Poslední utkání v roce SHK nezvládlo, podlehlo Opavě 3:5

středa 23.12.2009 | Jan Hochman

Vítězná šňůra Drtičů skončila. V duelu s opavským Slezanem od začátku tahali svěřenci trenérů Galka a Janáse za kratší provaz a po individuálních chybách a laciných brankách prohráli 3:5. Branky hostí přišly až po polovině utkání, kdy už Drtiči prohrávali 3:0. Za Hodonín se trefili Haring, Salajka a Jurásek a Drtiči tak stráví Vánoce a Nový rok na čtvrtém místě.

26.kolo, úterý 22.12.2009
HC Slezan Opava - SHK Hodonín  5:3  (2:0, 3:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 6. Vitásek (Měch), 12. Vitásek (Kukol, Měch), 31. Pavelek (Kocián), 36. Pavelek, 37. Grofek (Měch, Černý) - 32. Haring (Hollý, Vaškovič), 37. Salajka (Flamík), 45. Jurásek, Hrtús, Pokorný). Rozhodčí: Krenželok - Tuzial, Řezáč. Vyloučení: 4:7, navíc Holeš a Špok (oba HOD) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 130. Střely na branku: 32:26. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3.
HC Slezan Opava: Trenčan (Machovský) - Kukol (A), Vitásek, Kysela, Tichý, Měkýš, Žídek, Grofek, Měch (A), Černý, Kocián, Polok, Pavelek (C), Suchánek, Chalupa, Tůma, Kovalovský
SHK Hodonín: Holeš (37. Šurý) - Komárek, Šimeček, Pokorný (C), Rapant, Salajka, Flamík - Kuba, Jurásek (A), Vrba - Haring, Hollý, Vaškovič - Špok, Korotvička, Holuša - Hrtús

Úvodní buly zápasu mezi Slezanem Opava a SHK hodonín vyhráli domácí hráči, kteří se díky střele Grofka dostali i do první šance. Na druhé straně se snažili odpovědět Jurásek s Vrbou, ale do zakončení se nedostali. V čase 2.12 se poprvé přerušovalo, což předznamenalo rychlý spád první třetiny, která se hrála necelých Kukol minut. Ve čtvrté minutě dostal domácí útočník přihrávku zpoza brány a vyzkoušel Holeše střelou zblízka. V páté minutě přihrával Hollý Vaškovičovi, ale jeho střela z první minula domácí bránu. O minutu později se poprvé rozsvítilo světlo brankového rozhodčího.

Domácí Kukol vyhrál buly v útočné třetině a přihrál na modrou volnému Ondřeji Vitáskovi, který střelou po ledě propálil vše, co mu stálo v cestě - 1:0. Po vstřelené brance se domácí chopili iniciativy a bylo jich plné hřiště. Chvíli po úvodní brance zkoušel své střelecké štěstí Kysely střelou z pravého kruhu. Hosté poté špatně střídali a za příliš velký počet hráčů na ledové ploše pykali. V přesilovce měli domácí dvě vážnější šance. Tu první, když od modré pálil Kukol a Špokem zblokovaný kotouč vyletěl vysoko nad hlavy hráčů a snášel se až do branky Drtičů. Holeš sice s problémy, ale puk vyrazil mimo své tři tyče.

Druhá přišla na samém závěru početní výhody a postarali se o ni přihrávající Tůma a do tyče střílející Suchánek. Drtiči se snažili o srovnání, ale jako by měli svázané nohy, všechny puky šly na hole domácích a lehkost z předchozích zápasů byla ta tam. Holuša sice zatáhl puk do třetiny, jeho zblokovanou střelu ještě využil ke svému pokusu Špok, ale domácí brána byla stále uzamčena. Stejně tak i o chvilku později při pokusu Korotvičky. Ve dvanácté minutě fauloval Holuša a domácí zamkli v signalizované výhodě Drtiče na dobrých dvacet vteřin před Holešovu bránu a měli se co ohánět, aby neinkasovali druhý gól.

Puku v síti ale nezabránili v následné přesilovce. Holušův faul potrestali opavští bleskově. Po třinácti vteřinách přesilovky přihrál Kukol Ondřeji Vitáskovi a ten střelou pod víko vstřelil svou druhou branku v utkání - 2:0. Drtiči se i nadále snažili o vstřelení kontaktního gólů, ale střelu Hollého Trenčan vyrazil a Vaškovičovo doážku zlikvidoval efektním rozklekem. V další možnosti byl Haring, ale ve slibné pozici bránu netrefil. V šestnácté minutě byl vyloučen Kysela a hosté hráli první přesilovku.
S tou ale nenaložili vůbec dobře a až v jejím samotném závěru vypálil Korotvička, ale jeho střela moc nebezpečná nebyla. 103 vteřin před koncem první třetiny šel za držení protihráče na trestnou lavici hodonínský Kuba a Opava hrála již potřetí v první třetině v početní výhodě. V té opět nebezpečně pálil Vitásek, s jehož střelou měl Holeš spoustu problémů. Ve druhé polovině přesilovky nejdříve ujel Haring, ale jeho střelu domácí bek srazil do plexiskla, poté ještě pálil od modré Salajka, ale do první přestávky se Drtičům snížit nepovedlo a třetina tak skončila 2:0 pro Opavu.

Druhá třetina začala pokračující přesilovkou domácích trvající 17 vteřin, kterou hosté v pohodě ubránili. Už za rovnovážného počtu hráčů na ledě pokračovala Opava v náporu, který měla většinu první části a střelu Kukola a následný pokus Grofka musel Holeš likvidovat rozklekem. Po tomhle závaru zůstal na ledě ležet Komárek, kterému museli na střídačku pomoci spoluhráči. Ve druhé minutě našel Kysela skvělým pasem z obranného pásmá na útočné modré Pavelka, kterého stíhal Rapant a Holeš jeho střelu švihem vyrazil do rohu.

O minutu později vybojoval Korotvička ve středním pásmu puk, přistrčil jej Vrbovi, který jej za útočnou modrou přenechal opět Korotvičkovi, který pálil jen do prsou Trenčana. Čtvrtá minuta přinesla další vyloučení Hodonína. Martin Špok obdržel dvě minuty za zdržování. Po minutě domácí výhody se ale hrálo čtyři na čtyři po faulu Vitáska. Úvodem hry ve čtyřech vyhrál Hollý buly podle vzoru Davida Výborného pro sebe a dokázal i zakončit, Trenčan byl ale neomylný. V následné minutové přesilovce hostí projel Jurásek celé hřiště, vystřelil ale jen do chráničů brankáře Opavy.

V osmadvacáté minutě byl za hákování vyloučen domácí obránce Vitásek. Za faul na Vrbu mohl být klidně potrestán i trestným střílením, ale zkřížené ruce nad hlavou sudího Krenželoka se neobjevily. Početní výhodu odstartovala přihrávka Flamíka na rozjetého Špoka, střela ale neměla razanci. Poté před bránou dorážel Jurásek, ale i tentokrát stáli při domácím golmanovi všichni svatí. Více šancí si Drtiči v přesilovce nevypracovali a pokračovalo se tak opět v pěti proti pěti.

V polovině utkání vypáli tvrdou ránu Měch. Jeho střelu Holeš vyrazil držadlem hole, které puk zlomil a brankář hostí byl na chvilku bez kompletní výzbroje. Svou hůl mu pak půjčil Salajka, ale s tou byl proti střele nad pravý beton od zkušeného Zdeňka Pavelka krátký - 0:3. Ani ne 15 vteřin po obdržené brance ujeli do brejku Jurásek a Holuša. Nejproduktivnějšímu hráči Drtičů z loňské sezony se ale přihrávka nepodařila a akce tak skončila opět nezdarem. Hostující fanoušci se ale i tak konečně dočkali kýžené branky o minutu později.

Hollý s Vaškovičem zamotali za Trenčanovou bránou hlavy obráncům i golmanovi Opavy a prvně jmenovaný našel před brankovištěm zcela volného Jozefa Haringa a ten se trefoval do odkryté části branky - 3:1. Vstřelený gól nalil krev do žil jak hráčům tak i fanouškům Hodonína a trojice Jurásek - Vrba - Holuša pěkně motala domácí obranu, ale z půlminutového pobytu před Trenčanem žádná větší šance nerezultovala. V pětatřicáté minutě přišlo na řadu poslední vyloučení domácího hráče, když byl za hákování vyloučen Měch.

Když už to vypadalo, ze se hosté konečně probudí a v přesilovce zatlačí svého soupeře, přišla těžká sprcha v podobě chyby Holeše, který vyjel až k modré čáře s úmyslem být u puku dřív, než Kocián, ale pukem trefil jen domácího útočníka, od kterého se dostal až na hůl Zdeňka Pavelka a obránce Flamík, stojící v bráně, byl bezmocný - 4:1. Třiašedesát vteřin po tomto momentu ale byli Drtiči opět ve hře. Flamík vypálil od modré, puk se od shluku hráčů odrazil k pravému mantinelu k Jozefu Salajkovi, který potvrdil střeleckou chuť posledních zápasů a překonal ležícího Trenčana - 4:2.

Historie se ale opakovala. Neuběhlo ani půl minuty a domácím se opět vrátilo tříbrankové vedení. Dva opavští najížděli na jediného obránce Drtičů a svou možností nepohrdli. Měch si počkal na ideální moment a přihrál Tomáši Grofkovi, který překonal Holeše popáté - 5:2. Po této brance přišlo střídání v brance Drtičů. Místo Holeše šel do branky junior Šurý. Ke konci třetiny byl ještě za faul na Měkýše vyloučen na 2+10 minut Špok, kterého po minutě následoval i Vrba a domácí měli v samém závěru druhého dějství výhodu o dva muže.

Ta se na téměř půlminutu přesunula i do poslední části, ale domácím se ji využít nepodařilo. Za stavu 5:2 ale Slezanu stačilo pečlivě bránit vybojovaný náskok, což se také svěřencům trenéra Suchánka více méně dařilo. V pětačtyřicáté minutě snížil po nezištné přihrávce Hrtúse Zdeněk Jurásek - 5:3, ale na další branku už hosté nedosáhli a jelikož se ani hráči Slezanu do útoku příliš netlačili, byla to také poslední trefa předvánočního měření sil mezi Slezanem Opava a SHK Hodonín.