Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #1

Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #1
pátek 21.4.2017 | Petr Svoboda

Sezóna 2016/17 pro Oranjes skončila vyřazením v druhém kole playoff s týmem Vsetína, který splnil předsezónní ambice a nakonec si vybojoval místo ve WSM Lize. Někteří odchovanci však dobojovali teprve nedávno, a proto si můžeme nyní shrnout, jak se „Drtičům ve světě“ tento ročník vydařil. V prvním díle tohoto seriálu si představíme nejstarší část hráčů, jejichž kořeny jsou zapuštěny na moravském Slovácku. Všem už v podstatě sezóna skončila. Jediný, který může být letos ještě aktivní, je Michal Kempný, pakliže dostane pozvánku na Mistrovství světa.

 
 

Ačkoliv s týmovými výkony to nebylo velmi slavné, minimálně z individuálního hlediska musel být Martin Vyrůbalík rozhodně spokojen. Šestatřicetiletý obránce působil na Hané několik sezón střidavě v první lize a po postupu Mory do Extraligy se stal jedním z hlavních pilířů defenzívy. Mimo to, plní zde již druhou sezónu po sobě funkci kapitána.

Ačkoliv se Olomouci na loňský playoffový triumf navázat nepovedlo, konec základní části si odehrála celkem v pohodě a extraligovou příslušnost nakonec v zápasech playout uhájila.

Vyrůbalík byl v honu za tímto cílem opravdu rozdílovým hráčem, neboť si připsal na obránce skvělých pětadvacet bodů (6+19) v jedenapadesáti utkáních základní části, další dva pak stihl zapsat v pěti zápasech playout.


Ve Vítkovících se před sezónou kádr velmi měnil a Ostravané tak byli v očekávání, co mužstvo, pod vedením trenéra a generálního manažera Jakuba Petra, bude činit. Někteří byli možná zklamáni a mezi ně mohl patřit právě hodonínský odchovanec, centr Stanislav Balán, který po loňské dobré sezóně letos pravděpodobně zůstal i za svým vlastním očekáváním.

Balán v třiceti zápasech základní části zaznamenal o propastných dvaadvacet bodů méně než v předchozí sezóně, na čemž se mohlo podepsat také zranění, které jej připravilo o patnáct zápasů ročníku.

Náladu si následně hodonínský rodák nezlepšil ani v předkole playoff, neboť jeho Vítkovice vypadly po nadějném začátku v pěti zápasech s plzeňskou Škodovkou. Třicetiletý útočník v předkole zapsal 2 body za gól a asistenci. Jak to bude s jeho dalším působením v ostravském klubu není dosud známo.


Další Drtič v pořadí vyměnil Česko po sezóně 2014/15 za známé prostředí u našich východních sousedů a zakotvil v Bánské Bystrici, odkud si jej následně vyhlédl každoroční slovenský favorit na titul v podobě týmu HC Košice. A Šmach si vedl více než obstojně. Za svého letošního zaměstnavatele odehrál v základní části čtyřiapadesát střetů, ve kterých zapsal devatenáct bodů (1+18) a stejně jako zmiňovaný Martin Vyrůbalík hrál v defenzívě svého týmu prim.

Jako důkaz nám může posloužit neskutečná statistika +39 za pobyt na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách při hře pět na pět. V tomto ohledu byl Šmach s obrovským čtrnáctibodovým náskokem vůbec nejlepším v celé slovenské nejvyšší soutěži a jasně tak ukazoval, proč zakotvil právě v tak ambiciozním týmu jako jsou Košice.

V playoff to ale bohužel pro jedenatřicetiletého Drtiče tak slavné nebylo, alespoň co se týče pohledu týmového. Košice velmi překvapivě nestačily ve čtvrtfinále na MHC Martin a jejich putování vyřazovací části tak skončilo po pouhých šesti zápasech.


Letošním největším smolařem byl bezesporu Petr Obdržálek. Třicetiletý křídelník byl v minulé sezóně jedním s nejdůležitějších hráčů slovenského Zvolenu a po odchodech několika hráčů měl být jedním těch, na kterých měl tým stát.

Jak se ale často stává, může nastoupit zranění, a to se stalo stalo právě Obdržálkovi. A nešlo jen tak o ledajaké problémy. V přípravném zápase jsem utrpěl otřes mozku. Pak jsem ještě dva týdny trénoval a dostavily se postkomočni symptomy. Po poradě s doktory jsem se snažil ještě chvíli hrát, ale ty zápasy už si ani nevybavuji.

Zvolenský forvard v této sezóně tak mohl zasáhnout pouze do pěti zápasů, ve kterých si připsal po gólu a asistenci. Následně se plně ponořil do léčby po těžkém otřesu. V současné době pomalu trénuji, ale některé věci při vysoké zátěži mi ještě dělají problém. Věřím ale, že příští sezónu stihnu a v přípravě na ledě už se někde objevím, dodal následně hodonínský odchovanec, který tak stále nemá jistotu, jaký pro něj další ročník bude.


V sezóně 2009/10 se pral o přední pozice bodování hodonínského SHK s legendárním Zdeňkem Juráskem. Od té doby nabrala jeho kariéra trochu jiný směr a po krátké štaci u znojemských Orlů v tehdejší první lize se přesunul do Německa, kde působí již šest let.

Poslední dvě sezóny působil devětadvacetiletý forvard v týmu EHV Schönheide 09, ale ke konci tohoto roku od Vlků přestoupil do EHC Waldkraiburg. Celkově si počínal tento ex-Drtič velmi produktivně a ve třetí nejvyšší soutěži v devětadvaceti zápasech nastřádal velmi solidních dvaatřicet bodů (14+18).

Oba týmy, ve kterých letos Vrba působil se však potýkaly s finančními problémy a proto pro něj tato sezóna byla z osobního hlediska trochu těžší. „Sezónu hodnotím pozitivně. Bohužel, v Schönheide nastala insolvence, a tak jsem se necítil jistě skrze sebe ani rodinu. Ve Waldkraiburgu to bylo z tohoto pohledu podobné, ale na rozdíl od EHV jsme Oberligu udrželi a povedlo se nám vyhrát i Bavorský ligový pohár. Bodově jsem byl spokojený, řekl třetí nejproduktivnější hráč Drtičů sezóny 2009/10.


Loni působil v kabině hodonínského A-týmu jako první centr, ale před letošní sezónou zvolil exotičtější hokejovou destinaci a přijal nabídku Marseille, týmu působícího ve třetí nejvyšší francouzské soutěži a počínal si velmi dobře.

V osmnácti utkáních základní části zapsal devět gólů a jedenáct asistencí, což mu v týmu, kde mimo něj působili další čtyři krajánci, stačilo na šesté místo v týmové produktivitě. „Sezona v Marseille pro mě byla obrovská zkušenost do života, zázemí zde bylo na výborné úrovni,“ vyjádřil se po sezóně přerovský rodák.

Zvláštností je systém playoff Divison 2. V prvním kole se hrají dva zápasy, z nichž vyjde jako postupující tým s lepším skóre. Druhé kolo poté na dvě vítězné utkání. Marseille nakonec vypadla právě ve druhém kole. Bývalý hodonínský centr ve čtyřech zápasech playoff dvakrát skóroval a pětkrát asistoval. „Ve třetí lize byli teprve druhou sezonu, takže postoupit do druhého kola playoff byl pro klub úspěch. Město bylo z části hezké ale jsou tam i místa, kam jsme raději nechodili,“ doplnil Sajdl.


Po nepříliš vydařeném Světovém poháru se bývalý obránce ruského Omsku nebo brněnské Komety přesunul podle očekávání na předem smluvenou adresu k Černým Jestřábům. Z počátku to pro Kempného vypadalo na rychlé rozkoukání, když se v podstatě ihned po konci letního kempu usadil v druhém obranném páru s veteránem Brentem Seabrookem.

Pak přišel prosinec a hodonínský rodák byl několikrát vynecháván ze sestavy, jenže, když už dostal šanci, dokázal ji chytit za pačesy, příkladem budiž dva góly ze začátku nového roku, ten druhý dokonce přišel v zápase pod širým nebem proti St. Louis Blues.

Obránce, který byl vloni hlavním defenzivním pilířem Avangardu Omsk nakonec v základní části odehrál solidní porci padesáti zápasů, ve kterých si připsal šest bodů (2+4) a jeden kladný bod za účast na ledě při obdržených a inkasovaných gólech.

S příchodem zkušeného beka Oduyi připadla Kempnému pro playoff role sedmého obránce a zapsat si první start v playoff nejlepší soutěže světa se mu tak povedlo až ve čtvrtém a posledním zápasu série s Nashvillem, které Chicago ztratilo a opustilo vyřazovací boje už v prvním kole. Michalův čas na ledě činil bezmála devět minut a všichni jsou nyní v očekávání, jestli posílí národní tým na nadcházejícím Mistrovství světa.


Všechny díly

Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #1

Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #2

Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #3

Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #4

Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #5

Sezóna odchovanců aneb jak se letos dařilo #6 

Tabulka

Tabulka bude zveřejněna se začátkem soutěže.

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

tespra Swietelski vista car MetLife Hotel Krystal Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro bytová správa vinný dům repress abprint gapa lesnictví teza rybářská bašta autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Vinný sklep Hotelu Krystal Domi Baterie Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2020 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS