V Brně byl, jako již tradičně, k vidění nervydrásající zápas

středa 8.12.2010 | Redakce

Po dlouhé době se Drtiči vrátili do brněnských hal dětí a mládeže, ale všem bylo jasno, že se toho za ten rok a půl moc nezměnilo. Nebýt fanoušků hostí, napočítá domácí diváky i zasloužilý kanadský dřevorubec na jedné ruce, zima jako v psírně a na ledě nervy až do poslední vteřiny. Drtiči zvládli i vyhrocený závěr zápasu a zaslouženě v Brně vyhráli 7:5.

24.kolo, středa 8.12.2010
HC Technika Brno - SHK Hodonín  5:7  (1:2, 0:2, 4:3)
Branky a nahrávky: 4. Odehnal (Brzobohatý, Benýšek), 41. Mráz (Jelínek), 45. Brzobohatý (Zapletal), 54. Brzobohatý (Odehnal, Benýšek), 59. Benýšek - 7. Korotvička (Špok), 17. Zelinka (Špok, Salajka), 21. Hoza, 33. Špok (Vaškovič), 49. Komárek (Vaškovič), 52. Korotvička (Komárek, Jurásek), 60. Pokorný. Rozhodčí: Doležal - Bilík, Mlčoch. Vyloučení: 8:10, navíc Komárek (HOD) 5+OK. Využití: 3:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 232. Střely na branku: 34:35. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 3:4, 3:6, 5:6, 5:7.
HC Technika Brno: Jirkův (52. Novák) - Habrovec, Šedý, Vojsovič, Babic, Úlehla, Strýček, Košecký, Šrámek, Zapletal, Rajnoha, Brzobohatý, Jelínek, Odehnal, Nekvasil, Benýšek, Bělohlávek, Kaňkovský P., Mráz, Žalud.
SHK Hodonín: Peksa (Šurý) - Flamík, Komárek, Pokorný, Podešva, Miklík, Salajka - Hoza, Jurásek, Penák - Vaškovič, Tomášek, Rehuš - Průdek, Korotvička, Špok - Zelinka, Vrba L..

Drtiči odjížděli k utkání s Technikou oslabeni o trojici důležitých hráčů. Kvůli viróze chyběli obránce Beňa a útočník Peš (druhý jmenovaný by proti Uničovu už měl naskočit) a na delší dobu si musí od hokeje odpočinout i další forvard Michal Kuba, s jehož návratem se počítá nejdříve až na přelomu roku.

Hostující klec strážil od úvodní vteřiny nový muž v hodonínském brankovišti Marek Peksa, který si pořádně ani nestačil sáhnout na kotouč a už jej musel lovit z branky. Na konci čtvrté minuty jej v přesilové hře propálil střelou nad rameno Vlastimil Odehnal, který tak poslal domácí do brzkého vedení. Hosty tato trefa nesrazila, ba naopak. Drtiči dostáli svému jménu, pustili se do soupeře a vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat.

Faul Mráze potrestal v závěru sedmé minuty stylově Jan Korotvička, jemuž přihrával jeho věrný parťák Martin Špok. Od vyrovnání byli vidět na ledě hlavně Drtiči, ale i Peksa měl občas práci a několika dobrými zákroky svůj tým podržel. Aktivita hostí byla více než zřejmá a ještě před první přestávkou přinesla své ovoce v podobě druhé branky. O tu se v šestnácté minutě postaral krásnou akcí po chybě domácí obrany junior Tomáš Zelinka. Ten nahradil ve třetím útoku Romana Průdka, který utkání kvůli zlomenině klíční kosti nedohrál.

Jak hosté první třetinu ukončili, tak odstartovali i tu druhou. Po necelé minutě prokázal zkušenost Michal Hoza, vyjel zpoza brány až mezi kruhy a nedal Jirkůvovi v bráně VSK sebemenší šanci. Hodonínští hráči ve druhé třetině na kluzišti jasně vládli, o čem svědčí i poměr střel v prostřední části - 15:8 pro SHK. Technika mohla srovnat v polovině zápasu, kdy na trestné lavici pykal Lukáš Komárek. Ale místo snížení, přišel další gól v síti Brna.

Bránící se čtveřice hostí zatlačila na modré čáře na beka Techniky, ten puk ztratil a Ľubomír Vaškovič upaloval vstříc Jirkůvovi, natáhl na sebe dva hráče domácích, přihrál na Martina Špoka a ten trefil přesně mezírku mezi betony golmana. Do konce třetiny se už stav nezměnil a hosté tak šli podruhé do kabin s pohodovým vedením 4:1.

Poslední dvacetiminutovku tak mohli hosté odehrát v pohodě, ale vysokoškoláci byli proti. Už po půl minutě se přesně pod horní tyč trefil ostrostřelec Zdeněk Mráz, který měl dostatek času na zakončení. Techniku tato branka nakopla a euforii pětičlenného domácího kotle, který nebyl po většinu zápasu vůbec slyšet, navýšil o další čtyři minuty později Michal Brzobohatý, který střelou do téměř prázdné brány snižoval na rozdíl jediného gólu.

Trenér Drtičů Svatopluk Číhal reagoval ihned a vzal si oddechový čas. Technika se o svůj tlak a připravila sama. Vyloučení Nekvasila Brňany sesadilo ze sedla a naopak nakoplo Drtiče. Zvláště, když po půl minutě početní výhody našel Ľubomír Vaškovič na svém stanovišti, kterým je útočná modrá čára, Lukáše Komárka a hodonínský sniper nechytatelnou střelou uklidnil své spoluhráče i téměř dvě stovky hostujících fanoušků.

Deset minut před koncem základní hrací doby se do vývoje zápasu poprvé výrazněji vložil hlavní sudí Doležal, který spolu s domácím Benýškem vyloučil nepochopitelně i hodonínského Flamíka a hrálo se ve čtyřech na obou stranách. Ale jen čtyřicet vteřin. To se totiž k vyloučenému Benýškovi přidal i Rajnoha a hostům se tak otevřela možnost více než minuty přesilovky 4 na 3, kterou také využili.

Bývalý hráč Brna Jan Korovička se v posledních zápasech střelecky trápil a jakoby si svůj střelný prach šetřil až na dnešek. Drtiči svého soupeře zavřeli do zámku, puk lítal z jedné hole na druhou, až skončil právě na „Korábově“ čepeli, odkud si to namířil až do branky, kterou opustil brankář Jirkův a přepustil místo Novákovi. Ale ani další trhák Drtičů vysokoškoláky definitivně nedorazil.

Martin Špok vyfasoval záhy 2+2 minuty za hrubost a jeho faul domácí potrestali opravdu bleskově. Pouhě čtyři vteřiny stačily k tomu, aby puk po ose Benýšek - Ohdehnal doputoval až na volného Michala Brzobohatého a ten vykřesal pro domácí v čase 53:57 jiskřičku naděje. Trest vyloučeného Drtiče se smrštil o polovinu, ale hosté se stále museli dvě minuty bránit nájezdům Techniky.

167 vteřin před vypršením šedesáté minuty atakoval tvrdě Komárek oblíbence hostujících fanoušku Benýška, jeho zákrok ocenil sudí Doležal trestem na 5 minut plus do konce utkání a na Hodonín čekaly dlouhé téměř tři minuty oslabení. Trenér VSK se rozhodl pro risk a ihned poslal na led šestici bruslařů, aby početní výhodu ještě navýšil. Šest hráčů v bílo-černém se tlačilo před Peksu, který statečně jejich nájezdům odolával... až přišla střela, koho jiného, než Karla Benýška.

Ta se od horní konstrukce hodonínské svatyně odrazila naprosto jasně před brankovou čáru, ale hlavní sudí spolu s brankovým rozhodčím asi trpí zrakovou vadou, protože po dobrých třech minutách a ukázkové nonverbální komunikaci se hlavní arbitr rozhodl, že tento gól-negól uzná. Do vypršení šedesáté minuty zbývalo v tento moment přesně 72 vteřin a na pravé hokejové drama bylo založeno přímo náramně.

Po vzrušené diskusi s trojicí sudích se vhazovalo ve středovém kruhu a hosté měli na poslední minutu a něco jediný úkol - udržet vedení. Definitivní tečku mohl udělat Ľubomír Vaškovič, protože Brno vsadilo vše na jednu kartu a hrálo stále vabank se šesti hráči v poli, ale neposedný kotouč mu v rozhodující chvíli přeskočil přes lopatu a šikovný útočník tak puk do opuštěné klece nezasunul. To se povedlo až vteřinu před koncem kapitánovi hostí Petru Pokornému, který udělal definitivní tečku za dnešním zápasem, na který budou přítomní fanoušci zajisté ještě dlouho vzpomínat.

Roman Kaňkovský (trenér Brna):
Bylo to stejné utkání, jako u Vás v Hodoníně. Skóre se měnilo nahoru dolů a Hodonín byl opět šťastnější, stejně, jako doma.

Svatopluk Číhal (trenér Hodonína):
Dnešní utkání bylo jako vždy mezi Technikou a Hodonínem poměrně vyhrocené. Bohužel jsme pustili za stavu 4:1 soupeře do hry, což se nám málen nevyplatilo. Museli jsme bojovat do poslední chvíle.

1. NJI Nový Jičín 9 29:29 20
2. VEL Velké Meziříčí 9 30:28 18
3. VAL Valašské Meziříčí 8 33:19 15
4. OPA Opava 9 22:23 15
5. ZNS Žďár nad Sázavou 9 33:34 14
6. KOP Kopřivnice 9 29:27 12
7. KMB Kometa Brno B 9 25:28 8
8. HOD Hodonín 8 17:30 3