Ľubomír Vaškovič exceloval, Drtiči vezou další tři body z venku

čtvrtek 17.12.2009 | Jan Hochman

Ani opožděný příjezd na místo zápasu nerozhodil hodonínské hokejisty natolik, aby domácí Technice nechali byť jen jeden bodík. Největší zásluhu na výhře nad vysokoškoláky má bezesporu autor tří branek Ľubomír Vaškovič. První trefu v SHK zaznamenal Kristián Krajčík, další přidal Zdeněk Jurásek a čtyři vteřiny před koncem pečetil výhru Drtičů Jozef Haring. Drtiči vyhráli v Blansku 6:3.

24.kolo, středa 16.12.2009
HC Technika Brno - SHK Hodonín  3:6  (1:2, 0:3, 2:1)
Branky a nahrávky: 9. Fischer (Šindelář), 45. Úlehla, 52. Hrůza (Pálka) - 3. Krajčík (Holuša, Korotvička), 8. Vaškovič (Hollý), 23. Vaškovič (Haring, Salajka), 36. Vaškovič (Pokorný), 40. Jurásek (Peš, Vrba), 60. Haring (Hollý, Vaškovič). Rozhodčí: Čech - Humpolíček, Musil. Vyloučení: 7:10, navíc Hrůza (TEC) 10 minut. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 150. Střely na branku: 31:36. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5, 3:5, 3:6.
HC Technika Brno: Novák (36. Jirkův) - Pálka, Rajnoha M., Úlehla, Šindelář, Žalud, Dufek, Látal, Hrůza, Benýšek, Fischer, Tesař, Mífek, Odehnal, Veselý, Tobiáš, Kroupa, Král
SHK Hodonín: Holeš (Šurý) - Komárek, Šimeček, Pokorný, Rapant, Salajka, Krajčík, Šudoma - Peš, Jurásek, Vrba - Haring, Hollý, Vaškovič - Hoza, Korotvička, Holuša - Špok, Hrtús

Utkání na čtyřiadvacátého kola začalo poměrně svižně i přes to, že hodonínští hokejisté přijeli vinou sněhové nadílky na silnicích až 15 minut před začátkem rozbruslení. Už v desáté vteřině našel Komárek přihrávkou z obranného pásma na útočné modré rozjetého Vrbu, ale na Nováka v brance Techniky nevyzrál. Holeše pak ještě v probíhající první minutě prověřil střelou Látal. Ve druhé minutě pálil Hollý, Haring se dostal k dorážce, ale ani on neuspěl. I třetí hodonínský útok, který dnes hrál ve složení Hoza - Korotvička - Holuša zatlačil svého soupeře před vlastního brankáře, z čehož vyplynul faul na Holušu.

Avizovaný trest se ale neuděloval. Sám faulovaný posunul v polovině třetí minuty puk na modrou čáru, kde čekal Kristián Krajčík, který střelou nad beton poslal Drtiče do vedení - 0:1. Bohužel další body v dnešním utkání nepřidal, protože se ještě v průběhu úvodní třetiny zranil a ze zápasu odstoupil. První minuty zápasu patřily jednoznačně hostům. Po úvodní brance se ve střeleckých pozicích ocitli nejdříve Vrba, po něm i Hollý, ale na úvodní trefu zatím nenavázali. V páté minutě narazil Hoza rukou do mantinelu a s bolestivou grimasou odjel na střídačku, ale v dalším střídání své pětky na ledě nechyběl. V sedmé minutě poprvé nebezpečněji zahrozili i domácí, když Šindelář s Dufkem jeli na jednoho obránce Drtičů. Druhý jmenovaný si dokonce i položil Holeše, ale zakončení se mu nepovedlo.

V minutě osmé se hosté radovali podruhé, když přesnou přihrávkou, a opět při signalizovaném trestu pro domácí, našel Hollý Lubomíra Vaškoviče a ten prodloužil sérii zápasů, ve kterých skóroval už na šest - 0:2. Po 66 vteřinách se dočkali i domácí. Šindelář našel křížnou přihrávkou Radka Fischera a ten snížil na rozdíl jedné branky - 1:2. Ve druhé polovině první třetiny tempo hokeje hodně opadlo a ubylo i šancí. Ve dvanácté minutě se poprvé vylučovalo. Radek Šimeček byl potrestán menším trestem za nedovolené bránění.

Technika si v přesilovce, i přes to, že strávila většinu času v útočném pásmu,moc šancí nevytvořila, ale jedna po gólu volala, to by ale osamocený domácí hráč musel trefil volnou část brány. Vysokoškoláci i po skončené přesilovce pokračovali v tlaku na hodonínskou bránu a Holeš se měl co ohánět. Z tlaku pramenil další faul Pokorného a tři minuty před první pauzou hráli domácí opět v početní výhodě, kterou opět strávili téměř celou na dostřel Holešovi brány, ale paradoxně mohli sami inkasovat gól do šatny. Vaškoviče ale neposlechl puk a z možného brejku tak nebylo nic a na skóre první periody se už nic nezměnilo.

Statistika první třetiny: Skóre: 1:2. Střely: 14:14. Buly: 14:15. Vyloučení: 0:2.

Po půlminutě druhé třetiny šel poprvé na trestnou i domácí hráč. Benýšek podrazil Peše a oslabil tak svůj tým. V přesilovce si z rohu až na modrou vybruslil Haring a vyprášil Novákovy betony. Chvíli po něm s podobného místa nahodil na brankáře VSK puk Lubomír Vaškovič a k překvapení všech skončil až za brankovou čarou a tři vteřiny před vypršením Benýškova trestu vstřelil svůj druhý gól v zápase - 1:3. Domácí se snažili opět o rychlé srovnání a Hrůza k němu dostal možnost, když byl zcela sám před Holešem. Hosté se ubránili i za cenu zakázaného uvolnění.

Poté se ale Drtiči vrátili ke své hře z první desetiminutovky utkání a v obranném pásmu domácích létali jako vítr. Z prostoru mezi kruhy pálil Hollý, v dalším střídání zavezl Peš puk do útočného pásma, kde jej přenechal Juráskovi, který vyzkoušel pozornost Nováka v kleci Blanska. V další možnosti se ocitl opět Hollý, kterého našel na útočné modré Holeš. Skalický odchovanec se natlačil před obránce VSK, ale gólovému zakončení chybělo pár centimetrů.V šestadvacáté minutě si šel na dvě minuty odpočinout hodonínský Rapant, jehož zákrok sudí Čech posoudil jako nedovolené bránění.

V přesilovce Techniky nejdříve inkasoval slušný „strom“ Salajka, který se chvilku sbíral z ledu a pak odjel na střídačku. Domácí se nemohli dostat do útočného pásma, naopak se druhé polovině oslabení vydal na zteč Haring. Obešel dva protihráče, ale ke střele se už nedostal. V deváté minutě druhé třetiny přikopl za brankou Vaškovič puk Haringovi, ten si vyjel až ke kruhu pro vhazování, ale Novák vyrazil puk až do ochranné sítě. Na druhé straně zachytil jeden z domácích útočníků špatné vyhození a Holeš musel zasahovat. Vyrazil puk betonem bezpečně do rohu.

V polovině utkání pálil hned po buly nebezpečně Salajka, Novák jeho pokus neudržel, ale dorážejícího Hozu blokovali obránci VSK. O chvíli později šli za katr za vzájemnou potyčku hostující Vrba a domácí Michal Rajnoha. Ve hře 4 na 4 byli aktivnější domácí. Pokus Šindeláře schoval Holeš do lapačky a střelu Hrůzy tečkoval obránce Šimeček až do ochranné sítě. Poté přišly „chvíle“ exdrtiče Petra Veselého. V pětatřicáté minutě byl vyloučen za napadení a jeho faul Drtiči potrestali.

Petr Pokorný z vrcholu přesilovkového postavení poslal přihrávku k levému mantinelu, kde se do puku z první opřel Lubomír Vaškovič a za necelou půlhodinku zkompletoval svůj první soutěžní hattrick v dresu Drtičů a vyhnal Nováka z branky - 1:4. Do domácí branky se postavil Jirkův, vyloučený hráč se vrátil na led a po dalších padesáti vteřinách opět putoval na trestnou lavici. A oprávněně. Na útočné modré sestřelil Hozu a vyfasoval 2 minuty za faul kolenem. Hodonínská „osmička“ zůstala dobrou minutu ležet na ledě a na střídačku mu museli pomoci spoluhráči. Podle posledních zpráv to odnesly postranní kolení vazy a za 14 dní se „Hozič“ dozví další prognózu.

Podruhé se Drtičům faul Veselého potrestat nepodařilo, ale do konce druhé části se hráči SHK prosadili ještě jednou. To když skvělou kombinaci všech členů prvního útoku začal Peš, který přihrál Vrbovi a ten nesobecky přiťukl puk Zdeňku Juráskovy, který prodal své zkušenosti a z bezprostřední blízkosti bekhendem mezi nohama procedil puk až do brány - 1:5.

Statistika druhé třetiny: Skóre: 0:3. Střely: 9:15. Buly: 13:13. Vyloučení: 4:2.

Začátek třetí třetiny se nesl v duchu těch předchozích a hned po úvodním vhazování pálil od pravého mantinelu Jurásek, Jirkův vyrážečkou vyrazil. Oba celky ale od začátku posledního dějství nehrály s takovým nasazením, jako ty předešlé a vinu na tom, že hra ztratila rychlost a spád nesla stupňující se agresivita domácích, z čehož vyplívalo občasné oplácení ze strany Drtičů a svou vinu na tom nese i výkon hlavního rozhodčího, který pískal po celý zápas dosti netradičně, ale v závěrečných dvaceti minutách své představení dotáhl do naprostého vrcholu.

Ve dvaačtyřicáté minutě vyloučil hodonínského Salajku za krosček. Domácí se usadili v útočném pásmu a střelu Hrůzy musel Holeš likvidovat lapačkou. Bránícím se Drtičům se posléze nepodařilo dostat puk ze své třetiny, Tomáš Úlehla jej zachytil, udělal blafák Holešovi a přes ležícího golmana vstřelil pod víko druhou branku domácích - 2:5. Další vyloučení bylo na domácí straně - Pálka: 2 minuty za napadení. Drtiči se ani v přesilovce nikam zbytečně nehnali a až v samotném závěru pálil Salajka a dorážel Haring.

V polovině závěrečné třetiny se strhla menší potyčka nejdříve vedle a poté i před Holešovou bránou. Benýšek dojel Holeše po té, což měl puk jasně ve své moci, za což mu Drtiči dali co proto. Do strkanice se zapolija většina hráčů, která byla na ledě, Benýšek si dokonce vybral i Holeše, tresty ale vyfasovali jen čtyři „raubíři“. Dvě minuty dostali domácí Benýšek a Michal Rajnoha a hostující Rapant. Hollý obdržel ještě dvě minuty navrch a Technika tak hrála přesilovku, kterou využila díky Štěpánu Hrůzovi a snížila na rozdíl dvou branek - 3:5.

Za další minutu hráli Drtiči opět v oslabení. Holeš podrazil projíždějícího domácího forvarda a dostal dvouminutový trest. V přesilovce trefil z velkého úhlu Látal tyč Holešovy brány, ale víc šancí VSK se neurodilo. Jen co se Jurásek, který odpykal Holešův trest, vrátil na led, byl vykázán další Drtič. Salajka za jasně tečovaný puk dostal od sudího dvě minuty odpočinku na trestné za zdržování hry. Hráči Blanska tentokráte zamkli Drtiče na celé dvě minuty do jejich obranného pásma, ale Holeš všechny možnosti, občas i s kouskem štěstí, zneškodnil.

Když už asi šedesátka fanoušků v sektoru pro hosty potleskem ve stoje (ono to vlastně ani pořádně jinak nešlo) děkovalo svým hráčům za výkon i tříbodový zisk, uhodilo na ledě gólově ještě jednou. Třígólový střelec Vaškovič se proměnil v nahrávače, přihrál Hollému, který vyslal z mezikruží bombu na Jirkůva, který ale puk neměl ve své moci a Jozef Haring dal pohodlně, čtyři vteřiny před závěrečnou sirénou výsledku konečnou podobu - 3:6.

Statistika třetí třetiny: Skóre: 2:1. Střely: 10:7. Buly: 14:14. Vyloučení: 3:6 (+ Hrůza (TEC) 10 minut).