Valaši na Drtiče nestačili, tři body putují po zásluze na jih

sobota 16.1.2010 | Jan Hochman

Ve výborném a ze záčátku i hodně nervózním utkání měli od začátku mírně navrch hodonínští hokejisté. Na branky Vrby a Holuši dokázali Valaši sice ještě odpovědět, ale když se v úvodu druhé třetiny se štěstím trefil Peš, před druhou přestávkou dal branku Hollý a v poslední části zvyšoval už na 5:2 Vaškovič, nezbylo domácím již dost sil a Drtiči pokračují v letošní neporazitelnosti.

30.kolo, sobota 16.1.2010
VHK ROBE Vsetín - SHK Hodonín  2:5  (2:2, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Vaněk (Šimek, Ševčík), 16. Hrňa (Ševčík, Vaněk) - 1. Vrba (Jurásek), 2. Holuša (Hollý, Flašar), 21. Peš, 38. Hollý (Špok), 46. Vaškovič (Holuša). Rozhodčí: Váňa - Hejda, Wesley. Vyloučení: 11:16. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1294. Střely na branku: 34:28. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:5.
VHK ROBE Vsetín: Plšek (Hromada) - Rajnoha, Horák, Zavrtálek, Matula, Tomis, Šimek - Mokrejš, Štraub, Tesařík - Hrňa, Vaněk, Ševčík - Sakrajda, Klabačka, Mikeš.
SHK Hodonín: Svoboda (Tuček) - Flamík, Salajka, Pokorný, Rapant J., Komárek, Flašar - Peš, Jurásek, Vrba - Haring, Korotvička, Vaškovič - Špok, Hollý, Holuša - Kuba.

Už první vteřiny utkání ukázaly, v jakém duchu se bude duel mezi Valašským hokejovým klubem a hodonínskými Drtiči odehrávat. Sudí Váňa si asi před utkáním řekl, že dá oběma celkům příležitost pořádně si nacvičit herní situace v přesilovkách a oslabeních. Již po jedenácti vteřinách totiž poprvé otrokovický sudí Váňa zadul do píšťalky a za hákování vykázal na trestnou lavici matadora Josefa Štrauba. Drtiči svou úvodní šanci využili bleskově. Po osmnácti vteřinách početní výhody se za Plškova záda trefil po Juráskově příhře Tomáš Vrba a poslal hosty do vedení - 0:1.

O minutu a půl později vedli hosté již o dvě branky, když zmatek před domácí klecí využil přihrávající Hollý a pro Michala Holušu už nebyl problém zamést puk do odkryté branky - 0:2. Po čtyřech minutách hry přišlo první vyloučení na straně hostí. Nový strážce brankroviště SHK Dalimil Svoboda podrazil protihráče a dostal za odměnu dvě minuty. I domácím se první přesilovka vydařila na výbornou a na vstřelení branky potřebovali jen o 9 vteřin víc než Drtiči v úvodu zápasu. Šimek našel před brankovištěm Daniela Vaňka, který puk umístnil pod břevno hodonínské branky - 1:2.

První pětiminutovku zápasu pak uzavřelo třetí vyloučení. Za podražení si šel odpočinout na trestnou lavici domácí Šimek, ale druhou přesilovku hosté nesehráli tak dobře, jako tu první. I v dalším průběhu první části ale plynulost hry trpěla až příliš častými vyloučeními. Dvanáct trestů není mnohdy uděleno ani za 60 minut, sudí Martin Váňa to ale dnes stihl už za třetinový čas. Oba týmy ale byly v přesilovkách nedůrazné a využít se tak nepovedlo ani Vsetínu ani Hodonínu žádnou z nich. Valaši se ale přece vyrovnání ještě do první sirény dočkali.

Ve třinácté minutě měl domácí tým výhodu trestného sřílení po faulu na Vaňka, ale Hrňa, jenž se exekuce ujal, na Svobodu blafákem nevyzrál. Na konci šestnácté minuty, pár okamžiků po návratu vyloučeného Salajky na led, se hráčům v zelenožlutých dresech podařilo zachytit rozehrávku Drtičů, Ševčík našel před bránou osamoceného Erika Hrňu, který se tentokrát nemýlil a stejně jako předtím Vaněk, umístnil puk pod břevno Svobodovy klece - 2:2. V závěru prvního dějství měli domácí více než 90 vteřin možnost hrát přesilovku čtyřech proti třem, ale všechny možnosti Valachů Svoboda zlikvidoval. První třetina tak skončila remízovým stavem 2:2, oba týmy vstřelily po jedné brance v přesilovkách a poměr vyloučených za úvodních dvacet minut byl 5 na straně domácích a 7 krát se provinili hosté.

Drtičům dnes vycházely začátky třetin. Po brance Vrby 29 vteřin od začátku zápasu byl na úvod druhé periody ještě o 8 vteřin rychlejší Petr Peš, který sice kuriozně, když se puk nahozený zpoza brány odrazil od některého z bránících Valachů a doklouzal mezi betony až za brankovou čáru, ale překonal Plška potřetí a vrátil Drtičům vedení - 2:3. Po necelé minutě od vedoucí branky Hodonína se opět připomněl sudí Váňa, který za držení poslal na trestnou Jakuba Rapanta. Valaši se snažili v přesilovce o srovnání, ale sami mohli inkasovat. Pokus Vrby velkého úhlu ovšem skončil jen na boční síti Plškovy klece.

Oslabení Drtiči zvládli na výbornou, brankář Svoboda zlikvidoval i nájezd Mokrejše, který už za vyrovnaného počtu hráčů projel celým kluzištěm, ale ta hlavní zkouška měla teprve přijít. V rozmezí 66 vteřin totiž hlavní sudí poslal za katr postupně hned tři hráče Hodonína a domácí Vsetín tak dostal téměř tři minuty výhody přesilovky pěti proti třem. Ačkoliv se hráči VHK usadili v útočném pásmu a Svobodu ostřelovali, seč jim síly stačily, ani jeden z pokusů v síti neskončil a dlouhé oslabení Drtiči zvládli bez inkasované branky. V zápětí upalovali vstříc Plškovi Vrba s Juráskem, ale zastavil je ofsajd.

Až po dvanácti minutách druhé třetiny se také Drtičům dostalo šance zahrát si přesilovku. V ní se Vsetín velmi dobře bránil a Drtičům povolil jen ne příliš nebezpečnou střelu z hole Vrby. Třináct vteřin před návratem vyloučeného Ševčíka byla pravice hlavního sudího opět nad hlavou, na dvě minuty si šel tentokrát odpočinout opět hráč hostí - Jurásek za hákování. Ani domácím se ale moc dlouho v přesilovce hrát nepodařilo, když se na začátku 35. minuty provinil Rajnoha a hrálo se 4 na 4. Tahle herní varianta svědčila spíše hostím. Velmi agilní Vrba přenechal na modré puk Salajkovi, který si nabruslil na kruhy a zkusil to na Plška ránou zblízka, domácí gólman ale puk vyrazil ramenem.

Na začátku osmatřicáté minuty se konečně hrálo zase v pěti na obou stranách a na konci té samé minuty se téměř třináct stovek fanoušků na Lapači dočkalo další branky, ovšem opět v síti domácího týmu. Špok našel přihrávkou zpoza brány Martina Hollého a ten poslal puk ke vzdálenější tyči - 2:4. A výsledkem 2:4 také druhá třetina skončila. Vodopád vyloučení první třetiny trochu ustal, domácí byli ve druhé části vyloučeni dvakrát, Drtiči pětkrát - bez využití.

Do třetí třetiny tak hosté nastupovali s dvoubrankovým vedením, které už nechtěli za žádnou cenu ztratit. Do třetice sice branka v úvodu třetiny nepadla, ale i tentokráte první útok Drtičů nebezpečně zahrozil. Peš vyslal směrem na Plška tvrdou ránu po ledě a brankář VHK musel pokus hodonínského útočníka pokrýt betony. Na druhé straně se rozjel Tesařík, ale ani on si zblízka na výborně chytajícího Svobodu nepřišel. Stejně tak dopadl o chvilku později i Štraub a opět napodruhé dorážející Tesařík, kterého Svoboda, ač v leže, skvěle vychytal.

Co se nepodařilo domácím, zvládli na jedničku o pár desítek vteřin později Drtiči. Lubomír Vaškovič ujel se svým parťákem z útoku Holušou do přečíslení dva na jednoho. Lišák Vaškovič naznačil přihrávku, ale nakonec na Plška vystřelil sám a načal tak třetí desítku branek v letošní sezoně - 2:5. Třináct minut před koncem tak měli Drtiči náskok již tří branek a i domácí záhy pochopili, že dnes se ziskem jakéhokoliv počtu bodů počítat nemohou a zbytek utkání se z obou stran spíše jen dohrával.

V závěrečné třetině se zastavil i kolotoč vyloučení, když se hráči provinili proti pravidlům jen jednou na každé straně a ani jeden z týmů svou výhodu nevyužil. Drtiči dotáhli výborně rozjetý zápas až do vítězného konce a po výhře 5:2 si z Lapače odváží další tři cenné body.