Drtiči porazili vedoucí Šumperk a utnuli tak jejich vítěznou sérii

středa 22.12.2010 | Jan Hochman, Robert Krůza

Drtiči si v dnešním utkání udobřili své fanoušky. První tým tabulky v Hodoníně třikrát vedl, ale nakonec odjel bez bodu. O branky Drtičů se postarali navrátilech do sestavy Beňa, krásný gól vstřelil bojovník Hoza, třetí vyrovnání měl na svědomí důrazný Korotvička a o vítěznou trefu se v úvodu poslední části postraral Peš. Drtiči ve výborném utkání porazili Draky 4:3 a dali tak svým fanouškům pod vánoční stromeček ten nejhezčí dárek.

28.kolo, středa 22.12.2010
SHK Hodonín - Draci Šumperk  4:3  (2:2, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Beňa (Peš), 13. Hoza (Peš), 30. Korotvička (Vaškovič, Flamík), 41. Peš (Salajka) - 6. Hulva (Ambruz), 12. Haas, 28. Ambruz. Rozhodčí: Čech Ro. - Lukš, Musil. Vyloučení: 10:8, navíc Pokorný (HOD) 10 minut, Novosad (SUM) 10 minut. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1135. Střely na branku: 34:36. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3.
SHK Hodonín: Peksa (Rajčák) - Flamík, Salajka, Pokorný, Komárek, Miklík, Beňa, Podešva - Hoza, Peš, Rehuš - Vaškoviš, Korotvička, Špok - Vrba L., Tomášek, Penák - Pekár.
Draci Šumperk: Štůrala (Boška) - Ambruz, Brunec, Cink, Červenka, Fisher, Haas, Hulva, Matějka, Meluzín, Novosad, Skoumal, Velecký, Ondráček, Novotný, Holík, Sedlák, Tesařík, Drtil, Drábek, Gewiese.

Poslední utkání v letošním roce na hodonínském zimním stadionu svedlo dohromady dva celky, jejichž zápasy s téměř železnou pravidelností svou kvalitou převyšují jiné druholigové zápasy. A ani tento duel nebyl vyjímkou.

Drtiči nastoupili bez svého nejproduktivnějšího hráče Zdeňka Juráska, jehož postihla viróza, proto první útok Drtičů dnes hrál ve složení Hoza - Peš a Rehuš. Do sestavy se naopak po delší absenci vrátil obránce Adam Beňa, který nastupoval ve třetí obranné dvojici s Martinem Miklíkem.

Úvod zápasu se nesl ve znamení velkého tlaku domácích hráčů. V první příležitosti se ocitl Korotvička, ale Štůrala v brance hostů byl porozný. Po chvíli pálil i Penák, jeho střela se ale do brankové konstrukce nevešla. Tlak Drtičů ještě navýšilo vyloučení hostujícího Ambruze, který se ve čtvrtré minutě provinil proti pravidlům, když zahákoval jednoho z hodonínských hráčů. V početní výhodě měli domácí několik dobrých příležitostí, ale Štůrala střelu Špoka, následnou dorážku Korotvičky i chytrá zakončení Hozy zneškodnil.

Paradoxně se však z první branky zápasu radovali hosté. Půl minuty konci přesilovky se sám navrátilec z trestné lavice Ambruz prosmýkl za bránou, odkud přihrál na Jakuba Hulvu, který rozjásal asi 25 dračích fanoušků. Hosté se ale z vedení dlouho neradovali. Drtiče inkasovaná branka ještě více nakopla a v momentě, kdy sudí Čech signalizoval trest pro jednoho ze sumperských, přiletěl ze střídačky šestý oranžovo-modrý hráč do pole - Adam Beňa, který propálil od modré všechno, co mu stálo v cestě a puk zastavila až síť za Štůralovými zády.

Po pár minutách klidnější hry se první přesilovky dočkali i hosté. Obránce SHK Komárek si odjel odsedět dvě minuty za krosček. Draci se ihned usadili před Peksovou bránou, od modré pálil Fischer, domácí brankář s obtížemi puk nakonec ukryl ve svém náručí. Po necelé minutě už ale oslabení Drtiči kapitulovali. Marek Haas zkoušel z velkého úhlu protlačit puk za Peksu, puk se ale od výstroje hodonínského golmana odrazil před opuštěnou klec, odkud jej chtěl Beňa odklidit do bezpečí, ale černý kus pryže si to bohužel zamířil za brankovou čáru.

Draci na začátku dvanácté minuty tedy opět o jednu branku vedli. Na konci té samé minuty šel za katr další Drak - Matějka byl vykázán za sekání. Druhá přesilovka Drtičů nejprve přinesla menší strkanici před Štůralou a posléze i vyrovnání. Peš vybojoval pásmo a přihrál ideálně do jízdy Michalu Hozovi, který svůj blafák provedl na výbornou, překonal extraligového Štůralu (který je v Šumperku na hostování ze Zlína, pozn. autora) a Drtiči podruhé v utkání srovnali stav.

Krásný hokej pokračoval i v dalších minutách, ve kterých nejprve po Ambruzově pokusu zvonila konstrukce hodonínské svatyně a následně byl na druhé straně v dobré střelecké pozici Špok, jemuž namazal Vaškovič, ale Štůrala byl tentokrát na místě. Necelé tři minuty před koncem prvního dějství byl vyloučen opět domácí Komárek za vysokou hůl a i Draci si ještě v první dvacetiminuovce zkusili podruhé hru v pěti proti čtyřem.

Domácí hráči se ale velmi dobře bránili a hosty po celé dvě minuty nepustili do nebezpečnější šance. V samotném závěru úvodní dvacetiminutovky dostal nejspíše koňara hostující obránce Holík. Po zhruba dvou minutách svíjení se v bolestech mu spoluhráči pomohli na střídačku. Nutno dodat, že jeden z nejproduktivnějších zadáků celé ligy byl ihned po nástupu do druhé třetiny v pořádku a zápas dohrál.

Jestliže první třetina začala tlakem Drtičů, začátek druhé dvacetiminutovky patřil zcela jistě hostům. Už po pár vteřinách zkusil Peksovu pozornost Novotný, chvíli po něm pálil i Haas, ale Peksa svou bránu strážil pečlivě. Stejně jako Drtičům pomohla v tlaku i hostům přesilovka - Penák byl na začátku pětadvacáté minuty odeslán na trestnou lavici za podražení. V početní výhodě vyslal nejprve nebezpečnou střelu Drtil a posléze i Novotný, ex-šumperský brankář v barvách SHK ale oba pokusy chytil.

Jen co se vyloučený Penák vrátil z trestné lavice, tak se hned ocitl ve střelecké pozici, Štůrala ukryl puk pod svou lapčkou. Po následném buly v obranné třetině Draků chybovala hostující obrana, Špok se zmocnil puku a vypálil na Štůralu další nebezpečnou střelu, se kterou měl golman Šumperka co dělat. Opět ale platilo staré otřepané pravidlo nedáš-dostaneš. Martin Ambruz ujížděl v situaci dva na jednoho podél levého mantinelu, odkud chtěl přihrát svému kolegovi na pravé straně. Do přihrávky ale nešťastně zasáhl domácí kapitán Pokorný, který tečoval puk za bezmocného Peksu a hosté, ačkoliv sami vstřelili jen jednu branku, šli v osmadvacáté minutě potřetí do vedení.

Po třetí brance Draků přišla série vyloučení. Nejprve sudí Čech, který si ve dvou zápasech, které letos na hodonínském ledě odřídil, udržuje průměr „dvaadvaceti!“ dvouminutových a čtyř osobních tresrů na utkání, vykázal ze hřiště hostujícího Tesaříka, po necelé minutě pak domácího Rehuše a následně pak třináct vteřin na to dalšího Draka Brunce. Drtičům se tedy otevřela možnost hrát 63 vteřin dlouhou přesilovku 4 na 3.

Hodonínští uzamkli svého soupeře před vlastní bránu, ale scházela střelba. Když už to vypadalo, že svou výhodu Drtiči promarní, přišla krásná přihrávka Vaškoviče na Jana Korotvičku, který byl u levé tyče Šumperka naprosto osamocen a přízemní střelou poslal puk za brankovou čáru. V polovině zápasu tak na světelné tabuli svítil už počtvrté nerozhodný stav. Pokračovalo se tedy ve čtyřech a po chvilce přišla ještě krátká, tentokrát klasická přesilovka Drtičů, ve které se už žádná šance neurodila.

Ve dvaatřicáté minutě se opět vylučovalo. Lukáš Vrba (mladší, teprve semnáctiletý bratr Tomáše Vrby, pozn. autora) obdržel dvě minuty za napadení. Přesilovku strávili Draci po většinu času před Peksou, který ale oba pokusy ostrostřelce od modré Holíka, lapil. V polovině početní výhody musel Peksa ven ze své brány, aby byl u puku, který nakonec lapačkou přikryl, dříve. Jeden z hostujících hráčů do brankáře Hodonína nešetrně najel, což nemohlo nechat chladným kapitána SHK Pokorného, který návdavkem vyfasoval desetiminutový osobní trest za strčení do čárového.

Zbytek oslabení už Drtiči v pohodě zvládli, ale v plném počtu si dlouho nezahráli. Přesněji jen šedesát vteřin. Šestý dvouminutový trest obdržel Peš za sekání, ale hosté se v další nabídnuté přesilovce do žádné větší příležitosti nedostali. Už v plném počtu (po delším čase) opět zahrozili domácí, ale Štůrala prokazoval své kvality. Stejně tak se nenechal zahanbit ani v Šumperku „nepotřebný“ Peksa, který musel také řešit nejednu ošemetnou situaci. V závěru druhé části byl ještě vyloučen Novosad na deset minut za nesportovní chování a poté odešly oba celky podruhé do šaten.

Nerozhodný stav, kterým začínalo poslední dějství, vydržel pouhých čtrnáct vteřin. Salajka našel rozjetého Petra Peše, který svůj nájezd proměnil a poslal Drtiče poprvé v dnešním utkání do vedení. Tato trefa ještě více do fanouškovských žil vlila energii a na zimním stadionu v Hodoníně byla atmosféra, za kterou by se nemuseli stydět ani ve vyšších soutěžích. Čtyřiatřicátá minuta přinesla další dvě vyloučení až příliš úkzoprsého sudího Čecha. Nejprve si na lavici hanby sedl hostující Skoumal, po třiceti vteřinách jej následoval i domácí Špok. Hosté si ve hře čtyř na čtyři připsali další střelecký pokus, konkrétně to byl agilní Holík, ale Peksa puk pohotově vyrazil betonem.

V pětačtyřicáté minutě, kdy se už opět na chvíli hrálo v plném počtu na obou stranách, měl domácí golman i trochu štěstí, když nikým nehlídaný kotouč těsně před dotírajícím Drakem odpálil do bezpečí Beňa. Krásný zápas v těchto chvílích gradoval, šance se střídaly na obou stranách, ale nad střelci vyčnívali oba golmani. Osmačtyřicátá minuta přinesla dva tvrdé ataky hostů, po kterých zůstali na ledě dva domácí borci, sudí Čech potrestal jen jeden z nich. Ondráček byl odeslán na trestnou lavici za podražení.

Následná přesilovka se Drtičům ale vůbec nevydařila. Hosté se velmi dobře bránili a pokaždé, když se Drtiči snažili zavézt puk před Štůralu, vyhodili jej Draci až za Peksu. Chvíli poté, se se vyloučený Ondráček vrátil na ledovou plochu, otevírala se vrátka šumperské trestné lavice opět. Meluzín zasáhl vysokou holí Korotvičku do obličeje a zamířil si to také k nedobrovolnému dvouminutovému odpočinku. Ani tentokrát se ale Drtičům moc nevedlo. Oproti předešlé početní výhodě se však přeci jen v jedné šanci ocitli. Korotvičkův pokus o bezprostřední průstřel si ale Štůrala pohlídal.

Konec třiapadesáté minuty přinesl v jednu chvíli hned dvě události. Jednu, která nepřekvapila - další vyloučení. Vyloučeným byl domácí forvard Vaškovič, který zanamenal vůbec první dvouminutový trest v letošní sezoně. A o oprávněnosti tohoto trestu by se dalo s úspěchem pochybovat. Nicméně hosté hráli další přesilovku. Draci kombinovali před Peksou, který už čekal střelu, místo které přišla přihrávka a po ní i velký závar před hodonínským brankovištěm. V době, kdy z Vaškovičova trestu zbývalo ještě 32 vteřin, usedl k rodákovi z nedaleké Senice další Drtič - obránce Komárek a Draci hráli v přesile o dva muže.

Drtiči se statečně bránili a golman Peksa opět držel své spoluhráče výbornými zákroky. Přesně ve chvíli, kdy se na led vrátil vyloučený Vaškovič, se hosté sami vyhnali z útočného pásma a puk skončil přímo na holi odpočinutého útočníka domácích. Ten se vydal sám proti jednomu obránci, ale chyběla mu rychlost. I přes to přihrál svému spoluhráči a navíc si ještě vykoledoval faul od obránce Holíka.

Do konce řádné hrací doby chybělo přesně pět minut a hrálo se opět ve čtyřech na obou stranách. A v tomto rozložení sil se hostům málem podařilo vyrovnat. Ondráček vypálil tvrdou ránu na Peksu, který ale puk vyrazil opět jen k útočníkovi Šumperka a golman Drtičů prokázal i při dorážce nespornou kvalitu. Konec zápasu si vzal do své režie opět hlavní sudí, který dvě minuty a deset vteřin před třetí sirénou poslal domácí znovu do čtyř, když spolkl návnadu a vyloučil Korotvičku za hákování.

Hostující lavička zažádala o time-out a vybrala si čas na poradu. Na buly v útočném pásmu nastoupili Draci ještě se Štůralou v bráně, ten ale po pár vteřinách odjel na střídačku a hosté to zkoušeli v šesti. Drtiči se ale statečně bránili a i díky neposednému puku, který dvakrát proskotačil ze šumperských holí z obrany Hodonína do středního pásma, ubránili domácí jednobrankové vedení. To mohl v poslední vteřině ještě potvrdit střelou do prázdné brány Hoza, ale podle sudích padla branka až po uplynutí šedesáté minuty.

Po závěrečné siréně tedy mohla jak na ledě tak v ochozech propuknout radost z vítězství nad aspirantem na postup. Drtiči si dnešní výhru nad suverénem naši skupiny zasloužili. Proměna oproti zápasu s Frýdkem byla viditelná jako noc a den a i na radosti všech domácích hráčů bylo vidět, že za dnešní výhrou šel celý mančaft. Skvělí fanoušci na samotný závěr vyvolali jednoho z hrdinů dnešního zápasu - Marka Peksu, který se s fanoušky rozloučil děkovačkou, kterou zakončil efektním přemetem. Drtiči tak zakončili letošní kalendářní rok výhrou 4:3 nad Šumperkem, kterému překazili dlouhou sérii výher.

Autor: Pavel Hodes

Michal Hoza (útočník Hodonín)
Po zápase s Frýdkem jsme si něco řekli a taky trenér nás na tento zápas upozornil, že v domácím zápase se hraje jinak a dnes jsme toho využili. Samozřejmě jsme chtěli také odčinit ty poslední porážky a utnout Šumperku vítěznou sérii což se nám povedlo. Dnes jsme si dokázali, že umíme táhnout za jeden provaz, stříleli jsme, hráli jednoduchý hokej a v neposlední řadě nás podržel Marek Peksa, takže supr. Škoda, že mi neuznali ten pátý gól. Když jsem se díval na tabuli, tak tam bylo šest vteřin do konce a kluci na mě křičeli ať vystřelím, ale chtěl jsem to dovést až do brány, co už., hlavně že se vyhrálo. A co se týče bojů o play-off, tak náš cíl byl se dostat do první šestky, ale uvidíme jak to dopadne. Pokud budeme hrát o tu osmičku, tak se o ni popereme.