Start Drtičům vyšel na jedničku, Opava odjíždí s nepořízenou

sobota 14.9.2013 | Redakce

Drtiči zažili vítěznou premiéru. Domácí tým vletěl do zápasu s velkou chutí, ale úvodní gól dal z první šance paradoxně Slezan. Hodonínským se ale ještě v první třetině podařilo vyrovnat a v úvodu druhé části přišly v přesilovkách dva důležité góly SHK, které určily ráz zápasu. Nakonec se domácí hráči spolu s ticísovkou věrných fanoušku mohli radovat ze zisku tří bodů za výhru 5:3.

1.kolo, sobota 14.9.2013
SHK Hodonín - HC Slezan Opava  5:3  (1:1, 4:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 17. Špok (Pokorný, Vondráček), 21. Kříž, 22. Peš (Jurásek, Koukal), 35. Vondráček z trestného střílení, 40. Kučera (Jurásek, Skočovský) - 14. Tichý, 36. Chalupa (Mosler), 50. Wolf (Galvas, Měch). Rozhodčí: Humpolíček - Chocholouš, Kříž. Vyloučení: 7:8, navíc Měch a Galvas (oba OPA) 10 minut. Využití: 3:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 1044. Střely na branku: 25:34. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3.
SHK Hodonín: Kotvan (Barus) - Pokorný, Rybalkin, Koukal, Skočovský, Miklík, Laporte, Směřička, Belisle - Špok, Kříž, Vondráček - Peš, Jurásek, Kučera - Velechovský, Škorík, Kuba - Charvát, Smetana R., Vrba
HC Slezan Opava: Šafránek (Kober) - Kysela, Vrabel, Galvas, Tichý, Tůma, Pavelek, Mosler, Džemla, Měch, Herman, Barinka, Vítek, Polok, Vlašánek, Kocián, Wolf, Černý, Baďura, Svoboda, Chalupa

První utkání sezony začalo v hodně svižném tempu, o což se snažili hlavně domácí borci. Ti ze svého tlaku vytěžili už na konci druhé minuty trestné střílení, které ale ostrostřelci Juráskovi Šafránek chytil. Drtiči byli i nadále aktivnějším týmem, ale šance, i ty největší, končily nezdarem. V polovině čtrnácté minuty se poprvé v zápase vylučovalo - na trestnou lavici byl za špatné postavení na buly vykázán domácí útočník Vondráček a Opava měla možnost vymanit se z tlaku.

A to se Slezanům povedlo dokonale. Po půlminutě přesilovky vystřelil od modré čáry Josef Tichý, jeho přízemní rána proletěla klubkem těl před domácím golmanem až do brány a hosté se z ničeho nic ujali vedení.

Drtičům se ale podařilo najít rychlou odpověď. V momentě, kdy se vrátili na led dva hříšníci, po jednom na každé straně, nahodil Pokorný od modré puk na bránu, kde jej mimo dosah Šafránka tečoval Martin Špok a bylo vyrovnáno.

V závěru první části byl nejprve na dvě plus dvě minuty vyloučen opavský Polok, kterého po minutě následoval jeho spoluhráč Černý a domácí tak měli k dispozici dvojnásobnou přesilovku. Tu sice rozdělila po sedmadvaceti vteřinách přestávka, ale po patnácti minutách oddychu a zahájení druhé dvacetiminutovky pokračovala početní výhoda o dva muže dál.

A Drtiči tuto výhodu zužitkovali doslova a do písmene bezezbytku. Vedoucí branku vstřelil po pětačtyřiceti vteřinách Pavel Kříž. No a v pokračující klasické přesilovce se dokázal trefit Petr Peš. Drtiči tak během půlminuty získali důležitý dvoubrankový náskok. Hosté se však ze dvou rychlých direkt nesložili a převzali otěže zápasu.

Najednou jich bylo plné hřiště a obrana, v čele s výborným Kotvanem, měla plné nohy i ruce práce. Převahu Slezanu ve druhé třetině dokumentuje i počet střel v této části hry, kterou hosté vyhráli 21:6. Svěřenci trenéra Suchánka si však dlouho lámali zuby na domácím strážci svatyně. Pět minut před druhou sirénou bylo proti Opavě nařízeno druhé trestné střílení v utkání.

Exekuce se chopil Roman Vondráček, proti jehož parádně provedenému blafáku byl Šafránek bezmocný a Drtiči vedli už o tři branky. Neuběhly ale ani dvě minuty a skóre se měnilo znova. Hostům se ze svého tlaku podařilo další využitou přesilovkou snížit opět na dvoubrankový rozdíl, autorem branky byl Petr Chalupa. Poslední slovo ale ve druhé periodě měli domácí borci.

V signalizované výhodě přihrál Jurásek Zdeňku Kučerovi, který si puk šikovně zpracoval mezi nohami a střelou ke vzdálenější tyči vrátil Drtičům třígólový náskok. Ve čtyřiačtyřicáté minutě mohla snížit náskok domácích posila Slezanu Barinka, ale i on si na Kotvanovi vylámal zuby.

Snižující trefy se hosté ale přeci jen dočkali. Potřetí v zápase se Slezanu podařilo potrestat vyloučení domácího borce, když Petr Wolf tečoval Galvasovu střelu od modré. Víc branek už ale slušně zaplněné ochozy neviděli. Drtiči si tak z úvodního mistrovského zápasu připisují do tabulky první tři body. Opava si na svůj první bodový zisk musí počkat.

Svatopluk Kosík (hlavní trenér SHK Hodonín):
Na zápas jsme se poctivě připravovali celou letní přípravu. Sehráli jsme několik zápasů s kvalitními soupeři. Některé zápasy se nám podařily vyhrát, jiné ne. Více bylo těch horších momentů, než lepších, ale všechno jsme směřovali k duelu s Opavou. Vstup do sezony se nám povedl, což je důležité. Odehráli jsme celkem dobré utkání. V úvodní části jsme měli herně mírně navrch. Bohužel jsme neproměnili několik vyložených šancí. Vyšel nám i vstup do druhé třetiny, kdy jsme soupeři dvěma slepenými góly odskočili. Za stavu 3:1 jsme ztratili pohyb, začali jsme hrát křečovitě, čehož Opava využila a dostala nás pod tlak. Soupeř měl několik šancí, ale gólman Kotvan nás v rozhodujících momentech podržel, když šance protivníka zneškodnil. Vydařené trestné střílení Romana Vondráčka nás definitivně uklidnilo. Chyby v defenzivě nás sice připravily o klidný závěr, ale nakonec jsme vyhráli zaslouženě. Zisk tří bodů mě těší.

Karel Suchánek (hlavní trenér HC Slezan Opava):
Diváci viděli velmi kvalitní utkání. Tři branky jsme inkasovali v oslabení, což rozhodlo o osudu střetnutí. Navíc jsme ve druhé třetině neproměnili několik vyložených šancí. Čtyři naši hráči byli sami před domácím brankářem a špatně to vyřešili. My jsme se ale snažili, hlavně v oslabení naši hráči bojovali. Do Hodonína přišla v létě spousta mladých hráčů. Ti se učí vedle dlouholetých opor Peše, Juráska nebo Pokorného. Drtiči mají kvalitu. Jsme zklamaní z výsledku. Teď se začínáme soustředit na zápas s Přerovem. Musíme se o body porvat proti dalšímu těžkému soupeři. Hodonín i Technika jsou poslední finalisté, takže přinesou do východní skupiny kvalitu.