Po týdnu se opět rozbíhá druhá liga, hokejisty Baníku v sobotu vyzve nováček z Karviné

pátek 3.10.2014 | Jan Hochman

Ve středu měla východní divize druhé hokejové ligy volno a tak si hokejisté po ostrém startu soutěže mohli trochu odfrknout. Hodonínští Drtiči tuto pauzu přivítali o to víc, že je v začátku sezony trápí rozsáhlé zdravotní potíže. Dlouhodobě zranění hráči bohužel na marodce zůstávají, chvíle oddechu ale naštěstí pomohla doléčit aspoň nachlazení a virózy, kterých je v tomto počasí všude plno. Do Karviné tak Drtiči nepojedou ani zdaleka kompletní, cíl je ale i tak jasný - přivést z chladného severu domů na jih body.

Na jaře to v kvalifikaci nevyšlo, přesto se Karviná po šesti letech vrátila do třetí nejvyšší soutěže

Slezané se o postup do druhé ligy v minulé sezoně pokoušeli sportovní cestou. Po suverénní cestě základní částí krajské soutěže uspěli i v následném play-off a vybojovali si tak právo účasti v kvalifikaci o 2. ligu. V ní si ale domácí prohrou s Kroměříží přibouchli dveře do baráže. Smutek z neúspěchu ale následně vystřídala radost. Po postupu Prostějova do první ligy se musel najít tým, který by Hanáky ve východní divizi druhé ligy nahradil.

Uničov, neúspěšný barážový účastník, tuto možnost odmítl. Dalším v pořadí oslovených byla právě Karviná, která na nabídku kývla a stala se tak, před odstoupením Orlové, dvanáctým účastníkem. SK Karviná je nástupcem Baníku ČSA Karviná, s nímž se Drtiči utkávali už od sedmdesátých let a s přestávkami až do začátku let devadesátých. Do 2. ligy se Slezané vracejí po šesti letech.

Domácí zápasy hraje Karviná na ledě obrovského městského zimního stadionu. S kapacitou 7500 diváků se v žebříčku největších stadionu u nás dělí o osmé místo s Horáckým zimním stadionem v Jihlavě. Navíc, všechna místa jsou k sezení. Klub ze Slezska si zvolil hodně netradiční začátek svých domácích sobotních utkání. Úvodní buly zítřejšího zápasu bude vhozeno už v 15:30 a Drtiči se tak na dlouhou cestu na sever vypraví netradičně již před obědem.

Nováček se zatím krčí na posledním místě s jedním bodem na svém kontě

Karviná měla na úvod sezony hodně těžký los. Začínat nový ročník dvěma zápasy na soupeřových hřištích, navíc u tradičních účastníků a proti zkušeným týmům, to nebylo nic k závidění. V prvním kole se SK představilo pod Špilberkem, Technika si připsala v podstatě povinné vítězství, ale po těsné prohře 1:0 byli hosté jistě zklamaní, protože k bodovému zisku měli v Brně hodně blízko.

Následně je rozlosování zavedlo na led jednoho z top favoritů z Přerova. Po první nerozhodné třetině se do černého trefovali už jen Hanáci, kteří nakonec slavili výhru 4:1. Ve třetím kole se svěřenci trenéra Sedláka představili poprvé před domácím publikem, ale na zápas s Novým Jičínem (3:9) by v Karviné určitě nejraději zapomněli. Prvního bodu se tak karvinský SK dočkal až minulý víkend.

Ve čtvrtém kole bylo na programu derby v Porubě a po dvou třetinách to vypadalo, že se schyluje k velkému překvapení. Karviná vedla na začátku poslední části 0:3, pak se ale domácí favorit probudil a třemi góly skóre nejprve srovnal a po minutě prodloužení dotáhl velký obrat do konce. Nicméně, Karviná si po čtyřech zápasech připsala do ligové tabulky první bod.

Sestava Karviné je složena zejména z mladých hráčů sesbíraných z okolních klubů

Bylo jasné, že kabina Karviné musí před startem druholigového ročníku posílit. Vedení klubu se poohlíželo zejména v okolí a ze všeho nejvíce pak u prvoligového Havířova, odkud v létě přišlo nejvíce hráčů.

Trenérské duo Roman Sedlák - Petr Skulina se bude spoléhat zejména na góly ostrostřelce Vladimíra Luky a na výkony zkušeného golmana Adama Vrby. Ze známějších jmen vzpomeňme například ještě obránce Karla Vydru či útočníka Jana Diviše.

Do Slezska pojednou Drtiči bez několika zraněných útočníků, ale už s obráncem Zapletalem v sestavě

Kabina hodonínského SHK zatím připomíná spíše polní lazaret. Nemoci, zranění či drobné šrámy, to všechno bohužel provází hodonínské hokejisty v podstatě od prvního momentu, kdy poprvé vstoupili na začátku srpna na led. Týdenní přestávka pomohla některým hráčů doléčit aspoň virová onemocnění, na marodce ale stále zůstává hned několik hráčů základní sestavy.

Na delší dobu mimo hru je po nezaviněném střetu s brněnským Benýškem pravé křídlo prvního útoku Martin Špok. Podobně nemohou trenéři počítat se službami dalšího člena zahajovací útočné formace Zdeňka Kučery. Michal Zezula, který utrpěl nepříjemné zranění ve Vsetíně, je od poloviny tohoto týdne v domácím ošetřování, ale v zápase jej určitě jen tak neuvidíme.

Na čtvrtečním tréninku chyběl i kapitán Petr Peš, který si, na rozdíl od již uzdraveného Ondřeje Nedvěda, naopak nějakého toho bacila čerstvě pořídil a jeho start v duelu na karvinském ledě je tak v tuto chvíli nejasný. Do sobotního zápasu by naopak měla naskočit nejčerstvější staronová posila Jiří Zapletal.

Tipovací soutěž

Tradiční tipovací soutěž se pro novou sezonu obléká do nového kabátu. Fanoušci už nebudou posílat své tipy s přesným výsledkem na mail, soutěž se totiž přesouvá na facebookové stránky klubu. Pokud chcete vyhrát volnou vstupenku a chcete zjistit více informací, stačí kliknout na obrázek.

Sestavy z posledního utkání

SHK Hodonín: Kotvan (Rozum) - Grman, Macharáček, Pokorný, Škápik, Prčík ml., Nedvěd, Fejt, Polesný - Smetana T., Špok, Tomi, Smetana R., Peš, Kuba, Piskoř, Sajdl, Jurásek, Vrba L., Charvát, Mika.

SK Karviná: Vrba A. (Volf) - Barnošák, Deutsch, Dýrr, Foltyn, Graca, Hoďa, Holý, Jaroch, Juhász, Kasperlík M., Luka, Malík, Matějíček, Mládenka, Szajter, Štěpánek, Vydra, Zakuťanský, Zamecznik, Zuber.

Rozhodčí

Vojtěch Fiala (Havířov) - Vladan Bojda (Třinec), Tomáš Mikler (Třinec).

Online

Podrobný online přenos ze zápasu Karviná - Hodonín můžete sledovat tradičně na serveru www.onlajny.cz.

neuvedeno
Matěj Charvát (14 minut) nejtrestanější hráč Zdeněk Deutsch (37 minut)
Kevin Rozum (2,07 / 87,50%)
Zdenko Kotvan (2,19 / 91,75%)
porovnání brankářů Adam Vrba (4,07 / 91,07%) Marek Volf (9,00 / 90,00%)
1061 návštěvnost na domácích zápasech 218

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry / skóre / body.
V porovnání brankářů jsou údaje řazeny v tomto pořadí: průměr branek na zápas / úspěšnost zákroků.

Všechny zápasy 5. kola (04.10.14 - sobota)