Drtiči porazili ve vyrovnaném utkání Orlovou 5:3

sobota 23.1.2010 | Jan Hochman

Hodonínští hokejisté zvítězili v zápase 32. kola na ledě nebezpečné Orlové 5:3 a zkazili tak domácím oslavy osmdesáti let hokeje ve městě. O branky hostí se postarali Pokorný, Špok, Vrba a dvakrát Jurásek. Výraznou postavou hostí byl výborný brankář Petr Tuček, který chvílemi dováděl domácí útočníky k šílenství.

32.kolo, sobota 23.1.2010
HC Orlová - SHK Hodonín  3:5  (1:2, 2:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Stránský (Kraft, Grygar), 23. Prokop (Najdek), 30. Rozum (Najdek, Valchař) - 13. Jurásek (Peš, Komárek), 20. Pokorný (Haring), 26. Jurásek (Peš), 39. Špok (Hollý). 60. Vrba (Flamík, Salajka). Rozhodčí: Mrkva - Tuizal, Řezáč. Vyloučení: 6:8, navíc Pokorný (SHK) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 650. Střely na branku: 39:33. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:5.
HC Orlová: Šafránek (Unzeitig) - Urbánek, Mintěl, Grygar, Kraft, Prokop, Škatula, Potočný, Rozum, Hegegy, Vydra, Stránský, Studený, Samiec, Valchař, Golab, Kotásek, Najdek, Sznapka.
SHK Hodonín: Tuček (Šurý) - Flamík, Salajka, Pokorný, Klimeš, Komárek, Flašar, Šimeček, Rapant J. - Peš, Jurásek, Vrba - Haring, Korotvička, Vaškovič - Špok, Hollý, Holuša.

První střela utkání mezi Orlovou a Hodonínem měla hned gólové parametry. Sice se do na ni čekalo až do konce třetí minuty, ale domácí po ní mohli slavit. Kraft našel před brankou po chybě hostující obrany Víta Stránského a ten z otočky překonal Tučka - 1:0. I nadále byli domácí při chuti a duo Potočný-Škatula jela na Tučka, hodonínský brankář jejich šanci zneškodnil. Ve čtvrté minutě přišlo první vyloučení zápasu. Tomáš Klimeš za držení inkasoval dvouminutový trest. V přesilovce nejprve minul Golab, poté Grygara vychytal Tuček a v závěru se vyznamenal i proti Prokopovi. Záhy po té, co se vyloučený Drtič vrátil na led musel Tuček opět čarovat.

Nejdříve dostal do masky, sudí nechal ve hře pokračovat a poté ubránil i dorážky domácích útočníků. První střela Hodonína přišla až v sedmé minutě, ale Špok bránu Šafránka minul. O dvě minuty později pálil i Flamík, ale ani tentokrát Šafránek nemusel zasahovat. První zákrok si tak orlovský golman připsal až v končící deváté minutě, když betonem zneškodnil pokus Korotvičky. Po této akci se dočkali své první početní výhody i hosté. Sznapka byl vyloučen za hákování. V oslabení se ale domácí nenechali zamknout do svého obranného pásma a Kraft se dokonce vydal na útočný výlet, posléze pálil z dobré pozice i Prokop, ale Tuček rozklekem zasáhl.

Drtiči se v přesilové hře dostali jen do jedné příležitosti, ale střelu Klimeše Šafránek lapil. Ve dvanácté minutě Tuček opět zasahoval, tentokrát po střele Urbánka. Ve třinácté minutě se Drtiči dočkali vyrovnání. Nejprve byl ve dvou příležitostech Hollý, ten na Šafránka ještě nevyzrál, ale na střelu Zdeňka Juráska už nedosáhl - 1:1. V patnácté minutě byl před Šafránkem opět Hollý, ale i tentokrát byl domácí brankář úspěšnější. Pět minut před koncem první části jel sám na Tučka Grygar, ale hostující klec byla jeho střele malá a domácí útočník ji přestřelil. O pár vteřin později pálil Golab, ale Tuček byl opět na místě.

Na druhé straně zasahoval Šafránek proti pokusu Haringa. V čase 17:06 byl vyloučen domácí Prokop. V přesilovce se hostím dlouho nedařilo, ale v samém konci se Drtiči prosadili podruhé v zápase. Kapitán hodonínského SHK Petr Pokorný v poslední vteřině početní výhody zužitkoval přihrávku Haringa a poslal hosty před koncem prvního dějství do vedení - 1:2.

Úvod druhé třetiny obstarala střela agilního Hollého, ale ten si i napočtvrté na Šafránkovi vylámal zuby. První přerušení ve druhé třetině přišlo až po 130 vteřinách. Bohužel na vině bylo vyloučení Klimeše, které domácí bleskově potrestali. Střelu od modré, jejímž autorem byl Petr Prokop Tuček neviděl,puk zapadl za tyčku a bylo srovnáno - 2:2. Po srovnávací brance se hra přelívala ze strany na stranu, ale na obou stranách hráli prim brankáři. Až do té doby, než přišla na led první formace hostí. Na Šafránka uháněli Jurásek a Petr.

Orlovský golman čekal přihrávku, ale Zdeněk Jurásek překvapil domácího brankáře a poslal Drtiče opět do vedení - 2:3. Střelec vedoucí branky pak ale své mužstvo oslabil, když byl jeho zákrok oceněn dvěma trestnými minutami. Domácí zavřeli Drtiče před Tučkem, ale ten ani jednu střelu za svá záda nepustil. Po návratu vyloučeného Drtiče byl v šanci Korotvička, ale v rozhodující chvíli promáchl. Holušův pokus pak Šafránek vyrazil betonem. Uhodilo však na druhé straně. V polovině utkání se Orlové podařilo srovnat zásluhou Petra Rozuma, jenž střelou mezi betony překonal Tučka potřetí - 3:3.

Drtiči ale mohli rychle odpovědět. Pešovu střelu Šafránek zneškodnil, ale následně před domácí brankou vznikla strkanice, ze které rezultovaly dvouminutové tresty pro domácího Potočného a právě Peše. Desítku za nesportovní chování navíc dostal i kapitán Pokorný. Po minutě byl vyloučen i další domácí Mintěl. V početní výhodě se dral do šance Vrba, po něm pálil i Salajka, ale Šafránek byl na svém místě. V rovnovážném stavu se dostal do dvou příležitostí Korotvička, ale neměl na své hokejce střelecké štěstí. Konec třetiny byl v podobném duchu jako ta první. Hollý už snad popáté zkoušel své štěstí, ale puk z jeho hole skončil jen na tyči domácí svatyně. Tlak Drtičů však pokračoval a slovenský centr si připsal aspoň přihrávku na branku Martina Špoka, který necelé dvě minuty před druhou přestávkou vrátil hosty již potřetí do vedení - 3:4.

Do třetí periody tak Drtič vstupovali s jednobrankovým vedením o jednu branku. Domácí se snažili o srovnání a také o to, aby při oslavě 80. výročí hokeje ve městě Orlové neodešli z ledu jako poražení. Úvodní minuty posledního dějství byla aktivita ale spíše na hokejkách hostujícího mužstva. Napomohlo tomu i vyloučení Najdeka ve dvaačtyřicáté minutě. Orlová se v oslabení dostala ke střele, ale famózní Tuček puk zastavil. Po faulu Špoka se hrálo 47 vteřin čtyři na čtyři a síly na ledě se tak vyrovnaly.

V následní přesilovce domácích to zkoušel Prokop, ale ztroskotal na výborném Tučkovi, stejně tak, jako o pár vteřin poté Urbánek a po něm i Hegegy. Drtiči hráli co potřebovali ale dávali svému soupeři výhody přesilových her. Nejdříve fauloval v osmačtyřicáté minutě Korotvička, o sedm minut později i Špok, ale domácí v obou případech nenašli recept na skvěle chytajícího Tučka, který své spoluhráče dnes nejednou podržel. 94 vteřin před koncem třetí třetiny si domácí střídačka vybrala 30 vteřin oddechu v podobě time-outu, po kterém zůstal domácí strážce svatině na střídačce a Orlová se odhodlala ke hře v šesti s opuštěnou klecí. Drtiči se poslednímu tlaku domácích ubránili a střelou do prázdné brány pečetil vítězství hostů v čase 59:22 Tomáš Vrba - 3:5. Drtiči tak poodskočili svému soupeři v tabulce na rozdíl tří bodů a prodloužili vítěznou sérii již na šest zápasů.