Přestřelku na hodonínském zimním stadionu nakonec vyhráli Drtiči

středa 13.10.2010 | Jan Hochman, Robert Krůza

Diváci na ZS TEZA viděli v dnešním podvečeru pravou hokejovou přestřelku. Drtiči nezvládli nástup do zápasu a hosté šli do dvoubrankového trháku, ale Číhalovi svěřenci se nevzdali. Ačkoliv v na branky bohatém utkání třikrát prohrávali, dokázali nakonec svého soupeře přestřílet a zaslouženě zápas dotáhli do vítězného, i když zbytečně utrápeného konce.

10.kolo, středa 13.10.2010
SHK Hodonín - HC Technika Brno  7:5  (0:2, 3:2, 4:1)
Branky a nahrávky: 24. Tomášek (Hoza, Flamík), 25. Jurásek (Peš, Špok), 26. Kuba (Tomášek, Hoza), 44. Špok (Peš, Salajka), 47. Vaškovič (Salajka), 49. Korotvička, 60. Kuba (Jurásek) - 4. Kachlík, 7. Matouš (Rajnoha), 28. Matouš (Žalud, Barus), 34. Košecký (Barus), 46. Strýček (Odehnal, Kachlík). Rozhodčí: Škrobák - Poláček, Smilek. Vyloučení: 3:7. Využití: 3:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1166. Střely na branku: 45:24. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:4, 4:4, 4:5, 7:5.
SHK Hodonín: Tuček (Šurý) - Pokorný, Komárek, Beňa, Salajka, Flamík, Miklík, Rapant J. - Peš, Jurásek, Špok - Vaškovič, Korotvička, Rehuš - Hoza, Tomášek, Kuba - Průdek, Penák, Zelinka.
HC Technika Brno: Jirkův (Novák) - Špaček, Žalud, Vojnovič, Košecký, Úlehla, Strýček, Matouš, Barus, Rajnoha, Brzobohatý, Kachlík, Odehnal, Česnek, Benýšek, Bělohlávek, Šedý, Fára.

Začátek zápasu vůbec nenasvědčoval tomu, že by měli domácí po první dvacetiminutovce prohrávat o dvě branky, ale pojďme pěkně popořadě. První buly vyhrál pro domácí barvy Jurásek, který se po pár vteřinách ocitl i v první brankové příležitosti, ale jeho střela těsně minula levou Jirkůvovu tyč. I v dalších vteřinách byli Drtiči jasně aktivnějším týmem a Technika se musela jen bránit. Až ve čtvrté minutě se hosté dostali pořádně na dostřel Tučkovy brány, ale Česnekovu střelu brankář domácích zneškodnil. Na konci té samé minuty se poprvé vylučovalo - na trestnou odjel hodonínský Salajka, kterému sudí odpískal napadení protihráče.

Přesilovka hostí po deseti vteřinách skončila, protože Jakub Kachlík zachoval ve skrumáži před brankou SHK chladnou hlavu a poslal puk za Tučkova záda. A po dalších dvou minutách bylo pro domácí ještě hůř. Veterán Barus ujížděl s Michalem Matoušem na jediného domácího obránce a situaci dva na jednoho zakončil druhý jmenovaný střelou k levé Tučkově tyči. Po této brance si domácí střídačka vybrala oddechový čas a Drtiči se vrhli vstříc snižující brance.

Sebevědomí domácím hráčům pomohl zvednout i krásný a čistý hit Rehuše, po jehož nárazu zůstal na zemi chvilku ležet otřesený Špaček. Ve třinácté minutě zazvonila poprvé v dnešním zápase tyč, když tvrdě vypálil Hoza, ale trefil pouze břevno hostující brány. V následujících minutách tempo hry trochu opadlo a puk se pohyboval hlavně ve středním pásmu.V sedmnácté minutě vyrazil od zadního mantinelu Peš, ale Jirkův byl pozorný. Poslední akci první třetiny měli na svědomí hosté, ale Rajnohovu střelu naštěstí Tuček s pomocí kapitána Pokorného zažehnali.

Po minutě a půl hry v prostřední části se své první přesilovky dočkali i domácí hráči. Kachlík zasáhl vysokou holí Beňu a byl vykázán na trestnou lavici. Drtiči uzamkli svého soupeře na dlouhé vteřiny ve své útočné třetině, ale Jirkův držel svůj tým. Když už se chýlil konec Kachlíkova trestu ke konci, tak konečně udeřilo. Flamík vystřelil, Jirkův vyrazil betonem pouze k Hozovi, který šikovně přiťukl k Peteru Tomáškovi a ten zametl puk do brány. Drtiči tak využili, stejně jako hosté, svou první přesilovku a snížili na rozdíl jediné branky. O rovných šedesát vteřin později se jedenáct stovek domácích příznivců radovalo podruhé.

A vyrovnávací trefa v čase 24:26 opravdu stála za to. Špok ujel po levé straně, křižnou přihrávkou našel Peše, který našel před brankou Zdeňka Juráska a ten baseballovým způsobem napálil puk za bezmocného Jirkůva. Drtiči byli jako vyměnění a svírali svého soupeře v těsných kleštích i nadále a další trefa na sebe nenechala dlouho čekat. Střelec první branky Tomášek se proměnil v nahrávače, Michal Kuba si ve svém mladém věku počínal jako zkušený mazák, vychutnal si brankáře Techniky a poslal Drtiče poprvé do vedení. Hosté ale nenechali domácí radovat se z vedoucí branky nikterak dlouho a po další minutě a půl, když se psala osmadvacátá minuta, překonal po nepřehledné situaci Tučka Michal Matouš.

V polovině zápasu roztočili v obranné třetině Brna kolotoč „Vaškovič a spol.“, hosté ale i s notnou dávkou štěstí náporu odolali. V zápětí pálil po další Tomáškově příhře opět agilní Kuba, ale jeho rána z první za zády hostujícího brankáře neskončila. Ve třiatřicáté minutě šli hosté opět, již podruhé do vedení. Veterán Barus, který na sebe dnes upozorňoval hlavně až moc častými debatami s hlavním rozhodčím, ukázal, že i ve svém věku neztratil nic ze své hokejovosti, přihrál na hůl Filipa Košeckého, který vystřelil na Tučkovu bránu. Brankový rozhodčí sice po jeho pokusu světlo nerozsvítil, ale hlavní arbitr utkání spornou branku uznal. Zda-li to byl, či nebyl gól, se už historie ptát nebude.

Drtiči se snažili srovnat ještě před koncem prostřední části a hrnuli se do útoku. Do dalšího zakončení se dral Hoza, jeho bekhendovou střelu ale Jirkův lapil. V sedmatřicáté minutě hledal Vaškovič v dobré pozici Rehuše, ale hostující obrana přihrávku zblokovala. Sedm vteřin před koncem osmatřicáté minuty byl na trestnou lavici vykázán hostující Česnek a Drtičům se tak otevřela možnost třetí početní výhody. V té se Drtičům nedařilo a po druhé třetině sice stále prohrávali, ale už jen o jednu branku a hlavně si svěřenci trenéra Číhala dokázali, že mají na to, soupeře udolat.

Do poslední třetiny šli jak domácí hráči, tak i početné publikum s očekáváním, jestli se podaří zlomit odpor houževnatého soupeře. Hodonínští hráči na Techniku vlétli od prvního buly a už po dvaceti vteřinách mohlo být srovnáno. Špok obral o puk dezorientovaného Baruse, leč jeho pumelice minula jen o centimetry levou tyč brány hostí. Stále ještě v první minutě poslední třetiny byl hodně přísně vyloučen brněnský obránce Košecký a Drtiči opět motali hlavy bránící se čtveřici, gólová střela ale ne a ne přijít. Po návratu vyloučeného beka hosté dlouhou v plném počtu nestrávili, protože v polovině čtyřiačtyřicáté minuty vyhodil Úlehla kotouč na vlastní střídačku, za což následovaly dvě minuty za zdržování hry.

V pořadí pátou přesilovku zahráli Drtiči parádně, celou ji strávili před Jirkůvem a po třiaosmdesáti vteřinách ji zakončili krásnou kombinací, na jejímž konci byl ex-brněnský Martin Špok, který zužitkoval výbornou přihrávku Peše a srovnal na 4:4. Ani to ale vysokoškoláky nepoložilo. Ba naopak. V šestačtyřicáté minutě vyhrál Kachlík buly v útočném pásmu na Odehnala, ten přihrál na modrou čáru Pavlu Strýčkovi a k překvapení všech zastavila jeho nepříliš razantní střelu až síť za Tučkovými zády. Technika tak šla už potřetí v zápase do vedení.

Ihned po vhazování ve středovém kruhu se domácí hráči vrhli do útoku, hosté se sice vyhozením z pásma ubránili, ale puk zachytil Salajka, který vyslal na Jirkůva svou vizitku. Bývalý golman Blanska vyrazil puk pouze na hůl Lubomíra Vaškoviče, který střelou z první napálil puk přesně mezi tři tyče. Opět tak byl stav nerozhodný a v sedmačtyřicáté minutě se hrálo vlastně od začátku. Hostující hráči byli od samého začátku pod soustavným tlakem Hodonína, kterému se ale nedařilo využívat všechny stoprocentní příležitosti. A že jich bylo požehnaně. Vůle po vítězství ale byla z domácích hokejistů jasně vidět a hostujícím hráčům evidentně docházely síly a zvláště v poslední třetině si museli často pomáhat nedovolenými zákroky.

Jeden z nich, který viděl a odpískal i hlavní sudí Škrobák, přišel na začátku čtyřicáté deváté minuty. Vojnovič byl odeslán na dvě minuty odpočinku za napadení. První nápor Drtičů hosté ustáli a vyhodili puk až za Tučka. Tam se puku chopil Jan Korotvička, našlápl, projel celé kluziště a svou výbornou individuální akci, byť nadvakrát a s kouskem štěstí, zakončil perfektně a poslal Hodonín do vedení. Vyloučený Vojnovič si tak neodseděl celou délku svého trestu a vrátil se z trestné lavice. Tam ale hned v dalším střídání putoval opět, když se mu nepodařilo vyhození z obranného pásma a puk skončil mezi přítomnými diváky nad obrannou modrou hostí.

Tentokráte ale mohl dvacetiletý bek Techniky opustit dvířka trestné lavice až po uplynutí celého trestu. Ačkoliv tomu tak být nemuselo. V první minutě přesilovky si totiž Drtiči zastříleli doslova jako u Verdunu. Dvakrát poslal svou typickou jedovku zápěstním od modré čáry Komárek, po něm pálil Jurásek a v závaru před Jirkůvem se ke střele dostal i Peš. Ve druhé části přesilovky se ale hosté bránili o poznání lépe a Drtiči se čtvrtého gólu v početní výhodě nedočkali. Sedm a půl minuty před koncem poslední třetiny se provinili proti pravidlům i dnes velmi disciplinovaně hrající Drtiči - jmenovitě Jurásek, který byl odeslán na trestnou za hru vysokou holí.

Hosté si ale ve třetí nabízené výhodě nevypracovali žádnou větší šanci a hodonínští se s přehledem oslabení ubránili. Vyloučený Jurásek se vrátil na led a hned se dral do další šance. Střela z prostoru mezi kruhy si cestu za Jirkůvova záda nenašla. Stále to tak bylo o jedinou branku a hosté stále cítili šanci na bodový zisk, ale Drtiči se nájezdům Barusovy party bránili výborně. Na konci předposlední minuty základní hrací doby přespurtoval rychlík Špok obránce Techniky a tvrdě vypálil, puk skončil v lapačce brankáře Techniky. Když zbývalo do třetí sirény 59 vteřin, rozhodl se lodivod hostí zkusit hru vabank, odvolal na střídačku brankáře Jirkůva a poslal do pole šestého hráče.

Vhazování v útočném pásmu ale hosté nevyhráli, a Juráskem vyhozený puk z obranného pásma SHK podél mantinelu až do útočné třetiny, si našel Michal Kuba, pohodlně jej zasunul do opuštěné brněnské klece a pečetil na konečných 7:5 pro Hodonín. Infarktový zápas tedy nakonec Drtiči zvládli a ukázali, že se v žádné situaci nevzdávají. Určit v dnešním zápase nejlepšího hráče SHK je hodně těžký úkol a proto pochválíme celý tým. Hostující akcie celý zápas držel hlavně brankář Ondřej Jirkův, který sice sedmkrát kapituloval, ale dalších 38 hodonínských pokusů zlikvidoval. Palec dolů si vysloužil kapitán hostí Miroslav Barus, který si v přerušené hře pravidelně zkoušel se sudím Škrobákem svou slovní zásobu.

Drtiče výhra nad Technikou posunula o jedno místo v tabulce vzhůru a aktuálně jim patří sedmá příčka. Hosté, díky tomu, že Vsetín porazil Opavu (3:2) a Frýdek-Místek vydoloval z Valašského Meziříčí bod za prohru v prodloužení, spadli až na místo čtrnácté.

Stáhněte si video (67 MB, formát avi)
• Autor videa: Pavel Hodes

Jan Korotvička (útočník SHK Hodonín)
Dnes to byl pro diváky určitě zajímavý zápas. Technice vyšlo skoro všechno a měli velké štěstí. Dostali jsme brzo dva góly a to by se stávat nemělo. Musíme zodpovědně hrát od zadu a jedině tak můžeme předejít takovým výsledkům, pak to dohánění skóre stojí hodně sil. Bylo to derby na krev a taky to tak vypadalo.

Pavel Strýček (obránce Technika Brno):
Hráli jsme na to, abychom nedostali góly, což se nám dařilo. Měli jsme nějaké výpadky, které nám Hodonín potrestal. Pak jsme to ještě obrátili a vedli jsme, ale ve třetí třetině jsme byli snad pět krát na trestné a to rozhodlo. Když hraješ proti takovému mužstvu jako je Hodonín a třikrát vedeš a pak jdeš na trestnou, tak toho takový mančaft využije. Dnes jsme nehráli bůh ví jaký hokej, hrálo se ze zadu, body jsme si zasloužili, ale s tím vyloučením se to nedalo. Hodonín hraje perfektně přesilovky, ve kterých nás trestal.

1. NJI Nový Jičín 10 29:31 20
2. VAL Valašské Meziříčí 9 38:20 18
3. VEL Velké Meziříčí 10 31:33 18
4. ZNS Žďár nad Sázavou 10 37:36 17
5. KOP Kopřivnice 10 36:30 15
6. OPA Opava 10 24:27 15
7. KMB Kometa Brno B 10 27:28 11
8. HOD Hodonín 9 20:37 3