Opava poražena, Drtiči jdou na třetí místo

středa 25.2.2009 | Jan Hochman, Robert Krůza

Oslabená Opava dostala první hřebíček do rakve už po čtyřiadvaceti vteřinách, kdy "pantáta" Jurásek vymyslel branku pro parťáka Kýhose. Druhou branku přidal ještě v první části Michal Rapant. Ve druhé zvýšil Komárek, v poslední části uklidnila 15 stovek diváků opět první útočná trojka a opět střelec Kýhos, pátou branku vstřelil Barták. Shut-out sebral Holešovi třináct minut před koncem Tůma a zaznamenal tak čestný úspěch hostí.

43.kolo, středa 25.2.2009
SHK Hodonín - HC Slezan Opava  5:1  (2:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 1. Kýhos (Březina, Jurásek), 7. Rapant (Pokorný), 26. Komárek, 42. Kýhos (Jurásek, Čárský), 45. Barták (Peš, Matušek) - 47. Tůma (Grofek). Rozhodčí: Kubičík - Humpolíček, Pospíšil. Vyloučení: 6:4 - navíc Komárek a Holeš (oba SHK) 10 minut. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1557. Střely na branku: 33:30. Průběh utkání: 5:0, 5:1.
SHK Hodonín: Holeš (Hubačka) - Březina, Komárek, Pokorný, Šťastný, Hučko, Podešva - Čárský, Jurásek, Kýhos - Surový, Rapant M., Zábranský - Barták, Peš, Matušek
HC Slezan Opava: Konečný (Kuchař) - Bednárek, Čavrk, Měkýš, Tichý, Tůma - Grofek, Měch, Černý - Kocián, Chalupa, Kovalovský - Suchánek, Polok, Suchý - Weiss, Kříž, Wolf.

Opavští přijeli na jih Moravy značně oslabeni. "Brusle" je nejvíce tlačila na postě brankáře. Všichni stabilní brankáři byli díky svým juniorským povinnostem mimo hru a za Slezan tak musel do branky nastoupit Radek Konečný, který letošní sezonu strávil v krajském přeboru. Ani obrana Opavy nebyla v plné síle a tak na obranném postu musel dokonce vypomáhat i kovaný útočník Tůma.

Vstup do zápasu měli domácí jako z říše snů. Hned druhý pokus o útok skončil brankou. Na modré čáře podklouzl vracející se opavský hráč, čehož využil Zdeněk Jurásek, který si počkal a krátkou křižnou přihrávkou našel Vladimíra Kýhose, na kterého už zívala prázdná brána - čas 00:24 - 1:0. Na konci druhé minuty si připsal první zákrok domácí golman, rychlou střelou se prezentoval právě "obránce" Tůma. O minutu později se pokoušel srovnat skóre Kovalovský, Holeš byl opět na místě. Další desítky vteřin poletoval puk spíše v obranném pásmu opavských, ale bez větších šancí a střeleckých pokusů. Ten přišel až na konci šesté minuty z hole Juráska, Konečný byl tentokrát bezchybný. Z dalšího útoku už ale kapituloval podruhé. Domácí kapitán Pokorný obelstil u střídaček dva hráče hostí a vyslal přesným pasem na červenou čáru do brejku Michala Rapanta. Tomu po levém křídle najížděl mladíček Surový, zaskakující ve druhém útoku místo zraněného Hozy, který mu odlákal obránce a Michal Rapant tak mohl s klidem angličana prostřelit Konečného mezi betony - čas 06:18 - 2:0. Minutu po druhé brance Drtičů mohl náskok navýšit rozjetý Barták, neposedný kotouč se mu ale nepodařilo zpracovat a celá akce tak skončila v rohu kluziště. V polovině deváté minuty měl v permanenci lapačku Holeš, který téměř u hrazení zasahoval před dotírajícím Weissem. O půl minutu později přidal i zákrok betony proti dorážce Grofka. Z následného útoku byl blízko gólu opět Barták, tentokrát byla proti tyč opavské brány. Dorážku si už golman Slezanů pohlídal. Poradil si i se dvěma nebezpečnými pokusy Pokorného. Ve třinácté minutě se prodíral do šance Kovalovský, svou akci ale vůbec nezakončil. Až v čase 17:15 pískal sudí Kubičík do píšťalky se zdviženou pravicí. Vyloučil hostujícího Tůmu za hákování a dal tak vůbec poprvé jednomu z týmů výhodu přesilové hry. Oslabený Slezan se bránil srdnatě a byl v přesilovce domácích dokonce nebezpečnějším týmem, Drtiči se v podstatě nedostali na víc než 10 vteřin do útočného pásma. Špatná hra během přesilové hry byla korunována na začátku poslední minuty první třetiny faulem Březiny na ujíždějícího Měcha a 11 vteřin se tak hrálo 4 na 4. V samém konci první třetiny se v přesilovce dostal ke střele nebezpečný obr Tichý, Holeš vyrazil puk až do ochranné sítě a siréna ukončila první dějství, které skončilo 2:0 pro domácí.

V začátku druhé třetiny pokračovala ještě 64 vteřin přesilovka hostí, ale domácí čtveřice hráče Slezanu vůbec k ničemu nepustila. Necelou minutu poté, co skočil vyloučený Březina na led, se dostal do slibné šance střelec druhého gólu Rapant. Po Čavrkově chybě vyslal nebezpečnou střelu na Konečného bránu. Náhradník v opavské brance se štěstím zasáhl i proti dorážce Surového i Zábranského a držel tak šance svého týmu. Po krkolomném zákroku následovala dvě zakázaná uvolnění hostů a hra se tak odehrávala převážně na polovině Slezanu. V polovině šestadvacáté minuty ujela dvojice Jurásek-Čárský a pelášila si to proti jednomu obránci hostí. Nejlepší hráč domácích Zdeněk Jurásek potáhl akci po levé straně a když už to vypadalo, že s pukem obkrouží hostující branku nahrál zpoza koncové čáry před bránu Čárskému. Jeho střelu z první ale Konečný opět s notnou dávkou štěstí zneškodnil. Další nájezd o pár vteřin později už ale znamenal třetí branku. Kýhosovu dorážku ještě dokázala hostující obrana zblokovat, na přesnou ránu bombéra Lukáše Komárka po nedůrazném vyhození už byli opavští krátcí - čas 25:34 - 3:0. Následující dvě minuty se hra přelévala ze strany na stranu, ale bez větších brankových příležitostí. Mírnou uspávanou přerušila až střela hostujícího Čavrka, Holeš se překvapit nenechal. V polovině devětadvacáté minuty stáli při Konečném opět všichni svatí, když bombu Bartáka, který si to pelášil po levém křídle, vyrazil v úrovni kolene hřbetem lapačky, na dorážku bohužel nebyl připraven žádný z domácích hráčů. Zdánlivě ztracený puk ještě vybojoval Kýhos, zajel s ním za bránu, odkud hledal dobře postaveného Juráska, jeho pokus jen těsně minul Konečného klec. Za půl minuty po velkých příležitostech dostaly oba týmy šanci na odpočinek v neplánované přestávce. Tvrdý souboj za Holešem končí vysypáním plexiskla za domácí brankou, vyloučením Komárka a drobným poraněním v obličeji hostujícího Chalupy. Po ani ne desetiminutovém zdržení zapříčiněném úklidem a instalací nové tabule tvrzeného skla, mohlo utkání pokračovat přesilovkou hostí. Přesilovku sice strávili hosté převážně v útočném pásmu, bez střely se ale branky dávají těžko. I po skončení přesilové hry měli puk na hokejkách spíše hosté, ale ne a ne se dostat do nebezpečnější střelecké pozice. Až v polovině čtyřiatřicáté minuty se opět osmělili domácí a Zábranským vybojovaný puk nakonec vyslal, i když bez úspěchu, na opavskou branku od modré Podešva. Další střídání si první útočná pětka domácích s opavskými doslova pohrávala, ale nedostala se do palebné pozice. V osmatřicáté minutě se dostával do šance dnes velmi aktivní Barták, Konečný jeho snahu překazil přikrytím puku pod svou lapačkou. O půl minuty později se opět utrhla dvojice nejzkušenějších Drtičů Jurásek-Čárský. Tentokrát táhl akci Čárský, kterému jeho parťák odlákal obránce a nejstarší hráč SHK tak měl šanci zkusit pozornost Konečného sám. Jeho pokusu o vymetení pavučin v šibenici chybělo pár centimetrů. V poslední minutě druhé třetiny byl ještě dvakrát vidět hostující Wolf. Poprvé, když po vyhraném vhazování pálil na Holeše. Podruhé deset vteřin před vypršením druhého dějství v náznaku potyčky s domácím Pešem, kterou ale sudí zastavili už v zárodku a oba kohouty poslali vychladnout na trestnou lavici. Druhá třetina skončila výsledkem 1:0 pro domácí Drtiče.

Do poslední části nastoupila obě mužstva se čtyřmi hráči do pole a menší počet bruslařů vyhovoval spíše hostům. Přesto si jedinou střelu při hře 4 na 4 připsal domácí hráč. Petr Pokorný se rozjel a golfovým úderem spoza modré čáry vyprášil Konečnému betony. Chvíli po vypršení trestů hříšníků z konce druhé třetiny se opět měnil stav. A opět se o to postarali domácí a opět první útok. Zdeněk Jurásek našel geniální a milimetrovou křižnou přihrávkou přesně hůl najetého Vladimíra Kýhose, který vstřelil svůj druhý gól v utkání - čas 41:59 - 4:0. O minutu později už mohlo být 5:0. Mladíček Surový nahrál volnému Zábranskému, jeho střela, ani následná dorážka Surového, do sítě díky výtečnému zákroku Konečného neprošla. Co se nepovedlo dvojici Surový-Zábranský, to se povedlo o minutu později hráčům třetího útoku. Celá útočná letka měla zásluhu na pátém puku v opavské síti. Matušek přenechal puk Pešovi, ten našel nekrytého Romana Bartáka, který rozvlnil síť Konečného brány popáté - čas 44:07 - 5:0. Hned po vhazování vyslal další pumelici Pokorný, náhradník v opavském brankovišti má plné ruce i nohy práce. Po dlouhých minutách se na konci šestačtyřicáté minuty dostali do zakončení i hosté. Měkýš pálí od modré, Holeš jeho pokus vyráží před sebe, kde se k puku dostává Suchý. Do jeho střely padá obětavě Surový, od kterého se dostává pul k Wolfovi - jeho nebezpečný pokus Holeš fantasticky vyrazil. Šance Slezanu ovšem pokračovala a díky pohotovosti dočasného obránce Radka Tůmy, který vylákal Holeše z brány a z velkého úhlu se trefil přesně do horního růžku, se také Opava dočkala vstřelené branky - čas 46:52 - 5:1. Půl minuty po vstřeleném gólu šli opavští do oslabení po faulu Kovalovského. Nabídnutou šancí v podobě přesilové hry však Drtiči pohrdli a za celé dvě minuty hostující branku nikterak neohrozili. V minutě padesáté čtvrté zkoušeli své štěstí nejdříve hostující Kovalovský a Suchánek. Na druhé straně pak pálil opět Pokorný. Ani jedna ze střel neprošla za záda Holeše, resp. Konečného. Kovalovský zkoušel své štěstí i o chvíli později, kdy se ladně proháčkoval mezi dvojicí Komárek-Březina a jeho snažení zastavil až Komárkův faul, ohodnocený dvěma plus deseti minutami za faul do oblasti krku a hlavy. S koncem oslabení se vydal na další ze svých brejků Barták. Jeho tvrdé bomba od levého mantinelu jen těsně minule levou Konečného tyčku. Po vypršení Komárkova trestu a návratu Surového, který za slovenského obránce trest odpykával, se už nikam moc nespěchalo. Na konci padesáté osmé a na začátku padesáté deváté minuty ještě musel Holeš zasahovat proti střelám Kovalovského a Kříže. Na začátku poslední minuty dostal ještě domácí golman dvě plus deset minut za zdržování hry a následné vykopnutí puku betonem, které sudí Kubičík odměnil osobním trestem. Poslední šanci zápasu měl současně se sirénou hostující Křiž, ale jeho střela cíl netrefila. Poslední třetina tak skončila 2:1 pro domácí.

Díky zaváhání šumperských Draků se Drtiči posunuli na průběžné třetí místo a boj o první tři pozice, zaručující přímý postup do play-off, bude dramatický do posledního kola.

Svatopluk Číhal (trenér Hodonín): Třetinu jsme vyhráli 2:0 a pak jsme šly až do stavu 5:0, takže jsem rád že to nakonec skončilo 5:1. Proti utkání doma se Šternberkem jsme dnes byli lepší na puku a v soubojích, takže jsem spokojený s výsledkem a musím i uznat kvality soupeře, který předváděl kombinační hokej. Po dnešku bychom se už mohly dostat s té čtvrté příčky díky zaváhání Orlové, ale to není podstatné. Důležitější to bude před play-off. No a k tomu vyvolávání fanoušků ještě prakticky do teď na Michala Holeše bych jen tolik, že je to Michalovo rozhodnutí, že nejel za nimi a já ho plně respektuji. Ono po těch jeho děkovačkách co dělal, se už asi nechce rozhodit. Pomalu se blíží finále soutěže a musí se koncentrovat.

22.10. | Opava - Hodonín | 0:2
17.12. | Hodonín - Opava | 2:4
28.1. | Opava - Hodonín | 6:3
25.2. | Hodonín - Opava | 5:1