Dramatické Jižanské derby rozhodl v poslední vteřině šťastný střelec Pavel Kříž!

sobota 7.12.2013 | Redakce

Skvělá návštěva, parádní kulisa, bojovný hokej, spousta branek a neskutečné drama v závěrečných momentech. Prostě a jednoduše - derby jak má být. Bitva mezi hodonínskými Drtiči a břeclavskými Lvy nabídla opravdu všechno. Hosté nejprve vedli, pak dokázali dvakrát vyrovnat, nakonec ale odjíždí z Hodonína s prázdnou. Drtiči totiž rozhodli o své výhře v úplně poslední vteřině zápasu, když ve dvojnásobné přesilovce dorazil kotouč za nešťastného brankáře Šurého Pavel Kříž a rozradostnil téměř dvanáct stovek domácích fanoušků.

25.kolo, sobota 7.12.2013
SHK Hodonín - HC LVI Břeclav  5:4  (0:1, 3:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 22. Velechovský (Jurásek, Miklík), 29. Skočovský (Miklík, Velechovský), 30. Vrba (Koukal, Smetana R.), 53. Velechovský (Koukal, Jurásek), 60. Kříž (Pokorný, Kučera) - 15. Haman (Blaha, Nedvěd), 33. Blaha (Popolanský, Medřický), 39. Průdek (Haman, Nedvěd), 59. Kučera (Kovář P., Bolfík). Rozhodčí: Vaněk - Blaha Wesley. Vyloučení: 10:10. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 1217. Střely na branku: 37:26. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4.
SHK Hodonín: Koutský (Kotvan) - Pokorný, Rybalkin, Miklík, Skočovský, Koukal, Směřička, Kulyk - Špok, Kříž, Kučera Z. - Charvát, Jurásek, Velechovský - Vrba, Škorík, Smetana R. - Rudiger, Kuba, Smetana T.
HC LVI Břeclav: Šurý (Foukal) - Kovář M., Dora, Šaur, Novák, Nedvěd, Kovář P., Höss, Nekoranec, Strapina, Piskoř, Popolanský, Procházka, Bartoš, Bolfík, Medřický, Zháňal, Blaha, Průdek, Haman, Kučera K.

Letošní třetí díl seriálu s názvem Jižanské derby začal pěkně svižně. V prvních minutách měl více práce novic v domácím brankovišti Vladislav Koutský, který si poradil s několika nebezpečnými šancemi Lvů. V patnácté minutě už ale musel lovit puk ze své sítě, když v přesilovce napřáhl z hranice kruhu břeclavský veterán Radek Haman a Břeclav v Hodoníně vedla.

Drtiči byli v první části střelecky aktivnější, ale ex-Drtič Šurý v brance Lvů všechny střely domácích skryl ve své výstroji, i když mu jednou musela pomoci konstrukce jeho svatyně. Druhá třetina, to byla jiná písnička. Už po necelých dvou minutách se velmi slušně zaplněné tribuny dočkaly vyrovnání, když se přesně trefil Filip Velechovský, který tak oslavil svůj návrat po zranění velmi stylově.

Tato branka polila domácí živou vodou a na ledě v následných chvílích kralovalo jasně mužstvo Drtičů. Ti se mohli záhy dočkat i vedoucí branky, ale Kučerovu akci zneškodnil dobrým obranným zákrokem Dora a o chvilku později Šurému opět pomohla tyč jeho branky po střele Charváta.

Na konci osmadvacáté minuty byl za faul na Špoka vyloučen Šaur a Drtiči se dokázali v přesilovce konečně prosadit. Miklíkovu ránu od modré šikovně tečoval David Skočovský a domácí vedli. A o půl minuty později bylo na tribunách hodonínského stadionu ještě veseleji. Branku jako přes kopírák tentokrát zařídili střílející Koukal a tečující Lukáš Vrba.

V polovině utkání tak vedli Drtiči o dvě branky a vše nasvědčovalo tomu, že si v pohodě dokráčí k důležitému vítězství. Břeclav ale následně ustála velký tlak domácích a ve třiatřicáté minutě se využitou přesilovkou dostala zpět do zápasu. Od pravého mantinelu vypálil puk do hloučku těl před brankovištěm SHK Tomáš Blaha a po několika odrazech od těl a hokejek se puk objevil za bezmocným Koutským.

Po této brance převzali otěže Lvi, kteří zle zatápěli domácí obraně. Ta si musela nakonec pomoci nedovoleným zákrokem a Břeclav potřetí v zápase faul domácího týmu ztrestala gólem. A byla to další šťastná trefa dnešního zápasu. Vysoká rána Romana Průdka z levé strany zapadla po další teči za zkoprněného Koutského a na konci druhé části se začínalo odznova.

Poslední dvacetiminutovka byla rozbita častými vyloučeními, ale na tempu hry to nijak neubralo. Na obou týmech bylo vidět, že chtějí v derby uspět a jak domácí tak hosté se snažili vstřelit branku, která mohla dnešní zápas rozhodnout. O kousek blíže tříbodovému zisku byli ve třiapadesáté minutě domácí borci. Ve hře čtyř proti čtyřem ujel kolem levého hrazení Koukal, přihrál před branku přesně na hůl Filipa Velechovského, který z bezprostřední blízkosti uklidil puk pod horní tyč břeclavské brány.

O minutu později měl ideální příležitost na navýšení domácího náskoku Špok, jenž byl faulován a sudí Vaněk nařídil trestné střílení. V něm byl ale úspěšnější břeclavský golman, který střelu hodonínského útočníka nepustil za brankovou čáru. Když už to vypadalo, že domácí své těsné vedení udrží do závěrečné sirény, ujel kolem střídaček Kristián Kučera, vystřelil švihem prudkou ránu na vzdálenější tyč a kotouč zapadl přesně do šibenice překvapeného Koutského, který tuhle střelu trochu podcenil.

To pravé drama ale mělo teprve přijít. V poslední minutě byl nejprve faulován Špok a na trestnou lavici Břeclavi putoval Šaur. O devět vteřin později si vedle něj přisedl ještě Kovář, který vyhodil puk nešťastně mimo hřiště, a Drtiči měli k dispozici dvojnásobnou přesilovku. Do konce základní hrací doby v tu chvíli zbývalo 41 vteřin. Drtiči vyhráli buly v útočném pásmu a ždímali bránící se trojici Lvů, ta ale statečně odolávala.

Až do poslední vteřiny. A to doslova. V podstatě se závěrečnou sirénou se stal hrdinou zápasu Pavel Kříž, který dokázal dorazit za bezmocného Šurého Pokorného pumelici. Hosté sice reklamovali, že gól padl až po vypršení šedesáti minut, ale gól platil a na tribunách tak mohla vypuknout obrovská radost. Drtiči vydřeli v krásném zápase důležité vítězství a přerušili tak čtyřzápasovou sérii porážek.

Svatopluk Kosík (SHK Hodonín):
Hrál se oboustranně rychlý a svižný hokej. Nám se povedla zejména druhé třetina, kdy jsme dokázali dostat soupeře pod tlak a dokázali jsme otočit z 0:1 na 3:1 a to jsme ještě spoustu dalších gólových příležitostí spálili. Pak jsme ale vyrobili fauly, za které nás soupeř potrestal, smazal dvougólové manko a bylo vyrovnáno. Do poslední části jsme šli s tím, že chceme zápas dotáhnout od vítězného konce a prolomit tak čtyřzápasovou sérii bez výhry. Nakonec se nám to podařilo až v poslední vteřině zápasu, ale k rozhodnutí mohlo dojít už daleko dříve. Jednak nás mohlo upokojit trestné střílení, které se bohužel nepovedlo proměnit, a také vyrovnávací gól na 4:4 byl z kategorie lacinějších. Divákům se musel zápas líbit. Máme tři body, špatná série je prolomena a snad nás to nakopne.

Michal Konečný (HC LVI Břeclav):
Jsem rád, že se nám i potřetí v sezoně podařilo sehrát s Hodonínem vyrovnanou partii. Už to není jako kdysi, když z nás měli srandu a jezdili jsme si tam pro debakly. Samozřejmě, že mě taková prohra mrzí, kdyby ten gól padl deset sekund před koncem, asi by to tak nebolelo. Tam už se dá sto věcí udělat jinak, nad tím nemá cenu přemýšlet. Takový je holt hokej. Ale myslím si, že to byl dobrý zápas, první a třetí třetinu jsme byli snad i o kousek lepší, jen ve druhé třetině jsme zaspali a dostali tři góly. Ale s takovým soupeřem asi nejde hrát celý zápas v takovém tempu. Zase jsme se ale dokázali za stavu 1:3 vrátit do zápasu, za což musím kluky pochválit. (zdroj: hcbreclav.cz)