Drtiči ani na čtvrtý pokus neporazili Nový Jičín a v tabulce se propadli na pátou příčku

středa 17.2.2016 | Jan Hochman

Ani jasná střelecká převaha nepomohla hodonínským hokejistům k tomu, aby poprvé v sezoně získali skalp Nového Jičína. Domácí měli pro dnešní utkání k dispozici dva mladé juniorské golmany Štěpanovského a Zollpriestera. Hosté přijeli s defenzivní taktikou, která se svěřencům kouče Flašara nakonec vyplatila. Na první gól hostí ze začátku druhé části odpověděl v závěru téže pasáže přesilovkovou trefou Martin Špok. V poslední části ale jičínští dvěma góly získali rozhodující náskok. Drtiči pak už jen v závěrečných vteřinách duelu korigovali gólem Michala Kuby na konečných 2:3.

43.kolo, středa 17.2.2016
SHK Hodonín - HK Nový Jičín  2:3  (0:0, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 36. Špok (Mikéska, Sajdl), 60. Kuba (Kolář, Špok) - 21. Málek (Kabeláč), 48. Škumát (Gebauer, Kabeláč), 56. Novotný (Lehečka, Hruška). Rozhodčí: Obadal - Blaha, Maťašovský. Vyloučení: 8:9, navíc Polesný (HOD) 5+OK, Kužílek (NJI) 10 minut, Hlaváč (NJI) 5+OK. Využití: 1:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 993. Střely na branku: 46:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3.
SHK Hodonín: Štěpanovský (48. Zollpriester) - Kolář, Mikéska, Škápik, Nedvěd, Pokorný (C), Jedlička, Polesný - Charvát, Sajdl, Špok - Matula, Jurásek (A), Kuba (A) - Venclík, Polesný, Tomi - Hložánek, Černohous. Trenér: Stanislav Beťko.
HK Nový Jičín: Iláš - Kužílek, Hruška, Hoďa, Vašut (C), Haloda M., Cabák - Gebauer, Škumát (A), Kabeláč, Mikšan, Lehečka (A), Zdeněk, Hlaváč, Málek, Ižacký, Novotný. Trenér: Aleš Flašar

Domácí se v důležitém duelu s Novým Jičínem museli obejít bez svých dvou stabilních golmanů. Zdenko Kotvan je již delší čas na marodce, Petra Zavadila si zase vytáhl mateřský Zlín, který řeší trable s brankáři a opora Drtičů tak odcestovala s Ševci jako náhradník k extraligovému utkání do Pardubic. Do brankoviště Baníku se tak postavil ke své premiéře v dospělém teprve osmnáctiletý Adam Štěpanovský, jemuž kryl záda jen o rok starší Jakub Zollpriester.

Úvodní pasáž utkání byla hodně opatrná a na větší příležitost se čekalo až do dvanácté minuty, kdy se domácím naskytla výhoda přesilové hry, v níž si Drtiči vypracovali několik slibných možností, ale hosté se chvílemi i se štěstím ubránili. Domácí měli v první třetině střeleckou převahu, ale oba brankáři byli úspěšnější, než střelci a tak se šlo do kabin za stavu 0:0.

Po změně stran chybovala domácí defenziva a hosté přišli lacině k vedoucí brance. Kabeláč našel přerovskou posilu Matěje Málka, který trefil neomylně horní růžek hodonínské brány. Vyrovnání se necelá tisícovka fanoušků dočkala čtyři minuty před druhou pauzou. V končící přesilovce našel Mikéska dlouhým pasem na útočné modré Martina Špoka, který se trefil parádně pod horní tyč.

Závěr druhé třetiny okořenil i pěstní souboj mezi domácím Sajdlem a hostujícím Kužílkem. Jičínský bek měl chvíli navrch, ale pak jej domácí útočník složil k zemi. Oba kohouti dostali 2+2 minuty za hrubost, novojičínský zadák desetiminutový osobní trest za nesportovní chování.

Závěrečná část začala náporem hodonínského mužstva, ale žádná z příležitostí Drtičů gólem neskončila a tak přišel trest. V devětačtyřicáté minutě prošel Kabeláč elegantně do útočného pásma, našel zcela volného Miroslava Škumáta, který střelou z první překonal Štěpanovského. Při tomto zákroku se bohužel mladý hodonínský brankář zranil a jeho místo musel zaujmout jeho kolega Jakub Zollpriester.

O dvě minuty později byla k vidění druhá rohovnická vložka. Hostující Hlaváč najel do hodonínského brankáře, což nenechal bez povšimnutí Polesný. Hráči se pustili do dnes už druhé bitky, která trvala o značnou chvíli déle, než ta předchozí. Nakonec se hráči rozjeli, tahle bitka neměla vítěze. Oba aktéři inkasovali pětiminutový trest plus osobní trest do konce utkání za hrubost.

Domácí hokejisté se snažili, měli více ze hry a vypracovali si i gólové příležitosti. Pět a půl minuty před koncem měli i výhodu přesilové hry, v ní ale do brejku ujeli Lehečka s Dominikem Novotným a dvaadvacetiletý jičínský útočník zvýšil vedení svého týmu na 1:3. Drtiči už tři minuty před koncem základní hrací doby zkusili hru bez brankáře, ale neúspěšně.

Když pak 43 vteřin před závěrečnou sirénou poslal hodně nepřesný sudí Obadal za nešťastný zákrok holí Jedličku na dvě plus dvě minuty na trestnou lavici, byly šance domácích na bodový zisk prakticky nulové. Dvě vteřiny před vypršením šedesáté minuty se Baník dočkal alespoň snižující trefy, když se bezprostřední blízkosti dokázal Iláše prostřelit navrátilec do sestavy Michal Kuba.

Baník poprvé od 12. Prosince 2015 na domácím ledě prohrál, a jelikož ostravská Poruba vyloupila Břeclav, spadli hodonínští hokejisté ze čtvrté na pátou příčku, na kterou se posunula právě parta trenéra Sršně. Před posledním kolem je již jisté, že se bude do třetice opakovat čtvrtfinálová série mezi Hodonínem a Porubou. O tom, kdo začne první kolo play-off doma, o tom rozhodne sobotní závěrečné 44. kolo.

Lepší výchozí pozici má Poruba, která doma hostí Valašské Meziříčí. Drtiči zajíždí k poslednímu utkání základní části na led druhého Vsetína.

Jsme zklamaní. Ukázalo se, že na Nový Jičín letos asi vážně neumíme. Chyběl nám Pešák (Petr Peš, pozn. redakce) a Pecu (Petr Zavadil, pozn. redakce) si stáhl Zlín. Musím pochválit brankáře, kteří se dnes dostali do hry. Oba dva zachytali dobře a tým podrželi. Ve třetí třetině jsme podávali dobrý výkon, ale po obrovských chybách jsme dostali dva góly a to nám bohužel prohrálo zápas. Šance, které jsme si dokázali vypracovat, jsme neproměnili a že jich nebylo zrovna málo. Poruba půjde v tabulce před nás a to je velká nevýhoda. Musíme se s tím poprat. Pokud budeme začínat play-off venku, tak do toho musíme jít na plno. Poruba nás už několikrát v play-off vyřadila, tak jí to budeme chtít letos oplatit.

Aleš Flašar (Nový Jičín):
Sice jsme Hodonín porazili v téhle sezóně ve všech zápasech, ale to neznačí to, že jsme byli vždy lepší. Hodonín je dobrý tým a naše výhry se nerodily vůbec jednoduše. Dnes to vše směřovalo k tomu, že tady nemůžeme vyhrát, protože Hodonín bojuje o čtvrtou příčku, ale my jsme se semkli a dokázali jsme proměnit šance, které jsme měli. Klukům jsem říkal, ať hrají trpělivě, čekají na šance a povedlo se to, ale určitě to byl pro nás těžký zápas. Hodonín nám nedal nic zadarmo. Vypadá to, že půjdeme na Vsetín, stejně jako loňsko sezónu. Utekl nám začátek soutěže. Měli jsme zraněného brankáře, tak nám vypomáhali kluci z krajského přeboru. Budeme bojovat a snažit se o co nejlepší výsledek.

1. SUM Šumperk 32 153:76 79
2. HBR Havl. Brod 31 124:104 56
3. HOD Hodonín 31 125:113 54
4. OPA Opava 31 116:100 52
5. VAL Val. Meziříčí 31 107:96 47
6. KOP Kopřivnice 31 99:99 40
7. NJI Nový Jičín 30 93:124 39
8. ZNS Žďár n/S 31 103:125 35