Drtiči derby v Břeclavi jasně opanovali, nadělili Lvům devět branek

středa 3.3.2010 | Jan Hochman

Jen prvních deset minut drželi s hodonínskými hokejisty domácí krok. Pak už ale ledu jasně vládli oranžovo-modré barvy SHK. Na úvodní branku Peše navázali Kubica, Korotvička a Jurásek. Až za stavu 0:4 se prosadili i domácí Lvi, ale byla to jen labutí píseň domácího celku. Drtiči pak díky trefám Komárka, Vrby, Flamíka a dvou tref Salajky potěšili početnou družinu svých fanoušků a ve čtvrtém letošním derby zvítězili jasně 9:1.

42.kolo, středa 3.3.2010
HC LVI Břeclav - SHK Hodonín  1:9  (0:2, 1:4, 0:3)
Branky a nahrávky: 35. Mráz (Habrovec, Strýček) - 11. Peš (Jurásek), 20. Kubica (Špok), 27. Korotvička (Haring, Vaškovič), 32. Jurásek (Peš, Salajka), 36. Komárek (Špok), 37. Vrba (Peš, Komárek), 51. Flamík (Vrba, Špok), 58. Salajka (Kuba, Hoza), 60. Salajka (Špok, Šimeček). Rozhodčí: Škrobák - Hejda, Smilek. Vyloučení: 8:5, navíc Gajda (BRE) 10 minut, Kubica (HOD) 10 minut. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 1439. Střely na branku: 27:48. Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:9.
HC LVI Břeclav: Němec (37. Žurek) - Strýček (A), Nedvěd, Dora, Zapletal, Gajda, Habrovec, Bokroš - Mráz, Sedláček (C), Čikl - Prachař (A), Karný, Pelán - Novosad, Hlouch, Nekvasil - Klimovič, Gabriška, Grmela.
SHK Hodonín: Šrámek (Tuček) - Salajka, Flamík, Pokorný (C), Šimeček, Klimeš, Pokorný, Rapant J., Podešva - Peš, Jurásek (A), Vrba - Kubica, Hollý, Špok - Vaškovič, Korotvička, Haring - Kuba, Hoza (A), Sajdl.

Úvodní minuty utkání byly hodně opatrné, tak jako tomu v derby zápasech většinou bývá. První střela přišla koncem druhé minuty a měli ji na svědomí domácí hráči. Brankář Šrámek byl pozorný a propagační střelu bezpečně pokryl. Ve čtvrté minutě se poprvé usadili na delší dobu v útočném pásmu hosté. Jurásek nabíjel Vrbovi, ten ale puk promáchl. Na druhé straně pálil od modré Nedvěd, brankář hostí byl opět na místě. V páté minutě hledal Peš Juráska, jeho střelu domácí obrana ke svému brankáři nepropustila. O minutu později zvonila boční konstrukce hodonínské brány po střele Mráze, následující střelu Karného zblokovali obránci Hodonína. V osmé minutě se poprvé vylučovalo, to když byl za hákování potrestán hodonínský Komárek. V přesilovce se dvakrát snažil o otevření skóre břeclavský Hlouch, ale v obou případech si vylámal zuby na skvělém Šrámkovi.

Branky se ochozy zimního stadionu v Břeclavi dočkali v jedenácté minutě. Ovšem ke smutku asi pěti stovek domácích fanoušků. Peš s Juráskem si v signalizované výhodě vyměnili puk a Petr Peš z bezprostřední blízkosti a z velkého úhlu překonal dobře provedenou kličkou Němce v bráně Lvů poprvé - 0:1. Pár vteřin na to přihrával Hollý před bránu Špokovi, rychlonohý útočník puk netrefil. Domácí se snažili o odpověď v podobě pokusu Prachaře, Šrámek zasáhl opět bezchybně. V patnácté minutě střílel od levého mantinelu Vrba, Jurásek se snažil dorážet, ale skóre zůstalo nezměněno. Z následného protiútoku se do velké šance dostal opět Hlouch, který ale ani ze dvou metrů Šrámka nepřekonal. Puku se zmocnil Vrba a pelášil si to směrem k domácí svatyni, zastavila jej až sekera Habrovce a Drtiči hráli první přesilovku.

