Drtiči míří na Vysočinu. Uhasí ve Žďáru nad Sázavou rozjeté plameny?

Drtiči míří na Vysočinu. Uhasí ve Žďáru nad Sázavou rozjeté plameny?
pátek 16.11.2018 | Redakce

Před hodonínskými hokejisty, kteří naposledy doma ztratili výborně rozehraný zápas se Šumperkem, je další náročná zkouška. Drtiči v dalším kole druhé ligy čeká rozjetý Žďár nad Sázavou. Těžký zápas na ledě vedoucího týmu skupiny Jih začíná v 17.30.

 
 

Zatímco hodonínským hokejistům to letos příliš nejde a momentálně se nacházejí až na předposledním šestém místě, hráči Žďáru jsou po čtyřech výhrách v řadě v pohodě. Plameny pod vedením známého trenéra Michala Konečného, který předtím dlouho trénoval sousední Břeclav, válí a po sedmnácti kolech s osmibodovým náskokem vévodí své druholigové skupině. V posledním zápase Žďár nad Sázavou doma jasně přehrál Pelhřimov. Lední medvědi po porážce 2:6 znovu spadli na dno tabulky.

Celky z Vysočiny v tomto ročníku na sebe narazily již potřetí a jejich vzájemný souboj i tentokrát skončil šestibrankovou výhrou žďárských Plamenů. „Bylo to jednoznačné utkání. Soupeř nás školil jednoduchostí v naší třetině. Nemohu klukům upřít snahu, ale na soupeře jsme prostě neměli,“ zhodnotil derby kouč Pelhřimova Marek Melenovský.

Domácí poslal do vedení v 6. minutě Wasserbauer, o dvě minuty později bleskově zúročil přesilovou hru tečující Pleva 2:0. Spoustu dalších příležitostí Plameny nevyužily, ve 25. minutě tak přišel trest z hole Plachého.

Hokejisty Žďáru však snížení spíše povzbudilo a svoji převahu v dalším průběhu ještě zvýraznili. „Po celých šedesát minut jsme působili velice aktivně, náš výkon jsme navíc ozdobili spoustou pohledných akcí, z tohoto pohledu jsem určitě spokojený. V některých předešlých utkáních jsme si vybrali slabší chvilku, což se v tomto utkání nestalo, náš výkon mě proto potěšil,“ řekl trenér Plamenů Michal Konečný.

V dresu hostů si obnovenou premiéru odbyly opory minulých sezon Miroslav Kopic a Tomáš Plachý. „Oba nehráli půl roku. Bude jim ještě nějakou dobu trvat, než se dostanou do optimální herní pohody, ale ukázali, že pro nás budou přínosem,“ komentoval jejich výkon Melenovský.

Nejproduktivnějším hráčem Žďáru nad Sázavou je útočník Lukáš Bureš, který v sedmnácti zápasech nasbíral dvacet bodů. Nejlepším střelcem je s patnácti góly Tomáš Franek. Bodování obránců vévodí Jakub Peslar, který hrál také v Hodoníně.

Představujeme soupeře …

SKLH Žďár nad Sázavou je český klub ledního hokeje, který sídlí ve Žďáru nad Sázavou v Kraji Vysočina. Založen byl v roce 1939. Svůj současný název nese od roku 2003. Od sezóny 2008/09 působí ve 2. lize, třetí české nejvyšší soutěži ledního hokeje. Klubové barvy jsou červená a černá.

Od roku 1993 do roku 2002 hrál žďárský klub druhou národní ligu. V roce 2002 odkoupil licenci na 1. ligu od krachujících Rosic. Hned v následujícím ročníku ovšem prodal svoji prvoligovou licenci Kometě Brno. Klub hrál poté 2. ligu až do roku 2007, kdy prodal práva na soutěž Kutné Hoře. Hned v následujícím roce se však klubu podařilo znovu postoupit z krajského přeboru do 2. ligy.

Své domácí zápasy hraje na zimním stadionu Žďár nad Sázavou s kapacitou 4 000 diváků.

