V rozehrané soutěži chceme mužstvo doplňovat směrem k play-off, říká sportovní manažer Drtičů Janás

V rozehrané soutěži chceme mužstvo doplňovat směrem k play-off, říká sportovní manažer Drtičů Janás
čtvrtek 1.11.2018 | Redakce

Hodonín – V hokeji toho prožil spousty. Ať už jako hráč nebo trenér. Nyní se bývalý poctivý obránce Tibor Janás sžívá s novou rolí. V druholigovém Hodoníně vykonává funkci sportovního manažera. Hráčům i realizačnímu týmu, jehož je jako asistent trenéra nedílnou součástí, vytváří co nejlepší podmínky na práci. Na ledě i střídačce je pravou rukou hlavního kouče Ivana Dorniče, jinak sleduje případné posily. „Chceme navázat na nejlepší ročníky klubu SHK. Mít pokoru ke klubu i k fanouškům a hrát hokej, který přitáhne diváky do ochozů. Naším cílem je co nejlepší umístění v soutěži,“ říká v rozhovoru pro klubový web někdejší trenér mládežnického týmu Lev Poprad.

 
 

Nedávno jste se stal novým sportovním manažerem Drtičů. Váhal jste nad nabídkou dlouho?

Nabídka na funkci sportovního manažera nebyla ze dne na den, ale dlouhodobějšího rázu. Po zvážení cele situace ve sportovní sekci v klubu a jednáních s paní Gajošovou, hlavním trenérem Ivanem Dorničem a sponzorem SHK iClinic Hodonín jsem se rozhodl nabídku přijmout.

Co všechno máte nyní v klubu na starosti?

Obsahem mé práce pro klub je celková sportovní agenda. Mezi hlavní činnost patří vytváření co nejlepších podmínek hráčům SHK, jak jednotlivcům tak kompletního mužstva včetně realizačního týmu. Dál mám na starosti změny v hráčském kádru, disciplinární a prémiový řád mužstva.

Jak moc těžké je přivést hráče do druholigového klubu?

Vše souvisí od finančních možností klubu na portfoliu volných hráčů na trhu nebo možných posil z jiných klubů na přestup nebo hostování. Vše koresponduje s finanční nabídkou a poptávkou na trhu a ekonomických možnostech. My jdeme cestou poctivých pracovitých kluků, kteří budou tvořit partu hráčů, která má cíl a dokáže své osobní statistiky a ego potlačit nebo dát ve prospěch mužstva. Není důležité mít v týmu superhvězdy, které v kritických chvilkách selžou, nebo nepodřídí své zájmy ve prospěch klubu a mužstva.

Má Hodonín na hokejové mapě stále velké jméno a zvuk?

O tom vůbec nepochybuji. Máme hokejovou tradici. Kluky, kteří jsou odchovanci klubu a hrají nejvyšší soutěže v Česku. Někteří z nich v Hodoníně nastartovali svoji super hokejovou kariéru. Trenéři, jenž prošli Baníkem SHKm či SHK, byli a jsou v zahraničních soutěží a dokonce nyní i v reprezentaci České republiky. Nemá smysl všechny jmenovat, protože by to byl dlouhý soupis těch, kteří tvořili tvář Hodonína na hokejové mapě od dob Slovanu, Dukly, Baníku a SHK.

Někteří fanoušci vyčítají vedení klubu neustálé změny v kádru, časté odchody a příchody. Není to komplikace, když hráči stále rotují?

Právě proto se udály v klubu změny na postu manažera, aby se v klubu nastavil princip předsezonní skladby a výběr hráčů tak, aby trenéři mohli pracovat s jádrem mužstva z minulé sezony a vždy jen doplňovali prověřené hráče na jednotlivé posty a nezkoušeli kluky pochybných kvalit od různých skautů, agentů nebo tatínků. Tímhle věcem je konec. Bude se zde pracovat s mužstvem tak, aby byla koncepce mužstva spojena s koncepcí trenérů a sportovního manažera. Chceme předejít tomu, co se tu odehrávalo v období od srpna do září. V rozehrané soutěži chceme mužstvo jen doplňovat směrem k play-off.

Je ve hře i užší spolupráce s některým z extraligových nebo prvoligových klubů jako tomu bylo dřív, nebo chcete jít svojí cestou?

Jsme v situaci, kdy extraligová mužstva mají již své oficiální farmy v první lize, takže může dojit jen ke spolupráci na bázi hráčské. To je stav, který musíme brát momentálně za nejvíce reálný. Na užší spolupráci rozhodně navázat chceme, jelikož víme, že to je cesta, jak dosáhnout zkvalitněni hokeje v Hodoníně.

Právě máte určitě hodně. Baví vás to více v kanceláři, na střídačce nebo na ledě s týmem?

Vždy jsem stál a řídil mužstvo na ledě nebo byl součásti mužstva jako asistent, ale s přibývajícími lety je větší teplo v kanceláři než na ledě. (smích). Určitě touha být s kluky při tréninku a v zápasech je adrenalin a to, co vás na kolektivním sportu přitahuje a dělá šťastnějším. Na druhé straně manažerská zkušenost mě láká taky. No uvidíme.

I nadále zůstáváte asistentem trenéra Dorniče. Jak máte rozdělené kompetence, jaké máte úkoly?

Jsem rád, že mohu Ivanovi dělat asistenta. Pamatuji si na Ivana, když ještě hrál za Vsetín první ligu. Byl kapitánem, hrál první lajnu v centru a měl neuvěřitelně velké céčko na dresu. (smích) Ivan je hlavní trenér a mužstvo vede v tréninku. Při zápasech má na starosti útočníky, já obránce. Všechno spolu konzultujeme a vhodně se doplňujeme. Máme na hokej, mužstvo a věci okolo hokeje podobný názor. Samozřejmě někdy se v určitých věcech lišíme, ale vždycky najdeme společnou cestu, jak situaci vyřešit ve prospěch hráčů.

Právě obranná hra Hodonín v minulých sezonách nejvíce trápila. Jak vidíte současnou defenzivu SHK?

Obranná hra mužstva vychází z nastavení systému hry celého týmu nebo jednotlivých formací. Je to součinnost a spolupráce obránců s útočníky a naopak. Pokud nedochází k plnění povinností v defenzivní činnosti, pak dochází k přetížení obrany a následným problémům. Samozřejmě obránci jsou poslední instance před brankářem, a pokud bek udělá chybu, jde to za ním. Na druhé straně někdy celá situace začíná u neplnění obranných povinnosti útočníků. Máme v mužstvě beky, kteří si odehrají své a máji již zkušenosti z důležitých utkáni. Ale pak také obránce, kteří jsou v začátcích své kariéry a někdy jim scházejí zkušenosti. Ty získají právě tím, že budou cítit důvěru trenérů a budou pravidelně nastupovat.

Sháníte pořád nějaké obránce?

Ano. Obránce hledáme. Chceme obranu posílit pravě o chybějící zkušenosti a mužstvo vhodně doplnit.

Dá se vůbec na minulé období navázat a vrátit do Hodonína euforii a nadšení z hokeje?

Je to velmi složité. Dnes je jiná doba. Je spousta aktivit, možností a lidé mají různé zájmy nejenom hokej, tudíž fanoušek může navštěvovat i jiné sporty, akce. Euforie hokeje devadesátých let, kdy do Hodonína chodilo kolem 3 500 až 5 000 diváků a někdy i více, to by chtěl snad každý, ale byla to porevoluční doba plná dobré nálady a ta se přenášela na utkání. Diváci měli možnost v té době sledovat spousty výborných hráčů v dresu Baníku.

Vy jste řadu let působil i u mládeže. Jak moc je práce se současnými mladými sportovci náročná? Nechybí současné generaci větší zápal, ambice, chuť něčeho dosáhnout?

Je pravda, že práce s mládeží je rok od roku složitější. To, co se děje ve školství, úzce koresponduje s problémy ve sportu. Ambiciózní rodiče, děti bez pokory k trenérům, věčné zasahováni rodičů do tréninkového a zápasového procesu… Děti nemají všeobecné sportovní dovednosti. Navíc ubývá kvalitních trenérů, kteří by prací s mládeží obětovali svůj volný čas. Navíc hokej je nákladný sport. Tím přichází o talentované hráče, kteří si prostě nemohou dovolit koupit brusle, výstroj. Problému má hokej víc než dost...

Vy jste si vyzkoušel i zahraniční angažmá. Jak na působení v Popradu vzpomínáte?

Vzpomínky jsou jenom pozitivní. Bylo to výborná soutěž, našel si spousty přátel a hlavně nasbíral zkušenosti. KHL je nejlepší soutěž v Evropě. Měl jsem možnost být v mužstvu s hráči, jako jsou Sekáč, Šulák, Mráz, Ježek, Jank. Ti všichni hráli nebo hrají NHL, KHL nebo extraligu. Beru to za velkou zkušenost. Výchova hráčů tam byla na úplně jiné úrovni než v Česku.

Chybí podle vás český tým v KHL?

Určitě by bylo zajímavé, kdyby nějaké české mužstvo nastupovalo v KHL. Určitě by to byla dobrá propagace českého hokeje v Evropě. Otázkou je, kdo by to financoval. Náklady na sezonu jsou astronomické. Po sportovní stránce by to však byl jednoznačně přínos. Divácký zájem by byl veliký.

Znojmo, kde jste rovněž působil, hraje EBEL Ligu. Jaký názor máte na tuto soutěž?

EBEL liga je zajímavá soutěž. Není tak svázaná systémem a taktikou jako třeba česká extraliga. Patří však k tomu nejlepšímu, co může evropský hokej momentálně nabídnout. Hraje se v ní útočný hokej. Je to hodně o bruslení, dohráváni osobních soubojů. Hokej rozhodně má svou kvalitu. Vždyť v EBEL lize nastupuje spousta kvalitních hráčů a reprezentantů z Evropy, Ameriky nebo Kanady. 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. ZNO Znojmo 1 4:2 3
2. ZNS Žďár nad Sázavou 1 2:1 3
3. OPA Opava 1 1:2 0
4. KOP Kopřivnice 1 2:4 0
5. HOD Hodonín 0 0:0 0
6. NJI Nový Jičín 0 0:0 0
7. VAL Valašské Meziříčí 0 0:0 0
8. VEL Velké Meziříčí 0 0:0 0

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

Swietelski MetLife vista car Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro vinný dům repress gapa teza rybářská bašta lesnictví autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2020 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS