Osudy hokeje v Hodoníně - 41. část (SHK Hodonín - 10. díl)

Osudy hokeje v Hodoníně - 41. část (SHK Hodonín - 10. díl)
úterý 2.5.2017 | Jan Hochman

Díky ochotě autorů knihy nesoucí název "Osudy hokeje na hodonínsku - 75 let hokeje v regionu", pánů Ivo Cencingera a Edy Mezery, Vám můžeme přinést historii hokeje nejen ve městě Hodoníně, ale i v okolních městech, vsích či vesničkách od samého počátku tohoto krásného sportu na Hodonínsku. Dnes budeme pokračovat 40. kapitolou.

 
 

Druhá liga a nejmladší trenér

V roce 2004 hokejisté SHK Hodonín naskočili před svým druholigovým debutem na led už začátkem srpna, a nemuseli tak jako v předchozích třech letech dojíždět do Břeclavi. Zasloužilo se o to již zmíněné pořádání turnaje juniorských reprezentací Junior U18 Cup. Na trenérských postech u seniorského týmu došlo k rošádě mezi kolegy Šiflem a Čajkou, kteří v tomto roce poprvé k návratu lákali už i mnohem mladší a herně vyspělejší hodonínské odchovance a rodáky. Naopak do přípravy již nenastoupili gólman Petr Vlašánek, útočník Petr Krupica a obránci Aleš Surý se Stanislavem Vlašicem, vojenskou službu na Slovensko odešel plnit Radoslav Volek, spolupráci s SHK po třech letech ukončil Josef Duchoslav. Doslova šokem pro všechny příznivce pak byla zpráva, že po neshodách s vedením SHK v závěru přípravy odevzdali hokejovou výzbroj útočník Tomáš Kočvara a obránce Tibor Janás.

Drtiči v přípravných zápasech prohrávali, po dlouhém a nervózním čekání se konečně zrodila první výhra doma nad Trnavou, nováčkem I. slovenské ligy. Starosti měl především nový hlavní trenér Otakar Čajka, který se z hráče a asistenta stal nejmladším druholigovým kormidelníkem. SHK nemohlo angažovat zkušeného kouče, čtyřiatřicetiletý Čajka byl ale nejen vlastníkem potřebné B licence, ale i zdravého sebevědomí. Nově tvořený tým ho spolu s asistentem Arnoštem Šiflem podržel nad vodou doslova za pět minut dvanáct, když nečekaně dokázal pár dnů před startem ligy vyhrát kvalitně obsazený turnaj ve Šternberku.

Vstup do třetí nejvyšší české soutěže nebyl ale podle představ funkcionářů a příznivců. Po dvou prohrách a dvou bezbrankových remízách se Drtiči konečně radovali z výher nad Kroměříží a Velkým Meziříčím. Ty především uklidnily fanoušky, kteří už neúspěch házeli na hlavu mladého trenéra. Další kola již přinesla vyrovnanější výsledky, přičemž lahůdkou byl poslední zápas roku. Na hodonínský led přiletěli Jestřábi z Prostějova, ovšem dravost a agresivita kupodivu nepatřily vedoucímu celku tabulky, nýbrž jeho hostiteli, který po skvělém výkonu vyhrál zcela jednoznačně 4:0, čímž upevnil svoji pozici v první osmičce. O nádherné branky se postarali Balabán, Šťastný, Zapletal a Baranek.


V play off lepší Blansko

Ještě pár kol před koncem nadstavby druholigové východní skupiny držel celek SHK solidní pátou příčku. Tu ale po rozháraných výkonech způsobených mimo jiné i enormní marodkou neudržel, a v úvodních bojích vyřazovací části ho tak čekalo zkušené a především sehrané Blansko. To už bylo nad jeho síly a Drtiči si tak do kolonky své první druholigové sezony připsali velmi solidní sedmou příčku. Mnohem důležitější však bylo, že klub neměl sestupové starosti a udržel se v komplikovaně nabyté třetí nejvyšší soutěži.

Soupiska SHK Hodonín v sezoně 2004/2005: brankáři Roman Hrušovský, František Bitto, Marek Svoboda, obránci Radim Šťastný, Radek Šimeček, Petr Pokorný, Michal Sladký, Tomáš Galatík, Michal Létal, Jiří Zapletal, Martin Lučka, Jakub Šifl, útočníci Michal Hoza, Michal Rapant, Robert Pochylý, Zdeněk Balabán, Petr Peš, Milan Mikuš, David Bauer, Zdeněk Daněk, Michal Pšurný, Pavel Vaněček, Jan Brimus, Roman Exel, Roman Bárta, Miroslav Baranek, Dalibor Gergela, Stanislav Balán. Nejlepším hráčem podle kanadského bodování se překvapivě stal obránce Michal Sladký, jenž ve 33 utkáních zaznamenal 12 gólů a 9 asistencí, celkem 21 bodů. Za ním pak skončili ziskem 19 bodů útočníci Pavel Vaněček a Miroslav Baranek.


Změna trenéra v páté sezoně

Před startem minijubilejní, páté novodobé sezony 2005/2006, nemělo vedení SHK Hodonín důvod měnit trenérskou dvojici. Otakar Čajka s Arnoštem Šiflem splnili stanovený cíl, a tak mohli opět prvního srpna zahájit přípravu na ledě. Kádr byl mírně pozměněný a především v něm chyběl obránce Sladký, nejproduktivnější hodonínský hráč posledního ročníku, jenž nebyl spokojen s nabídnutými podmínkami a po dohodě s vedením odešel do Valašského Meziříčí.

Podařilo se ale sehnat náhradu ve dlouholetém skalickém extraligistovi Čárském a v uherskohradišťském Pšurném, jenž byl v dresu Kroměříže vůbec nejproduktivnějším hokejistou loňské východní skupiny. Na hostování přišel z Uherského Hradiště obránce Krystýnek, jenž krátce působil v juniorském celku Kalifornie. Objevila se také zpráva o návratu forvarda Tomáše Kočvary, který prodělal operaci kolene, avšak na začátku sezony do bojů ještě nezasáhl. Mnohem horší bylo, že značně rozsáhlý rozpočet klubu znovu nemohl počítat s podporou případného generálního partnera, a klubová pokladna tak byla odkázána výhradně na pomoc několika desítek sponzorů z řad místních firem a podnikatelů. Přesto byl cíl výkonného výboru, který se během léta zúžil již jen na trojici ve složení předseda Lubor Šimeček, místopředseda Jiří Bárta a manažer Emil Šnoblt senior, navlas stejný, jako ten poslední - postup do play off.

Přípravná utkání byla úspěšná a mužstvo také obhájilo prvenství na turnaji ve Šternberku. Jenže přišel první zápas na ledě brněnské Techniky a s ním nečekaný debakl 0:10, který velmi zaskočil nejen hráče, ale hlavně stovku hodonínských příznivců. Ti nejprve viděli svůj tým na medailových pozicích, avšak po dalších třech nevýrazných výkonech a vysokých prohrách dávali hlasitě najevo svoje rozčarování. Výbor přesto dal trenérům důvěru, ale špatný výkon a vysoká prohra 2:8 doma s poslední Kroměříží přiměla k rezignaci hlavního kouče Otakara Čajku. Nahradil ho pouze na dvě utkání zkušený Karel Buřič, těsně před desátým druholigovým kolem, 22. října 2005 pak nabídku SHK přijal lužický rodák, hodonínský odchovanec a brněnský vysokoškolský pedagog Svatopluk Číhal, jenž položil funkci u prvoligové Komety Brno. Jeho asistentem zůstal Arnošt Šifl, vedoucím mužstva Lubor Šnoblt, kustodem Karel Matějíček.

Soupiska SHK pro sezonu 2005/2006: brankáři Roman Hrušovský, Marek Svoboda, Miroslav Foukal, Lukáš Janků, obránci Aleš Nevídal, Jiří Zapletal, Radek Šimeček, Petr Pokorný, Radim Šťastný, Tomáš Galatík, Michal Létal, Jakub Šifl, Robert Pochylý, František Krystýnek, útočníci Michal Hoza, David Bauer, Tomáš Kočvara, Jan Brimus, Pavel Vaněček, Aleš Pšurný, Milan Čárský, Miroslav Baránek, Petr Peš, Michal Rapant, Tomáš Novák, Daniel Gajdošík, Jakub Žaluda, Roman Exel, Václav Kartusek.

Další pokračování sezony 2005/2006 tato publikace nezachycuje z důvodu redakční uzávěrky v říjnu 2005, laskavý čtenář si ji ale jistě doplní.

(pramen Eduard Mezera, foto Eduard Mezera, Ivo Cencinger)


Text je použit z knihy Osudy hokeje na Hodonínsku vydané roku 2005 OS ČSTV Hodonín, s laskavým svolením autorů Ivo Cencingera a Eduarda Mezery. 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. SUM Šumperk 40 211:89 103
2. OPA Opava 40 146:132 68
3. HBR Havl. Brod 40 148:133 67
4. HOD Hodonín 40 148:140 65
5. VAL Val. Meziříčí 40 138:123 64
6. KOP Kopřivnice 40 125:122 58
7. ZNS Žďár n/S 40 138:152 52
8. NJI Nový Jičín 40 118:165 45
9. MBU Mor. Budějovice 40 105:221 18

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

tespra Swietelski vista car MetLife Hotel Krystal Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro bytová správa vinný dům repress abprint gapa lesnictví teza rybářská bašta autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Vinný sklep Hotelu Krystal Domi Baterie Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2020 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS