Hodonín v zápase o šest bodů porazil Opavu 3:1

neděle 16.1.2011 | Redakce

Tři vstřelené branky, výborný výkon golmana Peksy, ubráněné přesilovky Slezanu a týmová hra. To byly hlavní stežejní body dnešního vítězství Drtičů na ledě opavského Slezanu. I bez hlavního kouče Číhala a bez sedmi nemocných hráčů dokázali Drtiči po gólech Beni, Flamíka a Juráska poprvé v letošní sezoně zdolat Opavu. Díky výhře SHK se rozdíl mezi oběma týmy scvrknul už jen na 2 body a co je ještě důležitéjší, náskok hodonínských na deváté Bobry je opět sedmibodový.

32.kolo, neděle 16.1.2011
HC Slezan Opava - SHK Hodonín  1:3  (0:2, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 40. Kocián (Wolf, Vrabel) - 10. Beňa, 20. Flamík (Penák), 40. Jurásek (Flamík, Salajka). Rozhodčí: Mrkva - Tuzial, Řezáč. Vyloučení: 7:10, navíc Tichý (OPA) 10 minut. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 450. Střely na branku: 31:33. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.
HC Slezan Opava: Iláš (Vlašánek) - Kukol, Tichý, Bednárek, Tůma, Vrabel, Kysela, Grofek, Měch, Černý, Kocián, Polok, Pavelek, Herman, Mlýnek, Chalupa, Suchánek, Kříž, Wolf, Křesťan.
SHK Hodonín: Peksa (Rajčak) - Flamík, Salajka, Pokorný, Šindelář, Beňa, Podešva, Miklík - Peš, Jurásek, Rehuš - Hoza, Korotvička, Barták - Zelinka, Tomášek, Penák.

Hodonínští hokejisté odjížděli do Opavy v hodně slepené sestavě. Asistent Arnošt Šifl odcestoval na sever bez svého hlavního kolegy Svatopluka Číhala a také bez sedmera hráčů SHK (Bauer, Vaškovič, Komárek, Špok, Kuba, Šurý a Průdek), kteří momentálně zaujímají místo na marodce. To domácí hráli bez citelnějších ztrát v plné síle. Dohromady se dal i klíčový plejer Slezanu Tomáš Měch, jehož sužovaly potíže se zády.

Samotné utkání odstartovaly dva pokusy Opavy, ale střely Černého a Mlýnka Peksu pouze příjemně rozehřály. Na druhé straně zasahoval dvakrát také Iláš, jenž si s námahou poradil s Korotvičkovou střelou z pravého kruhu a minutu nato ukryl puk ve své lapačce po střele Beni. V polovině šesté minuty se dnes poprvé na opavském ledě vylučovalo. Potrestaným hráčem byl hostující Penák za hákování. V přesilovce ale mohli naopak inkasovat domácí, ale Iláš Pokorného střelu lapil.

Slezan se v první početní výhodě nakonec přeci jen dočkal své šance, ale Pavelka Peksa vychytal. Po ubráněném oslabení se Drtiči po delším čase osmělili a vrhli se do útoku. Sérii šancí zakončila střela Juráska, ale skóre se změnilo až na začátku desáté minuty. Adam Beňa se na modré zmocnil kotouče a propálil vše, co mu stálo v cestě, včetně brankáře Iláše, jenž měl zakrytý výhled a hosté v polovině první části vedli 1:0.

O rychlé srovnání stavu se snažil opavský Kocián, ten ale minutu po Beňově třefě z velké blízkosti přestřelil hostující klec. Na konci jedenácté minuty mohli hosté vést už o dvě branky, ale Rehušově projektilu stála v cestě tyč opavské branky. Drtiči v těchto fázích jasně dominovali a výsledkem toho byla i další šance, ve které se ocitl opět kapitán Hodonína Pokorný, ale jeho jedovatý bekhendový pokus cestu mezi tři tyče nenašel. V šestnácté minutě pálil tvrdě Peš a Iláš musel opět ukázat něco ze svého brankářského umění.