V početní výhodě si Drtiči vypracovali dvě šance, ale rána Juráska, ani bomba Flamíka od modré v síti neskončily. Už za rovnovážného počtu hráčů na ledě vybojoval Vaškovič puk pro Komárka, který tvrdě pálil, o dorážku se snažil i Haring, ale Neměc svůj tým podržel. Celá akce skončila krosčekem po odpískání, jehož autorem byl domácí Gajda a obětí byl právě Haring. Za naprosto zbytečný zákrok vyfasoval domácí bek 2+2 minuty, s čímž se nemohl smířit a návdavkem dostal i osobní desetiminutový trest. Úvod přesilové hry obstarala první útočná formace a její nejzkušenější člen Jurásek měl možnost navýšit náskok své ho mužstva, ale skákavý puk do opuštěné klece netrefil.Půl minuty před první přestávkou se ale Drtiči druhé branky a využité přesilovky přece jen dočkali. Sudí Škrobák opět ponechával výhodu, když si to od levého mantinelu namířil na domácí klec Zdeněk Kubica a prostřelil domácího brankáře podruhé - 0:2.

Statistiky první třetiny: Branky: 0:2. Vyloučení: 3:1. Střely: 11:14. Bully: 13:14

Drtiči měli na úvod druhé třetiny ještě 96 vteřin početní výhody, ze které ale vzešla jen Vaškovičova střela, kterou Neměc pokryl. Domácí zahrozili střelami Mráze a Sedláčka, na brankáře Šrámka si ale nepřišli ani oni. Za vysokou hůl šel ve čtyřiadvacáté minutě za katr domácí zadák Habrovec. V přesilovce nejprve vybídl přihrávkou zpoza brány Kubica Hollého, který ale minul opuštěnou domácí klec a početní výhodu zakončila střela Šimečka, stav se ale neměnil. V sedmé minutě druhé třetiny nejdříve Hollého střelu vyrazil Němec ramenem, aby pak nejproduktivnější hráč Vaškovič SHK vystihl rozehrávku domácích, vypálil puk na brankáře Lvů, který jej na brankové čáře ztratil z dohledu a pro dorážejícího Jana Korotvičku už nebyl problém dopravit puk do břeclavské klece - 0:3.

Po minutě byl domácí strážce svatyně opět v permanenci, když se na něj řítil rychlík Vrba, kterého musel až za cenu nedovoleného zákroku zastavit Habrovec a sudí Škrobák nařídil trestné střílení. K tomu se postavil sám postižený forvard, ale střela mezi Němcovy betony do brány neprošla. V polovině utkání inkasoval domácí Hlouch dvě minuty za nedovolené bránění. A následná přesilovka Drtičům přinesla další gólovou radost. Tři vteřiny před návratem vyloučeného Hloucha si harcovník Zdeněk Jurásek počkal na ten pravý moment a z blízka zavěsil pod břevno čtvrtou branku hostí - 0:4. Domácím se po této trefě naskytla nejprve klasická a poté i dvojnásobná početní výhoda po faulech Kubici a Komárka. A 85 vteřin trvající výhodu Lvi využili. Střela Habrovce trefila Šimečka do nohy, ten se skácel k ledu a pro Zdeňka Mráze bylo lahůdkou dorazit kotouč za bezmocného Šrámka - 1:4. Ve výhodě o jednoho muže už pak domácí nevymysleli nic.

Naopak jako Zorro mstitel se ukázal odstřelovač Lukáš Komárek, který po návratu z trestné lavice dostal na modrou čáru přihrávku od Špoka a tvrdou přesnou střelou vymetl Němcovu šibenici - 1:5. Ještě ani nedozněly oslavy dobré tisícovky hostujících příznivců, když je po 23 vteřinách potěšili jejich miláčci znovu. Peš zavezl podél pravého mantinelu puk do třetiny, obkroužil s ním branku a předložil jej jako na zlatém podnose Tomáši Vrbovi, který z prostoru mezi kruhy propálil střelou z první Němce nad jeho pravý beton - 1:6. Po této brance se rozhodl domácí kouč Prachař pro výměnu na brankářském postu a místo nešťastného Němce přišel Žurek. Závěr druhé třetiny přinesl ještě po jednom vyloučení na každé straně. Kubica obdržel dvouminutový trest za hákování a když se snažil sudímu něco vysvětlit dostal na cestu i osobní trest. V oslabení pak ujížděl Vrba, který dělal svou rychlostí domácí obraně celý zápas velké problémy a vynutil si faul Habrovce, jenž usedl na lavici hanby v dnešním střetnutí již potřetí.

Statistiky druhé třetiny: Branky: 1:4. Vyloučení: 3:3. Střely: 7:21. Bully: 14:16

Za stavu 1:6 ve prospěch hodonínských Drtičů se poslední třetina dohrávala vlastně už jen z povinnosti. Hostující trenéři tak poslali na led v posledním dějství čtvrtý útok ve složení Kuba - Hoza - Sajdl i obránce Podešvu s Rapantem a rozložili tak před blížícím se play-off zátěž na všechny formace. Úvod třetí dvacetiminutovky přinesl střelu Šimečka, která byla sražena až do ochranné sítě, následovala pak pěkná přenechávka Špoka Klimešovi, který vyprášil Žurkovy betony. Ve čtyřiačtyřicáté minutě nastala před brankovištěm Hodonína klasická „trma-vrma“, a před domácím útočníkem zívala opuštěná branka SHK, ale puk si do ní cestu nenašel. O čtyři minuty pálil nebezpečně Pelán, ale Šrámek i nadále čaroval. Z protiútoku zahrozil Korotvička, ale jeho pokus se mezi tři tyče nevešel.

Chvíli na to si to pelášil zcela sám na Žurka Sajdl, kterému se ale blafák nepodařilo dotáhnout do zdárného konce. V jedenácté minutě podnikl jeden ze svých oblíbených útočných výpadů Boris Flamík, kterému sice přihrávku na Vrbu zblokoval jeden z domácích hráčů, ale puk se opět vrátil k obránci SHK, který jej z rohu a téměř nulového úhlu vypálil a nešťastnému Žurkovi se od betonu odrazil za záda - 1:7. Domácí se i za rozhodnutého stavu snažili o zteč branky SHK a během 15ti vteřin musel Šrámek likvidovat hned tři pokusy domácích. Z tlaku vytěžili Lvi přesilovku za faul Sajdla. V nabídnutou přesilovkou ale naložili prachbídně a nedostali se v podstatě vůbec do útočného pásma.

Pět minut před koncem se mezi kruhy ocitl úplně sám Haring, ale kotouč se mu postavil na hranu a puk místo sice skončil v síti, ale v té nad plexisklem. To už ale ta část publika, která vyznává oranžovou a modrou barvu oslavovala výhru vítěznými chorály. V sedmapadesáté minutě byl vyloučen břeclavský Čikl za držení. Do přesilovky naskočil čtvrtý útok, který v rohu po pravici Žurka dobře zakombinoval, Hoza přihrával před bránu Kubovi, který sice příhru minul, puk ale doputoval až na hůl Jozefa Salajky, který nedal střelou pod víko golmanovi nejmenší šanci - 1:8. Po dvaceti vteřinách byla trestná lavice Břeclavi opět obsazena, když byl za faul kolenem vyloučen domácí kapitán Sedláček a Drtiči i tuhle poslední výhodu dokázali zužitkovat. Konečnou podobu výsledku dal střelou mezi betony Žurka opět Jozef Salajka a uzavřel tak půl minut před koncem účet letošního čtvrtého derby na 1:9 pro hodonínské Drtiče.

Statistiky třetí třetiny: Branky: 0:3. Vyloučení: 2:1. Střely: 9:13. Bully: 15:16

Po výhře Drtičů v Břeclavi a zaváhání Přerova, který doma podlehl Opavě, jsou hodonínští opět na prvním místě a o konečném nasazení dvojic do play-off, které mimochodem začíná prvními zápasy přesně za týden 10.3., bude muset rozhodnout až poslední kolo.

11.8. | Hodonín - Břeclav | 5:2
23.8. | Břeclav - Hodonín | 2:6
14.10. | Hodonín - Břeclav | 8:2
2.12. | Břeclav - Hodonín | 5:4
20.1. | Hodonín - Břeclav | 3:1
3.3. | Břeclav - Hodonín | 1:9