Jak vypadala první polovina základní části řečí čísel?

Jak vypadala první polovina základní části řečí čísel?
pondělí 4.12.2017 | Jan Hochman

Sobotním pětadvacátým kolem se základní část ročníku 2017-18 přehoupla do své druhé poloviny. Jak se doposud daří moravským týmům druhé ligy? Kdo vládne tabulce produktivity? Kteří golmani dostávají od trenérů nejvíce prostoru, nebo jak jsou na tom jednotlivá mužstva s diváckou podporou? Na to všechno vám odpovíme v následujícím článku plném ligových zajímavostí.

 
 

Nevíce výher v řadě

Od 20. září do 8. listopadu. Tedy přesně 49 dnů trvala vítězná šňůra ostravských hokejistů, kteří během této dlouhé doby vyhráli třináct utkání v řadě. Deset z těchto duelů rozhodla Poruba v základní hrací době, jednou vyhrála v prodloužení a dvakrát až na samostatné nájezdy.

Druhou nejdelší šňůru výher drží v rukou hokejisté Nového Jičína, kteří dokázali vyhrát pětkrát za sebou. Další čtyři mužstva, včetně Drtičů (Hodonín, Šumperk, Valašské Meziříčí a Kopřivnice), dokázala zvítězit ve čtyřech po sobě jdoucích zápasech. Jediným mužstvem, které v dosavadním průběhu nedokázalo vyhrát ani dva zápasy za sebou, je zatím beznadějně poslední Opava.


Nejvíce proher v řadě

Vzhledem k tabulkovému postavení asi nikoho nemůže překvapit, že se tímto nelichotivým primátem „pyšní“ hokejisté opavského Slezanu. Opavané momentálně čekají na vítězství už jedenáct zápasů. Naposledy se Slezané radovali z výhry ve dvanáctém kole, tedy 18. října.

Druhá nejdelší série bez výhry patří meziříčským Bobrům, Valaši mezi čtvrtým a jedenáctým kolem získali do tabulky jeden jediný bod ze šesti zápasů. Hodonínští hokejisté zaznamenali na začátku listopadu tři porážky s nulovým bodovým ziskem. Vedoucí Poruba doposud ani jednou neokusila hořkost porážky ve dvou po sobě jdoucích zápasech.

Pro plnou velikost na obrázek klikněte


Nejpevnější / neprostupnější obrana

Nejpevnější defenzivou disponuje průběžný lídr tabulky z Poruby. Ostravané inkasovali v jedenadvaceti zápasech jen 56 branek (2,67 gólu na zápas). Na dalších místech tohoto pořadí je pořádná tlačenice. Druhé je Valašské Meziříčí a třetí Šumperk. Čtvrté místo patří Drtičům, kteří ale mají odehráno o jeden zápas víc, než Bobři a Draci.

Nejvíce branek neobdržela překvapivě poslední Opava, ale Kopřivnice. Tatrovákům chybí ke kulaté stovce inkasovaných branek už jen jeden zásah. Slezan je na tom o dva góly lépe.

Pro plnou velikost na obrázek klikněte


Nejlepší / nejhorší útok

Prozatím jediným týmem, kterému se podařilo v dosavadním průběhu ročníku překonat hranici sta vstřelených gólů, je ostravská Poruba. Svěřenci trenéra Flašara skórovali už sto osmkrát. Stovku vstřelených branek vyhlíží i Drtiči, kteří jsou s pětadevadesáti vstřelenými góly druhým nejlépe střílejícím mužstvem.

Na třetím místě najdeme šumperské Draky. Nejslabší ofenzivou disponuje opavský Slezan. Poslední tým tabulky nastřílel zatím jen 49 branek (2,23 gólu na zápas).

Pro plnou velikost na obrázek klikněte


Nejproduktivnější hráči

Půlsezonním králem produktivity je ostravský Jiří Zdeněk. Pětatřicetiletý forvard prožívá jednu z nejpovedenějších sezon kariéry, v prvních pětadvaceti kolech nastřádal na své bodové konto už 34 bodů. Jen o tři body méně svítí u jména jeho spoluhráče Vladimíra Luky, na třetím místě kanadského bodování najdeme třetího člena elitní porubské formace, Tomáše Káňu.

Tři zástupce v top 10 produktivity mají i šumperští Draci, po dvou pak meziříčští Bobři a hodonínští Drtiči. Osmou příčku drží nejproduktivnější Drtič Michal Romančík, desítku pak uzavírá jeho spoluhráč Daniel Vaněk.

Pro plnou velikost na obrázek klikněte


Nejlepší střelci

Své střelecké umění i letos prokazuje ostravský snajpr Vladimír Luka. Vloni si držel průměr přesně gólu na zápas a letos k tomu zatím nemá příliš daleko. V jedenadvaceti duelech nasázel soupeřovým brankářům už osmnáct branek. O dva zásahy méně zaznamenal jeho útočný parťák Jiří Zdeněk a o další dva góly pozadu je Jakub Pořický z Valašského Meziříčí.

Těsně za pomyslnými „stupni vítězů“ najdeme hodonínský tandem Michal Romančík - Jakub Kadlec. Oba střelci ze Slovácka zatížili konta soupeřů dvanácti přesnými zásahy.

Pro plnou velikost na obrázek klikněte


Nejlepší nahrávači

Možná překvapivě najdeme na prvním místě mezi nahrávači šumperského Michala Vymazala, jenž svým spoluhráčům přihrál už na devatenáct gólů. O jednu asistenci méně posbíral ostravský Jiří Zdeněk, šestnáct přihrávek na gól má ve svých statistikách další Poruban Tomáš Káňa.

Mezi nejlepší desítku asistentů se probojovali i dva zástupci Drtičů. Sedmé místo se čtrnácti přihrávkami patří obránci Pavlu Mojžíšovi (mimochodem jediný obránce v top 10), desátou pozici drží Daniel Vaněk s třinácti přihrávkami.

Pro plnou velikost na obrázek klikněte


Brankáři

Nejvytěžovanějším brankářem moravské skupiny druhé ligy je opavská stálice Dušan Šafránek, už jedenatřicetiletý golman má na svém kontě 1057 odchytaných minut. Jen o 26 minut méně strávil v brankovišti kopřivnický Petr Hromada, na bronzovém stupínku je Hynek Kůdela z Poruby.

Na čtvrtém místě najdeme hodonínského Ondřeje Halodu, který na třetí příčku ztrácí pouhé dvě minutky. Pátý je šumperský Vlastimil Lakosil, zkušený golman bude nejspíše dál stoupat pořadím, jelikož od svého příchodu k Drakům nastoupil do každého zápasu, třikrát byl ale střídán.

Pro plnou velikost na obrázek klikněte


Žebříčku brankářů podle průměru inkasovaných branek kraluje Zdenko Kotvan, nutno však přiznat, že hodonínský golman nastoupil vinou zranění zatím jen do tří soutěžních utkání. Na druhém místě najdeme ostravského Andrease Kubáně a třetí příčku obsadil na Bobří hráz ze Vsetína zapůjčený Michal Šurý.

Čtvrtou pozici drží druhý zástupce Jihomoravanů - Adam Štěpanovský, pátý je šumperský Vlastimil Lakosil, který z uvedené pětice odchytal suverénně nejvíce zápasů.

Pro plnou velikost na obrázek klikněte


Návštěvnost

Hrají-li hodonínští hokejisté na svém kluzišti, je tento zápas vždy nejnavštěvovanějším duelem daného kola. Z pětadvaceti odehraných kol patřil hned ve dvanácti z nich titul nejsledovanějšího utkání právě Drtičům. Osmkrát získala tento primát Kopřivnice, dvakrát přišla nejvyšší návštěva kola v Novém Jičíně a v Šumperku, jednou se na vrchol návštěvnosti dostal také lídr z Poruby.

Pro plnou velikost na obrázek klikněte


Hodonín patří tradičně mezi hokejové bašty, což potvrzují i letošní čísla návštěvnosti. Na Zimní stadion Václava Nedomanského si v první polovině základní části našlo cestu více než třináct tisíc fanoušků. Průměrně chodí na Drtiče přesně 1100 diváků. Na druhé příčce v návštěvnosti je Šumperk, těsně následován Kopřivnicí.

Ani první místo v tabulce nezvedlo návštěvnost v ostravské RT TORAX Aréně, Poruba je v žebříčku návštěvnosti až na čtvrtém místě. Naopak špatný stav opavského hokeje umocněný letošním posledním místem, se podepsal na diváckém zájmu o zápasy Slezanu.

Pro plnou velikost na obrázek klikněte


Zajímavosti

• do bojů v moravské skupině 2. ligy nastoupilo už 185 hráčů v poli a 21 brankářů
• minimálně jeden kanadský bod si připsalo 152 hokejistů
• minimálně jeden gól už vstřelilo 127 hráčů
• nejužší kádr mají Draci Šumperk, v jejich dresu zasáhlo do bojů zatím jen 21 hráčů v poli (plus 3 brankáři)
• naopak nejvíce hráčů se do začátku prosince protočilo v kádru Opavy - 30 hráčů + 3 golmani
• nejvíce gólů v jednom utkání - patnáct - padlo v sedmém kole (30. září) v duelu Kopřivnice s Porubou, který skončil výhrou hostů 12:3
• jeden jediný gól rozhodl utkání 32. kola (18. listopadu) mezi domácími Bobry a Drtiči (0:1)
• brankáři udrželi dvanáctkrát čisté konto
• nejčastějším výsledkem byla výhra 5:2 nebo 2:5 (celkem šestkrát)
• z 75 utkání vyhrálo 47 domácí mužstvo, 28krát se radovali z vítězství hosté
• celkem si na první polovinu základní části na stadiony našlo cestu více než 42 tisíc diváků


Poznámka: data do statistik jsou čerpána z oficiálních zápisů. Data se nemusí shodovat s údaji na některých klubových webech. Některé kluby nevyplňují počet diváků, proto u některých utkání údaj o počtu návštěvníků není ve statistice započítán. U některých utkání nemá redakce k dispozici oficiální zápis o utkání a proto jsou statistiky bez záruky. 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. POR Poruba 42 192:118 87
2. HOD Hodonín 42 183:130 83
3. SUM Šumperk 42 181:118 75
4. VAL Val. Meziříčí 42 134:150 55
5. NJI Nový Jičín 42 111:147 55
6. KOP Kopřivnice 42 126:169 53
7. OPA Opava 42 114:209 33
Copyright © 2003-2018 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS