Drtiči porazili Zubry 4:0 a vedou v semifinálové sérii 1:0

neděle 21.3.2010 | Jan Hochman

První duel semifinále mezi Hodonínem a Přerovem je minulostí. Dva a půl tisíce diváků na hodonínském zimním stadionu viděly krásný a bojovný hokej, ve kterém se, k velké radosti fanoušků SHK, prosadili jen domácí hráči. Skóre otevřel Špok, poté se dvakrít trefil Vrba a na konečných 4:0 pro domácí borce uzavíral Peš.

SF1, neděle 21.3.2010
SHK Hodonín - HC ZUBR Přerov  4:0  (2:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Špok (Komárek), 13. Vrba (Flamík, Jurásek), 27. Vrba (Jurásek, Flamík), 40. Peš (Vrba, Jurásek). Rozhodčí: Volf - Klein, Mlčoch. Vyloučení: 7:12, navíc Sajdl a Korotvička (oba HOD) 10 minut, Pala a Goiš (oba PRE) 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2520. Střely na branku: 39:19. Průběh utkání: 4:0.
SHK Hodonín: Tuček (Šrámek) - Salajka, Flamík, Koktan, Pokorný, Klimeš, Komárek, Kaláb, Šimeček - Peš, Jurásek, Vrba - Kubica, Hollý, Špok - Vaškovič, Korotvička, Haring - Kuba, Sajdl, Havlík.
HC ZUBR Přerov: Tihlář (Okáč) - Pala, Faltýnek, Novák, Pavlas, Osina, Halouska, Hoferek, Kolář, Sedlák, Ditrich, Coufal, Hanák, Kotásek, Menšík, Venkrbec, Goiš, Martinák, Kohůt, Sprušil, Málek.

Nedělní podvečer byl v Hodoníně ve znamení druholigového hokeje. Fanouškovská obec se nemohla dočkat dnešního dne, kdy odstartovaly boje v semifinále letošního ročníku. Jako soupeř přijel nebezpečný tým přerovských Zubrů. Ti si svou účast v semifinále vybojovali v duelu s Valašským hokejovým klubem, který porazili 3:1 na zápasy, zatím co Drtiči vyprovodili ve třech utkáních opavský Slezan. Drtiči nastoupili do utkání s Petrem Tučkem v brance, hostující klec hájila jednička Přerova Radek Tihlář.

První zákrok zápasu si připsal hostující Tihlář, jenž si se střelou Korotvičky i s následnou dorážkou poradil. I domácí brankář nebyl dlouho bez práce, ve třetí minutě vyzkoušel Tučkovu pozornost Coufal. Na konci páté minuty se v první velké šanci ocitli domácí, ale Juráskovu přihrávku v situaci tři na jednoho hostující obránce zblokoval. V úvodu sedmé minuty šel Hodonín do vedení. Drtiči uzavřeli hostující pětici v jejich obranném pásmu, Komárek zachytil vyhození na modré čáře a jeho střelu tečoval za Tihlářova záda Martin Špok - 1:0. Po obdržené brance se Zubři vrhli do útoku a snažili se na vedení domácích reagovat. Chyby hostující obrany ale mohl naopak využít velmi aktivní Vrba, kterého až na poslední chvíli zastavil jeden z hostujících obránců. V deváté minutě se poprvé vylučovalo, za katr si šel na dvě minuty odpočinout přerovský Coufal. Přesilovka domácích ale skončila po 36 vteřinách. Klimeš byl vykázán za nedovolené bránění. Hra ve čtyřech se odehrávala po většinu času ve středním pásmu. Stejně tak i následná krátká přesilovka hostí.

Ve dvanácté minutě pálil nebezpečně Vrba, Tihlář vyrazil střelu do rohu.Odtud se puk dostal až na hůl Flamíka, ten vypálil tvrdou střelu, brankář Tihlář vyrazil touč jen před sebe, kde byl důrazný Tomáš Vrba, který protlačil puk až za ležícího Tihláře podruhé - 2:0. Drtiči byli takzvaně na koni a následující několikeré střídání byli u puku hlavně oni. V patnácté minutě ujížděl do brejku hostující Coufal, Tuček si s jeho střelou poradil s nedovolenou pomocí Salajky, který obdržel dvouminutový trest. Přesilovka hostům ale vůbec nešla a v jejím závěru se Zubři dokonce dopustili zakázaného uvolnění. I přes nepovedenou přesilovku byla v těchto chvílích aktivita na straně přerovského týmu, který ale narážel na dobře zformovanou defenzivu Drtičů v čele s výborným Tučkem v bráně. Poslední dvě minuty úvodní třetiny patřili naopak Drtičům. Vaškovičův útok motal hlavy přerovské obraně tak dlouho, až vypálil Korotvička, ale bránu hostí přestřelil. Půl minuty před první sirénou byl vyloučen hostující Hanák a jelikož se do konce první třetiny už nic neudálo, pokračovala přesilovka Drtičů i v úvodu druhé části.

V pokračující početní výhodě se urodila jen jedna šance domácích, ale Vrbovu střelu hostující brankář zlikvidoval. Po návratu vyloučeného Hanáka se dral před klec Zubrů Špok, ale jeho přihrávku Tihlář pokryl. Hosté, kterým rychlost a kombinační hra domácích dělala velké problémy, od druhé třetiny hodně přitvrdili, o čemž se jako první přesvědčil Vrba. Sudí tento souboj posoudil jako dovolený a hosté se tlačili do útoku, ale marně. V pětadvacáté minutě projel celým kluzištěm Hollý, vystřelil, vyražený puk i sám dorážel, ale za záda přerovského brankáře jej neprocpal. O minutu později byl za hákování vyloučen hostující Hoferek a Drtičům se naskytla možnost třetí početní výhody v dnešním duelu. První útok se hostům podařilo vyhozením až za Tučka odvrátit, podruhé se jim ale vyhození nepovedlo. Jurásek srazil rukavicí letící puk a ihned vypálil na bránu hostí, kde se opakovala situace z třinácté minuty. Tihlář puk vyrazil a pohotový Tomáš Vrba rozvlnil síť hostující brány potřetí - 3:0. Po pouhých čtrnácti vteřinách byli hosté opět na trestné, podruhé si šel svůj trest odpykat Coufal. Drtiči nadále pokračovali v obléhání Zubří branky, kombinovali, stříleli, ale tentokráte vyloučení hostů nepotrestali.

V polovině utkání se předvedl i nový muž v hodonínské sestavě Havlík. Mladý útočník jel sám na Tihláře, forhendový blafák hostující brankář betonem zneškodnil. Hodonínským patřil led a v dalších šancích se objevil Kubica, který střelou přes obránce zkoušel pozornost hostujícího brankáře. Až v pětatřicáté minutě se ke slovu dostali i Zubři. Tvrdá střela od modré čáry byla ještě tečována některým ze clonících hráčů a puk těsně minul domácí svatyni. V sedmatřicáté minutě byl v rohu za hodonínskou bránou tvrdě, ale čistě, naražen hostující Sedlák, který se z tvrdého hitu, jehož autorem byl domácí Komárek, dlouho vzpamatovával. O síle nárazu svědčí i to, po střetu bylo poškozeno tvrzené sklo, které museli domácí ledaři opravit. Po krátkém zdržení se pokračovalo v lítém boji o první bod v sérii hrané na tři vítězná utkání. Tuček skryl v lapačce pokus hostů, po následném vhazování v obranném pásmu SHK šla střela z hole Goiše mimo. Na druhé straně zahrozili Korotvička a Komárek, ale Tihlář si s oběma střelami poradil. 73 vteřin před koncem druhé třetiny se opět objevil problém s tvrzeným sklem. Sudí Volf poslal oba týmy do kabin a zbývající minuta a čtvrt ze druhé třetiny se odehrála až po nutné opravě hrazení a úpravě ledu. Po patnáctiminutovém oddechu nastoupili Drtiči a Zubři na led, aby dohráli zmíněných 73 vteřin druhé třetiny. Lépe se na tuto netradiční situaci koncentrovali Drtiči, kteří po půl minutě zvýšili, díky Vrbově střele a teči Petra Peše již na - 4:0.

Po vypršení čtyřicáté minuty si jen brankáři vystřídali svá brankoviště a hra pokračovala třetí třetinou. Hosté se i nadále snažili s vývojem zápasu něco udělat, ale jediné, čím zaujali, byla přehnaná tvrdost a dohrávání snad úplně všech osobních soubojů, ve většině případů na samé hranici pravidel a mnohdy i za ní. Mírný tlak hostí ukončilo až vyloučení Menšíka, který si šel v pětačtyřicáté minutě odsedět dvě minuty za hrubost. Sudí Volf tímhle vyloučením odstartoval festival trestů poslední třetiny, ve které rozdal celkem 66 trestných minut a kromě zdvižené pravice hlavního sudího toho k vidění do konce zápasu už moc nebylo. V devětačtyřicáté minuty šli na trestnou hostující Goiš na 2+10 minut za sekání a následné nesportovní chování a také domácí Koktan, který inkasoval 2 minuty za nedovolené bránění ve hře a další dvě minuty za hrubost. Po dalších 23 vteřinách bylo na přerovské lavici přeplněno, hříšníkem byl tentokrát obránce Pala.

V polovině poslední třetiny šel na lavici hanby domácí Sajdl a na cestu dostal jako dárek i osobní desítku. Hosté se v přesilovce dostali k jedné střele, ale Kolářovu ránu Tuček v klidu vyrazil. V pětapadesáté minutě, když už všem na stadionu bylo jasné, kdo že z dnešního zápasu odejde jako vítěz, se vylučovalo opět. A opět to bylo vyloučení na obou stranách okořeněné o osobní trest pro Korotvičku. Po návratu vyloučených hráčů se v plněm počtu hrálo „celých“ sedmdesát vteřin. Kalábovi bylo odpískáno držení. V samotném závěru si své tresty vykoledovali ještě přerovští Goiš, který ke dvěma minutám dostal jako čtvrtý hokejista v dnešním zápase osobní desetiminutový trest a půl minuty po něm byl na trestnou odeslán i Osina, ale to už do závěru zápasu zbývalo jen devadesát vteřin, které proběhly, za oslavných chorálů hodonínských fanoušků, v naprostém klidu a Drtiči si tak po výhře 4:0 připsali první výhru v semifinálové sérii s přerovskými Zubry.

Petr Peš (útočník Hodonín)
Byli jsme po celý zápas lepší, spoustu šancí jsme neproměnili, všechny lajny si odehráli svoje, nějaké ty góly jsme dali takže spokojenost, ale je to teprve první krůček. Od Přerova jsem nečekal, že bude aktivnější, protože po debaklu u nich jsme byli opět lepší, ale v Přerově to může vypadat úplně jinak. Do Přerova pojedeme určitě se zabezpečenou obranou, už to asi nebude tak nátlakové jako doma před plným domem. Určitě v nějaké přesilovce budou chtít tlačit a my to musíme ustát. Jedeme tam vyhrát.

Lubomír Oslizlo (trenér Přerov)
Hodonín je velice silné mužstvo. Ujížděli nám, u nás nebylo tolik pohybu, musíme soupeře víc napadat a tudy by měla vést cesta k úspěchu. Musíme se poučit z tohoto zápasu jestli chceme doma uspět. Nemáme tak široký kádr, chybí nám Vlček a dlouhodobě Laďa Kočara. Je to play-off a jestli to chceme zvládnout tak s tím co máme. V semifinále na sebe narazila dvě silná mužstva, my v úterý chceme vyhrát.

7.10. | Hodonín - Přerov | 3:1
25.11. | Přerov - Hodonín | 5:0
13.1. | Hodonín - Přerov | 6:0
24.2. | Přerov - Hodonín | 2:7
21.3. | Hodonín - Přerov | 4:0
23.3. | Přerov - Hodonín | 6:2
25.3. | Hodonín - Přerov | 4:3sn
27.3. | Přerov - Hodonín | 3:6