících minutách mírně aktivnější, šla za snížením a případnýmza vyrovnáním skóre. Tento několika minutový tlak vyvrcholil v 53. minutě. Po faulu Petra Pokorného měli domácí šanci v podobě trestného střílením. Se střelou Štěpána Hrůzy si ale Michal Holeš bez problémů poradil. Následovaly zmatky v hodonínské obraně, Holeš ale závar před svou brankou zvládl. Tlak domácích opět otupila až početní výhoda hostů. V ní mohl definitivně rozhodnout velmi aktivní Lukačovič, tentokrát však svou střelu nasměroval do břevna branky domácího celku. V osmnácté minutě se domácí dostali do přesilové hry. Před jejím začátkem si však trenér Otoupalík vzal oddechový čas, kde zřejmě svým svěřencům uděloval pokyny na závěrečný tlak. Ani toto jim však nebylo nic platné, Hodonín si už závěr zápasu pohlídal. Konečný výsledek tedy 1:3 pro Drtiče.

Jiří Otoupalík (HC Břeclav):
Soupeř nás v tomto utkání opět předčil, co se týče důrazu a efektivity v zakončení, měli jsme celou třetí třetinu tlak, ale nedokázali jsme z toho nic vytěžit. Herní projev už byl mnohem lepší, klukům určitě pomohla i výborná divácká kulisa. Co se týče neproměněného trestného střílení, to už je dneska loterie 50-50. Hronek se u nás rozchytává po delší pauze zaviněné zraněním, nebyl pod neustálou palbou, měl to docela těžké. Ale zápasy musí vyhrávat hráči na ledě. Dnes bych vyzdvihl výkon Koše z juniorky Komety, na to že hrál poprvé seniorský hokej, rozhodně nezklamal. Dobré utkání odehrál i Novák.
Převzato z webu HC Břeclav

Svatopluk Číhal (SHK Hodonín):
Dnes byla perfektní divácká kulisa podpořena našimi fanoušky. Bylo to derby se vším všudy. Hráli jsme na čtyři trojky, takže jsme potřebovali trošku ušetřit síly, protože tato série byla dlouhá. Šli jsme do vedení a trošku se uklidnili a taky rozhodlo neproměněné trestné střílení, tak to byl takový zlom kdy jsme už věřili že to dotáhneme do vítězného konce. Zas bohužel plno vyloučených, ale jak říkám, když se zápas vyhraje, tak se hodnotí dobře. O to nás to těší víc, že to bylo první derby, takže vezeme 3 body domů a už se musíme soustředit na další zápas. Kluci mají zítra volno, tak si odpočinou a taky čekáme až nám nastoupí Zdeněk Jurásek. No a dnes si to už odbyl i Roman Barták a v žádném případě nezklamal i když ke konci to už na něj bylo moc, ale svoje si splnil. .