Drtiči porazili Opavu i podruhé a již v neděli mohou sérii ukončit

pátek 12.3.2010 | Jan Hochman

Hodonínští hokejisté vedou v sérii s opavským Slezanem již 2:0 na zápasy. V pátečním podvečeru dokázali uhájit vedení a urvat tak důležitý druhý bod na svou stranu. O branky SHK se postupně postarali Vrba, Peš, Haring, Jurásek a do prázné brány pečetil výhru Drtičů v poměru 5:2 Flamík. Třetí duel čtvrtfinálového souboje mezi Hodonínem a Opavou je na programu v neděli na hodonínském zimním stadionu.

ČF2, pátek 12.3.2010
HC Slezan Opava - SHK Hodonín  2:5  (0:1, 1:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 24. Grofek (Černý), 43. Měch (Černý, Tichý) - 13. Vrba (Jurásek, Peš), 27. Peš (Flamík), 34. Haring (Komárek, Vaškovič), 38. Jurásek (Vrba, Peš), 60. Flamík (Jurásek). Rozhodčí: Krenželok - Koliba, Mrákava. Vyloučení: 7:7 navíc Tůma (OPA) 10 minut. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 450. Střely na branku: 29:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4, 2:5.
HC Slezan Opava: Trenčan (Iláš) - Kukol, Vitásek, Kysela, Tichý, Měkýš, Žídek, Schreier - Grofek, Měch, Černý, Kocián, Polok, Pavelek, Suchánek, Mlýnek, Tůma, Wolf, Chalupa, Seidler, Kříž.
SHK Hodonín: Tuček (Šrámek) - Salajka, Flamík, Koktan, Kaláb, Klimeš, Komárek, Šimeček, Podešva - Peš, Jurásek, Vrba - Kubica, Hollý, Špok - Vaškovič, Korotivčka, Haring - Kuba, Sajdl, Hoza.

Oba celky vstoupily do druhého měření sil sice opatrně, ale aktivně a již první minuty přinesly pár možností na obou stranách. Asi sedm desítek fanoušků oděných v oranžovo-modré kombinaci vidělo nejprve možnost domácí dvojice Polok - Pavelek, kterou zneškodnila hostující obrana a poté i dvě možnosti svých hráčů. V páté minutě pálil z dobré pozice Klimeš, následně byl v samostatném úniku i Vrba, ale Trenčan v domácí bráně zasáhl v obou případech dobře. V polovině osmé minuty byl vyloučen hostující Koktan, kterého po 44 vteřinách následoval i jeho spoluhráč Peš a Slezanu se naskytla více než minutová přesilovka pěti proti třem.

Během dvojnásobné výhody se ale domácí do žádné větší šance neprobojovali a stejně si vedli i v pokračující přesilovce 5 na 4. Jakmile byl počet hráčů vyrovnán, převzali aktivitu na své hole hodonínští, z čehož rezultovala nejdříve nebezpečná střela Hozy, která nenechala domácího brankáře v klidu a následně i první vyloučení na domácí straně. Za podražení šel pykat obr Tichý a hosté hráli přesilovku. Tu narozdíl od domácích využili po necelé minutě. Tomáš Vrba tečoval Juráskovu střelu do protipohybu Trenčana a hosté vedli - 0:1.

Domácí hráči se snažili o rychlé srovnání kroku se svým soupeřem a minutu po Vrbově gólu se Tuček měl co ohánět proti střele Mlýnka, Pavelek se naštěstí pro hosty k dorážce nedostal. Slezan i nadále pokračoval v ostřelování hostující klece a z tlaku vzešla další přesilová výhoda pro domácí po faulu Sajdla na Pavelka. Oslabení Drtiči zvládli na výbornou, ale jen co se vyloučený hodonínský hráč vrátil na led, byla pravice sudího opět nad hlavou a Sajdla za katrem vystřídal Hollý. Ve třetí početní výhodě už byli domácí o poznání nebezpeční, ale když se neprosadili Měch ani Kukol, skončila první třetina nejtěsnějším vedením hostí z Hodonína.

Start do druhé periody byla ve znamení několika střeleckých pokusů hodonínské první formace, Trenčan ale svůj tým držel. Po úvodním tlaku hostí se dostali ke slovu i domácí hráči. Nejprve střílel Měkýš, jehož střelu Tuček sice s problémy, ale vyrazil. Následně prošel hostující obranou Tůma, ale na oprou Drtičů Tučka si nepřišel. Na druhé straně zahrozil z protiútoku Peš, ale i domácí brankář byl na pravém místě včas. V čtyřiadvacáté minutě se ale nakonec přece jenom domácí dočkali vyrovnání.

Tomáš Grofek se v rohu dostal k puku, vyjel si s ním až mezi kruhy, střelou švihem překonal nedal Tučkovi sebemenší šanci a po čtyřech minutách druhé třetiny tak bylo vyrovnáno - 1:1. Hosté se snažili ihned o vrácení vedení na svou stranu, ale Kubicova střela za Trenčanem neskončila a stejně tak se nemusel Tuček na druhé straně strachovat po střele Kukola. Fanoušci Drtičů se ale po třech minutách hry přece jenom puku v domácí síti dočkali. Petr Peš obešel dva hráče Slezanu a obloučkem překonal Trenčana podruhé - 1:2.

Drtiči i nadále pokračovali v tlaku, který ještě podpořila druhé přesilová hra v utkání. Vyloučen byl nejzkušenější domácí hráč Pavelek. Opavští se v přesilovce srdnatě bránili a po jejím skončení mohli dokonce opět srovnat krok. Kukol vyslal do úniku Grofka, který jel sám na Tučka. Blafák domácího forvarda však byl příliš dlouhý a Grofek tak již neměl prostor usměrnit kotouč, tam kam by potřeboval. Svižný, rychlý a pohledný kombinační hokej musel diváky na opavském zimním stadionu v těchto momentech opravdu bavit.

Nutno však podotknout, že o něco spokojenější byli hostující příznivci, jejichž tým vedl. A čtyři minuty po polovině utkání měli důvod ke spokojenosti ještě větší. Komárek našel přesně Jozefa Haringa, který překonal Trenčana potřetí a navýšil tak vedení Hodonína již na - 1:3. Slezan se ocitl v nezáviděníhodné situaci a celá lavička domácího týmu si byla vědoma, že musí otevřít hru a snažit se vstřelit nějaké branky, bez kterých se, jak říká stará známa pravda, zápas vyhrát nedá. K srdci si to vzal Žídek, který poslal sice propagační střelu směrem k Tučkovi, hodonínský brankář měla ale se zkrocením zlého puku co dělat.

Do černého ale uhodilo opět na druhé straně hřiště. Hodonínští hráči se trvaleji usadil v obranném pásmu Opavy a vytěžil z toho další gól. Po pěkné kombinaci všech členů prvního útoku zasunul puk k tyčce z bezprostřední blízkosti branky Zdeněk Jurásek - 1:4. Konec druhé třetiny už další branky nepřinesl, zato se přiostřilo a nejprve dostali po dvou minutách opavský Černý a hodonínský Klimeš, aby se 5 vteřin před koncem ve strkanici vyměnili názory Měch a Kaláb. Po druhé třetině tedy vedli hosté 4:1

Do třetí třetiny nastupovaly oba celky s opačnými taktikami. Domácí se museli snažit hnát kupředu a vstřelit nějakou tu branku, hostům stačilo ubránit vypracovaný náskok a odvést si domů na Slovácko druhou výhru v sérii. Zdánlivě mohl domácím zhatit plány hned v úvodu Tůma, který si šel na dvě minuty odpočinou na trestnou lavici. Paradoxně ale v přesilovce Drtičů udeřili domácí hráči. Tomáš Měch si vyjel mezi kruhy a dle online přenosu překonal efektním způsobem Tučka a snížil na - 2:4. A snižující trefa jako by domácí polila živou vodou.

I v následujících minutách byli hokejisté Slezanu aktivnější a ohrožovali hostující branku jednou střelou za druhou. Tři dobré zákroky Tučka za sebou neměli být konečnou a v sedmačtyřicáté minutě pálil z blízka opavský Polok, ale projektil z jeho hole o pár centimetrů minul cíl. Až o minutu později se dostali do první šance poslední třetiny i hosté, střelu Vrby i následnou dorážku Juráska ale Trenčan pohlídal. V deváté minutě poslední třetiny byl vyloučen Hollý, se kterým si potom chtěl ještě něco vysvětlovat domácí dlouhám Tichý, ale sudí celou situaci uklidnili.

V početní výhodě dvakrát nebezpečně pálil Kokol, ale v obou případech trefil jen své spoluhráče clonící před Tučkovou brankou. Deset vteřin před návratem vyloučeného útočníka SHK motali hlavu hostující obraně Grofek s Polokem, ale dopravit puk za brankovou čáru se jim nepodařilo. Pět minutě před koncem zpestřila utkání boxerská minivložka, za kterou obdrželi domácí Tůma a hostující Kubica trest na 5 minut, domácí hráč navíc i osobní desítku. 71 vteřin před koncem třetí třetiny se domácí trenér odhodlal ke hře bez brankáře, ve které pečetil Boris Flamík na konečných 2:5 pro Drtiče.

Výsledky dnešních čtvrtfinalových duelů a stavy sérii
HC Břeclav - HC Bobři Valašské Meziříčí 2:3 (1:0, 1:2, 0:1) (stav série 0:2)
HC Slezan Opava - SHK Hodonín 2:5 (0:1, 1:3, 1:1) (stav série 0:2)
Valašský hokejový klub - HC Zubři Přerov 2:1 (0:0, 2:1, 0:0) (stav série 1:1)
HC Gedos Nový Jičín - HC Orlová 2:3 (0:0, 0:0, 2:3) (stav série 0:2)

Karel Suchánek (trenér, Opava): Dnes jsme viděli kvalitní utkání, ve kterém rozhodlo, že jsme nedokázali proměňovat přesilovky. Hodonín má velmi kvalitní tým a do ničeho nás nepouštěl. Za stavu 4:2 netrefil Polok prázdnou branku. Kdyby se tak stalo, hned to mohlo nakonec dopadnout jinak, jelikož jsme v té době měli poměrně tlak. Hodonín ukázal, že je silný jak doma, tak venku. Tento mančaft má velmi zkušené hráče, kteří dokáží proměňovat přesilovky a hrají velmi dobrý hokej. Bude to hrozně těžké, ale s nepříznivým stavem série se ještě popereme.

Tibor Janás (trenér, Hodonín): Odehráli jsme dobré utkání a vedeme 2:0 na zápasy. V neděli se budeme snažit tuto sérii na domácím ledě ukončit. Opava nedokázala proměnit nabídnuté přesilovky, zatímco my jsme udeřili v první třetině z té jediné. S výkonem mužstva jsem spokojen.

27.9. | Opava - Hodonín | 5:9
14.11. | Hodonín - Opava | 7:3
22.12. | Opava - Hodonín | 5:3
13.2. | Hodonín - Opava | 8:1
10.3. | Hodonín - Opava | 7:3
12.3. | Opava - Hodonín | 2:5
14.3. | Hodonín - Opava | 8:0