„Podařilo se nám vytvořit partu kluků, která táhla za jeden provaz,“ pochvaluje si trenér Stanislav Beťko

„Podařilo se nám vytvořit partu kluků, která táhla za jeden provaz,“ pochvaluje si trenér Stanislav Beťko
neděle 9.4.2017 | Jan Hochman

Šestačtyřicetiletý Stanislav BEŤKO dovedl hodonínské hokejisty po čtyřech letech do semifinále playoff. V něm sice Drtiči podlehli pozdějšímu vítězi naší druholigové skupiny ze Vsetína 3:1 na zápasy, i tak ale za sebou mladý slovácký celek zanechal dobrý dojem. „Mám radost z toho, že se nám z nově složeného týmu podařilo vytvořit jednolitý celek. Partu kluků, která táhla za jeden provaz. Tohle přesně dělá tým týmem. Ne jména, ale skvělá parta, která drží pospolu,“ říká šéf hodonínské střídačky.

 
 

Pane trenére, jak se skládal a rodil tým pro letošní sezonu?

Suchou přípravu jsme začali prakticky s místními kluky, kteří v týmu zůstali z minulé sezony 2015-16. Vše proběhlo tak, jak jsme si naplánovali. Tréninky byly v novém trendu. Hodně nám pomohl HH-Gym, kde jsme si vyzkoušeli modernější věci ohledně trénování. Myslím si, že kluci byli na sezonu po fyzické stránce velmi dobře připraveni, což se potvrdilo i v playoff, kde jsme byli rovnocenným soupeřem i týmu, který měl nastaveny profesionální podmínky.

Kabina se začala formovat v podstatě až v srpnu. Na led přišlo snad patnáct úplně nových hráčů a postupem času se krystalizovala sestava. Kádr jsme ale skládali a budovali prakticky za pochodu. Vše se ustálilo až někdy v říjnu.


Start do ligového ročníku se vám vydařil. Z prvních pěti zápasů jste čtyřikrát vyhráli. Dobrý vstup týmu určitě po psychické stránce pomohl…

Každopádně. Je vždy důležité zachytit začátek soutěže. Je pochopitelně vždy lepší čtyři zápasy vyhrát, než být bez bodu. O tom se přesvědčila třeba Technika, která podle mého neměla až tak špatný tým, ale nevyšel jim začátek a pak už se to s nimi vezlo. My jsme samozřejmě byli rádi, že nám začátek vyšel.


Museli jste během sezony řešit nějaké problémy s marodkou?

Musím zaklepat, že letos se nám větší zdravotní komplikace naštěstí vyhýbaly (čtrnáct hráčů odehrálo v základní části 35 a více utkání ze 40 možných, pozn. red.). Snad jsme si to vybrali v loňské sezoně. Kromě pár zápasů, kde nám chyběl větší počet hráčů najednou, byla sezona z tohoto pohledu v pohodě. Když občas vypadli někteří zkušenější hráči, tak to bylo na tom mladém mužstvu znát, ale až na ten debakl ve Valašském Meziříčí jsme absence starších hráčů dokázali zvládnout.


Bylo nějaké období, kdy na tým dopadla nějaká krize?

Letos dolehla nějaká krize na všechny týmy, kromě suverénního Vsetína. Nám nevyšla druhá pětina základní části, ve které jsme posbírali v osmi zápasech jen osm bodů. Čtyřikrát za sebou jsme odešli z ledu bez bodu a zlomilo se to až tou vysokou výhrou v Kopřivnici. Od té doby jsme už body sbírali pravidelně a nějaká větší krize nás myslím nepotkala.


Na druhou stranu, asi je lepší se popasovat s nepovedeným obdobím na začátku sezony …

To je samozřejmě pravda. Stálo nás to sice hodně ztracených bodů, ale pořád se s tím dalo něco dělat. Horší by bylo, kdyby nás to postihlo v závěru nebo nedej bože v playoff. Vybrali jsme si to na začátku listopadu a pak už mužstvo hrálo, až na některé zbytečné výpadky, tak, jak jsme si všichni představovali.


Když se bavíte o výpadcích. Nejvíc asi mrzí ztráty na brněnském ledě a vysoké porážky s Kopřivnicí a ve Valmezu, je to tak?

Oba dva zápasy Brně jsme odehráli hodně špatně. Hlavně ten první, kde jsme absolutně zaspali začátek a pak už jsme se to marně snažili dohnat. Nevím, čím to bylo, že se nám na Technice nedařilo. Možná jsme měli v hlavách, že jdeme na tým, který je poslední, nedaří se mu a že se, jak se říká, soupeř porazí sám. Ale pravdou je, že s posledním týmem tabulky jsme naprosto zbytečně ztratili čtyři body. Domácí utkání s Kopřivnicí, které jsme prohráli 3:7, to byl úplně nejhorší zápas, který jsme v sezoně na domácím ledě odehráli. Do Valmezu jsme jeli hodně oslabení. I tak jsme ale měli zápas zvládnout lépe a neprohrávat po dvaceti minutách 6:1.


Na třetí Šumperk jste nakonec ztratili deset bodů, povedlo se ovšem splnit předsezonní cíl a playoff jste začínali na domácím stadionu. Byl z pohledu konečného umístění nejdůležitější vítězný zápas s dotírající pátou Opavou?

Určitě. Na mužstvu si hrozně moc cením, že když nám teklo do bot, tak se kluci semkli a na ty důležité zápasy se dokázali dobře připravit a nahecovat. Potřebovali jsme doma ve veledůležitém utkání porazit Opavu a podařilo se nám to. V posledním kole základní části jsme chtěli zlomit ostravské prokletí a vyhrát v Porubě, abychom se nemuseli spoléhat na to, jak dopadne Opava v Šumperku a taky jsme to utkání dokázali zvládnout. Toho si opravdu na týmu moc cením.

Jak jsem ale už říkal, na druhou stranu byly zápasy, které jsme nezvládli, nebo podcenili. Tohle jsou ale přesně ty zkušenosti, které naše mladé mužstvo teprve získávalo a získává, a pro mladé kluky je každý zápas obrovskou školou. Čím víc zkušeností budou hráči mít, tím lépe se dokáží připravit na každé utkání. Ono to prostě nikdy nejde samo. Koncentrace na zápas musí být proti prvnímu i proti poslednímu celku tabulky nastavena na sto procent.


Jak hodnotíte čtvrtfinálovou sérii s Opavou?

Předně bych chtěl říct, že jsme byli moc rádi, že jsme začínali playoff po dlouhé době doma. Opava byla těžkým soupeřem. Má silný tým, který hraje dlouhá léta pohromadě, a v jeho středu je několik velmi zkušených hráčů. Myslím si, že kvalita byla o kousek nakloněna na naši stranu, zejména díky skvělému Zdenkovi Kotvanovi. Měli jsme v brance jistotu a to byl hlavní rozdíl, protože mladým opavským golmanům se tolik nedařilo.

V závěru jsme měli více sil, série se lámala ve čtvrtém zápase na ledě Opavy, který jsme vyhráli 7:4. Vraceli jsme se domů s tím, že sérii chceme před našimi fanoušky ukončit a to se nám povedlo. Na první pohled se to, díky tomu, že to skončilo 4:1 na zápasy, může zdát, že Opava byl snadný soupeř, ale jednoduché to zdaleka nebylo.


Nesledovali jste i ostatní čtvrtfinálové bitvy? Ve hře totiž byla, vzhledem k vývoji sérií, i možnost, že byste v semifinále mohli jít na Porubu…

Po očku jsme to sledovali. Poruba byla samozřejmě ve hře do poslední chvíle, ale žádné kalkulování neprobíhalo. Byli jsme pokorní, protože i Poruba měla svou kvalitu. Poruba by možná byla papírově hratelnější, já osobně jsem si ale přál jít v semifinále na Vsetín.


Se Vsetínem jste vypadli 3:1 na zápasy, přesto můžete být asi s tímto výsledkem spokojeni...

Poruba by možná byla hratelnější a cesta do případného finále by byla papírově určitě snazší, ale myslím si, že se Vsetínem jsme odehráli výborné a vyrovnané zápasy. Všichni jsme si to užili. Podařilo se nám přilákat na stadion spoustu lidí, byli jsme profesionálnímu týmu vyrovnaným soupeřem. Vsetín měl kvalitativně úplně jiný kádr než ostatní mužstva, která letos ve východní skupině nastupovala. Když se podíváme na soupisku, tak se to tam jenom hemží hráči, kteří za sebou mají spousty odehraných zápasů v extralize nebo první lize.

Favorita jsme prověřili a myslím si, že i celkem potrápili. Byli jsme první tým, který dokázal Vsetín porazit na jeho stadionu, o to cennější výhra to byla, že šlo o zápas playoff. Ta série se podle mého lámala ve druhém zápase u nás, kdy tam byly některé sporné momenty. Neříkám, že bychom ten zápas vyhráli, nebo postoupili přes Vsetín do finále… ale o tom se už toho namluvilo dost. Každopádně si myslím, že kluci nechali na ledě úplně všechno a nemají se absolutně za co stydět.


Co vám udělalo v letošní sezoně radost a je naopak něco, co vás zklamalo nebo mrzí?

Radost mám určitě z toho, že se nám z nově složeného týmu podařilo vytvořit jednolitý celek. Partu kluků, která táhla za jeden provaz. Realizační tým stál za nimi, oni stáli za námi, a stáli i jeden za druhým. Tohle přesně dělá tým týmem. Ne jména, ale skvělá parta, která drží pospolu. Zklamání byly určitě ty zápasy, které se nám nepovedly, ale o tom jsme už mluvili. Znovu bych však chtěl zdůraznit, že jsme měli velmi mladé mužstvo, které si prostě vybralo pár slabších chvilek, stejně jako se to stává i ostatním mužstvům.


Jsou za námi dva zápasy kvalifikace. Kdo podle vás nakonec postoupí a do WSM ligy?

Troufnu si na 99 % tvrdit, že si to Vsetín uhraje (rozhovor vznikal před kvalifikačním zápasem Vsetín - Jablonec, pozn. red.). Havlíčkův Brod má také silné a dobré mužstvo, ale myslím si, že kvalita Vsetína je ještě o něco vyšší. Navíc získali v prvním zápase v Havlíčkově Brodě bod, což bude podle mě rozhodující. Vsetín podle mě doma porazí Jablonec i HavlBrod a pak si to v posledním utkání v Jablonci pohlídá.


Co říkáte na to, že se letos WSM liga uzavře?

Nemyslím si, že to je dobré řešení. To se ukázalo i na extralize juniorů, která se před časem také uzavřela. Nevím, jestli je hlavním záměrem to, aby se do mužstev dostalo více mladých hráčů, nebo je v tom něco jiného. Každopádně se obávám, že v momentě, kdy nebudou týmy ohroženy sestupem, přijde soutěž po dvou měsících o náboj. Týmy, které nebudou mít na první osmičku, budou šetřit na další ročník a nebudou mít o co hrát. Podle mě to špatné rozhodnutí.


Nemůže v budoucnosti uzavření WSM ligy ohrozit existenci druhé ligy?

To je těžké předjímat. Pokud by ale opravdu zůstala liga uzavřena a z druhé ligy by po roce 2020 nemohl nikdo postoupit do vyšší soutěže, je možné, že by to mohlo druhou ligu ohrozit. Stačí se podívat na ligu juniorů, z níž se také nedá postoupit výš a její kvalita šla rapidně dolů, protože ty týmy prakticky o nic nehrají. Třeba se ale v roce 2020 svaz rozhodne, že WSM ligu opět otevře. Uvidíme, co přinese čas.


Když už mluvíte o lize juniorů, z ní vedení oddílu před sezonou vystoupilo a naopak přihlásilo B-tým do krajské soutěže. Jak se model dvou dospělých týmů osvědčil?

Myslím si, že to byl správný krok, než si jen tak jezdit zahrát do Opavy, Havířova, Frýdku nebo Poruby. To by nemělo žádný smysl a je lepší, když budou mladí kluci získávat zkušenosti v mužském hokeji. A jestli se osvědčil? Určitě měl smysl v tom, že si mladí hráči mohli vyzkoušet, jaké to je hrát dospělý hokej. Na zápasy jsme se chodili dívat a myslím si, že to těm klukům určitě něco dalo. Smysl to ale bohužel nemělo vzhledem k tomu, jak je to nastaveno od svazu.

Místo toho, aby hráči měli možnost odehrát co nejvíce zápasů, tak je pravidlo, že po odehrání třinácti zápasů ve druhé lize, už nesmí hráč nastoupit v Krajské lize. Tohle mi prostě hlava nebere. Tím pádem ztrácí B-tým svou podstatu, protože kluci sedí na tribuně a nemůžou hrát. Naproti tomu hráč vypadne se svým týmem ve čtvrtfinále WSM ligy a pár dní na to hraje playoff za jiný tým ve druhé lize. Těmto věcem já prostě nějak nerozumím.


Bude realizační tým A-mužstva pokračovat ve stejném složení i v příští sezoně?

S předsedkyní klubu se určitě budeme ještě bavit, ale v tuto chvíli to vypadá, že bychom měli pokračovat v totožném složení i v sezoně 2017-18.


A co podoba hráčského kádru?

Chtěli bychom udržet většinu kádru pohromadě. Určitě budeme mít o kluky, kteří tady letos hráli, a kteří nejsou takzvaně „naši“, zájem. V nejbližší době se s nimi určitě spojíme. Vše se ale bude odvíjet od toho, jestli bude zájem i z jejich strany, nebo jestli nebudou mít nabídky z vyšších soutěží. Na nějaká konkrétní jména případných posil je teď ještě příliš brzy, ale jestliže budeme chtít v příští sezoně bojovat opět o nejvyšší příčky, tak bude potřeba tým určitě posílit. A samozřejmě není potřeba zdůrazňovat, že to je všechno otázka peněz.


V nedávném rozhovoru Petr Peš naznačil, že by mohl po letošní sezoně skončit. Už jste se o tom spolu bavili a myslíte si, že je možnost, že by kapitán mužstva přeci jen pokračoval ve své bohaté a skvělé kariéře?

S Petrem jsme se o tom už bavili a věřím tomu, že bude pokračovat. Podle mě má za sebou jednu ze svých nejlepších sezon, byl skvělý svým přístupem v zápasech i v trénincích. Pro mladé kluky je vzorem nejen na ledě, ale i v kabině. Pořád jim má rozhodně co předat, je srdcem tohoto týmu a všichni věříme, že bude pokračovat i v příští sezoně.


Máte na závěr nějaký vzkaz pro fanoušky?

Ani bych snad nechtěl fanouškům nic vzkázat, jako bych jim chtěl za sebe i celý tým moc poděkovat za to, jak za námi stáli a fandili nám. Před sezonou jsem vyslovil přání, že bych byl rád, aby se lidi v Hodoníně hokejem bavili, aby rádi chodili na zápasy a těšili se na každé další utkání. A to se, myslím, podařilo. Všechno to pak vygradovalo parádním playoff, které jsme si všichni obrovsky užívali.

Děkujeme všem fanouškům, kteří chodili na naše zápasy a podporovali nás. Byli fantastičtí a já věřím, že nám svou přízeň zachovají i v budoucnu. My se budeme snažit jim to vynahradit co nejlepšími výkony a dobrým hokejem.


Děkuji za rozhovor. 

Tabulka

Tabulka bude zveřejněna se začátkem soutěže.

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

tespra Swietelski vista car MetLife Hotel Krystal Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro bytová správa vinný dům repress abprint gapa lesnictví teza rybářská bašta autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Vinný sklep Hotelu Krystal Domi Baterie Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2020 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS