Slovenští mladíci byli nad síly domácích, Drtiči prohráli 4:7

neděle 16.8.2009 | Jan Hochman, Robert Krůza

Dravé slovenské mládí bylo natěšeno na přátelský zápas v Hodoníně a dobrá nálada vydržela reprezentačnímu výběru kouče Mikeše i po uplynutí šedesáté minuty. Může za to skvělý vstup HK Orange do druhé třetiny a pak už jen udržování vypracovaného náskoku. V poslední minutě už jen kosmeticky upravoval konečné skóre brankou na 4:7 domácí Peš.

Příp., neděle 16.8.2009
SHK Hodonín - Slovensko U20  4:7  (0:0, 1:4, 3:3)
Branky a nahrávky: 39. Komárek (Podešva), 42. Kuba (Bauer, Salajka), 49. Komárek (Peš), 60. Peš (Jurásek) - 22. Lisoň (Šiska, Mlynarovič), 23. Uhnák, 27. Šťastný (Sýkora), 40. Uhnák (Sýkora), 45. Uhnák, 50. Šťastný (Gašparovič), 58. Lisoň (Uhnák, Jankovič). Rozhodčí: Volf - Olšar, Lidák. Vyloučení: 8:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 450. Střely na branku: 28:35. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4, 2:5, 3:5, 3:7, 4:7.
SHK Hodonín: Holeš (Stacho) - Komárek, Podešva, Šťastný, Pokorný, Flamík, Rapant J., Bauer, Salajka - Vaškovič, Jurásek, Peš - Hrtús, Korotvička, Špok - Haring, Hollý, Hoza - Kuba, Průdek, Rapant M.
Slovensko U20: Čiliak (31. Kristýn) - Vojsovič , Slimák , Devečka , Šiška , Jaborník , Matejka - Mlynarovič, Vandas , Grošaft, Uhnák , Sýkora, Petro , Hudáček, Bakoš, Lisoň, Cíger , Jankovič , Gašparovič, Šťastný , Bobocký

Utkání začalo dvěma vyloučeními hostujícího Jaborníka, ani jedno z nich Drtiči nevyužili ani ke vstřelení branky, ale bohužel ani k žádnému většímu přesilovkovému zámku. V oslabení naopak zahrozil Andrej Šťastný, golman Holeš byl na místě. V polovině první třetiny pálil domácí kapitán Pokorný, ale i Holešův protějšek Čiliak byl v pozoru. Poté dostali i hosté možnost přesilovky po faulu Michala Hrtúse, ale vedlo se jim podobně jako Drtičům. S koncem čtrnácté minuty přišla první vyloženější šance zápasu, ale Martin Špok puk za slovenského brankáře nedostal. V patnácté minutě o sobě dal poprvé vědět slovák Uhnák, protentokrát ještě Holeše nepřekonal. Oba dva golmani si po první dvacetiminutovce drželi čistá konta a do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji domácí Drtiči, připsali si dokonce první střelecký pokus prostřední části, poté ale přišla černá pětiminutovka domácích. Nejprve načal skóre zápasu v čase 21:07 Marek Lisoň - 0:1. Chvíli po vedoucí brance HK Orange 20 mohl srovnat Jozef Haring, ale ani nadvakrát Čiliaka nepřekonal. Chvilku před koncem třiadvacáté minuty se po špatném vyhození domácí obrany zmocnil puku Martin Uhnák a přesnou střelou rozvlnil síť za Holešem podruhé - 0:2. O minutu a půl později byl puk znovu za zády hodonínského brankáře, gól však nebyl uznán, na trestnou lavici ale putoval domácí Podešva za podražení. Přesilovku Drtiči přežili, z tlaku, který si mladí slováci v přesilovce vynutili ale nakonec rezultoval třetí gól, který už byl tentokrát uznán. Andrej Šťastný vystřelil z mezikruží a trefil se přesně - 0:3. V polovině utkání došlo ke změně na postu golmana u týmu HK Orange 20. Čiliaka vystřídal Kristín. Nový strážce slovenského brankoviště mohl záhy inkasovat, ale proti střele Komárka i proti dorážce Juráska skvěle zasáhl. V minutě čtyřiatřicáté se vytáhl domácí golman, který zneškodnil samostatný únik jednoho ze slovenských forvardů. Na začátku osmatřicáté minuty se domácím naskytla možnost přesilovky 5 na 3. Po necelé minutě jejího trvání se konečně prosadili i domácí. Lukáš Komárek si na modré dvakrát vyměnil puk s Ondřejem Podešvou, aby pak napřáhl a propálil i brankáře Kristína - 1:3. Ze snížení se ale domácí lavička dlouho neradovala. Čtyři vteřiny před druhou přestávkou udělala domácí obrana velkou chybu, když neubránila nahrávajícího Sýkoru ani střílejícího Martina Uhnáka a na konci třetiny to bylo zase o tři branky - 1:4.

Nástup do poslední třetiny vlil do hodonínských žil něco málo optimismu poté, co na konci dvaačtyřicáté minuty snížil na rozdíl dvou branek Michal Kuba - 2:4. I tentokrát ale našli soupeři Drtičů rychlou odpověď na snižující branku a pouhých 145 vteřin po Kubově brance dovršil svůj hat-trick Martin Uhnák - 2:5. I ve třetí třetině se Drtičům naskytla možnost hrát v přesile o dva muže v poli a stejně tak jako ve druhé třetině se jim povedlo dvojnásobnou přesilovku využít. A stejně jako v předchozím případě byl úspěšným střelcem Lukáš Komárek - 3:5. Jak se opakovala historie s využitou přesilovkou, opakovalo se bohužel i brzké inkasování po kontaktním gólu. Další chybu domácí obrany potrestal v čase 49:22 Andrej Šťastný a vstřelil tak svou druhou branku v utkání - 3:6. Pět minut před koncem mohla vykřesat jiskřičku naděje dvojice Peš-Jurásek, ale svou akci nedotáhli do zdárného konce. Naopak pojistku v podobě sedmé trefy HK Orange 20 přidal v sedmapadesáté minutě Marek Lisoň - 3:7. Poslední slovo v zápase měli ale domácí, kteří čtyři vteřiny před vypršením šedesáté minuty korigovali, po teči Juráskovi střely Petrem Pešem, na konečných 4:7.

Svatopluk Kosík (trenér Hodonín)
Dnešní náš soupeř své kvality určitě má a bylo vidět, že je to sehrané mužstvo, mužstvo mladíků, které nám dávalo lekci v jednoduchosti a v pohybu. První třetinu jsme sice hráli dobře a tam jsme soupeře dokonce přestříleli, byli jsme aktivnější, ale nástup do druhé třetiny byl katastrofální, když jsme dostali dvě rychlé branky a celá naše hra a koncepce se rozplynula. Naši hráči když nestačí, tak zbytečně faulují. To si musí v hlavách hned srovnat a zejména útočné fauly jsou zbytečné a oslabují tím mužstvo. Stále děláme jedny a ty samé chyby v obraně. Chybí rychlý přístup k protihráči, bránění prostoru před brankářem a myslím si, že dnes byl i horší celkový herní projev, než v předchozích utkání. Jinak k obráncům jen tolik, Radek Šimeček má poraněné koleno, když mu z něj tahali vodu a proto dnes v obraně zaskočil David Bauer po promluvě a ten proti tomu nic neměl. Jedná se vlastně o přípravu a dali jsme i možnost mladému Průdkovi si zahrát, ale i ten se o své místo v mančaftě musí poprat.

Ľubomír Vaškovič (útočník Hodonín)
Začátek byl dobrý a toho jsme měli využít aspoň ke vstřelení dvou gólů a ty další dvě třetiny byly z mého pohledu katastrofální. Nějaké ty góly jsme dali, ale to bylo na rychlé dvacítky málo. Byli agresivnější a pohyblivější, ale v první třetině jsme jich jasně přehráli. Nevím čím to bylo, že jsme ty další dvě třetiny tak odehrály, asi jsme se uspokojily nebo co. Jinak si to nedovedu vysvětlit. Musíme odstranit ty chyby dozadu a trochu víc se sehrát. Čím víc zápasů odehrajeme, tím víc se sehrajeme a snad to bude lepší

1. SUM Šumperk 38 151:90 77
2. HOD Hodonín 38 180:120 76
3. VAL Val. Meziříčí 38 146:113 74
4. KOP Kopřivnice 38 137:132 61
5. OPA Opava 38 133:123 54
6. NJI Nový Jičín 38 109:136 49
7. ORL Orlová 38 116:175 33