Drtiči drželi s favoritem krok, prohráli až na nájezdy

úterý 6.8.2013 | Redakce, foto: Ján Viazanička

První utkání v nové sezoně zvládli Drtiči na výbornou. S bronzovým týmem minulého ročníku slovenské nejvyšší soutěže sehráli vyrovnanou partii. Hosté sice ještě v polovině poslední části vedli o dvě branky, ale dvě využité přesilovky a góly Špoka a Kříže znamenaly vyrovnání a nerozhodný stav po šedesáti minutách. V následných samostatných nájezdech pak byli úspěšnější hosté, kteří tak na Slovácku vyhráli 3:2 po nájezdech.

Příp., úterý 6.8.2013
SHK Hodonín - ŠHK 37 Piešťany  2:3sn  (0:1, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 48. Špok (Kříž), 54. Kříž (Pokorný, Špok) - 14. Saliji (Nemec, Drgoň), 41. Nemec (Melichárek), rozhodující nájezd Holovič. Rozhodčí: Netopil - Čech, Olšar. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 420. Střely na branku: 24:28. Průběh utkání: 2:0, 2:3.
SHK Hodonín: Zavadil (31. Barus) - Pokorný, Miklík, Koukal, Skočovský, Polesný, Kulyk, Pavešic, Fian - Charvát, Kříž, Špok - Peš, Jurásek, Kuba - Kučera, Velechovský, Vrba - Kundera, Tomi, Smetana
ŠHK 37 Piešťany: Tomek (Kičina) - Cunik, Šišovský, Ručkay J., Hudec, Drgoň, Chylo, Toman, Mišura, Bittner, Holovič, Filip, Biro, Haring, Kolník, Schneider, Hruška, Nemec, Minarech, Saliji, Melichárek

Drtiči již od samého začátku drželi se soupeřem zvučnějšího jména krok, jak herně, tak fyzicky a nastavený trend udrželi až do závěrečné sirény. Ale pojďme pěkně popořádku. Do první větší šance zápasu se dostal obránce slovenské sedmatřicítky Biro, když si nabruslil mezi kruhy, aby dostal milimetrový pas od Ručkaye, jenže střelou bez přípravy u Zavadila nepochodil. O pár minut později se do šance dostali i svěřenci Svatopluka Kosíka. Po Kubově ráně v přesilovce se před hostujícím brankářem strhla obrovská mela, v níž neuspěl s dorážkou Peš, ani jeho kolega z útoku Jurásek.

Až hosté museli hodonínskému publiku ukázat, jak se využívá přesilová hra. Nemec převzal přihrávku za bránou, několik vteřin za ní míchal s pukem až se mu v ideální pozici na brankovišti zjevil Samir Saliji, kterému nedělalo sebemenší problém protlačit kotouč za záda brankáře Drtičů. Více toho z hlediska brankových příležitostí první třetina nepřinesla, tudíž se šlo do kabin za stavu 0:1.

Zato druhé dějství přineslo šancí mnoho, jenže žádnou branku. Pět minut po úvodním vhazování se zaskvěla dvojice Peš - Jurásek svou typickou kombinací, jenže centr druhé hodonínské formace netrefil puk ideálně. Stejný hráč následně ujel s Tomim do přečíslení, Jurásek vzal celou situaci na sebe a v bezprostřední blízkosti vysoko přestřelil Tomkovu svatyni. Zhruba v polovině utkání byl podražen v brejku Schneider, mimo jiné střelec závěrečné branky v předchozím utkání Havranů proti Francii, a bylo nařízeno trestné střílení. Toho se sám postižený ujal, ale provedl jej rozpačitě a napálil kotouč pouze do zadního mantinelu za hodonínským gólmanem.

Po úspěšně zvládnutém nájezdu si šel Petr Zavadil zaslouženě odpočinout a nahradil jej Filip Barus. Jihomoravané měli v druhé třetině lehce navrch, což potvrdila i Špokova gólová příležitost, při níž naštěstí pro Tomka netrefil poskakující kotouč v pádu. Ale ani šedo-modří nechtěli zůstat pozadu. Nejprve Filip napálil od modré čáry brankovou konstrukci a v závěru druhé dvacetiminutovky napálil Ručkay kotouč z otočky přímo do Barusových betonů.

Třetí periodu zahájila blesková trefa slovenského celku. Po sedmnácti vteřinách přečíslil tandem Melichárek - Nemec hodonínského beka a po precizní žabičce z hole prvního jmenovaného propálil Vladimír Nemec bezmocného Baruse. Jen krátce poté, co domácí přežili dvouminutové oslabení, si mohlo obecenstvo na hodonínském stadionu zařvat gól, nutno podotknout, že poprvé v letošní sezoně. A právě hříšník Kříž měl na brance poloviční podíl, když předložil lahůdkový pas Martinu Špokovi na vzdálenější tyč, a ten se často z podobných pozic nemýlí.

Asi šest minut nato už bylo srovnáno. Pavel Kříž využil dvojnásobnou přesilovku, když si udělal místo na brankovišti a procpal kotouč za brankovou čáru. Piešťanským hokejistům hrálo v závěru utkání téměř vše do karet, měli lehce navrch a navíc si vysloužili padesát sekund do konce třetiny možnost přesilové hry, když se nechal vyloučit Pavešic. Vypálit Havranům rybník mohl půl minuty před koncem Špok, když si chytře počíhal na rozehrávku obránců soupeře a směle vyrazil s pukem na holi směr brána. Jenže kotouč mu pravděpodobně poskočil na čepeli, tudíž jeho střela zápěstím nenabrala ten správný kurs.

Po šedesáti minutách základní hrací doby tak došlo za nerozhodného stavu na dovednostní disciplínu zvanou samostatné nájezdy. Jako první se k nájezdu postavil střelec úvodní branky zápasu Saliji, ale ten se svou technickou střelou neuspěl. Vzápětí se hned po sobě trefili dva hráči, nejprve Kuba a pár vteřin po něm Holovič. Proti čtyřem dalším střelcům si oba brankáři připsali úspěšné zásahy, až na konci čtvrté série po změně pořadí střelců se rozjel opět Marcel Holovič a rozhodl o vítězství svého týmu blafákem ve stylu Petera Forsberga.

Drtiči předvedli bojovnou, atraktivní, nebojácnou hru a papírově silnějšího soupeře se vůbec nezalekli. Až na drobné technické nepřesnosti byli soupeři nejméně vyrovnaným soupeřem a postarali se tak o povedený start do série předsezónních přípravných zápasů.

Svatopluk Kosík (hlavní trenér SHK Hodonín):
Na to, že jsme za sebou měli jen dva dny tréninky na ledě, tak výsledek určitě potěší. Stejně jako bojovnost a dva pěkné góly v přesilovce. Určitě tam ale bylo spoustu chyb, které si rozebereme a budeme dál pracovat na tom, abychom se z nich poučili a do dalších zápasů je z naší hry odstranili. Nemyslím si, že by Piešťany něco podcenili, protože jsou v plné sestavě a na současné soupisce mají více než tři desítky hráčů, kteří bojují o místo. Navíc trénují trojfázově, takže na nich byla vidět jistá únava. Jsou na ledě o poznání déle, než my, ale myslím si, že byli trochu překvapení a zaskočení hrou, kterou jsme se prezentovali.

Milan Klement (hlavní trenér ŠHK 37 Piešťany):
Přijeli jsme v plném tréninku. Dovezli jsme si nějaké nové hráče, které jsme si potřebovali vyzkoušet, ale když to porovnám, my hrajeme extraligu, Hodonín druhou, navíc byli jen dva dny na ledě, tak ten zápas měl rozhodně vypadat jinak. Říkali jsme to hráčům už po první třetině - domácí jsou důraznější, hrají to jednodušeji, zatímco my si to komplikujeme a zbytečně držíme puk. Sice jsme vedli 1:0, ale ten náš výkon byl utrápený. V poslední třetině jsme se zvedli. Zvýšili jsme na 2:0 a i výkon šel trochu nahoru a začali jsme hrát trochu líp, než ty dvě předešlé třetiny, ale dvě zbytečné vyloučení, po kterých to domácí zahráli velmi dobře, bylo vyrovnáno. Domácí asi měli větší motivaci a hráli celý zápas naplno, my jsme byli celý zápas jaloví. Doufám, že kluky trochu štve to, co tady předvedli, protože to byla trochu hanba. Beru to ale jako přípravu. Kluci mají možná trochu těžké nohy, ale u některých hráčů jsem s jejich výkonem zklamán. Přípravný zápas s Hodonínem, to už je tradice, hlavně kvůli těm výborným klobásám (směje se).