Drtiči po parádním obratu míří na jih Čech. V Písku půjde o body i charitu

Drtiči po parádním obratu míří na jih Čech. V Písku půjde o body i charitu
pátek 14.12.2018 | Redakce

Jako první tým v letošní sezoně za tři body vyloupili sídlo Bobrů, nyní se pokusí uspět i na ledě Písku. Hodonínští hokejisté ve druhé lize válí, když zvítězili v posledních sedmi duelech a pomalu se dotahují na vedoucí Šumperk. Úspěšnou sérii se pokusí protáhnout na jihu Čech. Utkání 26 kola druhé ligy startuje v 17.30.

 
 

Písek je v tabulce jižní skupiny s jednatřiceti body čtvrtý. Poslední duel ale vůbec nezvládl. Jihočeši překvapivě snadno prohráli v Pelhřimově, který byl před středečním zápasem poslední, 0:5. Utkání bylo v úvodu vyrovnané. V první třetině měl několik gólových příležitostí Jan Sýbek, avšak skvělý domácí brankář Holík polapil všechny puky.

Ve druhé třetině otevřel skóre Martin Kosnar, který poslal pelhřimovské hokejisty do jednobrankového vedení. Osm minut před koncem druhé periody se prosadil Kohút. Písek srazila ještě jedna branka dvě minuty před koncem druhé části. Písek prohrával 3:0 a jeho trenér Karel Herr se rozhodl osm minut před závěrečnou sirénou odvolat brankáře Martina Hausera. Tento tah se však nepovedl podle představ a do konce zápasu přidal Pelhřimov dva góly. Prosadili se Grebenyuk a Kosnar.

Jihočeši spoléhají hlavně na góly borců z elitní formace. Kanadské bodování z útočníků vede Sýbek (19+17), za ním je Hučko (10+21). Z obránců nasbíral nejvíce bodů kapitán Parýzek (4+18).

Vedení Písku ovšem nemyslí pouze na hokej, ale také letos organizuje charitativní akci. Při sobotním mistrovském utkání druhé ligy mezi Pískem a Hodonínem budou moci fanoušci přispívat do připravených kasiček.

Výtěžek sbírky pak klub věnuje rodině vážně nemocného Šimona Šrámka z Písku, který trpí poruchou buněčného metabolismu. Ke sbírce se připojí hráči IHC Písek i partnerského týmu Sokol Radomyšl.

Šimonovi Šrámkovi bude v únoru deset let. Věnován mu bude také výtěžek ze vstupného z přátelského zápasu mezi Pískem a českou akademickou reprezentací, který se bude hrát v pátek 28. prosince.

PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE …

IHC Písek je český klub ledního hokeje, který sídlí ve městě Písek v Jihočeském kraji. Založen byl v roce 1990 po fúzi klubů VTJ Píseka JITEX Písek. Svůj poslední název nese od roku 2013. Od sezóny 2015/16 působí ve 2. lize, třetí české nejvyšší soutěži ledního hokeje. Klubové barvy jsou žlutá a modrá.Své domácí zápasy hraje na zimním stadionu Písek s kapacitou 4500 diváků.

Bruslařský klub v Písku vznikl už v roce 1876 a spolu se Sokolem se notně zasloužil sportovní uvědomění místních občanů. Když se do českých zemí roku 1892 poprvé dostaly hokejové hole, netrvalo pak na tehdejší poměry - a vzhledem k charakteru dobové novoty – ani příliš dlouho, než se toto sportovní vybavení objevilo i na jihu Čech. Co se týká přímo Písku, úplně první dochovaná písemná zmínka o nové hře (hokej se zrodil kolem roku 1875 v Kanadě) se nachází ve 47. čísle časopisu Otavan z roku 1902, který ji představuje a místnímu bruslařskému klubu doporučuje vzít v úvahu na valné hromadě.

Začátkem války se potom ze Zbraslavi do Písku přesunul jistý Karel Proche, jenž se časem ukázal jako velký propagátor nového sportu. Vlastnil dvě hokejové hole, s nimiž se také po zimách, které ledovým hrám příliš nepřály, vydal koncem roku 1917 na rybník Hánovec. Hokej se zalíbil a brzy už se po ledě proháněli se zahnutými větvemi další průkopníci, vesměs tenisté. Ti si brzy zakoupili pravé hokejky a po trénincích na Šarláku a na řece u plovárny čekal na odvážné písecké borce první zápas…

SK Písek, vzniklý roku 1910 sloučením Bruslařského a Lawn-tenisového klubu, rozšířil 15. listopadu 1924 po schůzi v hotelu Dvořáček (dnešní Otava) oficiálně své aktivity i na led. Byl ustanoven “hockeyový“ odbor, který se zařadil do českého hokejového svazu. Představitelé se zavázali zřídit jedno kluziště přímo na hokej. Rozvoji ledové zábavy tedy už nic nebránilo. Ve třicátých letech se pak v Písku proháněli kromě členů elitního SK také zástupci dalších klubů, jako byly SK Union, SK Slavoj, TC Orinoko, DSK Sokol a mužstvo složené ze studentů místních škol. Tyto týmy sice nedosahovaly kvalit SK, přesto je jejich přínos k propagaci hokeje na celém Písecku neocenitelný.

Klub IHC Písek vznikl v roce 1990 sloučením klubů VTJ Písek a JITEX Písek jako VTJ Jitex Písek. V roce 1994 klub postoupil do 1. ligy, kterou hrál až do roku 2005. V sezoně 2004/2005 totiž v prolínací baráži (kterou hrál v 1. lize potřetí) už neuspěl a sestoupil do 2. ligy. V sezoně 2009/2010 postoupil po 5 letech zpět do 1. ligy, ale v následující sezoně 2010/2011 tým skončil po nadstavbové části poslední (16.) a po neúspěšné baráži o 1. ligu, kde celek obsadil poslední 5. místo, opět sestoupil. Ovšem klub odkoupil licenci na 1. ligu od HC Vrchlabí a poté, co byla 15. července 2011 práva na odkoupení licence schválena předsedou ČSLH Tomášem Králem, nastoupil v sezoně 2011/2012 opět v 1. lize. Po finančních problémech momentálně IHC neúspěšně usiloval o postup z krajské ligy do 2. národní hokejové ligy. To se mu podařilo v sezóně 2014/2015. V následujících dvou ročnících se písecký tým vždy prokousal do druholigových vyřazovacích bojů.

Název klubu

1990 – VTJ Jitex Písek (Vojenská tělovýchovná jednota Jitex Písek)
1993 – HC Jitex Písek (Hockey Club Jitex Písek)
1997 – IHC Písek
2009 – IHC KOMTERM Písek
2013 – IHC Písek

Poslední zápas soupeře …

HC Lední Medvědi Pelhřimov – IHC Písek 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 25. Kosnar (Kasalý, Kohút), 33. Kohút (Grebenyuk), 39. Grebenyuk (Kasalý, Kohút), 56. Grebenyuk, 57. Kosnar (Selickis). Rozhodčí: Ondráček - Roupec, Šimánek.
Pelhřimov: Holík (Urban) – Kříž, Jonáš, Kohút, Krtek, Kasalý D. – Kaminsky, Bezděk, Votápek, Svoboda, Grebenyuk, Kasalý F., Piš, Sigmund, Adam, Kosnar, Selickis
Písek: Hauser (Buchta) – Turek, Suda, Parýzek, Červinský, Houdek, Hanus – Hučko, Šuhaj, Sýbek, Polata, Volf, Marcilis, Strnad, Matějka, Novotný, Novák

Soupeř pohledem trenéra …

„Čeká nás opět neznámý soupeř z druhé skupiny, se kterým hrajeme vůbec poprvé. Čeká nás celodenní zájezd. Do Písku vyrážíme už o půl desáté. Druhá skupina je velmi nevyzpytatelná . Vždyť Písek v posledním zápase vysoko prohrál v Pelhřimově. Očekávám nějaké změny, doma bude chtít soupeř vyhrát. My jedeme do jižních Čech s pokorou a s odhodláním navázat na předcházející povedené zápasy. Chceme vycházet ze zabezpečené obrany, hrát hlavně dobře do obrany. Věřím, že z protiútoků nějaké góly dáme a zvítězíme. Nálada je dobrá, chlapci jsou zdraví a správně nabuzení další těžké utkání zvládnout. Snad se jim to povede.“

Trenér SHK Hodonín Ivan Dornič 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. SUM Šumperk 40 211:89 103
2. OPA Opava 40 146:132 68
3. HBR Havl. Brod 40 148:133 67
4. HOD Hodonín 40 148:140 65
5. VAL Val. Meziříčí 40 138:123 64
6. KOP Kopřivnice 40 125:122 58
7. ZNS Žďár n/S 40 138:152 52
8. NJI Nový Jičín 40 118:165 45
9. MBU Mor. Budějovice 40 105:221 18

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

tespra Swietelski vista car MetLife Hotel Krystal Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro bytová správa vinný dům repress abprint gapa lesnictví teza rybářská bašta autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Vinný sklep Hotelu Krystal Domi Baterie Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2020 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS