CZE - SWE: Českému týmu stačil bod z utkání se Švédskem k tomu, aby na domácím turnaji bral stříbro!

neděle 28.8.2016 | Jan Hochman

Česká dvacítka byla po úvodní výhře nad mistry světa z Finska blízko dalšímu cennému skalpu. Po gólu nejlepšího střelce mužstva Dominika Lakatoše vedla parta trenéra Petra ještě čtyřiašedesát vteřin před koncem třetí části o jednu branku. Švédové pak ale v power-play dokázali srovnat a nakonec Seveřané rozhodli v prodloužení. Radost ze druhého místa na domácím turnaji ale ani tato porážka českým mladíkům nemohla pokazit.

Sestavy

Česko: Vladař (Růžička) - Kalina, Hronek (C), Krenželok, Adámek, Hrdinka, Doudera, Weinhold - Kurovský, Lakatoš (A), Pavlík - Anděl, Suchý, Dufek - Koblížek (A), Kodýtek, Ďurač - Karafiát, Dvořák, Procházka - Vracovský. Trenér: Jakub Petr.

Švédsko: Werner (Mamenlind - Danielsson, Berglund (C), Gunnarsson, Nässén, Ersson, Cederholm (A), Malmström - Davidsson, Lindström, Elfström - Wahlgren, Karlström, Olhaver - Bratt (A), Pettersson, Dalhström - Storm, Lindholm, Zetterberg - Jonsson. Trenér: Tomas Monten.

Reportáž

Kompletní fotogalerii z utkání najdete ZDE.

To, že poslední utkání turnaje bude obrovskou bitvou, naznačila už na začátku druhé minuty první rozmíška mezi Suchým a Wahlgrenem, po které sudí oba rohovníky poslali na čtyři minuty na trestnou lavici. Švédové měli v úvodu opticky mírně navrch, ale byli to právě čeští mladíci, kteří se v polvině první části dostali do vedení.

Přesilovkovou střelu Koblížka tečoval mimo dosah Wernera Dominik Lakatoš a ve třinácté minutě vedl český výběr 1:0. Střelec úvodní branky utkání šel půl minuty po první přestávce opět do kabin, tentokrát už ale definitivně. Liberecký útočník se jal pomstít nájezd Davidssona do Vladaře a za svůj pěstní výkon byl předčasně odeslán do sprch.

Až do poloviny druhé periody se spíše vylučovalo, než hrálo a hra tak v těchto chvílích postrádala tempo. Až čtyři minuty před druhou pauzou se během jednoho střídání dostali čeští mladíci do dvou velmi dobré příležitostí, ale na Wernera si tentokrát nepřišli. Na druhé straně se v poslední minutě prostřední třetiny ukázal Vladař, který i za velké pomoci svých obránců udržel čisté konto.

Velká bitva o každý centimetr ledu pokračovala i v závěrečné třetině. Švédové se snažili o vyrovnání, čeští mladíci naopak chtěli pojistit své těsné vedení. Češi nakonec drželi jednobrankový náskok až do předposlední minuty. Švédové odvolali brankáře a v power-play se Berglund opřel do puku a jeho ránu tečoval Linus Lindström.

V poslední minutě prodloužení nechali sudí bez povšimnutí jasný faul Gunnarsona, z čehož nakonec vytěžil vítěznou, ale hodně spornou trefu, Jesper Bratt.

Jakub Petr (Česko):
Na to, že to byl třetí zápas ve třech dnech, tak mělo utkání tempo a nechybělo ani nasazení. Vstup do utkání měli určitě lepší Švédové, tam nás hodně podržel golman. Pak jsme ale dokázali dát branku a hra se vyrovnala. V podobných vlnách se odehrálo vlastně celé utkání. Vedli jsme 1:0, ale na to prostě nejde spoléhat, že tohle fotbalové vedení udržíme. Přesto se nám to podařilo udržet až do devětapadesáté minuty. My jsme to tam vyřešili špatně, kdy jsme se pokoušeli trefit prázdnou bránu při power-play soupeře. Prohra samozřejmě mrzí, ale nakonec nám ten bod stačil ke druhému místu na turnaji, což velká taková náplast na porážku.

Tomas Monten (Švédsko):
Myslím, že tohle by nepochybně náš nejlepší zápas na celém turnaji. Od prvního utkání s Ruskem, které bylo špatné, jsme se neustále zlepšovali. Měli jsme spoustu šancí ke skórování, chvílemi se nám nedařila rozehrávka, ale dle mého jsme dnes odehráli velmi dobrých šedesát minut. Přesilovka se nám nevedla úplně podle našich představ, ale osabení bylo na druhou stranu výborné. Co se týče hry pět na pět, myslím, že jsme měli lepší pohyb a více jsme drželi puk, ani kombinace nebyla špatná. Pro nás tohle byl velmi dobrý turnaj, protože se nám dobře cestovalo, byla zde výborná atmosféra a ubytování bylo také na dobré úrovni. Jak šlo dneska vidět, hrálo se agresivněji, protože pro některé hráče na obou stranách to byla vůbec poslední šance se trochu předvést trenérům a ukázat, co v nich je. Byla vidět velká dávka nasazení, takže myslím, že zápas a turnaj splnil přesně ten účel, jaký měl.