Osudy hokeje v Hodoníně - 42. část (Hokejová liga Hodonínska - 1. díl)

Osudy hokeje v Hodoníně - 42. část (Hokejová liga Hodonínska - 1. díl)
středa 3.5.2017 | Jan Hochman

Díky ochotě autorů knihy nesoucí název "Osudy hokeje na hodonínsku - 75 let hokeje v regionu", pánů Ivo Cencingera a Edy Mezery, Vám můžeme přinést historii hokeje nejen ve městě Hodoníně, ale i v okolních městech, vsích či vesničkách od samého počátku tohoto krásného sportu na Hodonínsku. Dnes budeme pokračovat 42. kapitolou.

 
 

Hokejová liga Hodonínska (1. díl)

Po převzetí zimního stadionu do rukou města v roce 2001 byla v dubnu téhož roku obnovena činnost okresního hokejového svazu. Byl to jeden z důležitých počinů k obnovení hokejového zápolení amatérských mužstev, dříve sdružených v takzvané odborářské lize.

Člen Sdružení pro obnovu ledního hokeje a zároveň i řídící ustanovujícího zasedání Jaroslav Bešta oznámil: „Chceme obnovit činnost několika hokejových oddílů, což bez založení okresního svazu není možné. Proto jsme navázali kontakt s republikovým vedením českého svazu ledního hokeje a jmenovali členy výkonného výboru okresního svazu.“ To byla pro mnoho hokejistů a příznivců z Hodonína i okolí hodně potěšující zpráva. Okresní přebor se totiž v minulosti těšil překvapivě velkému zájmu veřejnosti.


Nově založený okresní hokejový svaz jmenoval funkcionáře

Do čela Okresního svazu ledního hokeje (OSLH) členové sdružení, vesměs bývalí hokejisté, zvolili tehdy jedenačtyřicetiletého lékaře hodonínské nemocnice Lubora Šimečka, též člena městského zastupitelstva, místopředsedou se stal Pavel Švandelka. Komisi mládeže řídil bývalý útočník hodonínského Baníku Petr Srnec, výboru rozhodčích začal šéfovat známý hokejový a fotbalový funkcionář Miroslav Hlavinka. Do čela sportovně-technické komise se postavil Jaroslav Bešta, který už znal i další kroky nového svazového vedení.

„Už zanedlouho zahájí tým zkušených trenérů nábor do hokejových přípravek, za účelem zřízení regionální soutěže se chystáme oslovit i bývalé odborářské týmy. Pokud má být stadion rekonstruován, musí být také hojně využíván,“ prozradil tenkrát Bešta, jeden z nejpilnějších funkcionářů, nejbližší plány svazového vedení. Téměř všichni svazoví funkcionáři však po roce a půl dobrovolně odstoupili ze svých funkcí. Bešta a Švandelka kvůli pracovnímu vytížení a rodinným důvodům, Srnec se stal předsedou mládežnického oddílu SHKM a Šimečka odvála politická kariéra do křesel místostarosty Hodonína a člena zastupitelstva JMK.

Zástupci všech tehdejších jedenácti hokejových klubů a týmů na valné hromadě konané 3. prosince 2002 novým předsedou OSLH Hodonín zvolili Eduarda Mezeru, čtyřiatřicetiletého sportovního redaktora, spoluzakladatele okresního přeboru a vedoucího mužstva BHT Old Stars Hodonín. Jeho zástupcem a předsedou sportovně - technické komise se stal Ladislav Netopil (ASP Staropramen Hodonín), disciplinární komisi dostal na starost Patrik Taibl (Staropramen), komisi rozhodčích Miroslav Hlavinka a komisi mládeže Jana Malíková, pracovnice sekretariátu Okresního sdružení ČSTV Hodonín. Tento výkonný výbor pak v úzké spolupráci s vedoucími týmů hrajících okresní přebor dospělých připravil a řídil následující tři zdařilé ročníky regionální soutěže.


Premiérový ročník hodně nečistý

Mnohdy až přílišnou tvrdostí a neúctou k protihráčům i rozhodčím, jak už to v nižších soutěžích bývá, oplýval první ročník hokejové přeboru dospělých, který se začal hrát pod názvem Okresní hokejová liga (OHL) a později dostal nový název Hokejová liga Hodonínska (HOLH). Každý, kdo někdy měl něco společného s hokejem se chtěl předvést, že ještě nepatří do starého železa, přitom neměl natrénováno a počítal s tím, že se zbrusu nově založená regionální soutěž bude hrát v rukavičkách ve stylu někdejších odborářských klání. Obrovskými ambicemi oplývali především hráči, kteří se během hokejové pauzy scházeli u svého sportu na břeclavském stadionu.

Soutěž tak dopředu měla dva obrovské favority - mužstvo AHK Hodonín, které v roli jakéhosi rezervního týmu SHK Hodonín mělo ve svých řadách spoustu bývalých opor Baníku Hodonín, a Staropramen Hodonín, který pravidelně poměřoval síly s vrstevníky na skalickém stadionu. Vzhledem k euforii spojené s návratem ledních sportů bylo nemalé i odhodlání mužstev, která stůj co stůj toužila vyhrát okresní přebor a vybojovat si tak právo postupu do druhé třídy krajského přeboru. AHK by tak pouze jistil první tým Drtičů, jenž v KP II. už působil, ale někteří činovníci Staropramenu chtěli dokázat, že by také uměli v Hodoníně „dělat“ hokej a zpočátku velmi silně zvažovali postup do vyšší třídy.

Ačkoliv se pro „odboráře“ našel v časově nabitém programu rozestavěného stadionu hodně pozdní zápasový čas (většinou po 22. hodině), neměla liga nouzi o diváky. Zájem hráčů byl obrovský, například i ze sousední Skalice, proto byl počet cizinců či hráčů s trvalým pobytem jiným než v Hodoníně na jeden tým omezen na tři.

První soutěžní kolo začalo ihned po novoročních svátcích a Hodoňané, navzdory extrémním mrazům, se rádi po stovkách chodili dívat na někdejší opory Drtičů i další odchovance Slovanu, Baníku i HC. Zvláště, když ti vedle technických dovedností a pohledných kombinací, občas přistoupili i k ostřejšímu pojetí hry, a bili se hlava nehlava. Zcela opačně pak vypadaly i vyzněly vzájemné duely vracovských celků HC a Staří Tygři. Vracov doslova žil svým hokejovým derby a při zápasech těchto dvou týmů, které patřily do slabší kategorie účastníků ligy, panovala skvělá nálada.

Jak mladíci z HC, tak i Tygři, kteří měli největší věkový průměr v soutěži (38 let) se těšili podpoře mnoha desítek vlastních fanoušků a fanynek z rodinných kruhů. Během zápasu nejenže teklo víno a kořalka proudem, ale také troubily trubky, řehtaly řehtačky, blikala nejrůznější světla a létaly konfety. Byla proto velká škoda, když si po dvou sezonách tým Starých Tygrů, jehož dres i zastaralou výzbroj oblékalo i pár nadmíru odvážných šedesátníků, kvůli hrubosti a neúctě soupeřů rozmyslel další start v soutěži.

Na premiérové finále si brousili zuby AHK a Staropramen, jenže v posledním kole se před AHK dostalo mužstvo Old Stars Hodonín, když brankou obránce Kozánka v poslední vteřině zápasu s Farmáři vytěžilo dva postupové body do finále. Papírovým favoritem byl Staropramen, který v základní i nadstavbové části ani jednou neokusil hořkost porážky. A tento primát mu zůstal i po finálové sérii. První zápas vyhrál Staropramen suverénně 8:1 (3:0, 3:0, 2:1), když až v jeho závěru zaznamenal útočník Rýpar čestný úspěch Starých hvězd.

V odvetě, do níž si Hvězdy oblékly oranžové dresy SHK, a která přilákala devět stovek diváků, se hrál krásný hokej s mnoha šancemi na obou stranách. Jenže kvalita a zkušenost stála znovu na straně Staropramenu, který tak zaslouženě pozvedl nad hlavu trofej historicky prvního přeborníka okresu. Titul a také postup do JPM II. tř. se slavil až do rána, vždyť označení „premiérový mistr“ možná mělo pro mnohé vysloužilé či nedoceněné hráče větší cenu, než titul mistra světa.

Tečku za první sezonou udělalo exhibiční střetnutí mistrovského celku s výběrem nejlepších hráčů přeboru, zakončené výsledkem 8:4 pro čerstvé přeborníky. Současné slavnostní vyhlášení výsledů ligy se pak stalo tradičním vyvrcholením i v dalších ročnících. Výsledek rozhodujícího zápasu: BHT Old Stars Hodonín - TJ ASP Staropramen Hodonín 3:7 (1:1, 0:2, 2:4), branky: Netopil 2, Taibl 2, Kobliška, Vlašic, Gálik - Kostiha, J. Kočvara, Mecl.

Sestavy soupeřů: Staropramen: Polášek - Kuja, Vašek, Petržala, Cingeľ, Dobrovolný, Kurka, Gálik, Weber, Koubek, Vymyslický, Netopil, Taibl, An. Kuběna, M. Kuběna, Kobliška, Cetkovský. Old Stars: Venclík (Horák) - Hierman, Kozánek, Špírek, Lidák, Kašpárek, J. Kočvara, Vl. Jordán ml., Vl. Jordán st., Mezera, Čuřík, Balaštík, Kostiha, Zálešák, Rýpar, Mecl, Brejšek, Krejčiřík, Lano.

Konečné pořadí OHL 2002: 1. Staropramen, 2. Old Stars Gladitors, 3. HC Mac Brite Hodonín, 4. AHK Hodonín, 5. HC Vracov, 6. SK Farmáři Hodonín, 7. TJ Buldoci Dolní Bojanovice, 8. Staří Tygři Vracov. Nejlepší hráči kanadského bodování: 1. Zdeněk Schwarz (AHK), 2. Otakar Čajka (Buldoci), 3. Miloš Hierman (Old Stars). Nejlepší brankáři: 1. Jan Polášek (Staropramen), 2. Marek Pollák (Farmáři), 3. Tomáš Koneček (AHK).


Text je použit z knihy Osudy hokeje na Hodonínsku vydané roku 2005 OS ČSTV Hodonín, s laskavým svolením autorů Ivo Cencingera a Eduarda Mezery. 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. POR Poruba 42 192:118 87
2. HOD Hodonín 42 183:130 83
3. SUM Šumperk 42 181:118 75
4. VAL Val. Meziříčí 42 134:150 55
5. NJI Nový Jičín 42 111:147 55
6. KOP Kopřivnice 42 126:169 53
7. OPA Opava 42 114:209 33
Copyright © 2003-2018 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS