Neuvěřitelné se stalo skutkem! Baník jako první tým v letošní sezoně vyloupil Lapač a ujímá se vedení 1:0 na zápasy!

neděle 12.3.2017 | Jan Hochman

Hosté vstoupili do utkání na horkém vsetínském ledě lépe a po trefách Jakuba Kužílka a Jakuba Kadlece vedli Drtiči na Lapači o dvě branky. Domácí ale před druhou přestávkou dvěma slepenými góly Vávry a Kolaříka srovnali a začínalo se zase od začátku. Na konci druhé a na začátku třetí třetiny přestáli hosté dlouhou dvojnásobnou přesilovku Valachů a po bezbrankové třetí části dospělo utkání za stavu 2:2 do prodloužení. To ukončil přesně po šesti minutách Daniel Vaněk, který rozhodl o tom, že Drtiči se po výborném týmovém výkonu ujímají v semifinálové sérii vedení 1:0 na zápasy.

SF1, neděle 12.3.2017
VHK ROBE Vsetín - SHK Hodonín  2:3p  (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 34. Vávra (Kolařík, Zúbek), 35. Kolařík (Teper) - 15. Kužílek (Vaněk, Charvát), 25. Kadlec (Peš), 66. Vaněk (Jurča). Rozhodčí: Šutara, Fiala - Rožánek, Gančarčík. Vyloučení: 5:10, navíc Kucharczyk (VSE) 10 minut. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3580. Střely na branku: 44:23. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3. Stav série: 0:1.
VHK ROBE Vsetín: Hromada (Šurý) - Jeník, Mojžíš (C), Hryciow, Janáček, Čech (A), Teper, Žák, Ostrčil - Finsterle, Kucharczyk, Luka - Kolařík (A), Vávra, Zúbek - Hořanský, Šilhavý, Čuřík - Kajaba, Pokorný D., Vítek. Trenéři: Jiří Dopita, Luboš Jenáček.
SHK Hodonín: Kotvan (Haloda O.) - Haloda M., Polesný, Pokorný P. (A), Kužílek, Potekhin, Loginovsky, Weber - Jurča, Vaněk, Vrána - Kadlec, Peš (C), Matula - Hajný, Kuba (A), Charvát - Černohous, Venclík, Hložánek. Trenéři: Stanislav Beťko, Jan Prčík.

Utkání začalo velmi opatrně. Ani jeden celek se nikam nehnal. Do první šance utkání se dostal Kolařík, který z levé strany prověřil Kotvana. Ten si připsal první úspěšný zákrok. Do první šance na straně Drtičů se dostal Potechin. Hromada si ovšem s jeho střelou k levé tyči poradil. Další minuty byli ve znamení šancí na obou stranách. V téhle disciplíně byl, ale lepší Baník, který měl více ze hry. V sedmé minutě se na Lapači poprvé vylučovalo. Za faul loktem usedl na trestnou lavici hodonínský Vaněk.

Vsetín se usadil před Kotvanem a snažil se vsítit první branku utkání. Hodonínská obrana společně s Kotvanem však odolala a tak se ve Vsetíně na první branku stále čekalo. Po nevyužité početní výhodě Vsetína se do akce tlačil Hložánek, který se pokusil poslat puk mezi betony Hromady. Hromada své betony včas sklapl a kotouč za záda nepustil. Další vyloučení bylo opět na straně Drtičů. Tentokráte to byl Pokorný, který musel odpykat trest za sekání. Hodonín tohle oslabení dobře bránil a opět nedovolil Vsetínu dát branku. V patnácté minutě se mohli Drtiči radovat. Vaněk střílel na Hromadu a následně se snažil i dorážet. Ani jedna jeho dorážka úspěšná nebyla, ale před Hromadu si nabruslil Jakub Kužílek a dorážkou poslal puk za Hromadu. Do konce třetiny bylo ještě k vidění několik šancí na obou stranách, ale ani jedna neskončila gólem.

Začátek druhé části se nesl ve znamení vyloučení. Na trestnou lavici usedl Hryciow za sekání. Nabídnutou přesilovou hru Drtiči ovšem nevyužili. Do další vážnější akce se dostali vsetínští. Finsterle objel Kotvanovu branku a hledal mezi kruhy Luku, který prověřil Kotvana. O chvíli později se dostal Baník do dvoubrankového vedení. Vyhrané vhazování v útočném pásmu, série přesných přihrávek a na konci Jakub Kadlec, který poslal kotouč pod břevno domácí svatyně. Po téhle brance se iniciativy chopili domácí a snažili se vstřelit kontaktní branku. Tohle snažení trochu narušil faul Kucharczyka, který vyfasoval 2 + 10 za vysokou hůl a nesportovní chování.

Dvacet jedna vteřin před koncem Kucharczykového trestu šel na trestnou lavici Mojžíš. Drtiči tak měli krátkou přesilovou hru 5 na 3, kterou ale nevyužili. Na první branku si domácí museli počkat až do 33. minuty. Dobrou práci v brankovišti předvedl Kolařík, který ještě akci vyšperkoval přihrávkou na Tomáše Vávru a ten prostřelil Kotvana. Vsetín byl po téhle brance na koni a stále se tlačil před Kotvana. Tenhle tlak se domácím vyplatil a zásluhou jim byl vyrovnávající gól. Teper ihned po buly našel Jana Kolaříka. Ten přesně zamířil a trefil pravý spodní roh hostující branky.

Do konce prostřední části už mnoho času nezbývalo a zdálo se, že se třetina v klidu dohraje. Ovšem aktivní útok Vsetína donutil Drtiče třikrát po sobě faulovat ve velmi krátkém čase a do poslední periody tak Vsetín půjde s výhodou dvojnásobné přesilové hry. I přes další vyloučení Potechina na začátku poslední části se Vsetín nedokázal prosadit a utkání pokračovalo za stavu 2:2. O chvíli později se vylučovalo na obou stranách. Za držení protihráče putovali na trestnou lavici Finsterle s Halodou. Po tomhle vyloučení byl Vsetín blízko gólu. Mojžíšova střela od modré poskakovala po brakové čáře, kde se nejlépe zorientoval Matula a poslal puk až za modrou čáru.

Další akce zrodila u Čecha za Hromadovou brankou. Domácí bek se nechal obrat o puk a Hromada musel být v pozoru, aby uhájil levou tyč před nečekanou akcí Matuly. Jedenáct minut před koncem se proti pravidlům provinil Hložánek a musel si jít na dvě minuty oddechnout. Vsetínská přesilovková formace se sice dostala rychle před Kotvana a snažila se vsítit gól, ale Kotvan odolával a nepustil žádný kotouč za svá záda. Následovala Čuříkova střela, která skončila mimo a Drtiči se dostali do protiútoku. Matula trefil Hromadu do hrudě. Do další vážnější akce se dostal těsně před koncem základní hrací doby Čuřík, který sice dostal puk nad ležícího Kotvana, ale mířil jen do boční sítě. Základní hrací doba nám tak vítěze nepřinesla a Lapač bude svědky prodloužení.

Začátek prodloužení začal lépe pro domácí, jelikož na trestnou lavici usedl Pokorný. Přesilová hra, ale Vsetínu nevyšla podle představ a Drtiči se ubránili. Vážná akce se zrodila před Kotvanem. Kucharczyk i přes dotírajícího obránce našel přesnou přihrávkou Luku, který měl před sebou poloprázdnou branku, ale i přesto nedokázal skórovat. V dalších minutách měl Vsetín více ze hry. Snažil se všemi možnými způsoby zápas ukončit, ale střelecky se Valachům nedařilo. V 66. minutě zápasu se na Lapači stalo něco, co domácí diváky ještě nezažili. Daniel Vaněk zužitkoval přesnou přihrávku svého spoluhráče a rozhodl tak o tom, že Drtiči jako první tým dokázal letos na Lapači zvítězit. Série se tedy za stavu 1:0 pro Hodonín přesouvá na jih Moravy.

Luboš Jenáček (Vsetín):
Vstup do série se nám nepovedl. Neměli jsme dobrý začátek, soupeři navíc pomohl první vstřelený gól. My jsme se trápili hlavně v koncovce, soupeře jsme sice jasně přestříleli, ale nebyli jsme tak nebezpeční, jak jsme chtěli být. Navíc jsme si nepomohli ani v přesilovkách a to bylo rozhodující. Hráli jsme přesilovku pět na tři, v prodloužení čtyři na tři, ale nic z toho nebylo. Velkou šanci měl i Kuba Čuřík, který jel z boku sám na bránu, ale nakonec jsme si nepohlídali situaci na brankovišti a inkasovali jsme. Ale říká se, že někdy je dobré prohrát, aby se nastartovalo něco nového. Věříme ve své síly, věříme, že v Hodoníně vyhrajeme a sérii nakonec otočíme.

Jeli jsme do Vsetína hlavně s tím, že si chceme hokej a zápas užít. To, že se nám dnes podařilo Vsetín poprvé v sezoně porazit, to je velké plus. Kluci dnes dodrželi naše taktické záměry, dá se říct, do posledního puntíku. Dobře jsme si zápas rozehráli, vedli jsme o dvě branky. Pak jsme ale dostali Vsetín na koně dvěma slepenými góly a důležité bylo, že jsme ustáli dlouhé oslabení tří proti pěti. Myslím si, že domácí pak trochu znervózněli, v prodloužení pak dostali ještě šanci hrát přesilovku čtyři na tři, ale i to jsme dokázali zvládnout. Jsme moc šťastní, že vezeme ze Vsetína první bod, pod kterým je podepsaný celý tým, který podal parádní kolektivní výkon, podpořený skvělým Zdenkem v bráně. Těšíme se na domácí zápas a věříme, že na něj bude stejně skvělá atmosféra, jaká byla dnes tady. Zároveň bych chtěl za celou kabinu moc poděkovat našim fanouškům, kteří za námi do Vsetína přijeli a podporovali nás.

1. NJI Nový Jičín 23 66:72 45
2. VAL Valašské Meziříčí 20 79:44 40
3. ZNS Žďár nad Sázavou 18 69:58 36
4. OPA Opava 21 61:58 30
5. VEL Velké Meziříčí 21 70:80 29
6. KMB Kometa Brno B 22 66:68 28
7. KOP Kopřivnice 21 69:69 26
8. HOD Hodonín 20 50:81 15