Základní část zakončili Drtiči výhrou v Jižanském derby, na soupeře pro play-off si ale musí ještě pár minut počkat

středa 25.2.2015 | Jan Hochman

Závěrečné utkání dlouhodobé části hokejisté hodonínského SHK zvládli a připsali si letošní čtvrté a celkově již sedmé vítězství v Jižanském derby v řadě. Drtiči vedli na začátku druhé třetiny už 4:1, ale nakonec museli o vítězství bojovat až do samotného závěru, kdy ZDENĚK KUČERA svou druhou brankou v utkání pečetil na konečných 5:3 pro Baník. Ten se momentálně posunul na šestou příčku, ale z ní jej pořád může sesadit Nový Jičín, který své utkání ve Valašském Meziříčí stále ještě hraje. Pokud Baník vydrží na šestém místě, utká se ve čtvrtfinále se Vsetínem, pokud ne, čeká jej po roce opět souboj s Porubou.

44.kolo, středa 25.2.2015
HC LVI Břeclav - SHK Hodonín  3:5  (1:3, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 16. Červenka (Papp), 26. Medřický, 30. Fejt (Kučera K., Červenka) - 8. Nedvěd (Peš, Škápík), 9. Kuba (Jurásek), 16. Kučera Z. (Dufek, Smetana), 22. Kuba (Peš, Jurásek), 55. Kučera Z. (Škápik, Dufek). Rozhodčí: Fiedler - Goňa, Wesley. Vyloučení: 12:10, navíc Vojáček (BRE) 10 minut, Jurásek (HOD) 10 minut. Využití: 1:4. V oslabení: 0:0. Diváci: 757. Střely na branku: 25:35. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 3:4, 3:5.
HC LVI Břeclav: Šurý (16. Klimeš) - Směřička, Vojáček, Beneš (A), Höss, Fejt, Papp - Zháňal (C), Kučera K., Červenka (A), Tobola, Medřický, Buhaj, Kubáč, Medek, Čápek, Nováček. Trenér: Michal Konečný.
SHK Hodonín: Kotvan (30. Rozum) - Pokorný (C), Dufek, Škápik, Nedvěd, Grman, Polesný, Sedlák - Kučera Z., Sajdl, Smetana - Peš (A), Jurásek (A), Kuba - Mika, Tomi, Charvát - Černohous, Venclík. Trenér: Lubomír Oslizlo.

Po opatrnějším začátku si v polovině čtvrté minuty hosté mohli zahrát poprvé v početní výhodě, když ex-hodonínský Fejt vyhodil puk mimo hřiště. Přesilovka se ale Drtičům vůbec nepovedla a tak se domácí bez větších potíží při hře ve čtyřech ubránili. V sedmé minutě byli během pěti vteřin na trestnou lavici odesláni dva domácí hráči a Baník měl ideální možnost otevřít skóre ve dvojnásobné přesilovce.

A tak se také stalo. Na modré čáře napřáhl ke tvrdé ráně Ondřej Nedvěd a břeclavský odchovanec poslal Drtiče do vedení. To o necelou minutu později, už v klasické přesilovce, ještě navýšil nejlepší střelec Baníku Michal Kuba a Drtiči rázem vedli nad svým velkým rivalem o dvě branky.

Ve třinácté minutě si přesilovku pět na tři vyzkoušeli i domácí hráči, břeclavské pětici se ale na bránící trojici a následně ani čtveřici Drtičů vyzrát nepodařilo. Naopak. Chvíli po návratu vyloučených hodonínských hráčů na led udeřili hosté potřetí. V momentě, kdy pár hodonínských „také fanoušků“ ukazovalo na tribuně svou inteligenci, zvyšoval Zdeněk Kučera přízemní ranou už na 3:0 pro modro-oranžové.

Trenér Břeclavi po tomto gólu sáhl ke změně brankářů a Šurého nahradil Klimeš. Domácí navíc necelou půlminutu po třetí inkasované brance snížili na rozdíl dvou branek, to když Martin Červenka ujížděl sám na Kotvana, který sice střelu nejproduktivnějšího domácího borce chytil, ale k jeho smůle i s pukem doklouzal až za brankovou čáru.

V závěru první třetiny byl vyloučen břeclavský forvard Tobola a Drtiči tak nastoupili do druhé dvacetiminutovky s jedním hráčem v poli navíc. Když už to vypadalo, že Lvi přežijí toto oslabení bez újmy, dostal se k dorážce před Klimešem nejlepší hodonínský střelec Michal Kuba a Drtiči opět vedli o tři branky.

Lvi se mohli vzápětí opět dotáhnout, ale Kristián Kučera nedokázal překonat Kotvana z trestného střílení, které sudí Fiedler nařídil po Nedvědově faulu. Domácí střídačka ale dlouho nesmutnila, necelou minutu po nepovedeném nájezdu překvapil střelou od mantinelu hostujícího brankáře Patrik Medřický, který rozjásal skupinu domácích fanoušků.

Poté si vzal hlavní slovo sudí Fiedler, který naplnil trestné lavice obou mužstev a jelikož o jednoho muže víc sedělo na straně hostí, mělo domácí výhodu čtyř na tři, kterou také využili. Přízemní rána Dominika Fejta skončila až v hostující bráně a dvacet vteřin před polovinou zápasu to bylo už jen o jeden gól.

Tak jako v první části domácí, tak i hosté sáhli po třetí brance k výměně brankáře a místo Kotvana zamířil do hodonínského brankoviště Rozum. V úvodních minutách poslední třetiny měli domácí několik šancí na srovnání díky sérii vyloučení hodonínských hráčů, ale nikdo z Konečného družiny na Rozuma nevyzrál a tak stále platil stav 4:3 pro hosty.

Na hostujícího golmana si v osmačtyřicáté minutě nepřišel ani Červenka a o pár minut později si na Rozumovi vylámal zuby i Tobola a tak přišel zákonitý trest. Pět minut před koncem zápasu se v závěru krátké přesilovky pět na tři dokázal trefit Zdeněk Kučera, který tak dal konečnou podobu poslednímu Jižanskému derby letošní sezony. Drtiči si vezou z Břeclavi tři body za výhru 5:3.

Michal Konečný (Břeclav):
Musím poděkovat klukům, že se ani za stavu 0:3 a 1:4 nepoložili a dokázali se vrátit do utkání a zdramatizovat jej. Bohužel, rozhodly přesilovky, ve kterých jsme dostali čtyři branky, z toho dva ve třech. V tom je soupeř silný. A to jsme spoustu oslabení Hodonínu ubránili. V té sestavě, v jaké jsme byli, jsme odvedli maximum. Je škoda, že se nám nepovedlo vyrovnat a místo toho jsme dostali pátou branku. Ale kluci si play-off zaslouží, je to pro ně jakási odměna za tu vydřenou sezonu. Půjdeme do série jako outsider, můžeme jen překvapit a užít si atmosféru vyřazovacích bodů.

Lubomír Oslizlo (Hodonín):
Pro nás to bylo samozřejmě náročné utkání, protože Břeclav ne snad, že by musela, ale chtěla vyhrát poslední utkání základní části, aby si účast v play-off vybojovala sama. O to byl dnešní zápas těžší. Nám samozřejmě pomohl dobrý vstup do utkání, ale měli jsme hrozně moc vyloučených hráčů. Naštěstí jsme dokázali oslabení přečkat a zaslouženě jsme vyhráli.