Úvodní Jižanské derby sezony se nedohrálo! Břeclavští za stavu 3:1 pro Drtiče odešli do kabin

sobota 25.10.2014 | Jan Hochman

Do konce prvního derby velkých rivalů zbývalo necelých čtrnáct minut. Drtiči v ten moment vedli 3:1 a Břeclavi se podařilo snížit na rozdíl jedné branky. Sudí Humpolíček nejprve branku uznal, v zápětí ji ale po konzultaci se svými asistenty odvolal. Od toho momentu začaly na ledové ploše plát emoce, které vyvrcholily jen o pár vteřin později, kdy po dalším z mnoha sporných verdiktů hlavního arbitra odešla kompletní břeclavská střídačka do kabin a zápas tak zůstal nedohrán. O osudu tohoto utkání rozhodně podle aktuálních informací Sportovně technická komise hokejového svazu.

11.kolo, sobota 25.10.2014
SHK Hodonín - HC LVI Břeclav  5:0  (kontumačně)
Branky a nahrávky: 18. Jurásek (Peš), 28. Charvát (Mika), 43. Peš (Kuba) – 2. Buhaj (Dittrich, Průdek). Rozhodčí: Humpolíček - Měkýš, Otáhal. Vyloučení: 8:8, navíc Směřička (BRE) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1611. Střely na branku: 22:13. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
SHK Hodonín: Kotvan (Rozum) - Pokorný (A), Grman, Škápik, Nedvěd, Zapletal, Polesný, Fejt - Kučera, Sajdl, Piskoř - Peš (C), Jurásek (A), Kuba - Mika, Charvát, Tomi - Vrba, Smetana R., Zezula. Trenér: Jan Prčík st.
HC LVI Břeclav: Šurý (Klimeš) – Směřička, Miklík, Beneš (A), Svoboda, Novák (A), Dittrich, Höss – Kučera K., Zháňal (C), Medřický, Kubáč, Červenka, Nováček, Tobola, Buhaj, Průdek, Bolfík, Čápek, Papp. Trenér: Michal Konečný.

Hokejisté hodonínského SHK se po dlouhé době vrátili na svůj domovský led. Po dlouhém půstu byli fanoušci hodně natěšeni, o to více, když dnes bylo jako hlavní menu podáváno ostře sledované Jižanské derby. Na zimní stadion Václava Nedomanského si tak dnes v podvečer našlo cestu více než šestnáct stovek diváků, což je zatím jasně nejvyšší návštěva sezony. Díky tomu, že do Hodonína dorazila i asi stovka břeclavských příznivců, bylo už před úvodním buly o parádní atmosféru postaráno.

Od úvodního buly utkání neuběhla ani minuta a sudí Humpolíček poprvé zvedal svou pravici. Za Držení odeslal na trestnou lavici hodonínského útočníka Jakuba Sajdla a Břeclav měla výhodu početní převahy. Tu také hosté po minutě zužitkovali. Střelu Dittricha Kotvan vyrazil před sebe, kde se nejlépe zorientoval Tomáš Buhaj, který dopravil kotouč do poloodkryté branky.

O chvíli později měli hosté výhodu dokonce dvojnásobné přesilovky, ale tentokrát oslabení Drtiči v pohodě ubránili. Drtiči se v následujících minutách osmělili a přišly i šance, ale Sajdl i Zdeněk Kučera na Šurého v brance Lvů nevyzráli. Do první přestávky se ale Drtiči zaslouženého vyrovnání nakonec dočkali. Tři minuty před koncem první periody zakončoval netypickou přesilovkou kombinaci po Pešově přihrávce střelou za bezmocného Šurého kanonýr Zdeněk Jurásek a do druhé třetiny se tak šlo za nerozhodného stavu.

Ve druhé třetině byli o něco aktivnější a nebezpečnější domácí borci, zakončení jim ale nevycházelo podle jejich představ. V sedmadvacáté minutě spálil obrovskou šanci Kuba, jehož výtečně našel před břeclavským brankovištěm Jurásek, zakončení ale křídlu druhé formace Baníku nesedlo a puk skončil na zadním mantinelu. O minutu později se už ale domácí dočkali. Matěj Charvát v přečíslení dva na jednoho napřáhl a jeho rána prolétla nad betonem golmana a zapadla za levou tyč břeclavské brány.

Břeclavští ve druhé dvacetiminutovce vypálili na Kotvanovu branku jen čtyři střely, s nimiž si hodonínský golman číslo jedna poradil a po čtyřiceti minutách tudíž Drtiči drželi těsné vedení 2:1. Ihned po změně stran mohl náskok Baníku navýšit Kuba, ale ani tentokrát na bývalého hodonínského golmana ve službách Lvů nevyzrál. V dalším střídání vyzkoušel pozornost Kotvana nejlepší břeclavský střelec Kristián Kučera a jeho rána jen o kousek minula hodonínskou klec. Prakticky v zápětí byl vyloučen domácí zadák Pokorný, ale místo toho, aby Lvi se v přesilovce pokusili o srovnání stavu, sami inkasovali.

Kuba přiťukl puk svému kapitánu Petru Pešovi, který se neukvapil, zavezl puk do útočného pásma, obehrál dva bránící hráče Břeclavi a přesnou střelou do horního růžku překvapil Šurého. Drtiči zbytek soupeřovy přesilovky zvládli, ale v pěti dlouho nevydrželi. Půl minuty po návratu Pokorného zamířil na trestnou lavici Polesný a když si k němu o 67 vteřin později přisedl další obránce SHK Grman, vycítil hostující kouč šanci na snížení a vyžádal si oddechový čas.

A v závěru dvojnásobné přesilovky se břeclavští podruhé v zápase radovali z využité početní výhody, když Kristián Kučera dopravil kotouč do hodonínské branky. Sudí Humpolíček nejprve branku uznal, po krátké rozpravě se svými kolegy ale rozpažil a svůj předchozí verdikt opravil. To se samozřejmě nelíbilo hostující střídačce, zejména pak trenéru Konečnému, který svou frustraci dal najevo tím, že na led naházel vše, co měl v tu chvíli po ruce.

Díky, kulantně řečeno, hodně nedobrému výkonu hlavního sudího, plály emoce od samotného začátku zápasu a po tomto okamžiku se vše ještě vystupňovalo. Po krátké přestávce, kdy se snažil hostující střídačce vysvětlit své rozhodnutí, se mohlo pokračovat ve hře. Ne však na dlouho. Jen o pár vteřin později sudí Humpolíček korunoval svůj nedobrý výkon tím, že střet Polesného se Směřičkou neposoudil jako faul a naopak vyloučil břeclavského Miklíka, který o chvíli na to poslal k zemi hodonínského útočníka Piskoře.

Toto už bylo na trenéra Břeclavi Konečného přespříliš. Na protest proti výkonu hlavního arbitra odvolal své hráče do kabin a utkání v čase 46:47 bylo předčasně za stavu 3:1 pro hodonínské Drtiče ukončeno. O tom, jakým výsledkem nakonec první derby v sezoně dopadne, bude rozhodovat STK ČSLH.

Jan Prčík (Hodonín):
Slyšel jsem vyjádření hostujícího trenéra, že nechtěl, aby se břeclavští hráči zranili, ale myslím, že toto vyjádření nebylo na místě. Chtěl jsem, aby se kluci soustředili na hru a nenechali se spornými výroky vyvádět z rovnováhy. My jsme měli do tohoto momentu řadu vyloučených hráčů a museli jsme se s tím vyrovnat. V danou chvíli jsem očekával, že sudí klidně může udělit hráčské lavici trest za nesportovní chování. Fandilo se slušně, nebyly tam žádné nadávky. Atmosféra byla výborná a podíleli se na ní i výborní hostující fandové.

Michal Konečný (Břeclav):
Udělal jsem podobnou věc poprvé v životě. Stalo se tak po domluvě s majitelem klubu a s mým asistentem Radkem Hamanem. Hlavním důvodem byly obavy o zdraví hráčů, které je přednější než body. Vím, že prohrajeme kontumačně, ale nemáme tak široký kádr, abychom mohli riskovat, že zápas skončí rvačkou. Rozčílilo mě, že jeden rozhodčí tvrdil, že šlo o hru vysokou holí a druhý, že šlo o postavení hráče v brankovišti. Zákrok na Dominika Směřičku byl likvidační. Náš hráč neví, jak se jmenuje a kde je, přesto sudí hodonínského borce nevyloučí. Na začátku sudí poměrně přísně poslal domácí do třech a my jsme dali v početní výhodě gól na 1:0. V téhle přesilovce však domácí dvakrát brutálně faulovali naše hráče a rozhodčí už je nevylučoval, naopak náš Červenka šel nepochopitelně na trestnou za bránění ve hře. Hlavní rozhodčí to absolutně nezvládl. Nerad to říkám, ale je to tak. Na takové utkání by měl být delegován někdo zkušenější. Ale Hodonín hrál dobře a výhru si zasloužil.