Drtiči v Jižanském derby přetlačili Lvy a připisují si tak po sérii porážek důležité vítězství

středa 3.12.2014 | Jan Hochman

První branku dnešního ostře sledovaného derby vstřelil hodonínský Petr Peš, ale domácí záhy dokázali srovnat krok. Vedení na stranu Baníku vrátil tři minuty před první přestávkou Ľubomír Škápik a do kabin tak šli Drtiči s těsným jednogólovým vedením. Druhá perioda žádný gólový zápis nepřinesla a tak i po čtyřiceti minutách byli o jeden gól napřed hodonínští Drtiči. V dramatickém závěru pak zpečetil výhru Oranjes dvěma góly Michal Kuba a Drtiči se tak mohli po dlouhém čekání radovat z vítězství. Kaňkou na dnešním utkání jsou však zranění Ondřeje Nedvěda a Dominika Piskoře, kteří zápas nedohráli.

22.kolo, středa 3.12.2014
HC LVI Břeclav - SHK Hodonín  1:4  (1:2, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 17. Tobola (Směřička, Červenka) - 14. Peš (Jurásek, Škápik), 19. Škápik (Peš, Jurásek), 59. Kuba, 60. Kuba (Sajdl). Rozhodčí: Dědek - Kříž, Maťašovský. Vyloučení: 6:7, navíc Tobola (BRE) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 690. Střely na branku: 28:40. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4.
HC LVI Břeclav: Klimeš (Šurý) - Směřička, Miklík, Beneš (A), Vojáček, Novák (A), Fejt - Zháňal (C), Kučera, Medřický, Tobola, Nováček, Červenka, Buhaj, Papp, Průdek, Kubáč, Čápek. Trenér: Michal Konečný.
SHK Hodonín: Kotvan (Rozum) - Pokorný (C), Dufek, Škápik, Nedvěd, Polesný, Zapletal, Vanek - Kučera, Sajdl, Špok - Peš (A), Jurásek (A), Kuba - Piskoř, Tomi, Zezula - Mika, Vrba, Smetana. Trenér: Lubomír Oslizlo.

Po třech domácích nezdarech a celkově čtyřech porážkách v řadě šli hodonínští hokejisté do druhého letošního derby s přáním přerušit tuto nepříznivou sérii. Do nedaleké Břeclavi se se slováckým celkem vydala i tradičně početná skupina fanoušků, kteří se po vypršení šedesáté minuty mohli společně s hráči na ledě radovat z veledůležitého vítězství.

Po úvodním oťukávání byli mírně aktivnější hosté od řeky Moravy, kteří šli ve čtrnácté minutě do vedení. Znáňalovo vyloučení potrestal Petr Peš a Drtiči tak využitou přesilovkou otevřeli skóre. O necelé tři minuty později však Lvi odpověděli na vlas stejnou mincí. Ex-břeclavský Dufek vydržel na trestné lavici jen šest vteřin, přesně tolik času potřeboval nejproduktivnější hráč Břeclavanů Dominik Tobola k tomu, aby v početní výhodě tečoval střelu Směřičky a srovnal tak skóre.

Nerozhodný stav ale vydržel pouze dvě minuty. Zhruba čtyři stovky hodonínských fanoušků, ještě podpořeny početnou družinou skalických příznivců, rozjásal osmdesát vteřin před přestávkou Ľubomír Škápik, který prostřelil břeclavského golmana Klimeše podruhé. Do kabin tak po první dvacetiminutovce odcházeli spokojenější hostující hráči.

Prostřední pasáž byla o něco opatrnější, oba celky se dostávali méně do střeleckých příležitostí, a když už se některý z hráčů na té či oné straně k nějaké ráně dostal, stáli puku v cestě do sítě pozorní gólmani. V polovině utkání musel ze hry po nezaviněném střetu odstoupit obránce SHK Ondřej Nedvěd, jenž si poranil koleno a z ledu musel být odnesen na nosítkách. Drtiči tak dohrávali druhou polovinu utkání na pouze pět obránců.

A aby toho nebylo málo, postihl podobný problém na úvod poslední třetiny i dalšího ex-lva ve službách Drtičů - Dominika Piskoře, pro nějž utkání po nárazu do mantinelu utkání také vinou zraněného kolene skončilo. I tak ale Baník držel jednobrankové vedení, které mohl ve čtyřiapadesáté minutě navýšit Mika, který se po faulu Miklíka rozjel k trestnému střílení, ale břeclavský golman Klimeš se překonat nenechal.

Rozuzlení dramatické koncovky přišlo až v posledních desítkách vteřin utkání. V době, kdy na trestné lavici seděl na každé straně jeden vyloučený hráč, se břeclavský kouč rozhodl odvolat Klimeše na střídačku a Lvi to zkoušeli ve hře bez brankáře. Místo vyrovnání ale inkasovali potřetí. Přesně v čase 59:00 vybojoval Michal Kuba v útočném pásmu kotouč a zametl jej do opuštěné břeclavské klece. Definitivní tečku za dnešním derby pak udělal tentýž hráč sedmnáct vteřin před třetí sirénou, kdy po Sajdlově přihrávce načal svou druhou desítku přesných zásahů v této sezoně.

Po čtyřech porážkách tak Drtiči dokázali po výborném týmovém výkonu opět zvítězit. V tabulce zůstávají i nadále na osmém místě, ale sedmým Lvům se přiblížili na rozdíl šesti bodů.

Michal Konečný (Břeclav):
Zápas jsme si prohráli sami. Dvě třetiny jsme hráli dobře, tlačíme, kluky upozorňuju, že Hodonín začne provokovat. A přesně to se stalo a dva naši klíčoví hráči na to doplatili. Pak nám poslední třetině několik minut zbytečně chyběli. Nám stále chybí nějací zkušení hokejisté, kteří by zápas dokázali třeba v přesilovce strhnout. Takové my nemáme, Hodonín ano. Hokejové umění je holt stále na straně Hodonína. Kluci dřeli, šlapali, to se jim vytknout nedá. Ale stále doplácíme na to, že nám chybí tři klíčoví obránci. Třetí gól do prázdné, to už byl risk. Ale mrzí mě čtvrtá branka, kterou dostaneme zbytečně po laxním přístupu a ztrátě puku.

Lubomír Oslizlo (Hodonín):
Potřebovali jsme dnes vyhrát. Předchozí zápasy jsme neodehráli špatně, až na ten Frýdek, ale chybělo nám víc štěstí. Chtěl bych pochválit všechny kluky, včetně brankáře. Podali taktický a zodpovědný výkon. Vyhráli jsme zaslouženě, navíc jsme se popasovali i s tím, že se zranili Nedvěd s Piskořem. Rozhodnout jsme možná měli už dřív, kdybychom proměnili trestné střílení nebo další dva úniky. Tahali jsme to tak až do závěru, kde se nám povedlo pojistit tři body.

1. SUM Šumperk 16 86:35 42
2. HBR Havl. Brod 16 72:51 33
3. VAL Val. Meziříčí 16 59:44 28
4. HOD Hodonín 16 69:66 26
5. OPA Opava 16 63:57 25
6. ZNS Žďár n/S 16 60:69 22
7. KOP Kopřivnice 16 57:59 21
8. NJI Nový Jičín 16 48:75 16