„Hráči dodržovali taktiku, kterou jsme jim připravili,“ chválí Jakub Petr, kouč reprezentační dvacítky

„Hráči dodržovali taktiku, kterou jsme jim připravili,“ chválí Jakub Petr, kouč reprezentační dvacítky
pondělí 29.8.2016 | Tomáš Chramosta

České mladíky nečekalo o víkendu v Hodoníně nic jednoduchého. Museli zvládnout náročnou porci tří zápasů ve třech dnech proti těm nejlepším evropským výběrům současnosti, přičemž podle slov trenéra JAKUBA PETRA měli na každý zápas rozdílné taktické pokyny. Dvaačtyřicetiletý reprezentační kouč kromě rozboru svého mužstva popsal například i situaci kolem českého mládežnického hokeje, nebo to, jakým směrem by se mohlo ubírat formování kádru pro mistrovství světa juniorů.

 
 

Oba brankáři v předchozích duelech předvedli výborný výkon, jak Daniel Vladař proti Finsku, tak Jan Růžička proti Rusku. Co Vás přimělo k rozhodnutí postavit do brankoviště k poslednímu zápasu Daniela Vladaře?

Vždycky záleží na rozhodnutí trenéra brankářů po konzultaci s námi, ale již předem byl plán takový, že Daniel Vladař tady odchytá dva zápasy. S výkony brankářů jsem velice spokojený. Je na to sice ještě brzo, zbývají nám tři, čtyři měsíce, ale oba dva nám ukázali, že mají velkou šanci se do závěrečné nominace na mistrovství světa dostat.


Česká reprezentace do dvaceti let odehrála v Hodoníně tři utkání. Jaké jsou Vaše dojmy z uplynulého turnaje? Líbil se Vám herní projev vašeho mužstva?

Tenhle tým se samozřejmě sešel poprvé v tomhle složení, absolvovali tu společně jenom pár tréninků, ale byli schopni akceptovat taktiku a dobře reagovat na herní plán, jaký jsme jim připravili. Dneska už to bylo těžké, jednalo se o třetí zápas v řadě, takže jsme již nebyli tak aktivní a dynamičtí ve forčekingu jako v předchozích duelech. Například proti Rusům jsme hráli poměrně jiný styl hokeje, přesto se s tím hráči dokázali popasovat. Jsem s jejich výkonem velice spokojený.


Jak se Vám libí prostředí hodonínského zimního stadionu? Jste spokojen se zázemím, který tu reprezentace v průběhu turnaje měla?

My jsme tady vždycky spokojeni. (úsměv) Už vloni jsme byli, když se v Hodoníně konal turnaj devatenáctky. Musím říct, že je tu o nás zkrátka postaráno. Fanoušci jsou skvělí, celé prostředí kolem hokeje je tu jedním slovem paráda. Ještě jednou touhle cestou děkujeme za to, jaký servis nám tady vytvořili.
Trenérské trio spolu s Vámi tvoří Petr Svoboda a Jiří Dopita. Měli jste nějak specificky rozdělené pravomoci?

Je to tak, že Petr Svoboda je zodpovědný především za tu defenzivní část hry, zejména co se týče jejich nasazování do hry i jejich přípravy v tréninkové části. Jiří Dopita má v tréninkové fázi na starosti individuální záležitosti, především v ofenzívě, jako například nácvik vhazování. V průběhu utkání má velké slovo při přesilových hrách, zároveň také pozoruje hru soupeře a konzultuje ji se mnou.


Při neúčasti Davida Kašeho se role kapitána českého výběru zhostil obránce Filip Hronek. Bylo to rozhodnutí realizačního týmu nebo si jej hráči zvolili jako svého lídra sami?

Rozhodli jsme to my, ale já si myslím, že tady ti kluci opět vytvořili parádní partu a drželi při sobě. I s asistenty jsme se shodli, že Hroňas (Filip Hronek, pozn. red.) je jasná volba.


Přichystali jste hráčům nějakou stmelovací akci mimo led nebo to v současném mužstvu nebylo potřeba?

Nějaké vazby mezi hráči už jsou. S námi trenéry již zažili nějaké akce v osmnáctce, jinak se ti kluci vesměs již znají už z dřívějšího působení v reprezentaci nebo z klubů. Jak jsem již říkal, všechno si sedlo docela dobře, škoda jen, že jsme to nedotáhli do vítězného konce. Na to, že se nacházíme v úvodní části sezony, jsem s projevem svého mužstva velice spokojený.


Česká osmnáctka nedávno vyhrála Memoriál Ivana Hlinky v Břeclavi. Jak se díváte na tento úspěch? Myslíte si, že je tento triumf příslibem do budoucna pro český mládežnický hokej?

Já bych tomu rád věřil, protože jsem už několikrát zmiňoval, že nás nejvíc trápí právě ten přechod mezi osmnáctým a devatenáctým rokem. Na memoriálu se nám v posledních letech opravdu daří, letos kluci předvedli něco neskutečného, že to dotáhli až do toho zlatého konce. My jsme tam došli dvakrát do semifinále, jednou jsme skončili bronzoví, jednou stříbrní. (Za působení Jakuba Petra u reprezentace do 18 let v sezonách 2011/12, 2013/14, 2014/15, pozn.red.)


Jsem rád, že se jim to konečně povedlo zlomit a doufám, že něco podobného předvedou na mistrovství světa v dubnu. V dalších letech už je to v dospělém hokeji hodně individuální otázka, ten proces přechodu k dospělému hokeji nás zatím trošku trápí. Jsem rád, že se nám podařilo navázat tady v Hodoníně druhým místem na Turnaji čtyř, ale ještě nás čeká spousta těžké práce.


V nominaci asi nebyli úplně všichni hráči, které byste určitě chtěli vidět v co největším počtu utkání. Chyběli někteří hráči, jako například již zmíněný Kaše nebo Reichel, kvůli zranění, nebo je to o tom, že se termín turnaje kryl s přípravou extraligových mužstev, která pomalu ale jistě spěje do finální fáze?

Bylo předem dané, že hráče, kteří jsou z extraligy, budeme do reprezentace nominovat bez ohledu na to, jestli hrají Ligu mistrů nebo přípravná utkání. Takže hráče, kteří se na turnaji neobjevili, trápí zranění. Pochopitelné je, že kluci, kteří odletěli do zámoří, se tu také nemohli ukázat. U hráčů ze zlaté osmnáctky, kteří připadali do úvahy, jsme přihlédli k tomu, že byli hodně dlouho pryč a dali jsme je k dispozici klubům. Protože u těch hráčů, o které jsme stáli je předpoklad, že si vybojují místo v základních kádrech. Počítáme s tím, že je vezmeme na turnaj v listopadu.
Na začátku listopadu Vás čeká ještě jeden turnaj ve Švédsku. Vyrazí do Skandinávie již v podstatě tým, který by měl o pět týdnů později odletět za oceán k závěrečnému kempu, nebo budete chtít v Gothenburgu ještě vyzkoušet hráče širšího kádru?

Velká část hráčů ze zámoří, která byla s námi na soustředění ve Finsku, odjela před turnajem zpět ke svým klubům. Tady bych asi opravdu předbíhal. Spousta kluků si o tu nominaci řekla, ale pořád se bavíme o horizontu dvou soutěžních měsíců, které nás ještě čekají. Když se podívám na loňský vývoj reprezentačního týmu, tak někteří kluci si právě na těchto turnajích řekli o to, aby se dostali do finální nominace na mistrovství světa. Ještě uvidíme, kterým z nich se to povede.


Letošní mistrovství světa budou hostit kanadská města Montreal a Toronto, města, která jsou hokeji doslova zaslíbená. Jak se na šampionát těšíte?

Je to pro nás další velká zkušenost, před dvěma lety jsme byli na mistrovství světa osmnáctek, vloni na mistrovství dvacítek ve Finsku, kde to bylo parádně zorganizováno s neskutečnou diváckou kulisou. Doufám, že ty zkušenosti, které jsme na těchto předchozích akcích získali, tak tam zúročíme.


Vím, že je na to ještě brzo, ale ukázal vám tento turnaj, kteří hráči by se mohli objevit v konečné nominaci na letošní šampionát?

To ze mě ještě nedostanete. Česká hokejová veřejnost určitě mládežnické ročníky sleduje a ví, kdo se pravidelně objevuje na vrcholných akcích, takže si určitě o tom dokáže udělat obrázek sama. Zatím je na podobná prohlášení ještě dostatek času.


V současné době zastáváte hned tři důležité funkce, které vám jistě berou spoustu času. Kromě práce u české dvacítky jste zaměstnán také jako hlavní kouč a manažer ve Vítkovicích. Najdete vůbec čas na sebe?

Děláme to, co nás baví. Máme to štěstí, že práce je naším koníčkem, takže je to v naprostém pořádku. Možná teď bylo poněkud hektičtější období, protože teď je toho více. Vítkovice hrají Ligu mistrů, kolem toho je spousta cestování, s extraligovým mužstvem všechno ladíme na začátek září, k tomu všemu mě čekal tento reprezentační turnaj. Ale není čas nad tím takhle přemýšlet. Děláme prostě hokej, to, co nás baví.

 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. ZNO Znojmo 5 27:10 15
2. HOD Hodonín 6 21:18 12
3. KOP Kopřivnice 6 20:16 10
4. ZNS Žďár nad Sázavou 5 20:17 9
5. VEL Velké Meziříčí 2 8:8 3
6. OPA Opava 5 15:20 3
7. NJI Nový Jičín 5 10:19 3
8. VAL Valašské Meziříčí 4 11:24 2

Hlavní partneři

Město Hodonín KM beta KM Travel Delimax Autorenova SaZ Motičák
 

Partneři

Swietelski MetLife vista car Reality Veselý Lázně Hodonín levier maspro vinný dům repress gapa teza rybářská bašta lesnictví autocenturm glos LS Obchod Podlahy Skočík Soukromá moravská směnárna
 

Mediální partneři

rádio jih Televize Slovácko Hodonínský Deník
 
Copyright © 2003-2021 SHK Hodonín & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS