Z vyrovnaného jihomoravského derby si Hodonín odnáší dva body

sobota 25.1.2014 | Redakce

Po úvodním gólu Břeclavi z třinácté minuty se hrálo dlouho bez branek. Až pět vteřin před koncem druhé třetiny vyrovnal Skočovský, na něhož v začátku třetího dějství navázali Špok s Velechovským. Břeclav se ale nevzdala, takřka okamžitě po třetím gólu Hodonína snížil Šaur a tři minuty před koncem poslal duel do prodloužení Piskoř. Těsně před koncem prodloužení pak o druhém bodu pro Drtiče rozhodl svým druhým gólem v utkání David Skočovský.

36.kolo, sobota 25.1.2014
HC LVI Břeclav - SHK Hodonín  3:4p  (1:0, 0:1, 2:2 - 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Průdek (Hrbatý, Bartoš), 47. Šaur (Popolanský, Medřický), 58. Piskoř (Haman, Šaur) - 40. Skočovský (Peš, Velechovský), 41. Špok (Kučera, Kříž), 47. Velechovský (Jurásek, Grman), 65. Skočovský (Barus). Rozhodčí: Kopeček - Kotlík, Zídek. Vyloučení: 10:7, navíc Kříž (HOD) 5+OK. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 653. Střely na branku: 21:36. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3, 3:4.
HC LVI Břeclav: Šurý (Foukal) - Dora, Šaur, Novák, Kovář, Höss, Nekoranec, Strapina - Bolfík, Rejžek, Hrbatý, Haman, Piskoř, Popolanský, Blaha, Medřický, Buhaj, Průdek, Bartoš, Gabriška, Zháňal
SHK Hodonín: Barus (Kotvan) - Skočovský, Miklík, Grman, Kulich, Kulyk, Koukal, Směřička - Škorík, Kříž, Špok - Peš, Jurásek, Kučera - Charvát, Smetana R., Vrba - Velechovský, Rudiger, Smetana T.

Začátek derby, který byl, tak jako ostatně vždy, minimálně na tribunách od samého začátku plně pod taktovkou hodonínských fanoušků, byl na ledě docela opatrný. Ani jeden z týmů si dlouho nedovedl vypracovat vyloženější příležitost. Po třech minutách zlikvidoval Barus náznak jakés takés břeclavské gólové příležitosti, ale to bylo na dlouhou dobu vše.

V polovině první třetiny se konečně osmělili i hosté, ale i Šurý v brance domácího celku byl pozorný. Ve třinácté minutě musel golman Lvů řešit další ošemetnou situaci, ale defenziva domácích ji ustála a v podstatě z protiútoku se Břeclavi podařilo se štěstím otevřít skóre. Obrana Drtičů propadla v rohu kluziště, odkud přihrál Hrbatý mezi kruhy Romanu Průdkovi, jenž se štěstím dokázal dostat puk za Baruse i Peše, který se ještě na brankové čáře pokusil dostat puk mimo tři tyče hodonínské brány.

Ve druhé dvacetiminutovce zvýšili Drtiči obrátky, ale i tak nedokázali dlouhé minuty vyzrát na brankáře Šurého, který svými zákroky držel svůj tým i nadále ve hře. Až na samém konci prostřední části se dočkali Drtiči zaslouženého vyrovnání. Pět vteřin před druhou přestávkou těžil v přesilovce z výborné přihrávky Peše David Skočovský, jenž svou trefou rozradostnil tu část publika, která byla v naprosto jasné přesile, i když byla na půdě soupeře.

Zápas sledovalo dle oficiálního čísla necelých sedm stovek diváků. O tomto čísle by se dalo s úspěchem pochybovat. Jen z Hodonína přijelo do Břeclavi dobrých osm stovek příznivců. Ti vypukli podruhé v nadšení už po půlminutě hry v závěrečném dějství, kdy Kučera posunul puk do pravého křídla Martinu Špokovi.

Nejproduktivnější hráč Hodonína a nejlepší ligový střelec namířil svou ránu mezi Šurého betony a i když si domácí strážce svatyně na kotouč sáhl, doputoval černý kus pryže až za brankovou čáru. Drtitič byli i nadále při chuti a domácí v těchto momentech byli zralí na ručník. Domácí obrana i s hrdinou Lvů odolávala až do začátku sedmačtyřicáté minuty, kdy Juráskovu milimetrovou přihrávku přetavil v třetí přesný zásah hostí Filip Velechovský.

V tu chvíli to vypadalo, že Drtičům nemůže nic zabránit v cestě za důležitými třemi body z derby… ale tak jako již poněkolikáté, netrvala radost Hodonína příliš dlouho. Chybu v obranné činnosti SHK potrestal už po necelé půlminutě břeclavský Jakub Šaur a bylo to opět jen o jeden gól.

Domácí tato branka viditelně povzbudila a tři minuty před koncem základní hrací doby přišla studená sprcha v podobě gólů Dominika Piskoře, který těžil z nezištné Hamanovi přihrávky do vyložené šance, s níž si nejlepší střelec Lvů dokázal poradit na výbornou.

Utkání tak dospělo do prodloužení. V něm se k nevoli obou střídaček i fanouškovských táborů již nevylučovalo, i když na obou stranách, a zejména na té domácí, jistě bylo několik možností, kdy mohl hlavní sudí zvednout pravici a vykázat hráče na lavici hanby.

Když už to vypadlo, že se bude rozhodovat až v samostatných nájezdech, vyslal Barus na zteč během střídání domácího týmu Davida Skočovského, ten přejel útočnou modrou a přesnou a tvrdou ranou, která Šurému propadla a došourala se až za brankovou čáru, rozradostnil převážnou část publika na břeclavském zimním stadionu.

Drtiči byli v posledním derby sezony blízko třem bodům, nakonec ale byli rádi i za dva, které jim zajisté pomůžou v boji o co nejlepší umístnění po základní části. Spokojeni mohli být i domácí, kterým se z nepříznivého vývoje podařilo vydolovat aspoň jeden bod, který může mít v konečném zúčtování cenu zlata.

Michal Konečný (Břeclav):
My musíme být s bodem spokojení, protože jsme prohrávali už 1:3 a nepoložili jsme se. Je vidět, že je to jen v hlavách hráčů, je to o psychice. Podali jsme totiž o sto procent lepší výkon než včera, přestože byla hráčská kvalita jasně na straně soupeře. Hlavně v jejich přesilovkách to „smrdělo“, mají na ně dobré typy hráčů. Brankáři nemůžu ten gól z prodloužení vyčítat, v zápase nás od začátku držel. Ani na nás nebyl vidět ten zápas s Technikou, síly nám nechyběly, když jsme v poslední třetině měli úniky a dokázali srovnat. Bohužel, v prodlouženích nám letos není souzeno, třeba by nám nájezdy vyšly. Zdroj ohlasu: hcbreclav.cz

Svatopluk Kosík (Hodonín):
Věděli jsme, že Břeclav má v nohou zápas s Technikou a i proto byl náš cíl jednoznačný - získat tři body. Chtěli jsme být aktivní, a přinutit soupeře udělat pod tlakem chyby, což se nám v první třetině vůbec nedařilo. Ve druhé části to už bylo lepší a tlak jsme si vytvořili, ale selhali nám střelci. Měli jsme tam asi pět vyložených gólových šancí, které prostě musíme proměňovat. Nakonec se nám povedlo pět vteřin před druhou přestávkou v přesilovce šťastně vyrovnat. Do poslední třetiny jsme šli s tím, že zápas musíme rozhodnout v náš prospěch, což se nám dařilo až do sedmačtyřicáté minuty, kdy jsme po naší třetí brance, jako již poněkolikáté, v podstatě v zápětí inkasovali snižující branku po nepokrytí soupeřova hráče. Tím jsme Břeclav posadili na koně. Soupeř byl nebezpečný a v závěru vyrovnal. Mohli jsme mít tři body, nakonec máme aspoň dva a bereme je. Ale hrubé chyby před góly na 3:2 a 3:3 si musíme rozebrat a to se prostě nesmí opakovat.