Tlak hostů ukončilo až Rehušovo vyloučení, kterého po devíti vteřinách napodobil i jeho spoluhráč Korotvička a Opava měla téměř dvouminutovou výhodu hry v pěti proti třem. Slezan si v přesilovce vypracoval drtivý tlak, ale chyběla častější střelba. Peksa musel čelit jen jedné zapeklitější situaci, ale Kociánova dorážka mířila vedle hodonínské svatyně a hosté tak možná zlomový moment celého utkání přečkali bez úhony.

Hosté, nakopnuti dobře ubráněnou dvounásobnou přesilovkou Slezanu v samotném závěru prvního dějství totiž odskočili na rozdíl dvou branek. Dvaadvacetiletý útočník Peter Penák, který se po delším čase dostal do sestavy SHK, našel přesnou přihrávkou Borise Flamíka a zkušený obránce Drtičů osvědčil své ostřelovačské kvality, když svou nechytatelnou bombou vyhnal pavouky z šibenice Ilášovy klece. První třetina tak skončila dvoubrankovým vedením hostů z jihu Moravy.

Po návratu z kabin se domácí do svého soupeře s vervou zakousli a hodonínská obrana musela být plné permanenci. Už po minutě pálil nebezpečně Bednárek, Peksa vyrazil puk bezpečně do rohu. O další dvě minuty později byl v hlavní roli opět golman Drtičů, to když lapil stoprocentní šanci špílmachera Slezanu Měcha. Nájezdy Opavy neustávaly. Agilní Kocián se dostal dokonce ke dvěma střelám během pár vteřin, ostrou ránu vypálil i Černý, Peksa i s pomocí svých spoluhráčů držel neprůstřelnost.

V sedmadvacáté minutě stála při hodonínském brankáři a pověstná paní Štěstěna. Peksa už byl takřka překonán, ale Polok, který měl před sebou zcela opuštěnou klec, trefil jen tyč branky Baníku. Devětadvacátá minuta pak přinesla další šanci Opavy, Měch měl na hokejce snižující trefu, ale výborně chytající Peksa nevysokého útočníka Slezanu parádně vychytal. V polovině utkání se Měch proměnil v nahravače, našel volného Chalupu, ten se ale z bezprostřední blízkosti prosadit nedokázal.

Až ve třiatřicáté minutě se dostali ke slovu opět Drtiči. Dvakrát se před Ilášem zjevil Jurásek, domácí brankář obě šance, i když tu první s notnou dávkou štěstí, ustál a stav byl tak stále 2:0 ve prospěch hostů z Hodonína. Po krátké pasáži, kdy byla hra vyrovnaná a bez větších příležitosti na té či oné straně, přišel na poslední tři minuty druhé části opět velký tlak Slezanu. Po tvrdé střele Tichého se k dorážkám dostali Grofek s Měchem, ale ani jeden z nich na Peksu nevyzrál.

Pak se do střelecké pozice řítil veterán Pavelek, Peksa opět ukryl kotouč bezpečně ve své výstroji. Na konci předposlední minuty druhé části měl hodonínský brankář i kus štěstí, když se mu podařilo vyrazit střelu Grofka, i když ji přes chumel hráčů vůbec neviděl. V čase 39:34 už ale musel strážce hodonínské svatyně tahat puk ze své branky. Wolfovu střelu tečoval za záda Peksy Ivo Kocián, který tak těsně před druhou přestávkou snížil na rozdíl jediné branky.

Radost na opavském zimním stadionu ale trvala jen malou chvíli. Pouhých devět vteřin po Kociánově snižující trefě totiž Drtiči opět odskočili na rozdíl dvou branek. Vlastně ihned po vhazování ve středovém kruhu se puk přes obrannou dvojici Boris Flamík - Jozef Salajka dostal až na čepel Zdeňka Juráska, který chytrou střelou překonal Iláše potřetí a i podruhé šli hosté do kabin s dvoubrankovým vedením - tentokrát 3:1.

V úvodu poslední dvacetiminutovky měli domácí další ze svých přesilových možností, když byl za katr odeslán kapitán Drtičů Pokorný. Opavě se ale přesilovka vůbec nevedla a vůbec neohrozila hodonínskou branku. Reparát mohli Suchánkovi svěřenci složit po dalším vyloučení na straně hostí, to když byl ze hřiště vykázán Tomášek za hákování. Slezanu ale dnes přesilovky nevycházely podle jejich představ. Místo tlaku se musel opět ukázat domácí brankář, který likvidoval únik hodonínského obránce Flamíka ve vlastním osalabení.

Ani v této početní výhodě si domácí tým nevypracoval žádný tlak a kromě dělovky Tůmy se Peksa v brance spíše nudil. Na začátku osmačtyřicáté minuty se vylučovalo na straně Slezanů a Drtiči si tak zahráli také s výhodou jednoho hráče v poli, v níž se prezentoval krásnou střelou Hoza, proti ní ale vytasil neméně hezký zákrok domácí brankář. Drtiči se sice neprosadili, ale deset minut před koncem jim stačilo v pohodě bránit dvoubrankový náskok.

Do karet jim nahrálo i další vyloučení na straně domácích. Velezkušený Pavelek zbytečně fauloval a Opava hrála osm a půl minuty před třetí sirénou opět ve čtyřech. Hosté mohli v této přesilové hře odeřit počtvrté, ale Salajkova dorážka těsně minula opavskou branku a když se neurodilo ani z následného velkého závaru před Ilášem, naskočil vyloučení opavský útočník na led a hrálo se v plném počtu.

Do konce utkání zbývalo odehrát necelých sedm minut a výborně bránící hosté nedovolili Opavě rozjet závěrečný tlak. Devadesát vteřin před vypršením šedesáté minuty si trenér Opavy vyžádal oddechový čas a Slezan zkusil hru bez brankáře, ale ani to k ničemu nevedlo a Drtiči si po výhře 3:1 připisují do tabulky další důležité tři body, díky kterým na Slezany ztrácí už jen dva bodíky a svému pronásledovateli z Valašského Meziříčí zase odskočili na rozdíl sedmi bodů.

Karel Suchánek (trenér HC Slezan Opava): Rozhodujícím faktem dnes bylo to, že jsme neproměnili své čisté gólové šance. Danému hráči se je ale nepovedlo vyřešit. Kdyby alespoň nějakou příležitost naši hráči zužitkovali, utkání by se určitě vyvíjelo trochu jinak. Střelci ovšem tyto situace podcenili, navíc ke špatnému vývoji utkání přispěli i fauly našich obránců a týmem jakým je Hodonín se pak za těchto podmínek vrací do zápasu velice těžko.

Arnošt Šifl (asistent trenéra SHK Hodonín): Do Opavy jsme jeli v hodně slátané sestavě. Poučili jsme se z minulého zápasu, kdy jsme v Opavě šli brzo do vedení, byli jsme první třetinu jednoznačně lepší a po první třetině jsme vedli 5:1. Pak jsme se ale nechali zbláznit, začali jsme s domácíma hrát hurá hokej a branky jsme naopak dostávali my. Tentokrát jsme vycházeli ze zabezpečené obrany a kluci plnili taktické pokyny do posledního puntíku. Důležité bylo, že jsme dobře bránili střed hřiště. Opava je mladé mužstvo, které hraje roky pospolu a má velmi dobře zvládnuté dlouhé přihrávky za obranu. Bylo důležité, že jsme první třetinu zvládni s nulou. Ve druhé třetině nás nejednou podržel Marek Peksa a i když jsme ve čtyřicáté minutě inkasovali, naštěstí jsme hned z protiútoku kontrovali, což bylo strašně moc důležité. Kluci zvládli závěr na jedničku, padali do střel a prostě to ubránili, za což jim patří dík.

1. NJI Nový Jičín 23 66:72 45
2. VAL Valašské Meziříčí 20 79:44 40
3. ZNS Žďár nad Sázavou 18 69:58 36
4. OPA Opava 21 61:58 30
5. VEL Velké Meziříčí 21 70:80 29
6. KMB Kometa Brno B 22 66:68 28
7. KOP Kopřivnice 21 69:69 26
8. HOD Hodonín 20 50:81 15