„Určitě jsme si věřili, že zápas stále můžeme vyhrát,“ prozrazuje o obratu s Kopřivnicí Daniel Vaněk

čtvrtek 18.1.2018 | Ivan Hochman

Hodonínští Drtiči nevstoupili do utkání s Kopřivnicí pravou nohou. Ve třetí minutě prohrávali už o dvě branky, první třetina skončila za stavu 1:3 pro hráče Tatrovky. Ve druhé periodě Hodonín přidal na tempu a v té třetí zaveleli domácí borci k obratu, který dokonali pěti góly. Jedním ze střelců Hodonína byl také Daniel VANĚK, který se posunul na třetí místo týmové produktivity. „Byl to hodně šťastný a kuriózní gól,“ komentuje svou jedenáctou branku v sezoně centr druhé formace.

Dane, Kopřivnice šla v úvodu utkání do dvoubrankového vedení. V čem vás soupeř překvapil?

Soupeř nastoupil opravdu dobře, měl efektivní protiútoky a sebevědomí v zakončení, takže nás při každé malé chybce v první třetině vytrestal. Po dvou obdržených gólech padla na nás i trochu nervozita a chvíli nám nešlo vůbec nic, ale museli jsme se s tím vypořádat a začít pracovat ještě víc, aby se to nevyvíjelo ještě hůř. Určitě bylo důležité, že Romaňa (Michal Romančík, pozn. red.) dal ten kontaktní gól a trochu jsme soupeře zastavili v jeho dobrém nástupu. Zdenko (Zdenko Kotvan, pozn. red.) nás poté několikrát ještě dobře podržel v první třetině, a i když to bylo stále o dvě branky po první třetině, určitě jsme si věřili, že zápas stále můžeme vyhrát.

Ve druhé třetině to na ledě z vaší strany vypadalo jinak, než v té první. Padla v šatně nějaká ostrá slova?

Ano, trenér nám řekl i něco ostřejšího a měli jsem i prostor si to jen s hráči trošku vyříkat v kabině. Navzájem jsme se povzbudili a věřili jsme v sílu týmu, jakou máme, že zápas můžeme otočit.

V prostřední části hry jste vyslali na bránu Kopřivnice 15 střel, ani jedna se ale neuchytila. Čím to?

No, s pokorou k soupeři, tak se ve druhé třetině hrálo jen na jednu branku a pramenilo to i samozřejmě z toho, že Kopřivnice hodně faulovala a hráli jsme hodně přesilovek. Ale na to, že jsem hráli jen v jejich třetině, tak těch střel bylo i tak málo, mělo jich být daleko přes dvacet. Ale hodně jsme akce přehrávali a hráli po rozích, takže z tlaku v třetině jsme málo stříleli a proto jsme také celou druhou třetinu nedali gól. Hrouda (Petr Hromada, pozn. red.) chytal také fantastický zápas, kde jsme ho nemohli prostřelit i z pár gólových šancí a proto byl stav po dvou třetinách stále 1:3.

Ve třetí třetině jste si to však vynahradili a dali jste 5 gólů. Změnili jste něco od druhé třetiny?

Hru jsme nezměnili, jen nás trenér nabádal více k těm střelám, aby jich bylo opravdu hodně, aby tam spadl i nějaký škaredý gól, abychom to zlomili v náš prospěch. Nakonec takový škaredý až sporný padl, situaci jsem neviděl, jen co mi kluci popisovali, a v tu chvíli jsem cítil, že jsme Hroudovo kouzlo a celého zápasu zlomili a poté jsme ještě více zintenzivnili tlak do brány a Erik (Erik Hložánek, pozn. red.) skvělou individuální akcí dal nádherný vyrovnávací gól a ukázal, co v něm opravdu je, že může rozhodovat zápasy, když si počká na svou šanci. Soupeř potom fyzicky odpadal a už nebránil tak urputně jako první dvě třetiny. Káca (Jakub Kadlec, pozn. red.) pak krásně našel Jurčise (Petra Jurču, pozn. red.) a v ten moment jsem věděl, že už vyhrajeme.

Jednu branku jsi přidal taky ty. Můžeš popsat, jak se gólová situace zrodila?

To byl můj typický gól, který snad dávám několikrát za sezonu v kariéře. Už ve Vsetíně se mi za to kluci smáli a dobírali si mě, že nevystřelím ani na branku a dám gól (úsměv). Akce se zrodila z našeho pásma, kdy Kopřivnice držela puk v naší třetině, ale drželi jsme je po rozích a já jsem pak tomu hráči s pukem vypíchl puk a jeli jsme s Erikem dva na jednoho. Bránící hráč si lehl, chtěl jsem dát žabičku na Erika, ale trefil jsem ležícího obránce a puk se odrazil až ke stropu ke světlům, Hrouda už vyslidoval pryč z branky když kopíroval zamýšlenou přihrávku a puk asi po půl hodině spadl z toho stropu přímo do branky (úsměv). Hodně šťastný a kuriózní gól.

Povedlo se ti už někdy předtím skórovat takovým kuriózním způsobem?

Takhle asi ne, aby puk spadl do branky z takové výšky, ale jak jsem říkal, podobných gólů jsem v kariéře dal opravdu hodně a dostával jsem vždy hodně vtípků za takové super góly (úsměv).

Po dnešním kole jste se osamostatnili na prvním místě tabulky. V sobotu máte možnost druhé Porubě odskočit na rozdíl šesti bodů. Co od zápasu očekáváš?

Jo, to je jen pěkný pohled na tabulku, ale nic to neznamená, když Poruba tolik zápasů stála. Takže jsem nohama na zemi. Pozitivní je, že to potvrzuje, jakou cestou stále jdeme celou sezónu. Už od letní přípravy opravdu dobře trénujeme. Jestli to bylo pod trenéry Beťkem a Prčíkem, tak i pod trenérem Čechmánkem, a to se nám teď vrací, že máme sílu v této fázi sezony a přehráváme soupeře i kondičně. Každý den od srpna tvrdě pracujeme jak na suchu, tak i na ledě a chceme se dál zlepšovat a připravovat na finální část sezóny.

Myslíš, že vám dnešní obrat dodal sebevědomí do dalších zápasů a hlavně příštího utkání s Porubou?

To zdravé sebevědomí si myslím, že máme. Na to pracujeme každý den a zápas, aby jsme si věřili vždy a proti každému soupeři za jakéhokoliv stavu. Spíš bych to viděl, že musíme dostat více kuráže a klidu, abychom poráželi i Porubu a Šumperk, kde se nám to tolik nedaří. V Porubě čekám dobrý zápas, my víme, jaká cesta vede k vítězství i v Ostravě, jen to musíme dokázat a plnit na ledě. Mrzí mě jen, že se nám kumulují zranění hráči.