První utkání v ledním hokeji uskutečnili žďárští fotbaloví dorostenci v únoru 1936 proti svým vrstevníkům z SK Přibyslav. Člen výboru tehdy ustaveného SK Město Žďár, strojvedoucí Václav Hlávka, prosadil hokej jako doplňkový zimní sport. Hokejové mužstvo se ustavilo v zimě 1938 – 39, kdy byl sehrán první oficiální zápas proti celku Skautů z Nového Města na dnes již zaniklém rybníku Druhák u Starého nádraží. Po zrušení SK v roce 1941 vznikl AFK Město Žďár, který se účastnil soutěží II. třídy západomoravské župy. Jeho kádr tvořila především parta nadšenců z Horní ulice.

V poválečných letech se hrál hokej pod hlavičkou Sokola, od roku 1949 pod názvem Sokol Žďass. Reorganizace tělovýchovy a sportu vedla v roce 1952 k založení Spartaku, do kterého však hokejisté, zaměstnaní tehdy většinou ve stavebnictví, odmítli vstoupit. Založili vlastní jednooborový klub Tatran, který si vybudoval kluziště na místě zrušeného menšího rybníka pod Horňákem. Tak vznikl proslulý Rybníček. Od sezóny 1952 – 53 se hrála krajská soutěž a od sezóny 1955 – 56 krajský přebor tehdejšího Jihlavského kraje.

Pod hlavičku Spartaku přešli hokejisté až v roce 1956. Souběžně ve městě působil také celek Spartaku Tokoz.

V letech 1960 – 65 hrál Spartak se střídavými úspěchy I. třídu a přebor Jihomoravského kraje. Následovala léta sestupů a postupů mezi oblastním a krajským přeborem až do sezóny 1972 – 73. Po celou tu dobu se hrálo na Rybníčku. Tehdy přijal klub nový název – TJ Žďas. Postup do jihomoravské divizní soutěže a vybudování zimního stadiónu, který zahájil provoz na podzim 1974, odstartovaly velký hokejový vzestup. Sezóna 1975 – 76 přinesla postup do celomoravské divize a po reorganizaci soutěží od sezóny 1977 – 78 se uskutečnil sen předchozích hokejových generací. Celek mužů, posílený především veterány z brněnského Ingstavu, vybojoval postup do II. národní ligy a v následujícím roce do I. národní ligy, druhé nejvyšší soutěže v republice. V té působili žďárští hokejisté po čtyři sezóny. V daném období se také výrazně rozvinula práce s mládeží, která přinesla výsledky až o něco později.

Ve složitých ekonomických a ze strany ČSLH náročnějších sportovně technických podmínkách se soutěž nepodařilo udržet. Žďárský hokej pak prošel krizí, která vyvrcholila na jaře 1985 sestupem do krajského přeboru. Toto extempore však trvalo pouze jedinou sezónu a tak od roku 1986 hráli naši hokejisté nepřetržitě ve druhé lize, kde působili střídavě v různých skupinách, podle často se měnících přístupů svazu k organizaci soutěží. Další problémy přišly v první polovině 90. let v souvislosti s pronájmem ZS soukromé firmě a změnou postoje a.s. Žďas k podpoře sportu. Od sezóny 1994 – 95 se hrálo pod názvem HC Žďár a počátkem nového století bylo dosahováno dobré umístění, včetně účasti v play-off 2. ligy. Celkově úspěšné období ještě zvýrazněné úspěchy mládežnických celků přerušil příchod HC Senators do našeho města.

Vidina vyšší soutěže ovlivnila vedení klubu a byla pochopitelně příjemná i představitelům města a veřejnosti. To vše se ovšem dělo na úkor stávajícího kvalitního seniorského týmu a na konci skandální sezóny 2002 – 03 bylo postavení hokeje silně otřeseno. V kombinaci se spory a využití financí a následným vypovězením pronájmu zimního stadiónu HC Žďár vznikla složitá situace, která gradovala nutností oddělení mládežnického hokeje a zadlužením HC. Přes tyto potíže obnovené mužstvo dokázalo na ledě druholigovou příslušnost uhájit.

Prodejem licence 2. ligy a založením nového Sportovního klubu ledního hokeje (SKLH), začalo nové složité období poznamenané dozníváním neúspěchů a sporů právě uplynulých let.

Prvním krokem bylo vítězství v krajském přeboru a úspěch v kvalifikaci, čímž SKLH hned v první sezóně po prodeji licence dosáhl návratu do 2.ligy pro sezónu 2008-2009. Pro žďárský hokej je navíc potěšující fakt, že toho bylo dosaženo téměř výhradně s vlastními odchovanci.

Od sezóny 2008-2009 je SKLH Žďár nad Sázavou opět pravidelným účastníkem 2.ligy. Největšího úspěchu za posledních 25 let dosáhly Plameny v sezóně 2017-2018, kdy obsadily 2.místo v základní části a pomyslné stříbrné medaile si žďárští hokejisté pověsili na krk i po semifinále play-off.

Název klubu

1939 – SK Město Žďár (Sportovní klub Město Žďár)
1941 – AFK Město Žďár
1945 – Sokol Žďár
1949 – Sokol Žďas Žďár nad Sázavou
1956 – TJ Spartak Žďár nad Sázavou (Tělovýchovná jednota Spartak Žďár nad Sázavou)
1973 – TJ Žďas Žďár nad Sázavou (Tělovýchovná jednota Žďas Žďár nad Sázavou)
1994 – HC Žďár nad Sázavou (Hockey Club Žďár nad Sázavou)
2002 – HC Senators Žďár nad Sázavou (Hockey Club Senators Žďár nad Sázavou)
2003 – SKLH Žďár nad Sázavou (Sportovní klub ledního hokeje Žďár nad Sázavou)

Poslední zápas soupeře …

SKLH Žďár nad Sázavou – HC Lední medvědi Pelhřimov 6:2 (2:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 6. Wasserbauer (Kunstmüller, Hasoň), 8. Pleva (Bureš), 29. Franek (Stehlík, Pleva), 36. Kovářů (Pleva, Kolda), 53. Gregar (Kovářů), 59. Hasoň (Wasserbauer, Kunstmüller) – 25. Plachý (Kopic), 53. Votápek (Plachý).
Rozhodčí: Antonín – Klouda, Křivohlavý. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 647. Střely na branku: 42:25 (12:6, 17:6, 13:13). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1, 5:2, 6:2.

Žďár nad Sázavou: Sláma – Kolda, Půža, Koželuh, Lojek, Pleva, Hort, Peslar – Gregar, Kovářů, Prokš, Kunstmüller, Bureš, Krupka, Jícha, Kuřítko, Hasoň, Franek, Stehlík, Wasserbauer

Pelhřimov: Holík – Oščádal, Kohút, Mejzlík, Kasalý F., Port, Pospíchal, Kasalý D., Patočka, Hadrava Martin, Heinrich, Vysloužil, Kopic, Votápek, Plachý, Hadrava Marek, Kadlec

Soupeř pohledem trenéra …

„Víme dobře, kam cestujeme. Jedeme k prvnímu mužstvu druhé skupiny. Do Žďáru cestujeme s pokorou, ale určitě ne s poraženeckou náladou. Pokusíme se o silného soupeře zaskočit. Chceme domů přivést nějaké body, i když to nebude jednoduché. Máme zraněné hráče. Uvidíme, v jaké sestavě nastoupíme. Věřím, že dáme do kupy alespoň tři pětky. Chceme udělat věrným fanouškům radost a zároveň chceme odčinit domácí prorážku se Šumperkem. Poslední zápas, který nás nesmírně mrzí, jsme si důkladně rozebrali. Hráli jsme sedmnáct minut v oslabení. Každý hráč si musí uvědomit, že jsme si zápas prohráli vlastními fauly sami. Vyloučení nás stojí spoustu sil. Když chceme být úspěšní, musíme hrát důsledně, ale čistě. A každý musí začít sám u sebe. Disciplína je totiž základ. To ví každý.“

Trenér SHK iClinic Hodonín Ivan Dornič 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. SUM Šumperk 38 200:88 97
2. HBR Havl. Brod 38 144:125 66
3. OPA Opava 37 134:127 61
4. HOD Hodonín 37 139:131 60
5. VAL Val. Meziříčí 37 129:113 59
6. KOP Kopřivnice 39 124:116 58
7. ZNS Žďár n/S 37 122:144 46
8. NJI Nový Jičín 38 112:154 45
9. MBU Mor. Budějovice 37 101:207 15

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

tespra Swietelski vista car MetLife Hotel Krystal Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro bytová správa vinný dům repress abprint gapa lesnictví teza rybářská bašta autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Vinný sklep Hotelu Krystal Domi Baterie Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2020 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS