„Dlouho jsem takovou atmosféru nezažil,“ přiznává střelec vyrovnávací branky Martin Špok

čtvrtek 3.3.2016 | Jan Hochman

V Hodoníně kroutí útočník Martin ŠPOK už svou sedmou sezonu a ve svých třiceti letech patří mezi nejzkušenější borce souboru trenéra Stanislava Beťka. Ve včerejším strhujícím utkání s Porubou srovnával tento výborný bruslař sedm minut před koncem třetí části svou čtvrtou brankou v letošním play-off na 4:4. Po tomto gólu zaplavila ochozy hodonínského hokejového chrámu obrovská vlna radosti. „Těch posledních několik minut třetí třetiny bylo hodně hustých. Dlouho jsem takovou atmosféru nezažil,“ přiznává jedna z opor slováckého celku.

Martine, v sérii s Porubou zatím padá asi až nečekaně moc branek. Průměrně to je téměř deset gólů na utkání. Čím si tyto gólové žně vysvětluješ?

Plyne to z chyb na obou stranách. Sice je play-off, mělo by se hrát ze zajištěné obrany, ale také se blíží konec sezóny. Síly docházejí a z toho pramení častější chyby.

Stejně jako v předchozích duelech jste inkasovali první gól a po většinu utkání jste doháněli ztrátu. Jak tohle působí na psychiku týmu?

Je to určitě nepříjemná situace, ale na druhou stranu čtvrtý zápas v řadě jsme vždy prohrávali, takže já osobně jsem si na to zvykl (úsměv). Žene nás to aspoň kupředu a víme, že musíme srovnat. Když se to však podaří, asi podvědomě polevíme a soupeř naopak přidá, a často je z toho hned vzápětí branka v naší síti.

Zhruba od poloviny utkání jste hráli v podstatě neustále jen na dvě pětky. Kolik vám po náročné sezoně ještě zbývá sil?

Já se paradoxně, co se týče sil, cítím lépe a lépe. Je pravda, že včerejšek nás stál hodně sil, ale věřím, že ještě něco zůstalo na zítra.

Zlomové momenty utkání přišly v polovině poslední třetiny. Co jste si na střídačce před přesilovkou pět na tři říkali?

Říkali jsme si tam nějaké taktické věci, ale věděli jsme, co máme hrát. Přece jen jsem s Šeďou (Zdeněk Jurásek, pozn. redakce) a Pešákem (Petr Peš, pozn. redakce) hrál skoro půl sezóny, takže už víme, kdo kde má stát. Jsem rád, že to vyšlo takhle „za pět dvanáct“.

Diváci za vámi stáli celý zápas, ale to, co se dělo na tribunách před gólem na 3:4 a poté až do konce zápasu, to byla jedna velká paráda…

Je pravda, že když jsem v zápase, slyším hluk z tribun, a jsem za tu dobu tady na něj zvyklý. Těch posledních několik minut třetí třetiny ale bylo hodně hustých. Dlouho jsem takovou atmosféru nezažil. Jak na ledě, tak v hledišti.

V závěru základní hrací doby ses dostal do křížku s bývalým spoluhráčem Vláďou Stejskalem. Co se vlastně v pětapadesáté minutě přihodilo?

Stejsky (Vladimír Stejskal, pozn. redakce) je na nás pochopitelně namotivován. De facto celou sérii probíhají nějaké drobné naschvály. Teď však vletěl za bránou zezadu do Pokece (Petr Pokorný, pozn. redakce), tak jsem mu to trošku oplatil. Ale nic vážného to není, je to v zápalu hry.

Zdenko Kotvan sice dostal možná trochu lacinější druhou branku, pak vás ale několikrát neskutečně podržel. Byl jeho výkon jedním ze základů úspěchu ve včerejším duelu?

Samozřejmě, výkon týmu stojí na výkonu gólmana. Zdeno nás včera několikrát podržel, zvlášť těsně před naším snížením v oslabení tři na pět měl neskutečný zákrok. Kdyby to nechytil, tak už jsme na dovolené.

Střetnutí dospělo až do nájezdů. Hlásili jste se jako hráči sami, nebo vás určili trenéři?

Trenér se ptal, kdo si věří. Za těch pár zápasů vím, kde Tihláře tlačí bota. Bohužel jsem teorii neproměnil dostatečně do praxe (úsměv).

Ty jsi jel jako druhý v pořadí a vypadalo to, že jsi udělal vše, jak jsi chtěl, ale zklamala tě v rozhodující chvíli mířidla…

Málo jsem přizvedl puk. Chtěl jsem trefit víko, ale nepovedlo se mi to dostatečně zvednout.

K šestému nájezdu se rozjel Zdeněk Jurásek a vystřelil vám vítězství. Jaké jsi v tu chvíli prožíval pocity?

Ohromnou radost. Když srovnáš těsně před koncem dvougólovou ztrátu a potom nakonec vyhraješ, jsou to obrovské emoce. Navíc když nás deset minut před koncem poslal rozhodčí do tří, už jsem přestával věřit, že to uhrajeme. Ten konec zápasu je nejlepší náplast na únavu.

Už zítra na vás čeká pátý duel série. Máš před rozhodujícím zápasem nějaký vzkaz pro fanoušky?

Je jasné, že se hraje 250 km daleko, tak nemůžeme chtít, aby přijely davy lidí. Ale kdo má trochu flexibilní práci a chuť, tak nás pojďte podpořit a ukázat Ostravákům, že máme lepší fanoušky!