Skvělé Jižanské derby před parádní diváckou kulisou rozhodl bombou v přesilovce obránce Drtičů Ľubomír Škápik

Skvělé Jižanské derby před parádní diváckou kulisou rozhodl bombou v přesilovce obránce Drtičů  Ľubomír Škápik
sobota 17.1.2015 | Jan Hochman, Petr Svoboda

Žádný z téměř šestnácti stovek fanoušků, kteří si dnes odpoledne našli cestu na hodonínský zimní stadion, svého rozhodnutí navštívit třetí Jižanské derby sezony mezi Hodonínem a Břeclaví určitě nelitoval. K vidění byl svižný hokej, plný osobních soubojů a zajímavých situací. Hosté ve druhé části dvěma slepenými góly vymazali dvoubrankové manko. Na třetí přesný zásah z hole Ľubomíra Škápika už ale Lvi odpovědět nedokázali a tak i potřetí se z výhry v ostře sledovaném derby radovali z vítězství hodonínští hokejisté.

33.kolo, sobota 17.1.2015
SHK Hodonín - HC LVI Břeclav  3:2  (1:0, 2:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Kučera (Sajdl, Charvát), 24. Kuba (Jurásek, Peš), 39. Škápik (Jurásek) - 25. Konečný (Beneš), 26. Kučera K. (Tobola). Rozhodčí: Volf - Chocholouš, Mikšík. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1590. Střely na branku: 29:35. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.
SHK Hodonín: Kotvan (Rozum) - Pokorný (C), Dufek, Škápik, Polesný, Kolář, Grman, Kulyk R. - Kučera Z., Sajdl, Tomi - Peš (A), Jurásek (A), Kuba - Mika, Charvát, Zezula - Vrba. Trenér: Lubomír Oslizlo
HC LVI Břeclav: Šurý (Žůrek) - Směřička, Miklík (A), Höss, Dittrich, Fejt, Vojáček, Svoboda - Zháňal (C), Medek, Kučera K., Tobola, Červenka, Beneš (A), Medřický, Buhaj, Konečný, Kubáč, Čapek, Papp, Kozel. Trenér: Michal Konečný.

Zápas začal ve velmi vysokém tempu, plném aktivní hry a bruslení. Utkání bylo vzhledem k obrazu poslední třetiny velmi fyzicky náročné.

Hrálo se nahoru-dolů a dlouhou, ale první gól přišel poměrně brzy. V deváté minutě v přesilovce se břeclavští hráči příliš nedomluvili, kotouč jim byl odebrán Matějem Charvátem, jenž rozjel ťukec na jehož konci byl u levé tyče zakončující Zdeněk Kučera jenž tak otevřel gólový účet letošního třetího derby.

V zápase byly alfou a omegou využité přesilovky. Ještě do první sirény si oba týmy jednou zahrály v početní výhodě, ze které ale nevsítily další branku a do kabin se tak šlo při fotbalovém skóre jedna ku nule.

Do druhé části vstoupili Drtiči výborně, když zavřeli Břeclav v obranném pásmu a nebezpečně operovali kolem Šurého brány. Souvislý tlak také přetavili v druhou branku zápasu.

Podobně jako při první brance, nyní ovšem Jurásek odebral hostujícímu obránci kotouč a našel na pravém kruhu volného Michala Kubu, který vyslal přesný projektil pod Šurého lapačkou a navýšil vedení domácích.

Břeclavští se ovšem rázně rozhodli něco s průběhem zápasu udělat, a to se jim povedlo opravdu náramně. V pětadvacáté minutě střílel od modré čáry Peter Beneš. Kotouč se octl mimo dosah Kotvana u pravvé tyče, kde jej pohotově dorazil Radoslav Konečný. To ovšem nebylo ani zdaleka vše.

O osmadvacet vteřin později převzal opuštěný puk za bránou Tobola a přesným pasem na čepel našel Kristiana Kučeru, který Lvům zařídil vyrovnání.

A břeclavským hráčům tohle nestačilo. Bezmála dvě minuty po vyrovnání se hnal Zháňal v brejku na Kotvana a přitom byl faulován. Nařízené trestné střílení ale díky skvělému zákroku strážce hodonínské svatyně neproměnil.

Následovala část plna vyloučení a nutno říci, že borci v žlutomodrých dresech druhou periodu naprosto opanovali a herně měli před Drtiči navrch. To jim ovšem nebylo nic platné.

V další nařízené přesilové hře Jurásek přenechal kotouč Ľubomíru Škápikovi, který ráznou ranou překonal břeclavského brankáře a těsně před koncem třetiny vrátil Drtičům zpátky vedení. Do kabin tak hostující hráči opět vstupovali s vědomím jednogólového manka.

V závěrečné části jako by oběma týmům došel dech. Ty se sice střídaly v šancích, ale nedařilo se jim dostat do gólové pozice a z tohoto důvodu zůstával stav stejný.

V dvaapadesáté minutě opět přišla chvíle slovenského kouzelníka Kotvana, který sebral svým tygřím skokem k tyči Tobolovi jistý gól a jen s poloviční zbrojí dokázal zlikvidovat i následné dorážky břeclavského střelce.

Ke konci periody se Lvi snažili ještě utkání zvrátit na svoji stranu, ale Drtiči si už své ubránili. Jedinou Kučerovu šanci ještě zlikvidoval pozorný Kotvan a Drtiči tak nakonec urvali velmi důležité a utrápené tři body.

Jan Prčík st. (Hodonín):
Byla škoda, že se nám v první třetině nepodařilo přidat ještě jednu nebo dvě branky, protože šance jsme na to určitě měli. Bohužel, v úvodu druhé třetiny jsme nepochopitelně přestali hrát. Soupeř se dostal do hry, zmáčkl nás v obranném pásmu a nám se v těchto chvílích vůbec nedařilo vyhazovat puky z naší třetiny. Po našich dvou chybách jsme Břeclavi dovolili srovnat a hlavně díky Zdenkovi, který vychytal nájezd a několik dalších šancí, byl stav stále vyrovnaný. Hrozně nám pomohlo, že Ľubo Škápik dal na konci druhé třetiny třetí branku, díky níž jsme se zase dostali do vedení a trochu se tak uklidnili. Poslední třetinu si myslím, že jsme si vcelku pohlídali, až na ten úplný závěr, kdy jsme udělali dva zbytečné fauly a dali jsme tak i šanci na vyrovnání. Kluci se ale semkli a odbojovali to na výbornou. Chtěl bych moc poděkovat fanouškům, kteří nás celý zápas podporovali, fandili nám a hnali nás dopředu a i díky jejich pomoci se nám podařilo zápas vyhrát.

Michal Konečný (Břeclav):
Hodonín jsme dostali do zápasu dvěma obrovskými individuálními chybami vzadu. Ve druhé třetině jsme byli lepší, dostali jsme se rychle do zápasu a během chvíle vyrovnali. Pak jsme dostali možnost trestného střílení a samostatného úniku, ani jednu šanci jsme nedali. Tam se zápas zlomil. A pak dostaneme v další přesilovce branku do šatny. Hodonín už ve třetí třetině hrál jen to, co potřeboval, nám prostě přesilovky nejdou. V tom byl hlavní rozdíl. Nebyl to špatný zápas, kromě prvních deseti minut jsme byli hostům vyrovnaným soupeřem. Podobné to bylo s Porubou, kluci se snad pomalu zvedají. Musíme se spokojit s málem, ale remíza by tomu derby slušela. Máme teď týden volno a doufám, že se kluci uzdraví. Červenka již trénuje, v pondělí už by se na tréninku mohli objevit i Nováček s Průdkem.