Příprava byla nejhorší v celé existenci klubu. Chceme jít cestou rozumu a dávat šanci mladým hráčům, říká Janás

Příprava byla nejhorší v celé existenci klubu. Chceme jít cestou rozumu a dávat šanci mladým hráčům, říká Janás
čtvrtek 17.9.2020 | Redakce

H O D O N Í N - Mají za sebou nejhorší přípravu v historii klubu. Drtiči několik zápasů odehráli výrazně oslabení, s minimem hráčů. Podle toho také vypadaly výsledky. Trenér hodonínských druholigových hokejistů Tibor Janás společně s týmem těžké období zvládl a věří, že v dalších měsících bude lépe.

 
 
Mužstvo se doplnilo, na Slovácko přišli další šikovní mladíci. „Fanoušek musí pochopit současnou situaci. Po sportovní stránce chceme samozřejmě mít dobré výsledky a v sezoně dojít co nejdál, ale ne za každou cenu. Chceme jít cestou rozumu a dávat šanci mladým hráčům, za kterými stojíme,“ říká trenér Tibor Janás.

Start nové sezony ale komplikuje zdravotní stav hráčů, kvůli marodce klub z preventivních důvodů odložil úvodní domácí duel s Valašským Meziříčím. „Klukům přeji hlavně hodně zdraví, aby se jim dařilo. Po zdravotní i hokejové stránce nás čeká hodně těžká sezona. Věřím, že všichni skloubí práci, studium s povinnostmi v našem klubu. Společně uděláme maximum proto, aby byl hodonínský fanoušek alespoň částečně spokojený,“ prohlásil Janás.

Souhlasíte, že příprava na novou sezonu se vám moc nepovedla?

Je to tak. Příprava letos byla asi nejhorší v celé existenci klubu SHK. Začali jsme trénovat se slušným počtem hráčů. V úvodu nás bylo asi osmadvacet, ale týden před nástupem na led nebo i během přípravy na ledě postupně někteří kluci končili a odcházeli třeba za jinými a výhodnějšími nabídkami. Bohužel hned z prvního tréninku ze zdravotních důvodů odstoupil Miklík, Finsterle s Kobylíkem dali přednost Valašskému Meziříčí. Bohužel nemoci a zranění nás provází doteď. Každý trénink někdo odpadne. Nejenom ze zdravotních, ale i pracovních důvodů. V srpnu se nám běžně stávalo, že jsme museli rušit nebo odkládat přípravné zápasy. Do dvou z nich jsme dokonce museli nastoupit v nejmenším počtu třinácti, čtrnácti hráčů. Byli jsme opravdu rádi, že jsme se vůbec poskládali na utkání.

Nyní je ale situace z hlediska kádru lepší, ne?

Určitě. Současný tým se skládá ze dvou kvalitních gólmanů, deseti obránců a čtrnácti útočníků. Mužstvo jsme doplňovali průběžně. Někteří hráči, kteří byli u nás na zkoušce, ale nepřesvědčili, takže skončili a jiní s námi dál zůstávají. Minulý týden jsme s paní Gajošovou doplnili mužstvo o další kluky z Prostějova. Situace je mnohem příznivější. Věřím, že v sezoně budeme s kým hrát. V srpnu ale bude situace opravdu nejhorší v celé novodobé historii klubu. Jsme rádi, že už je to za námi a můžeme se soustředit na sezonu.

První zápas s Valašským Meziříčím je ale z preventivních důvodů odložen. Jste tomu rád?

Podle mě je to nejlepší možné řešení. Hned v pondělí to na některé kluky padlo, čtyři z nich onemocněli. I já jsem byl nemocný. Museli jsme zrušit středeční trénink. V tomto složitém období koronaviru nechceme riskovat a nic podcenit. Jsem rád, že to soupeř pochopil a vyšel nám vstříc. Zápas sehrajeme v jiném termínu. Vůbec nevím, co bude dál.

Pokud všechno dobře dopadne, odstartujete sezonu ve středu ve Znojmě. Souhlasíte, že to bude velký test pro Drtiče?

Určitě jo. Všichni víme, že máme jedno z nejmladších mužstev v soutěži. Dříve v Hodoníně nastupovali ostřílení borci, kteří měli cosi za sebou. Teď je cesta jiná, ale v době pandemie koronaviru asi pro nás nejpřijatelnější. Chceme pracovat s mladými kluky, na výsledky až tolik nehledíme. Chceme mužstvo budovat postupně, aby fungovalo a v sezoně se zlepšovalo. Samozřejmě nikdo nechce prohrávat, i my chceme být v tabulce co nejvíce nahoře. Ale abychom za každou cenu přiváděli drahé hráče, na to v tuto chvíli nemáme peníze. Rozpočet klubu je ponížený, navíc nevíme, co bude za měsíc. Soutěž může být stejně jako loni předčasně ukončená. Situace v Česku se zhoršuje, ruší se kulturní i sportovní akce. Proto chceme jít cestou rozumu a dávat šanci mladým hráčům. Stojíme za nimi. Na druhé straně od nich ale očekáváme nějaké výsledky. Když to nebude fungovat, poohlédneme se jinde. Hráčů je opravdu dost. Není problém někoho přivést, vyměnit.

Jakým stylem se chcete v sezoně prezentovat?

V týmu máme mladé kluky, které musíme trošku usměrnit. Ale nejsou to zase žádní nazdárci. Prošli extraligovými kluby, hráli nejvyšší mládežnické soutěže. Jsou mladí, draví, proto chceme vsadit na bojovnost, charakter, nadšení. Hlavně chci kluky posunout zase o něco dál, něco je naučit. Věřím, že společně s hrajícím asistentem Balánem i dalšími zkušenějšími kluky je usměrníme a výsledkem bude zajímavý mix, který sezonu odehraje slušně.

Tým by ale měli táhnout hlavně mazáci, že?

Je to tak. Spoléhám hlavně na Komínka, Balána, Romančíka, gólmana Kubáně. Dále je tady Miklík, Charvát. Ti by měli tvořit osu mužstva a být lídry týmu, udávat tón jak v ofenzivě, tak i defenzivní práci a společně tým táhnout.

Věříte, že vás v těžších chvílích podrží fanoušci?

Hodonínské fanoušky znám. Jsem rád, že i když je počet diváků nějakým způsobem omezený, mohou se na nás chodit dívat a fandit nám. Věřím, že nám zase pomohou. Ale je mi jasné, že buď lidi svými výkony a výsledky na stadion přilákáme, nebo je z něj vyženeme. Nic jiného v tom hledat nemůžeme.

Souhlasíte, že velkým favoritem druhé ligy je letos Znojmo?

Samozřejmě. Po ekonomické i profesní stránce klub nemá ve druhé lize konkurenci. Znojmo má zázemí, početný realizační tým, Hráče, kteří ještě loni nastupovali v EBEL lize. Nemá smysl to dál rozvíjet. Kdo hokeji rozumí a sleduje ho, že Orli musí soutěží jenom proletět. Na druhé straně ostatní týmy se na Znojmo budou chtít vytáhnout. Zápasy s ním budou jistými ukazateli výkonnosti. Pokud se nestane něco mimořádného, bez problémů postoupí do vyšší soutěž. Pokud je tedy nezastaví koronavirus. (úsměv)

Jak moc vás v přípravě na novou sezonu omezují a obtěžují různé nařízení a opatření?

Je to problém. V každém případě to všechny omezuje. Kluci to v hlavách mají. Nejsou profesionálové, chodí do školy,zaměstnání nebo třeba podnikají. Hokej berou pouze jako zábavu, odreagování od běžných starostí. Teď mají strach o svoji práci. Vědí, že se mohou kdekoliv nakazit. Nikdo nechce být v karanténě. Podle mě jsou opatření v Česku, které vláda dělá, správné, bohužel na sport mají velký dopad. Pokud se situace brzy nezmění a někdo nevynalezne lék nebo vakcínu, problémy nejen ve sportu, ale i v občanském životě tady s námi budou pořád.

Sportovní fanoušky minulý týden zasáhla zpráva o úmrtí Miloše Říhy. Jak na bývalého hráče a trenéra Hodonína vzpomínáte?

Jenom v dobré. Poznali jsme se už v devadesátých letech jako spoluhráči. Nastoupili jsme spolu v pár zápasech. Zatímco on byl mazák, já teprve začínal. Zažil jsem ho ale i v trénincích. Měl jsem na něj i osobní vazbu. Zažil jsem ho potom i jako trenéra. Při angažmá ve Lvu Popradu jsme ho potkal na tripu v Rusku. Měl jsem s ním i velice příjemný rozhovor. Tehdy mi řekl, že moji práci zná, že mě sleduje. Že to ale v životě jednoduché mít nebudu. (úsměv) Miloš Říha byl velká trenérská persona. V tomto státě jeden z posledních živočišných trenérů, jako byli Ivan Hlinka a je Vladimír Růžička.

 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. ZNO Znojmo 5 27:10 15
2. HOD Hodonín 6 21:18 12
3. KOP Kopřivnice 6 20:16 10
4. ZNS Žďár nad Sázavou 5 20:17 9
5. VEL Velké Meziříčí 2 8:8 3
6. OPA Opava 5 15:20 3
7. NJI Nový Jičín 5 10:19 3
8. VAL Valašské Meziříčí 4 11:24 2

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

Swietelski MetLife vista car Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro vinný dům repress gapa teza rybářská bašta lesnictví autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2021 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS