Ve středu jedou ven. Drtiči chtějí domácí triumf s Opavou potvrdit i na ledě posledních Moravských Budějovic

pondělí 17.2.2020 | Redakce, Foto: Jiří Zaňát

H O D O N Í N - Boje o co nejlepší pozici po základní části i výhodu domácího prostředí pro čtvrtfinále play-off druhé ligy vrcholí. Hodonínští hokejisté mají před sebou posledních pět zápasů. Nadcházející dva duely sehrají na ledě soupeřů. Už ve středu se Drtiči představí v Moravských Budějovicích, kde vyzvou poslední Žihadla. Favoritem jsou samozřejmě borci ze Slovácka, parta kouče Vybírala ale zápas rozhodně nevypustí, což ukázala i naposledy v derby proti Havlíčkovu Brodu. Duel 41. kola startuje v Moravských Budějovicích v 18.30.

Drtiči pojedou na utkání povzbuzení víkendovou výhrou nad Opavou. Trenéři Konečný s Janásem by uprostřed týdne měli mít k dispozici více hráčů než o víkendu.

Tabulkové postavení týmů i kvalita kádru velí Hodonínu zvítězit, naposledy ale Moravské Budějovice na jejich ledě udolali až v prodloužení. Tehdy padlo neuvěřitelných sedmnáct branek, podobnou přestřelku by si domácí fanoušci přáli i nyní. Příznivci Drtičů se spokojí i s méně góly, hlavní bude výsledek a tři body, které potřebují v boji o třetí místo.

Žihadla přežila existenční krizi, letos se ale trápí

Žihadla se ve skupině Východ od začátku sezony krčí na chvostu tabulky, tedy na posledním, devátém místě. Žihadla přežila existenční krizi, kdy tamní hokej téměř zanikl, ale vše nakonec dobře dopadlo. Moravské Budějovice vstoupily do nové éry, která přinesla omlazený kádr. Žihadla doposud vyhrála čtyřikrát, ale v několika utkáních svedla vyrovnané bitvy se silnými soupeři.

I páté derby vyznělo lépe pro Bruslaře

Loni na jaře sice Žihadla v play-off regionálního konkurenta ve všech třech případech přehrála, ale v nové sezoně se hraje podle jiné taktovky. Bruslaři potvrdili pozici druhého týmu tabulky druhé ligy skupiny Východ a i v pátém měření sil byli úspěšní. Velkou bitvu však rozhodli až slepenými góly v závěrečné třetině.

V derby padaly góly ve vlnách. Ta první přišla již krátce po polovině první třetiny. Procházkův neúspěšný blafák sledoval pečlivě Krutiš a vyražený puk poslal pod horní tyčku. Bruslaři odpověděli za dvě a půl minuty. Rychlou akci zakončil ekvilibristicky střelou vpádu Kadlec.

Druhé dějství se odehrávalo za herní převahy favorita, ale defenziva Žihadel na čele s výborným brankářem Davidem Vackem odolávala. Hosté na rozhraní druhé a třetí třetiny přišli kvůli disciplinárním trestům o Kadlece a Třetinu (do konce zápasu), ale jejich úsilí to nepoznamenalo. Právě v této fázi rozhodli zápas. Nejdříve se prosadil tečí Plachý, který nastoupil do soutěžního utkání poprvé od 30. října, a zanedlouho potrestal Brabcovo hákování v přesilovce doklepnutím Ludvík.

Pamětníci vedou produktivitu

Petr Krutiš i David Horký zůstali černožlutým barvám věrni i nadále, když píšou novou historii moravskobudějovického hokeje. Oba dva jsou na čele týmové produktivity. Nejvíce bodů má prvně jmenovaný, který nasbíral 45 bodů (13+32). Horký se pro změnu stará o góly svého celku, když za 24 utkání má průměr skoro gól na zápas (22+17). V obraně, co se bodů týká, se nejvíce daří Michalu Kruckovyčovi. Zadák Žihadel má na svém kontě čtyři trefy a devět nahrávek. Druhý v pořadí je Matýáš Šána, ten má bilanci 2+7. Mezi třemi tyčemi dostává nejvíce prostoru exslavistický gólman David Vacek. Maskovaný muž nastoupil do 30 zápasů.

Z bitvy nikdy neutíkám, říká znojemský odchovanec Procházka

Oporou mužstva je mistr extraligy a osobnost znojemského hokeje Milan Procházka. Dvaačtyřicetiletý veterán se dál prohání po druholigovém ledě v Moravských Budějovicích a předává zkušenosti mladým spoluhráčům. Od sportu si neodpočne ani ve volném čase. „Dávám si neustále nové výzvy, soutěživost mám v sobě,“ říká hráč s víc než pěti sty extraligovými starty.

Moravskobudějovické mužstvo letos tvoří převážně mladí hráči, které bývalý reprezentant řídí z pozice kapitána. „Ukazuji jim cestu, jak hrát, přistupovat k hokeji, tréninku nebo dodržovat životosprávu. Snažím se takticky radit, abychom uhráli aspoň pár zápasů. Záleží na nich, jestli si z toho něco vezmou, ale postupně si zvykají,“ uvádí Procházka, který v letošní sezoně zaznamenal sedm branek a osmnáct asistencí.

Jeho tým je poslední ve východní části druhé ligy a za pětatřicet zápasů získal pouhých patnáct bodů. „Jde o kvalitní soutěž, v níž je hodně zkušených hráčů. Je těžké ji hrát s mladým týmem. Bylo už pár okamžiků, kdy jsem si říkal, jestli má cenu pokračovat. Neskousnu žádnou prohru, snažím se ale najít na hře pozitiva a od nich se odrážet. Z bitvy prostě neutíkám,“ říká odhodlaně.

Představujeme soupeře …

Hockey Club Moravské Budějovice 2019

Počátky hokeje:  2019

Stadion:  Zimní stadion Moravské Budějovice (kapacita 1 350 míst)

Klubové barvy:  žlutá a černá

Trenér:  Miroslav Vybíral

HC Moravské Budějovice 2019  je český klub ledního hokeje, který sídlí v Moravských Budějovicích v Kraji Vysočina. Založen byl v roce 2005. Svůj současný název nese od roku 2019 po změně majetkové struktury klubu.Od sezóny 2012/13 působí ve 2. lize, třetí české nejvyšší soutěži ledního hokeje. Klubové barvy jsou černá a žlutá.

Historie ledního hokeje v Moravských Budějovicích

1919 –  zřízení kluziště na loukách pod Heřmanskými kopci pod hlavičkou místní vojenské posádky

1925 –  zřízení sokolského kluziště na městských sádkách 70. léta a 80. léta 20. století – neúspěšné snahy o vznik umělé ledové plochy a založení zimního stadionu ve městě

1995 – vznik prvních plánů na vybudování zimního stadionu v

2003 –  zahájeno jednání o vzniku prvního zimního stadionu ve městě

2005 –  dostavění a slavnostní otevření prvního zimního stadionu ve městě; v témže roce byl založen současný klub

2012 –  koupě druholigové licence od benešovského Lva

Poslední zápas soupeře

HC Moravské Budějovice 2019 – BK Havlíčkův Brod 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. Krutiš (Procházka, Horký) – 15. Kadlec (Ludvík, Kuchta), 44. Plachý (Voříšek), 46. Ludvík (Vala). Rozhodčí: Marek – Musil, Komínek. Vyloučení: 6:4, navíc Kadlec 10 minut a Třetina (oba Havl. Brod) 10 minut + do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 307.

Moravské Budějovice: Vacek – Šána, Šebesta, Bazala, Rafaj, Brabec, Trnka – Molnár, Procházka, Krutiš, Svoboda, Alexa, Sigmund, Hovsepyan, Horký, Sorger.

Havlíčkův Brod: Holík – Kulhánek, Kliment, Krejčí, Pospíchal, Benák, Vala, Dvořák – Mikeš, Třetina, Cachnín, Ludvík, Přidal, Voříšek, Plachý, Kuchta, Kadlec.

1. SUM Šumperk 40 211:89 103
2. OPA Opava 40 146:132 68
3. HBR Havl. Brod 40 148:133 67
4. HOD Hodonín 40 148:140 65
5. VAL Val. Meziříčí 40 138:123 64
6. KOP Kopřivnice 40 125:122 58
7. ZNS Žďár n/S 40 138:152 52
8. NJI Nový Jičín 40 118:165 45