Vyrovnané a vyhrocené jihomoravské derby dospělo až do samostatných nájezdů, v nich byla šťastnější Technika

sobota 27.9.2014 | Jan Hochman

První malé jihomoravské derby mezi Hodonínem a Technikou nenabídlo moc hokejové krásy, o to víc ale byla vidět bojovnost a tvrdost. Brňané hráli chvílemi hodně od podlahy, ale i tak se dostali hosté do vedení. Drtiči ale vzápětí dokázali srovnat a jelikož do konce základní hrací doby ani v následujícím prodloužení už žádná branka nepadla, musely rozhodnout nájezdy. V nich domácí střelci na Chvátala ani jednou nevyzráli, a hosté si tak z Hodonína odváží dva body.

4.kolo, sobota 27.9.2014
SHK Hodonín - HC Technika Brno  1:2sn  (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 32. Sajdl (Polesný, Pokorný) - 27. Stehlík (Vrba), rozhodující nájezd Zábranský. Rozhodčí: Dědek - Měkýš, Chocholouš. Vyloučení: 6:6, navíc Látal (TEC) 10 minut, Havíř (TEC) TH. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1084. Střely na branku: 35:25. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
SHK Hodonín: Kotvan (Rozum) - Grman, Macharáček, Pokorný (A), Škápik, Prčík ml., Nedvěd, Fejt, Polesný - Smetana T., Špok, Tomi, Smetana R., Peš (C), Kuba, Piskoř, Sajdl, Jurásek (A), Vrba L., Charvát, Mika. Trenér: Jan Prčík st.
HC Technika Brno: Novák (Chvátal) - Habrovec (C), Vrba F., Klimeš, Štindl, Havíř (A), Odehnal, Maršálek, Jurča, Čtvrtníček, Stehlík, Benýšek (A), Zábranský, Látal, Brzobohatý, Heža, Crhák. Trenér: Roman Kaňkovský.

Dalo by se jednoduše říct, že tak jak probíhala přípravná letošní utkání mezi Hodonínem a brněnskou Technikou, tak v podobném duchu pokračoval i první vzájemný mistrovský zápas obou celků. Pěkných kombinačních akcí dnes na hodonínském zimním stadionu k vidění nebylo. Utkání bylo hodně bojovné, až tvrdé.

Na úvodní gólovou šanci si tisícovka fanoušků musela počkat až do poloviny první třetiny, kdy Grman nahazoval kotouč na bránu Nováka, který přes clonícího Charváta mnoho neviděl a měl co dělat, aby jej vyrazil mimo svou bránu. Blízko k první brance byl o chvíli později Kuba, který ale bohužel nedosáhl na Juráskovu parádní přihrávku.

Na konci první třetiny se na zemi s bolestivou grimasou ocitl domácí Martin Špok, kterého nešetrně sestřelil Benýšek. Původní verdikt sudího Dědka byl trest na pět minut a do konce utkání pro útočníka Brna. Po chvíli ale své rozhodnutí změnil, protože sám Martin Špok přiznal, že to byl nezaviněný střet a ukázal tak málo vídané gesto fair-play. Hostující forvard tak ve hře nadále pokračoval a na lavici hanby šel pouze Látal, který si šel odsedět deset minut osobního trestu. Pro domácího útočníka ale bohužel utkání skončilo a je otázkou, kdy ho v oranžovo-modrém dresu zase uvidíme.

Po dvou minutách hry ve druhé části se za kotoučem řítil hodonínský Vrba, Nováka ale vyjel ze své klece a šanci mladého útočníka Hodonína zastavil jen za cenu faulu. V přesilovce měl dobrou příležitost Jurásek, ale Novák jeho střelu ramenem vytěsnil. V sedmadvacáté minutě se v podstatě z ničeho nic dostali do vedení hosté, když Vrbův nájezd od hrazení ještě Kotvan dokázal zneškodnit, ale na dorážku Ondřeje Stehlíka už byl domácí golman krátký.

O pár okamžiků později mohli hosté vést už o dvě branky, ale Zábranský ve stoprocentní šanci netrefil prázdnou hodonínskou bránu. Domácí se zaslouženého vyrovnání dočkali v konci dvaatřicáté minuty v přesilové hře. Polesný vypálil od modré, Novák vyrazil kotouč jen před sebe, kde byl připraven Jakub Sajdl, který zametl kotouč za bezmocného brankáře Techniky.

V sedmé minutě třetí třetiny se velezkušený brněnský zadák Havíř prezentoval neuvěřitelným blikancem. Zcela mimo hru poslal nevybíravým krosčekem na zem Sajdla, kterému museli pomoci na střídačku jeho spoluhráči. Brněnský zadák dostal za svůj zákrok trest ve hře. Po dvou minutách hry ve čtyřech měli domácí k dispozici tříminutovou přesilovku, v ní si ale Drtiči žádnou gólovou příležitost nevypracovali.

Další vzruch přišel až v poslední minutě základní hrací doby, kdy pěkně vystřelil Piskoř, diváci už zvedali ruce nad hlavu, Novák dokázal v poslední chvíli puk zasáhnout hřbetem lapačky a utkání dospělo do prodloužení. V něm byli aktivnější domácí, kteří byli dvakrát blízko rozhodující trefě. Proti Piskořově ráně ale byla proti pravá Novákovy tyč a kanonýr Jurásek v kleče branku jen těsně minul.

A tak musely o vítězi rozhodnout až samostatné nájezdy. Do nich Technika postavila do své branky Chvátala, který dokázal nájezdy Sajdla i Piskoře zneškodnit. Hostující útočníci si v této dovednostní soutěži vedli o poznání lépe. Jak Martin Zábranský tak po něm i Stehlík překonali Kotvana a Brňané si tak z Hodonína vezou domů dva body za výhru 2:1 na samostatné nájezdy.

Jan Prčík st. (Hodonín):
Hodně jsme zaspali začátek zápasu. V prvních minutách jsme rozhodně nehráli to, co jsme chtěli hrát. Pořád nám chybí víc střelby a tlačení se do brankoviště. Zranil se nám Martin Špok, což byla velká čára přes rozpočet. Hodně nám to narušilo formace, protože před zápasem nám ze sestavy vypadli Radek a Tomáš Smetanovi, kteří bohužel dostali virózu. Nemoci a zranění nás bohužel v úvodu sezony provází neustále a až v moc velké míře. Utkání asi pro oko fanouška moc pohledné nebylo. Hodně se taktizovalo, protože ani jedno mužstvo nechtělo dostat branku a poctivě se všechny puky dohrávaly. Bylo to hodně tvrdé utkání, fanoušci, kteří přišli, to sami viděli. My jsme se snažili hráče krotit, aby tam nebylo emocí ještě zbytečně víc. Klukům chci poděkovat za bojovnost, se kterou celý zápas odehráli. Jen se ale budu opět opakovat, chce to více střelby, víc jednoduchosti a více se tlačit do brány. Bod z domácího zápasu je vždycky málo, ale všichni víme, že nájezdy už jsou potom pouhá loterie.

Vlastimil Odehnal (Technika):
Bylo to klasické derby, které vždy s Hodonínem odehrajeme. V zápase jsme byli daleko živější a předvedli rozhodně lepší výkon, než ve středu proti Ostravě. Hráče musím pochválit za přístup, nasazení a bojovnost. Zároveň nás držel Pepa Novák, který chytal výborně. I gólman Hodonína předvedl dobrý výkon a z tohoto pohledu je remíza spravedlivá. Nájezdy jsou vždy loterie a štěstí se tentokrát přiklonilo k nám. Škoda Davida Havíře, který dostal trest ve hře, což pro něj znamená jednozápasový distanc. Ocenil bych i fair play gesto Martin Špoka, jenž odvolal pětiminutový trest pro Karla Benýška. Za to bych mu chtěl poděkovat a takhle by to ve sportu mělo být.