„Byla to neskutečná bolest,“ popisuje brankář Adam Štěpanovský svůj předčasný odchod do kabin

čtvrtek 18.2.2016 | Jan Hochman

Svou premiéru v mužském hokeji si určitě talentovaný brankář ADAM ŠTĚPANOVSKÝ představoval trochu jinak. Proti Novému Jičínu nastoupil do svého prvního utkání v barvách A-týmu SHK Hodonín a i když neodchytal celých šedesát minut, připsal si 23 úspěšných zákroků a zanechal velmi dobrý dojem. V osmačtyřicáté minutě duelu však musel led předčasně opustit v doprovodu svých spoluhráčů. „Teď už se cítím lépe. Mám si na týden oddychnout a pak to pomaličku rozhýbávat,“ prozrazuje stále ještě z nemocničního lůžka mladý slovenský golman.

Adame, máš za sebou první start v A-týmu hodonínských Drtičů. Jak ses před samotným zápasem cítil? Byl jsi nervózní?

Hodně jsem se na tento zápas těšil. Samozřejmě, že těsně před utkáním byla i nervozita, ale když jsem chytil první střelu, tak to ze mě všechno spadlo. Hlavně mi ale pomáhalo to, že před zápasem i během něj mě neustále povzbuzovali spoluhráči.

Co se Ti honilo hlavou při nástupu na led, přeci jenom první zápas za muže je pro každého mladého hráče, a pro brankáře obzvlášť, něco speciálního…

Speciálního asi ani nic. Už od rozcvičky jsem se plně soustředil na zápas. Neustále jsem si v duchu říkal, že se musím soustředit na každou střelu a na každou situaci, která na ledě nastane.

V úvodních minutách byla hra hodně opatrná a moc práce jsi neměl. Pak jsi ale předvedl několik jistých zákroků, které Tě určitě uklidnily…

To máš pravdu. Uklidnily mě a to hodně! Ale velkou zásluhu na tom mají i spoluhráči, kteří si všichni plnili svou roli na ledě. Hlavně obránci, kteří mi čistili prostor před brankovištěm. A když golman střelu vidí, tak to už je pro něj potom o poznání snadnější dostat puk pod kontrolu.

Na začátku druhé třetiny jsi však poprvé kapituloval. Jak jsi situaci před prvním gólem hostů viděl?

Hra se přesunula za naši bránu a já jsem si hlídal levou tyčku. Před bránou byl ale volný hráč soupeře, o kterém jsem však vůbec nevěděl. Zpoza brány pak přišla nahrávka mezi kruhy a protihráč vystřelil. Já jsem se snažil proti němu vyjet, abych mu zmenšil střelecký úhel, ale střela mi proletěla nad lapačkou a skončila až v síti.

Všiml jsem si, že snad při každém přerušení jsi opustil brankoviště a vydal ses do rohu kluziště. Je to Tvůj obvyklý rituál? Proč to vlastně brankáři dělají?

Ano, je to můj rituál. Dělám to v každém zápase. Ani nevím, proč to golmani dělají. Já to dělám proto, že to dělá můj brankářský vzor Marc-Andre Fleury.

V osmačtyřicáté minutě hosté odskočili na 1:2 a tímto momentem pro Tebe bohužel utkání skončilo. Co se vlastně přihodilo?

Už před tím gólem jsem dostával křeče do pravé ruky… a potom do lýtek. Už jsem chtěl jet na střídačku, že už nemůžu a že potřebuji střídat, ale hra se stále nepřerušovala. Před tou gólovou situací jsem se snažil pohlídat si tyčku, ale dostal jsem křeč do kyčlí. Proti té střele jsem chtěl udělat zákrok, ale to mi už jen nohy vystřelily dozadu a já dostal křeč do celých nohou, do lýtek i do stehen a už jsem se nemohl postavit.

Určitě jsi v ten moment měl plno jiných starostí, ale fanoušci i spoluhráči tě při „odchodu“ na střídačku vyprovodili potleskem. Vnímal jsi to vůbec?

Abych řekl pravdu, tak ne, protože to byla neskutečná bolest.

Ze stadionu jsi odjel přímo do nemocnice. Jak se momentálně cítíš?

Teď už se cítím lépe. Jen ještě nemůžu pořádně chodit. Mám si na týden oddychnout a pak to pomaličku rozhýbávat. Teď (rozhovor vznikl ve čtvrtek 18. února odpoledne, pozn. redakce) jsem ještě v nemocnici na pozorování.