Technika na skvěle hrající Drtiče neměla

neděle 22.2.2009 | Jan Hochman, Josef Bárta

Venkovní zápas s domácím prostředím zvládli hodonínští hokejisté na výbornou. Podporováni čtyřmi stovkami věrných fanoušků, naložili domácím brňanům "bůra". Vítězství se zrodilo už v první polovině zápasu, kdy se postupně trefovali Kýhos, Matušek, Michal Rapant, Čárský a Barták. Až v poslední části zaznamenali domácí aspoň čestný úspěch v podobě trefy exDrtiče Michala Hrtúse. Drtiči zvítězili 5:1, připisují si další tři body do tabulky a vítěznou šňůru natáhli už na 7 zápasů.

42.kolo, neděle 22.2.2009
HC Technika Brno - SHK Hodonín  1:5  (0:2, 0:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 44. Hrtús - 7. Kýhos (Jurásek), 17. Matušek (Protivný), 22. Rapant M. (Pokorný), 29. Čárský (Kýhos, Jurásek), 32. Barták (Peš, Matušek). Rozhodčí: Klimecký - J. Novotný, Šimčík. Vyloučení: 11:18 - navíc Luštinec (VSK) 5+OK, Protivný (SHK) 10 minut + OK. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 438. Střely na branku: 31:27. Průběh utkání: 0:5, 1:5.
HC Technika Brno: Adamec (32. Novák) - Petlák, Zapletal, Habrovec, Kučírek, Šindelář, Daňo, Kalafut, Úlehla - Liška, Jelínek, Korotvička - Látal, Odehnal, Hrtús - Luštinec, Benýšek, Němec - Tobiáš, Matouš, Tatar
SHK Hodonín: Holeš (Hubačka) - Březina, Komárek, Pokorný, Šťastný, Podešva, Protivný - Čárský, Jurásek, Kýhos - Hoza, Rapant M., Zábranský - Barták, Peš, Matušek - Surový, Hučko.

Na druhou ligu celkem velké pořadatelské i policejní manévry předcházely zápasu 42. kola druhé ligy mezi domácí Technikou Brno a hodonínskými Drtiči. Vedení domácího klubu si řeklo, že je potřeba asistence Policie ČR, videozáznamu ochozů, omezilo pitný režim zákazem vstupu s jakoukoliv, byť plastovou lahví, nebo českým národním nápojem pivem. Novinkou na zápas s Hodonínem bylo i zvýšení vstupného. I přes tohle všechno se do moravské metropole vydalo na čtyři stovky fanoušků v oranžovo-modrém, aby podpořili své Drtiče na cestě za dalšími ligovými body. Dodejme ještě, že Policie ani zvýšená pořadatelská služba nemusela zasahovat při žádném, ani sebemenším konfliktu.

Od začátku utkání bylo jasné, kdo má v hledišti převahu - jak co se týče počtu fanoušků, tak hlavně síly hlasivek, a hráči SHK si tak od prvního buly mohli připadat jako doma. První střelu zápasu si po třinácti vteřinách připsal domácí obránce Zapletal, jeho pokus skončil po Holešově zákroku v rohu kluziště. Ve druhé minutě zkoušel své štěstí při signalizované výhodě po faulu Pokorného Korotvička, Holeš i tentokrát pokus kryl. V následující přesilovce se ale domácím nepodařilo založit žádnou kloudnější akci a hosté ji tak v poklidu přečkali. Naopak po chvilce hry v pěti na obou stranách dostali výhodu první přesilové hry hosté po faulu Korotvičky, který sekerou na poslední chvíli hasil šanci hostí. Drtiči si ale vzali vzor ze soupeře a během své přesilovky nevymysleli nic, co by vedlo k větší šanci. To pár vteřin po vypršení Korotvičkova trestu se oranžovo-modrá část publika dočkala. V závaru před domácí brankou se nejlépe zorientoval Vladimír Kýhos a svou šestnáctou přesnou trefou v sezoně poslal Drtiče na začátku sedmé minuty do vedení - 0:1. Ještě během oslavujícího jásotu tribuny, dostal dvouminutový trest hostující kapitán Petr Pokorný. Ani ve druhé přesilovce se ale domácí tým nedostal na delší časový úsek do útočného pásma. Po ubráněném oslabení mohli opět udeřit hosté. V polovině desáté minuty byla ale proti konstrukce branky za domácím golmanem, pár vteřin poté neuvěřitelně přestřelil prázdnou bránu Barták. Na konci dvanácté minuty šel za katr další domácí hráč – za hrubost dostal dvě minuty Liška. Přesilovky se ale v první třetině ani jednomu ze soupeřů nedařily. V polovině šestnácté minuty vyzkoušel pozornost Adamce Michal Rapant, brankář vysokoškoláků schoval puk do lapačky. O zhruba čtyřicet vteřin později už ale lovil kotouč ze své klece podruhé. Tvrdou ránu Tomáše Protivného vyrazil golman domácích jen před sebe, kde byl nejrychleji uzdravený Oldřich Matušek, který uklidil puk do odkryté části brány - 0:2. Minutu po obdržené brance šli brňané znovu do oslabení po faulu Habrovce. Třetí přesilovka se Drtičům povedla zatím nejlépe, ale ani v ní se nějaká větší šance neurodila. Skoro s první sirénou zakončoval největší šanci domácích v první třetině Luštinec, kličku kterou nasadil Holešovi ale nedotáhl do zdárného konce. První třetina tak skončila stavem 0:2.

Po osmnácti vteřinách druhé třetiny šel za nájezd do Holeše u zadního mantinelu na dvě minuty pykat Benýšek. Ten na trestné lavici ale nevydržel ani minutu. V čase 21:06 doklepával střelu Pokorného za bezmocného Adamce Michal Rapant - 0:3. Na konci dvaadvacáté minuty se snažil o snížení nejstarší hráč domácí sestavy Petlák, Michal Holeš ale proti jeho tvrdé střele vytáhl nejefektnější zákrok zápasu a skryl puk do své lapačky. V polovině čtyřiadvacáté minuty bylo odměněno Luštincovo seknutí do ruky Pokorného dalším dvouminutovým trestem. V následné přesilovce ale měl víc starostí golman hostí, když musel krýt dva pokusy domácích hráčů. V plném počtu hráčů se opět dlouho nehrálo. V sedmadvacáté minutě posoudil sudí přísně souboj o puk, ve kterém podle jeho soudu Zábranský hákoval domácího útočníka a výhodu přesilovky tak dostali vysokoškoláci. Žádnou šanci si ale nevypracovali a korigování skóre se tak opět nekonalo. Konec devětadvacáté minuty přinesl navýšení vedení Baníku. Střelu Kýhose nejistý Adamec opět jen vyrazil před sebe, kde bezzubá domácí obrana nechala spoustu času velezkušenému Milanu Čárskému, který si domácího golmana doslova vychutnal a uklidil puk přesně pod horní tyčku domácí brány - 0:4. Po inkasované brance se domácí snažil ještě dostat do zápasu, ale po třech minutách nechali ujet do samostatného nájezdu rychlíka v oranžovém dresu Romana Bartáka. Ten svůj nájezd neproměnil, ale obrana domácích opravdu neměla svůj den a nechala dorážet Matuška, který se sice ještě neprosadil, ale po jedo dorážce doputoval puk k Petru Pešovi. Centr třetího útoku našel nehlídaného autora předešlého neúspěšného samostatného úniku - Romana Bartáka, ten úspěšně složil reparát a zvýšil už na - 0:5. Po pátém inkasovaném gólu se rozhodl domácí lodivod Kundela pro změnu – špatně chytajícího Adamce vystřídal teprve osmnáctiletý Josef Novák. Od tohoto momentu si vzal hlavní slovo sudí Klimecký, který na sebe už během první poloviny utkání až zbytečně moc upozorňoval rozdílným posuzováním soubojů a faulů. Postupně vyloučil Protivného, Juráska, Pokorného a nakonec Holeše a poskytl tak domácím téměř šest minut v početní výhodě, která byla ještě umocněna 82 vteřin trvající výhodou o dva muže. V dvojnásobné přesilovce se domácí už už radovali ze vstřeleného gólu, rozhodčí však puk za čarou neviděl, rozpažil a poté pár desítek vteřin vzdoroval nářkům domácích hráčů. Rozhodcovská trojice dokázala jak je připravena na zápas, když hlavní sudí přerušil hru po oprávněném naskočení jednoho z vyloučených hráčů hostí na led po skončení přesilovky pět na tři, aby po vysvětlení od hostujících koučů uznal svou chybu a nechal pokračovat ve hře čtyři hráče se znakem SHK na hrudi. Po Holešově vyloučení odpálil vztekle kotouč Tomáš Protivný, za což vyfasoval osobní desetiminutový trest. Po tomhle verdiktu tentýž kotouč vyhodil mezi hostující fanoušky a následoval trest do konce utkání za nesportovné chování. V pokračujícím oslabení musela obrana hostí v čele s výborným Holešem čelit ještě dvěma nebezpečným střelám domácího VSK, ani jedna za záda hodonínského golmana neprošla a podruhé odcházela obě mužstva do kabin za stavu 0:5.

Třetí třetina se, vzhledem ke stávajícímu skóre, hrála vlastně už jenom z povinnosti. Drtiči neměli kam spěchat a domácí hráče pečlivou hrou nepouštěli do žádných větších možností. Ve dvaačtyřicáté šel na dvě minuty, už podruhé, domácí Luštinec. O dvacet vteřin později usedl na vedlejší lavici hanby Ondřej Podešva a hrálo se tak ve čtyřech na obou stranách. V téhle pasáži, ani v krátké přesilovce domácích, se nic, co by stálo za zmínku, neudálo. Jen co skočil vyloučený Podešva na led, dostal krásnou přihrávku za obranu hostí Michal Hrtús, který se svému bývalému zaměstnavateli odměnil vymetením pavučiny v pravém horním růžku Holešovy branky - 1:5. O minutu později mohli vrátit pětibrankové vedení hostím nejdříve Čárský a po něm i Zábranský. Oba pokusy mladičký Novák zlikvidoval. Sedmačtyřicátá minuta znamenala další vyloučení na straně hostí, tentokrát byl potrestán Marko Hučko. V přesilovce se domácí nedostali ani na dostřel k Holešově bráně. Vteřinu po skončení Hučkova trestu zazněla píšťalka hlavního sudího a Drtiči šli opět do čtyř. Dvě minuty za napadení dostal opět Ondřej Podešva. Po minutě oslabení zapomněla hostující obrana na jednoho z pětice domácích hráčů a vracející se obránce tahal za záchrannou brzdu příliš pozdě - sudí Klimecký zkřížil ruce nad hlavou a dal domácím v padesáté minutě možnost trestného střílení. K tomu se za ohlušujícího pískotu tribun postavil Jakub Luštinec, ale svůj nájezd zakončil prachmizerně a Michal Holeš lehkým zákrokem udržel stav 1:5. Po zneškodněném nájezdu si vzal trenér Číhal time-out, aby umožnil svým hráčům nabrat síly a dal jim něco málo taktických rad. V pokračujícím oslabení ujel po levém křídle v dobré formě hrající Michal Hoza, Nováka ale svou střelou nepřekonal. V čase 51:10 byla střídačka Techniky přistižena v nedbalkách, čárový zadul do píšťalky, ukázal šest prstů a to znamenalo vyloučení na dvě minuty za příliš mnoho hráčů na ledě. Místo dvou minut sehráli Drtiči v přesile jen 12 vteřin. Za faul nefaul byl vyloučen Petr Peš a ač se s gestem zmaru skácel na led, odjel na trestnou lavici s nevěřícím úsměvem na rtech. Po další minutě se opět vylučovalo. Dvě plus dvě minuty za hrubost dostal jak hostující Komárek tak i domácí Benýšek. V následujících třech minutách se hra rozkouskovala spoustou zakázaných uvolnění na obou stranách. Ani za rozhodnutého stavu si domácí hráči neodpustili spoustu zbytečných dohrávání soubojů a provokací směrem k hráčům SHK. Vyvrcholením pak byl hodně blízký až intimní rozhovor Jakuba Luštince a Michala Holeše necelou minutu před koncem. Požduchování a slovní výměna byla ohodnocena panem rozhodčím čtyřmi minutami pro brankáře Drtičů a pěti minutami a trestem do konce utkání pro domácího útočníka. Posledních 50 vteřin už žádný vzruch ani branku nepřineslo a derby tak skončilo výhrou Baníku 5:1. Frustrace skupinky domácích hráčů se projevila i po skončení utkání, kdy několik brňanů odjelo nesportovně do kabin bez obligátního podání ruky soupeři. To Drtiči si chvíle po vítězném zápase užívali spolu se svými věrnými fanoušky naplno při děkovačce a cesta domů do Hodonína byla pro všechny Drtiče naplněna spokojeností, kterou nezkazily ani zasněžené cesty a vytrvalé sněžení.

fotogalerie k utkání od Želvičky - >>>je zde <<<

Svatopluk Číhal (trenér Hodonína) : "Vyhráli jsme, všechny body jsou doma, do zápasu jsme naskočili koncentrovaně, šli jsme do vedení 2:0 a ve druhé třetině, při stavu 5:0 už byl zápas víceméně rozhodnutý, závěr už se jen dohrával. Na konci byla nervozita, chápu to, když je zápas vyrovnaný napjatý, ale tady už hra byla zbytečně rozbitá, rozkouskovaná a hodně faulů. Po prvním gólu soupeře jsme si vzali oddechový čas, bylo to cílené, aby se hráči uklidnili, šlo se do hry, neopláceli fauly. Při rozhodném výsledku je zbytečné faulovat. Technice to v současné době nelepí, my jsme si to taky zažili, na jejich herním projevu šla vidět nervozita a jsem rád, že jsme toho využili."

Vladimír Kýhos (útočník Hodonína): "Nechci hodnotit pouze sebe, ke svému gólu sem došel jako slepý k houslím (úsměv), ale celý mančaft makal, zápas jsme rozhodli v úvodu utkání a pak už jste viděli co předváděli ti tzv. „antihokejisti“ (smích). Někteří nejdou hrát vůbec hokej, ale pouze provokovat, jsou zákeřní. Jsou určitě trošku frustrovaní, když hrají doma a celý zápas jde slyšet jen Baník Hodonín! To je bomba!"

12.10. | Hodonín - Technika Brno | 4:3
7.12. | Technika Brno - Hodonín | 4:3
25.1. | Hodonín - Technika Brno | 7:1
22.2. | Technika Brno - Hodonín | 1:5