Drtičům utekl začátek zápasu, třígólové manko už ve zbytku utkání dohnat nedokázali

středa 17.9.2014 | Jan Hochman

První zápas nového ročníku se hokejistům SHK nevydařil. V první třetině dokázala domácí Opava vstřelit tři branky, což se nakonec ukázalo jako rozhodující. Hosté z jihu Moravy ve druhé třetině sice zásluhou Miky a Juráska snížili na rozdíl dvou branek, ale v poslední části si už domácí vítězství pohlídali a Slezan naopak ještě jednu přesnou trefu přidal. Z úvodního duelu tak vyšli Drtiči bodově naprázdno.

1.kolo, středa 17.9.2014
HC Slezan Opava - SHK Hodonín  5:2  (3:0, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Polok (Černý L., Herman), 5. Polok (Galvas, Pavelek), 16. Vítek (Měch, Baďura), 31. Tichý (Polok, Herman), 49. Vítek (Kysela, Galvas) - 26. Mika (Charvát), 35. Jurásek (Peš, Kuba). Rozhodčí: Koliba - Jureček, Rychlý. Vyloučení: 5:9. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 831. Střely na branku: 26:19. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2.
HC Slezan Opava: Šafránek (Marek) - Kysela, Vrabel, Černý T., Galvas (A), Tichý, Tůma, Pavelek, Mosler - Měch (C), Herman, Vítek, Polok, Vaněk, Wolf, Černý L., Baďura, Svoboda, Chalupa. Trenér: Karel Suchánek.
SHK Hodonín: Kotvan (31. Rozum) - Pokorný (A), Polesný, Škápik, Nedvěd, Fejt, Grman, Vanek - Kučera, Sajdl, Piskoř - Peš (C), Jurásek (A), Kuba - Mika, Charvát, Zezula - Smetana R., Tomi. Trenér: Jan Prčík st.

Drtiči, stále ještě bez snajpra prvního útoku, Martina Špoka nevstoupili do utkání vůbec dobře. Začátek zápasu se nesl ve znamení tlaku Opavy, která jej dokázala velmi rychle zužitkovat zásluhou Tomáše Poloka, který si sjel před Kotvana a přihrávku Černého zakončil přesně za strážce hostující klece. To ovšem nebylo vše.

V následující minutce se snažili Drtiči vymanit z podtlaku domácích, to se jim ovšem příliš nepovedlo. Ke konci páté minuty totiž vznikla před Kotvanem velká mela, ve které se perfektně dokázal zorientovat opět Tomáš Polok, kterému se podařilo puk protlačit za brankovou čáru.

Hra se po velmi zbrklém začátku následně vinou vyloučení trošku uklidnila. Drtiči svou přesilovkovou šanci využít nedokázali, naproti tomu se to ale nepovedlo ani Opavě.

V čase 12:34 byl na čtyři minuty vyloučen Kučera vinou nebezpečné hry vysokou holí a opavští tak měli k dispozici dlouhou přesilovou šanci, kterou se jim na hranici patnácté a šestnácté minuty podařilo využít. Baďura nahrál kapitánovi Měchovi, který zkoušel střílet, jenže střela byla zblokována jedním z bránících, bohužel přesně před Jakuba Vítka, který se výborně zorientoval a následně procedil černý kus gumy až za záda brankáře SHK.

Drtičům se na konci první třetiny naskytla slibná příležitost v podobě dvojnásobné přesilové hry, tu ale hodonínští i přes velkou snahu nedokázali využít. Následoval konec první části, která se Oranjes absolutně nepovedla a ti tak měli v kabinách o čem přemýšlet.

Tým Hodonína nastoupil do druhé části s jasným cílem – vyrovnat. To se mu ale nevedlo úplně podle představ. Šance se počítaly spíše u Kotvanovy brány a ten tak musel být neustále v pozoru.

Přesně na začátku šestadvacáté minuty vyslal Charvát ze středního pásma pas na Víta Miku, který si sjel na pozici na hranici kruhu a přesnou střelou překonal Šafránka v bráně Slezanu a přinesl kýžený gól, který alespoň na chvíli Drtiče trochu povzbudil.

Po chvilce se k puku opět dostali borci Opavy, kteří zamkli Oranjes v obranném pásmu, což vyvrcholilo dvěmi vyloučeními. Nejprve to přehnal s důrazem u mantinelu Grman, jenž byl vyloučen za krosček, jehož o minutu později následoval Pokorný z důvodu hákování. Hráči domácích se usadili v útočném pásmu a Zdenko Kotvan musel vytahovat jeden perfektní zákrok za druhým.

Přesilovku se Opavanům nepodařilo sice využít, ale přesně, když se Pokorný vracel na led, napřáhl na modré čáře Josef Tichý a tvrdou střelou propálil hostujícího brankáře, který ve stejném čase pustil do brány svého náhradníka, Kevina Rozuma.

Rozum nestál v bráně ani dvě minuty a již musel být v plné permanenci při šanci Tomáše Poloka, proti níž vytáhl brilantní zákrok betonem. Od této chvíle jako by Drtiči obrátili a najednou začali ostřelovat Šafránka, který s vypětím všech sil držel brankové konto SHK na pouhé „jedničce“. Až nakonec ve třiatřicáté minutě se po vyloučení Chalupy usadil v útočném pásmu druhý útok Drtičů a po krásné souhře všech účastníků zakončoval Zdeněk Jurásek povedenou střelou krásnou přesilovou akci.

Následující minuty se nesly v tlaku hodonínské sestavy, jež se snažila s nepříznivým stavem něco udělat. To se jim do druhé sirény bohužel nepovedlo.

Oranžovo-modří nastoupili do třetí části velmi aktivně. Po několika dobrých šancích byl osmačtyřicáté minutě bohužel vyloučen hostující Fejt, čehož Slezané po necelé minutě využili. Jakub Vítek si prozíravě sjel před Rozumovu bránu a perfektně tečoval Galvasovu střelu až za záda gólmana SHK.

Hosté jakoby už ztratili zbytek nadějí na jakýkoliv zázračný zvrat a utkání se již hrálo spíše v režii Opavy, která hru plně kontrolovala a nedala Drtičům prakticky žádnou šanci jakkoliv korigovat stav utkání. Drtiči tak první utkání nové sezóny příliš nezvládli a z ledu HC Slezan Opava si odvezli porážku 2:5.

Jan Prčík st. (SHK Hodonín):
Dostali jsme dvě rychlé branky, a další tři góly jsme dostali v oslabení. Ve druhé třetině jsme dvakrát snížili a za stavu 4:2 jsme měli v závěru prostřední dvacetiminutovky šanci na 4:3 branku, ale bohužel jsme ji nevyužili. V závěrečné třetině jsme chtěli hrát aktivně a pokusit se o vstřelení kontaktní branky, ale soupeř vstřelil pátou branku a pak už si to zkušeně pohlídal. Opava dobře bránila střední pásmo a k ničemu nás už nepustila. Chyběl nám důraz před brankou a nevyvarovali jsme se zbytečným faulům. Odehráli jsme skoro celou třetinu v oslabení a s takovou nemůžeme zápas vyhrát.

1. SUM Šumperk 11 57:25 28
2. HBR Havl. Brod 11 54:28 27
3. VAL Val. Meziříčí 11 51:28 23
4. HOD Hodonín 10 45:35 18
5. OPA Opava 10 38:34 15
6. NJI Nový Jičín 11 30:52 13
7. ZNS Žďár n/S 10 32:43 11
8. KOP Kopřivnice 11 33:44 9