Drtiči první utkání sezony v pohodě zvládli, Břeclav porazili 5:2

úterý 11.8.2009 | Jan Hochman, Robert Krůza

Spousta natěšených fanoušků vidělo typický první zápas sezony, ve kterém bylo k vidění vinou nesehranosti obou mužstev spousta nepřesností. Do zápasu lépe vstoupili domácí Drtiči a ujali se brzkého vedení, které postupně navyšovali a zápas měli od samého počátku pevně ve svých rukou. Z pěti přesných tref si hned čtyři připsaly letní posily Korotvička, Vaškovič, Haring a Hollý, a i díky jejích trefám Drtiči porazili v úvodním derby sezony Břeclav 5:2.

Příp., úterý 11.8.2009
SHK Hodonín - HC LVI Břeclav  5:2  (2:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 1. Korotvička (Špok), 7. Peš (Vaškovič, Jurásek), 37. Vaškovič (Jurásek, Peš), 56. Haring (Hrtús), 59. Hollý (Haring, Flamík) - 15. Klimovič, 58. Beneš (Mráz, Matušek). Rozhodčí: Netopil - Olšar, Lidák. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 850. Střely na branku: 34:27. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2.
SHK Hodonín: Holeš (Stacho) - Pokorný, Podešva, Komárek, Šimeček, Šťastný, Rapant J., Flamík, Salajka - Hoza, Vaškovič, Korotvička, Špok, Rapant M., Jurásek, Hrtús, Bauer, Haring, Peš, Kuba, Hollý
HC LVI Břeclav: Chvátal (Žurek) - Habrovec, Zapletal, Matušek, Gabriška, Mráz, Novák, Strýček, Nohel, Kárný, Prachař, Koš, Zapletal, Čikl, Barák, Klimovič, Zítka, Beneš, Penák, Kuriál

Oba týmy nastoupily do prvního utkání v sezoně se značně obměněnými sestavami a když se přidala i nerozehranost, bylo od začátku jasné, že nepůjde o žádný extra líbivý hokej. I přes tahle fakta prožili Drtiči skvělý úvod, když se po uplynutí pouhých šedesáti vteřin při snad prvním kontaktu s pukem v Drtičském dresu prosadil po přihrávce Martina Špoka přesnou střelou k tyči Jan Korotvička - 1:0. Na začátku druhé minuty inkasoval první trest sezony obránce SHK Ondřej Podešva, jenž byl potrestán dvouminutovým trestem za sekání. První oslabení ale domácí zvládli na jedničku a břeclavské nepustili na dostřel své branky. Z ač nevydařené přesilovky vytěžili hosté mírný tlak, ale střely stále nepřicházely. Po chvilkovém převzetí iniciativy břeclavských Lvů přišel nečekaný druhý puk v jejich síti. Zdeněk Jurásek našel ve středním pásmu rozjetého Lubomíra Vaškoviče, který se vyhnul obránci a mezi kruhy našel volného Petra Peše, který i přes velkou snahu hostujícího golmana Chvátala prosadil - 2:0. Po vstřelené brance bylo hráčů SHK plné hřiště. Jejich tlak přerušilo až druhé vyloučení Ondřeje Podešvy v čase 9:07. Ve druhé přesilovce se již hosté střeleckého pokusu dočkali, ale Prachařova střela Michala Holeše nepřekvapila. Další šance přišla až v minutě třinácté, Martin Hollý ale minul přihrávku do dobré palebné pozice. Na konci čtrnácté minuty se ve velké šanci před Holešem zjevil Pavel Strýček, z blízka ale minul. Co se nepovedlo Strýčkovi, povedlo se o půl minuty později Jakubu Klimovičovi, který dorazil Čiklovu střelu a snížil - 2:1. Následné minuty se odehrávala hra převážně ve středním pásmu. Minutu a půl před koncem přišlo první vyloučení hostů, Pavel Strýček šel odsedět dvě minuty za hru vysokou holí. První část přesilovky, rozdělené první sirénou, žádnou šanci Drtičů nepřinesla.

Druhou třetinu odstartovala půlminutová pokračující přesilovka domácích, ale bez efektu. Ve dvaadvacáté minutě dostali šanci přesilovky hosté. Domácí kapitán Pokorný dostal dvě minuty za nedovolené bránění. Minutu a půl se hosté téměř nedostali do pásma a aby toho pro hosty nebylo málo, byla lavička Břeclavi potrestána dvěma minutami za špatné střídání a přílišný počet hráčů na ledě. Když už domácí hráli po návratu Pokorného z trestné lavice v početní výhodě, vyhodil hostující Pavel Strýček puk z obranného pásma až do publika a domácí hráli přesilovku 5 na 3. Ve dvojnásobné přesile se Drtiči k nebezpečnější střele nepropracovali, až po návratu prvního vyloučeného břeclavského se hodonínští hokejisté dostali do šancí, golman Chvátal ale všechny pokusy pochytal. Na konci šestadvacáté minuty se hrálo opět 4 na 4 po faulu Pokorného. V těchto minutách byla hra hodně rozkouskována jak častým vylučováním tak nepřesnostmi na obou stranách. Už v rovnovážném počtu hráčů na obou stranách se hosté snažili o vyrovnání, ale jejich snaha vycházela vniveč. V polovině utkání sebral puk ve vlastní třetině Jan Korotvička a pelášil si to vstříc Chvátalovi, ale jeho střela byla sražena. O chvíli později musel na druhé straně hřiště zasahovat Holeš, ale ani tentokrát se břeclavští tíženého vyrovnání nedočkali. V polovině pětatřicáté minuty šel za podražení za katr břeclavský Prachař a co se nedařilo Lvům, podařilo se Drtičům dokonale. V přesilovce našel zpoza branky Zdeněk Jurásek mezi kruhy Lubomíra Vaškoviče, který se neunáhlil, nepálil přes klubko hráčů před ním, udělal krásnou kličku do bekhendu, čímž si položil na zem břeclavského brankáře a svůj blafák bezchybně zavěsil do opuštěné klece - 3:1. Po třetí inkasované brance dostali hosté šanci reagovat díky přesilovce za faul Michala Kuby. Ani během ní, ani po jejím skončení se ale nedostali do kloudnějšího zakončení a druhá třetina skončila vedením Drtičů o dvě branky.

Poslední dějství, do kterého už nenastoupila první formace Drtičů ve složení Jurásek - Peš - Vaškovič, odstartovalo střelou Radima Šťastného, Chvátal levým betonem vyrazil puk mimo bránu. Ve čtyřicáté třetí minutě se ve velké šanci ocitl břeclavský Barák, Michal Holeš svůj tým podržel dobrým zákrokem. O šedesát vteřin později byl v permanenci Holešův protějšek Chvátal, který likvidoval střelu Michala Rapanta a v zápětí i krásný průnik mezi dvěma obránci a následnou střelu Jana Korotvičky. V rozmezí 47. a 49. minuty byli ve dvou šancích hosté, ale nadále neměli na svých holích střelecké štěstí. V jedenapadesáté minutě zasypali domácí hostujícího golmana sprškou střel, ale Jaroslav Chvátal také prokazoval své kvality. Tlak hostí ukončilo vyloučení Kárného, které mohl potrestat chytrým pokusem Jan Korotvička, brankář Chvátal se štěstím střelu lapil. Po skončení přesilové hry domácích byl v samostatném úniku marně stíhán domácí matador David Bauer. Střela mu ale nevyšla přesně podle jeho představ a ani on Chvátala nepřekonal. O dvě minuty později už ale břeclavské jednička lovila počtvrté puk ze své sítě. Michal Hrtús našel přesnou přihrávkou Jozefa Haringa a ten z hranice brankoviště jen doklepl puk za bezmocného golmana hostí - 4:1. V čase 56:18 byl za hákování potrestán Boris Flamík a v následné přesilovce se hosté přece jenom dočkali druhé branky. Z padesáté deváté minuty uběhla jediná vteřina, když Mrázovu střelu od mantinelu tečoval za Holešova záda Peter Beneš - 4:2. Drama se však nekonalo. Stejně jako první, tak i poslední slovo v zápase totiž měli domácí. Tři čtvrtě minuty po Benešově brance vstřelil pojišťovací gól Martin Hollý a uzavřel tak skóre prvního přípravného zápasu mezi SHK Hodonín a HC Břeclav na konečných 5:2 pro domácí.

Dnešní přípravné zápasy našich soupěřů:
HC Bobři Valašské Meziříčí - VHK Vsetín 5:4 (1:2, 1:0, 3:2)
Salith Šumperk - HC Slezan Opava 6:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Arnošt Šifl (asistent trenéra Hodonín)
Byl to první přípravný zápas. Na oko to moc nebylo, ale vše si musí ještě sednout. Je tam spousta nových hráčů a vše se doladí. Ty puky ze zadu musí jít rychleji a toho pak musíme využít. Ta produktivita tam je. Chtěli jsme aby hrály čtyři lajny, ale v soutěži se to musí hrát na tři. Na čtyři to není v tempu. Ale je to příprava a ukáže nám to co dál. Ještě nás čeká dost práce. Co se týče posil, tak víme že jsou produktivní a věříme, že budou přínosem do mančaftu. A ke gólmanům jen tolik, že na přáteláky se budou střídat po zápasech a proti Jágr týmu se prostřídají.

Svatopluk Číhal (trenér Břeclav)
Celý zápas měl atributy prvního zápasu. Dostali jsme dvě rychlé branky a pak ještě závěrem, ale šancí bylo na obou stranách dost. Zápas ukázal obom trenérům na čem je třeba pracovat. Byl to první zápas a žádnou vědu s toho nedělám. Zvládl jsem i to, že jsem musel na střídačku zatočit doprava a ne doleva jako v předchozích letech tady (smích). Těšil jsem se na setkání z lidma v Hodoníně. I diváci přišli v počtu jaký se očekával.

11.8. | Hodonín - Břeclav | 5:2
23.8. | Břeclav - Hodonín | 2:6
14.10. | Hodonín - Břeclav | 8:2
2.12. | Břeclav - Hodonín | 5:4
20.1. | Hodonín - Břeclav | 3:1
3.3. | Břeclav - Hodonín | 1:9