Trenér Janás: Chci hráče, kteří mají charakter, vztah ke klubu, a kteří své zájmy a statistiky dají ve prospěch týmu

Trenér Janás: Chci hráče, kteří mají charakter, vztah ke klubu, a kteří své zájmy a statistiky dají ve prospěch týmu
pondělí 3.8.2020 | Redakce

H O D O N Í N - Z pozice asistenta se posunul do role hlavního kouče. Trenér Tibor Janás bude mít v nadcházející druholigové sezoně největší zodpovědnost za výsledky i herní projev hodonínského týmu, který se v pondělí sejde ke společné přípravě.

 
 

Věrní příznivci Drtičů se těší na posily i první přípravné zápasy, otázka je, jak moc letošní ročník poznamená pandemie koronaviru a s ní spojené hygienická a hlavně ekonomická opatření. „Fanoušky v Hodoníně znám, takže vím, jaké mají představy o hráčích, ale v dnešní době, kdy se vlastně pořádně neví, jestli se vůbec bude hrát a zda partneři uvolní peníze do klubu. V době, kdy je covid-19 zase na vzestupu, je hodně složité někoho přivést,“ přiznává Tibor Janás. „Ekonomické problémy mají kluby v extralize i první lize, v naší soutěži budou také oddíly bojovat a hrát na hranici přežití. Musíme všichni žit v realitě toho, co se momentálně kolem nás děje. I tak ale chceme poskládat tým, který bude důstojně reprezentovat klub v soutěži,“ přidává někdejší vynikající obránce.

Když se na úvod vrátíme k minulé sezoně. Jak na ni s odstupem času vzpomínáte? Mrzel vás předčasný konec hodně?

K mužstvu jsem přišel až v průběhu sezony. Tým se tehdy nacházel na hranici postupu do play- off, nakonec se nám podařilo mužstvo dotáhnout ze čtvrtého místa po základní části do závérečné části sezony. Cíl jsme splnili, opět jsme se probojovali do play-off. Bohužel ve čtvrtfinálové sérii vyřazovací části s Valašským Meziřičím za stavu 2:1 na zápasy došlo k predčasnému ukončení sezony kvůli virovému onemocnění covid 19. Jak by dopadla celá série, je otázkou, která už zůstane nezodpovězená. I když jsme vedli 2:1 na zápasy, tak nám ve třetím utkání doma bez diváků Valašské Meziřičí ukázalo, že série by byla zřejmě hodně otevřená.

Vy jste se po minulém ročníku z pozice asistenta posunul na post hlavního kouče. Potěšila vás nabídka?

Měl jsem i jinou možnost. Mohl jsem jít do jiného klubu a vrátit se k práci s mládeží. Byl jsem touhle možností překvapený a dveře tam mám otevřené i v průběhu sezony. Mezitím jsem obdržel druhou nabídku z klubu SHK od Jany Gajošové. Pokud vše dopadne podle představ, zejména v otázce ohledně koronaviru a sezona se rozjede, tak zůstávám u Drtičů.

Za hrajícího asistenta jste si vybral Stanislava Balána. Byl vaše první volba? Nebude problém, že při zápasech nebude mít nikoho k ruce?

Standa byl pro mě jednoznačně první volba. Nepřipouštěl jsem si, že by se tak nestalo. V záloze jsem však mel i jiná jména, jsem ale rád, že je to tak, jak jsem si přál. Se Standou jsme domluvení. Bude mít v svoji roli a věřím, že vše zaklapne, jak má. Mám ještě volnou ruku ohledně doplnění realizačního týmu, tak uvidíme.

Novým kapitánem se stal Tomáš Komínek. Zvažoval jste i jiná jména?

Komín přesně splňuje mé představy o správném lídrovi týmu. Jeho asistenti budou Miklík a Finsterle. Jiné možnosti jsem neřešil. Byl jsem přesvědčený, že Tomáš mou nabídku vést tým přijme.

Tým se docela obměnil. Začněme odchody hráčů ...

Po skončení loňske sezony jsem začal skládat nové mužstvo a dávat dohromady hráče, které tu chci. Někteří bohužel skončili nebo měli nabídky s jiných mužstev. O některé kluky jsem naopak zájem neměl. Tak to ale v hokeji chodí. Nejvíce mě mrzí ztráta Horáka, který ukončil kariéru, a Ondry Ševčíka. Ten zřejmě zakotví v prvoligové Třebíči.

Kostra týmu a klíčoví hráči ale zůstali, že?

Kostra týmu byla daná už v období května. Následně jsme mužstvo doplňovali novými jmény a domluvili se i na klucích, kteří byli v týmu i v loňské sezoně. V srpnu všechno uzavřeme a vybereme dvacet hráčů plus dva brankaře, takže každý musí potvrdit to, co od něj očekáváme.

O jaké hráče stojíte?

Jednoduchá odpověď. O hráče, kteří mají charakter a ke klubu vztah. Kteří své osobní zájmy a statistiky dají ve prospěch celého týmu.

Už víte, jak bude vypadat spolupráce s extraligovým Zlínem?

Jsem rád, že spolupráce dostává určité parametry, které vyhovují oběma stranám. Máme zájem o mladé hráče. V sezoně jsme domluveni na klucích, kteří budou mít určitou kvalitu a budou na sobě dál pracovat. Loni to bylo trochu chaotické. Teď jsme ale domluvení a já jsem přesvědčený, že to má správný řád a spolupráce bude úspěšně fungovat.

Na marodce zůstává Dominik Matula. Jak to vypadá s jeho návratem na led? Bude k dispozici už v přípravě?

S Dominikem jsem dohodnutý. Hlavní je, ať se dá zdravotně dopořádku. Život není jen hokej. Dominik je mladý kluk, který má vše před sebou. U nás má po celou sezonu místo jisté. Když vše dopadne dobře a bude se cítit dal pokračovat v kariéře, může kdykoliv přijít a začít.

Co vás všechno v srpnu čeká? Na co se v přípravě zaměříte?

V srpnu budeme mít tréninky na ledě i na suchu. Využívat budeme samozřejmě i posilovnu. Na začátku nás čeká hlavně hrubá příprava a nabírání objemu. Domluvených máme sedm přípravných zápasů. Nic neobvyklého, co by hráči dříve nezažili nebo neabsolvovali, nás nečeká.

Co říkáte na los soutěže? Drtiči vstoupí do další sezony domácím zápasem s Valašským Meziříčím. Ve druhém kole jedete do Znojma ...

Los máme těžký, ale musíme se s tím popasovat. Určitě se na obě vstupní utkání těšíme. Od Znojma každý očekává rozjetou mašinu na body a dvouciferné výsledky. Určitě to je zpestření druhé ligy. Nás ale hlavně zajímá, jak vstoupíme do sezony my.

Souhlasíte, že Znojmo je favoritem číslo jedna? Může mu někdo konkurovat?

Ano. Znojmo je favorit naší skupiny i cele soutěže. Orli mají za cíl druhou ligu prolítnout. Očekávání jsou velké. Pro Znojmo to bude jiná soutěž než je EBEL Liga. Hráči tam jsou kvalitní, finančně jsou na tom nejlépe ze všech mužstev, takže vždy mohou tým doplnit kvalitním hráčem. Na druhé straně každý tým se proti nim bude chtít ukázat, podat maximální výkon, takže Orli nemohou nikoho podcenit.

S jakými cíli půjde do nové druholigové sezony Hodonín?

Nacházíme se v době koronaviru a v době, kdy je sport finančně omezený. Nechceme nic vykřikovat do světa ani mít velikášské plány. Jsme pokorní a stojíme nohama pevně na zemi. Hlavní je, aby hráči vše přestáli bez zdravotního omezení. Abychom sezonu ustáli i po ekonomické stránce. Cílem je udržet mužstvo na druholigové mapě i pro následující sezony. Pokud se dostaneme na pozice zaručující play-off, tak budeme spokojení.

Věříte, že sezonu nepoznamená obývaný koronavir?

Pandemie zasahuje do života všech lidí, nejen sportovců, takže to pro všechny bude zřejmě hodně náročné. Doufejme, že se odehraje celá sezona a nebudeme opět svědky jejího předčasného konce.

Byl byste hodně zklamaný, kdyby se zápasy musely hrát třeba bez diváků?

Hrát hokej bez diváku to ne! To jsme zažili loni s Valašským Meziříčím a byla to katastrofa.

V minulosti jste byl u založení klubu SHKM, v Hodoníně patříte mezi nejúspěšnější mládežnické trenéry. Jak hodnotíte vzájemnou spolupráci a vývoj mládeže ve městě?

Je to už spousty let. Vzpomínky na začátky jsou i po letech intenzivní. Bylo to zřejmě prozatím nejlepší a nejkvalitnější období mládežnického hokeje v Hodoníně v jeho novodobé historii. Byla zde nejkvalitnější top žákovská liga, extraliga dorostu. Žákovská mužstva jezdila na mistrovství České republiky a na turnaje republikové úrovně k nám do Hodonína jezdila nejkvalitnější týmy v daných věkových kategoriích. Dnes v klubu SHKM chybí víc kvalitních soutěží pro děti. Žáci by měli hrát na celorepublikové úrovni. Také je potřeba zkonsolidovat tým dorostu, aby našel stálé místo v soutěži, a družstvo juniorů posunout do vyšších pater soutěže. Spolupráce klubu SHK a SHKm je jen minimální.

 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. ZNO Znojmo 5 27:10 15
2. HOD Hodonín 6 21:18 12
3. KOP Kopřivnice 6 20:16 10
4. ZNS Žďár nad Sázavou 5 20:17 9
5. VEL Velké Meziříčí 2 8:8 3
6. OPA Opava 5 15:20 3
7. NJI Nový Jičín 5 10:19 3
8. VAL Valašské Meziříčí 4 11:24 2

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

Swietelski MetLife vista car Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro vinný dům repress gapa teza rybářská bašta lesnictví autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2021 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS