Bude pokračovat kanonáda Drtičů? Na jihu Moravy se představí hokejisté Valašského Meziříčí

úterý 12.12.2017 | Tomáš Chramosta

Ve středu na hokej! Po necelém měsíci vyráží hodonínští fanoušci na zimní stadion ve všední den, na Slovácko zajíždí páté mužstvo východní skupiny. Naposledy se oba soupeři střetli v průběhu listopadu na valašském ledě, kde diváci příliš mnoho branek neviděli, přesto si Drtiči odváželi tři body za fotbalovou výhru 0:1. Aktuální střelecká forma hráčů Baníku ale nasvědčuje, že podobný scénář se opakovat nebude. Utkání 28. kola začíná na hodonínském zimním stadionu v 18 hodin.

Bobři ztrácejí na čelo tabulky šestnáct bodů

I díky několika zaváháním ostravské Poruby z posledních ligových zápasů se ztráta valašských hokejistů na vedoucí pozici smrštila na přijatelných šestnáct bodů. Bobři mohou ve zbytku sezóny ještě reálně pomýšlet na to, že by proklouzli na konci základní části přímo do semifinále play-off, kam postupují první dva celky východní skupiny. Druhý Hodonín má totiž pouze o jedenáct bodů více, což není za stávajícího formátu soutěže nedostižné číslo.

Družina kouče Weintritta momentálně na dálku soupeří o čtvrtou pozici s Novým Jičínem, na který ztrácí jen dva bodíky. V případě vítězství na hodonínském ledě by se mohli vyhoupnout před tohoto soupeře, Ďáblové totiž sehrají své středeční utkání na půdě silného Šumperka.

Vynikající posilou se ukazuje být brankář Michal Šurý, hodonínskému fanouškovi velice známé jméno. Vedení valašského klubu ulovilo sedmadvacetiletého brankáře na střídavé starty z prvoligového Vsetína. Šurý si drží vynikajicí úspěšnost zákroků vysoko nad devadesát procent. Nejvytěžovanějším brankářem soupeře je ale Lukáš Plšek, který hájil brankoviště hned ve dvanácti zápasech.Mužům s maskou pomáhají především obránci Michal Žák, Miroslav Mikel nebo Vladimír Váňa. Všechny tři zadáky zdobí jak znamenitá statistika plus/mínus, tak počet kanadských bodů.

Ofenzivní síla Bobrů již dávno nestojí na bratrech Vargových, prim hrají jiní hráči. Průměr větší než bod na zápas si drží zkušený Petr Dvořák (11+17) a také Jakub Pořický (14+14), za touto dvojicí je ovšem pořádně hluboká propast. Tomáš Brunec (7+7) figuruje na třetí příčce klubové produktivity se čtrnáctibodovým odstupem. Dáno je to také tím, že hned několik útočníků má do Valašského Meziříčí vyřízeny střídavé starty z prvoligových klubů, ať už je jsou to Vítkovice, Vsetín nebo Havířov.

Šňůru vítězných zápasů utnul až Šumperk

Bobři se do nedávna nacházeli ve vynikající formě, od posledního vzájemného duelu s Hodonínem si odnášeli body ve čtyřech utkáních z pěti. Nejprve na vlastním ledě smetli Opavu výsledkem 5:0, následně brali dva body za výhru nad Novým Jičínem po samostatných nájezdech a poté jednoznačně přehráli kopřivnickou Tatru v poměru 5:2.

Opravdový „majstrštyk“ se svěřencům trenéra Weintritta povedl na ledě vedoucího mužstva soutěže – ostravské Poruby. Právě v RT TORAX Areně jim začal dlouhá řada čtyř venkovních utkání v řadě. Ostravané drželi krok s Bobry pouze do 37. minuty, kdy za nerozhodného stavu 1:1 poslal Valachy do vedení vytáhlý útočník David Vítek. Od té doby hosté drželi otěže utkání pevně ve svých rukou a i za přispění skvěle chytajícího brankáře Šurého dotáhli tento těžký zápas do zdárného konce. Valašské Meziříčí porazilo Porubu přesvědčivě 6:2.

O víkendu čekal Bobry další těžký duel se šumperskými Draky, kteří před vlastními fanoušky toužili odčinit vysokou porážku 9:3 z hodonínského ledu. Domácí vstoupili do zápasu aktivněji, od druhé minuty vedli zásluhou Lukáše Králíka. Draci postupně navyšovali vedení, svůj výkon vystupňovali především ve druhé třetině, ve které se jim povedlo odskočit na rozdíl čtyř branek, což definitivně zlomilo odpor valašského celku. Po šedesáti minutách Šumperští slavili jednoznačnou výhru 8:1, čestný zásah hostí vstřelil zhruba v polovině zápasu Adam Hořanský.

177:136

Poznámka: Tabulka ukazuje statistiku vzájemných zápasů z pohledu Hodonína.

Drtiči jedou na střelecké vlně

Po výsledkově nepovedeném utkání proti porubským hokejistům (2:5) se Jihomoravané střelecky probudili. Nejprve před vlastními fanoušky zaskočili devíti brankami Šumperk, proti kterému do té doby nedokázali zvítězit. Po týdenním volnu čekala hráče Baníku nepříjemná cesta do Slezska, kde je hostila poslední Opava. Drtiči si na tamním stadionu otevřeli střelnici a nasázeli soupeři jedenáct gólů. Celkové skóre slováckého celku ze dvou posledních zápasů tak činí 20:4.

Slezané v sobotním utkání drželi se soupeřem krok pouze v první třetině. „Od druhé třetiny jsme měli fyzicky navrch a postupně se začalo čím dál víc projevovat naše síla. Odpor domácích podle mého zlomily naše branky z úvodu druhé třetiny ,“ pochvaloval si po zápase s Opavou hodonínský trenér Roman Čechmánek. Drtiči pod jeho vedením prohráli z osmi zápasů dvakrát a získali osmnáct bodů.

Přitom to není tak dávno, co hodonínské mužstvo zažívalo něco, co by jemně řečeno dalo nazvat herní krize. I proto Zbyněk Žabčík kvituje příchod kouče Čechmánka na jih Moravy. „Možná nás z toho dostala změna trenérů. Měli jsme krizi, ale to se ve sportu stává, ať už je to hokej, nebo vodní pólo. Snad jsme si to vybrali,“ doufá vsetínský odchovanec a zároveň vyhlíží nadcházející duel proti Bobrům. „Valmez má dobrý tým, jsou tam nějací kluci ze Vsetína. Od soupeře očekávám dobrý, velmi bojovný výkon. Budeme chtít navázat na předchozí povedený zápas a vyhrát,“ uzavírá Žabčík.

Věděli jste, že...?

• Drtiči i Bobři vyhráli z posledních pěti zápasů čtyřikrát
• Daniel Vaněk si v třech letošních zápasech připsal do statistik tři kanadské body (1+2)

323

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry / skóre / body. V porovnání brankářů jsou údaje řazeny v tomto pořadí: průměr branek na zápas / úspěšnost zákroků.

Sestavy z posledního utkání

SHK Hodonín: Kotvan (Haloda O.) - Mojžíš (A), Miklík, Haloda M., Hladiš, Žabčík, Kužílek - Matula, Peš (C), Sajdl (A) - Romančík, Vaněk, Vrána - Jurča, Charvát, Kadlec - Černohous, Sedlák.

HC Bobři Valašské Meziříčí: Plšek (40. Bechný) – Hejda, Mikel, Horyna, Varga, Báchor, Váňa, Nadymáček – Brunec (A), Hořanský, Varga M., Studený (C), Pořický, Pokorný, Kývala, Varga D., Dvořák, Martiník (A), Daněk, Dalajka.